streda 9. novembra 2011

Baklažánová nátierka






Čo na to:


1 baklažán,
1/2 malej cibule,
5 strúčikov cesnaku,
1 ks Syrokrému (50 g) alebo iného krémového syra,
1 PL kyslej smotany, 1 PL majonézy alebo tatárskej omáčky,
soľ, mčk, olej, zopár lístkov bazalky, trocha kečupu

Ako na to:

1) Baklažán pokrájame na 0,5 cm kolieska, osolíme ich a necháme 30 minút "vypotiť".
2) Vzniknutú tekutinu poutierame servítkami a baklažány opekáme na oleji.
3) Opečené uložíme na kuchynskú papierovú utierku, aby odsala tuk.
4) Polovychladnuté vhodíme do mixéra, pridáme prelisovaný cesnak, syr, majonézu, smotanu,
mčk a zmixujeme.
5) Nátierku ochutnáme, pridáme podľa chuti kečup i soľ a možno dať aj za lyžicu olivového oleja.
Do hotovej nátierky pridáme nadrobno pokrájanú cibuľu a posekanú bazalku ( ak máte jarnú
cibuľku, použite tú aj s vňaťou )
6) Podávame s pečivom alebo opečeným chlebom, doplníme buď čerstvými rajčinami, paprikou
alebou zaváranou kápiou.






streda 2. novembra 2011

Spaghetti carbonara - uhliarske špagety



Moje najobľúbenejšie špagety nevarím príliš často, lebo mať ich pripravené , neodolám duple :-)
Raz som si ich objednala v reštike, vrátila som ich. To neboli špagety carbonara, to bola sprznená gebuzina... takže v reštike zásadne nie! Teda nie na Slovensku.

Predpokladám, že za výmysel "omáčka na carbonara" sú zodpovední Amíci. Asi im tie normal carbonara boli málo kalorické, tak povymýšľali kreácie so smotanou :-DDD


Talianske jedlo -spaghetti carbonara- pochádza zo stredného Talianska, z provincie Umbria, Lazio. Bolo to časté, temer každodenné jedlo chudobných uhliarov, ktorí na smotanu nemali peniaze a pre kopec roboty sa nemohli babrať s nejakou siahlodlhou prípravou.
Slaninu mali takú domácu, niečo ako u nás lalok alebo podbradok, (čo sa asi nedá tuná kúpiť)... volajú to guanciale. Keď nie je to, tak sa dá nahradiť pancettou, čo je tiež slanina, taká prerastenejšia ale neúdená. V prípade núdze dáme hoc tú našu gazdovskú :-) 


Čo na to:

špagety, olivový olej
mčk, soľ, cesnak, bazalka
vajcové žĺtky alebo celé vajcia (na osobu rátame 1 ks)
syr pecorino alebo parmezán (na osobu asi 2 - 3 PL kopcovité )
prerastená slaninka (přimieřene)
(trocha vody, čo zostala zo špagiet)

Ako na to:


1) Do vriacej osolenej vody dáme variť potrebné množstvo špagiet.



Uvaríme ich al dente.
Kým sa varia špagety, urobíme tieto prípravné úkony:

2) Do misy, v ktorej budeme špagety miešať, rozklepneme surové žĺtky (alebo aj celé vajcia ) a metličkou ich krátko ale dobre vyšľaháme s pridaným mčk

3) Na olivovom oleji ľahko osmažíme slaninku pokrájanú na kúsky (ani veľké ani malé) . Načasovať si tak, aby bola opečená tak akurát práve, keď precedíme špagety.


4) Počas opekania slaniny postrúhame syr, bazalku pokrájame nadrobno, ošúpeme cesnak a väčšiu časť cesnaku prelisujeme k slaninke. Restujeme len chvíľočku, aby nezhorkol.







5) Zlejeme a precedíme vodu zo špagiet, robíme to čím rýchlejšie, aby nám špagety nechladli, trocha vody (cca 1 dl) si ponecháme v hrnci

6) Precedené horúce špagety vsypeme do misy s rozšľahanými žĺtkami (vajíčkami) a čiernym korením, osolíme, prilejeme k nim celý obsah panvice so slaninkou a cesnakom,



a vsypeme parmezán. Riadne zamiešame, pridáme ešte zvyšný cesnak (1 - 2 strúčiky) a  bazalku. Opäť poriadne zamiešame v smere hodinových ručičiek, potom znova proti smeru hodinových ručičiek :-D a znova po ich smere :-D (robím si srandu :-D)
Pridáme trocha horúcej vody, ktorú sme si odložili z varenia špagiet, ale nemusíme ju pridať všetku. Budú sa ľahšie miešať a horúca voda napomôže rozpusteniu syra. Na špagetách sa utvorí  krásny krémový povlak z vajíčka a syra....  No a zasa dobre premiešame :-), aby sa vajíčkom a syrom obalili všetulinky špagety.Takže tá voda je tam dosť dôležitá.

Na tejto fotke vidno, že do špagiet bolo pridanej málo horúcej vody, vyzerajú suchšie. Varila som ich vtedy prvýkrát a na tú horúcu vodu som pozabudla.


Keď pri miešaní špagiet cítime, že to ide ťažko, cvrknime ešte trocha vody z varenia špagiet .... (len musí byť horúca).

Vajíčko sa vlastne uvarí od tepla chladnúcich špagiet. Vajíčko a syr sa v tom teple krásne spoja a vytvoria ten chutný obal cestovinky. 


Najlepšia papena na svete :-)

nedeľa 11. septembra 2011

Kuracie prsia zapekané so špenátom, šunkou a šampiňónmi

My sme dnes pokrstili tento výmysel ako KP ŠŠŠ :-) Ale vzhľadom k času prípravy a veľkosti dobroty tejto papeny mi tá skratka príde neprimeraná, neúctivá, nevhodná, čiže NO,NO,NO!!!
Jedine, že by sme to brali vzhľadom k rýchlosti, akou bola papena spráskaná :-DDD čiže spapkaná! To jediné by mohlo byť.


Čo na to:

4 kuracie prsia
1PL masla
1 cibuľa
6 strúčikov cesnaku
soľ, mčk, muškát. orech,
150 g listového špenátu
100 g šunky
100 g šampiňónov
5 - 6 plátkov anglickej slaniny
100 g gorgonzoly
30 g parmezánu
100 ml šľahačkovej smotany
100 ml kyslej smotany
cca 120 ml kuracieho vývaru
olej

Ako na to:

Kuracie prsia rozkrojíme naplocho, jemne osolíme a okoreníme mčk. Mäso opečieme na troche oleja a vyberieme z panvice.
Zapekaciu misu vymastíme maslom a zvyšok masla ponecháme v mise. Na dno rozložíme cibuľu pokrájanú na pláty a na ňu uložíme opečené prsia tesne vedľa seba.

Do výpeku v panvici dáme cesnak pokrájaný na plátky a anglickú slaninu pokrájanú na malé kocky, po chvíľke pridáme pokrájané šampiňóny a spolu restujeme. Môžeme okoreniť mčk a veľmi jemne osoliť. Po pár minútkach pridáme nahrubo pokrájaný listový špenát zbavený stopiek, pridáme na štvorčeky pokrájanú šunku, trošička muškátového orieška a premiešame, restujeme asi minútu a odstavíme.




Celú zmes rovnomerne rozložíme na mäso v zapekacej mise, podlejeme asi 1 dl vývaru a dáme piecť do rúry rozohriatej na 200°C, pečieme zakryté asi 35 minút.



Potom mäso odkryjeme a posypeme postrúhanou alebo len pokrájanou gorgonzolou, polejeme zmesou šľahačky a kyslej smotany a posypeme parmezánom. Dáme ešte 10 minút zapekať odkryté.


piatok 9. septembra 2011

Knedlo, zelo, vepřovýpečky




Keď môj manžel vyslovil želanie, aby som pripravila vepřo, knedlo a zelo, rovno položil na linku balík mäsa. Po rozbalení som nechcela veriť vlastným očiam. Bol to bôčik! Veď toto my vôbec nevarievame. Ale on si pamätal, že 100% som to už robila. A nemala som v poslednej dobe toľko forsírovať zeleninové jedlá :-) nebol by dostal chuť na čosi takéto hriešne.

U čistinky som videla výpečky, čo sa mi zazdalo ako dobrý nápad na spracovnie bôčika... Ale ja som ich predsa len robila v rúre. Nemohla som predsa labužníka ukrátiť o úžasnú a hriešnu vôňu :-)))






Čo na to:

výpečky:
1 kg bôčika
soľ, mčk, rasca
1 PL oleja
1 dl vody
cibuľa, cesnak
pár lístkov šalvie
1 dl čierneho piva

kapusta:
hlávka červenej kapusty
cibuľa, olej, mčk, soľ,
kryštáľový cukor, ocot
1 dl červeného vína (aj voda postačí)

zemiaková knedľa:
uvarené vychladuté zemiaky,
polohrubá múka, trocha soli,
vajíčko

Ako na to:

Umyté a osušené mäso pokrájame na kúsky, zo všetkých strán osolíme, okoreníme mčk a na panvici s troškou oleja kúsky mäsa opečieme zo všetkých strán. Mäso prehodíme do pekáča, pridáme rascu a polejeme výpekom. Pridáme ešte nahrubo pokrájanú cibuľu, cesnak aj so šupkou a cca 1 dl vody. Prikryté pečieme v rúre vyhriatej na 230°C. Keď je mäso mäkké, polejeme ho trochou piva a pečieme ďalej odkryté. Často polievame výpekom. Pred koncom pečenia povrch výpečkov trocha zagrilujeme.






Kapustu postrúha manžel. Na oleji necháme skaramelizovať trocha cukru, pridáme cibuľu a po chvíli pridáme časť kapusty. Osolíme, dobre premiešame a keď sa trocha zdusí, pridáme ďalšiu kapustu. Okoreníme ju trocha mčk, prikryjeme a necháme chvíľu pod pokrievkou dusiť. Po chvíli podlejeme trochou vody a vína. Občas premiešame a prípadne podľa potreby podlejeme. Udusíme domäkka. Po odstavení dochutíme podľa potreby cukrom, soľou, octom.
(Moja maminka pridáva pred dokončením ešte troška hladkej múky - asi 1/2 PL ...len tak popráši kapustu, premieša a nechá chvíľu povariť. Potom to odstaví a dochutí. Môj otec papká kapustu len takto, vraj je mäkšia, inak by ju nejedol. No ale u nás to byť nemusí).

Zemiaky v mise roztlačíme tlačidlom, pridáme trocha soli, vajíčko a múku. Rukami zmes spracujeme na cesto, možno pridať aj pár kvapiek vody, a potom cesto prehodíme na silikón alebo na pomúčenú dosku a rýchlo vyhnetieme cesto. Vytvarujeme knedle a uvaríme ich v osolenej vode. Čas varenia závisí od hrúbky knedlíkov. Ja som pre istotu urobila knedlíky menšie (valčeky s priemerom 3,5 - 4 cm) a varila som ich 15 minút.

piatok 26. augusta 2011

Bačovské pečené zemiaky (Maťkin recept)



http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=24495

Maťka má super grif na prípravu kadejakých zemiakov. Robievam podľa nej zemiaky Horec, ale už som ich aj nejako zmetamorfovala, lebo keď dvaja robia to isté, nie je to to isté :-) To vravievali už aj starí Rimania :-) Neviem síce, či to príslovie má pôvod kulinársky, alebo vzniklo popri inej činnosti, ale isto platí stále.
No a tieto Maťkine Bačovské krumplíky som tiež akosi zmrvila, pozmenila, nedodržala technologický postup, ale bolo to bááááječnééé.
Originál Maťkin recept nájdete na horeuvedenej adrese. (Akosi mi nejde vložiť sem do textu).
Mňam! Vďaka Ti, Martinka :-)




Čo na to:
(pre dve osoby)

400 g malinkých zemiačkov
trocha slaniny (množstvo len tak odoka, ale radšej menej ako viac)
1 menšia cibuľa,
1 tenší plátok údeného mäsa (Maťka tam mala párky al. klobásu)
10 dg syra gouda
2 kopcovité PL bryndze
125 g bieleho jogurtu ( alebo kyslej pochúťk.smotany)
1 vajco, bylinky
soľ, mčk, rasca

Ako na to:

Malé zemiačky dobre vydrhneme pod vodou, prekrojíme na polovice a dáme variť do osolenej vody. Varíme ich len do polomäkka.

Na plech dáme PNP (papier), cca 2 plátky slaniny pokrájame na pásiky a dáme na plech. Scedené zemiaky vysypeme na slaninu, posypeme rascou a soľou a dáme piecť. Občas ich skontrolujeme a v polovici pečenia obrátime.

Na panvici vytopíme cca 2 ďalšie pokrájané plátky slaniny, pridáme na menšie kocky pokrájané údené a cibuľu na polmesiačiky. Osmažíme a necháme vychladnúť.

V miske rozmiešame jogurt, postrúhaný syr a bryndzu, pridáme opečenú zmes z panvice (vytopenú mastnostu nie), dochutíme troškou soli, mčk a bylinkami - ja som dala kôpor a bazalku.



Keď sú zemiaky takmer hotové, vyberieme plech z rúry a nakladieme na ne časť syrovej zmesi. Vrátime späť do rúry a zapečieme.

Zvyšok syrovej zmesi pridáme k zemiakom pri servírovaní.




utorok 23. augusta 2011

Americká pizza



 
   Američania sa isto doma nezvyknú babrať s prípravou pizze. Keď na ňu dostanú chuť, objednajú si ju, donášková služba expresne donesie ešte horúcu. Alebo si ju dajú vo fastfoode a tešia sa z ušetreného času. Pizza je lacné jedlo.
U nás je to akosi inak. Nie je pizza ako pizza, nie je reštika ako reštika, nie je ani taká lacná ako u amíkov, no a keď fastfood, tak radšej nič... ani v petržalskej Dominike by som si pizzu už nedala... a mrazenú tiež nie.
Tá americká je celkom znesiteľná, ale doma viem, čo do nej dávam. A zas je rýchlejšie hotová ako tá origoš talianska, s ktorou sa musí človek vyhrať.

Čo na to:


cesto:
450 g hladkej múky
2 - 2,5 dl vlažnej vody (podľa potreby)
20 g droždia
3 PL oleja
2 čL soli
1 čL cukru

zmes na potretie (miesto kečupu):
4 - 5 PL paradajkového pretlaku
cukor podľa potreby (chuti)
mleté čierne korenie
oregano, trocha oleja (asi 3 PL)
cesnak, soľ

plnka:

30 dg syra (rôzne druhy - ementál, eidam, gouda, mozzarella)
30 - 35 dg šunky
šampiňóny
cesnak
ananás
1o dg mozzarelly
čerstvá bazalka

Ako na to:


Cesto vymiesime a po vykysnutí ho na pomúčenej doske rozdelíme na dve časti, ktoré sformujeme do bochníkov a necháme ich prikryté utierkou ešte postáť 10 minút.
Potom obidva bochníky rozvaľkáme (na papieri na pečenie) na kruhy s čo najväčším priemerom, aby cesto bolo celkom tenké... vyjde priemer cca 30 - 31 cm. Kruh cesta spolu s papierom presunieme na nízky plech.

Každé cesto potrieme polovicou paradajkovej zmesi, posypeme trochou postrúhaného syra a navrstvíme polovičné množstvo pokrájanej šunky. Posypeme plátkami cesnaku, obložíme plátkami šampiňónov, prípadne ananásom, posypeme syrom a šupneme do žeravej rúry .

Pečieme pri 230 °C cca 10 - 12 minút na pizza programe. Pred koncom pečenia pizzu povytiahneme a posypeme strúhanou mozzarellou a bazalkou. Pečieme už len chvíľku, aby sa mozzarella roztavila.






utorok 9. augusta 2011

Zapekanka s baklažánom


Baklažán je moja obľúbená zelenina. Teraz je ich sezóna, tak to treba využiť. V chladničke však bol už len jeden malý, tak čo s ním? Myslela som, že bude z neho nátierka. Večer bola u nás Zuzka, predsavzatie nevečarať vôôôbec nič čoskoro vyprchalo a po otvorení chladničky mi padol do oka práve ten krásny fialový baklažánik...mňam! Ale rýýýchlo!!!




Čo na to:

1 veľká bageta (alebo 2 malé)
1 baklažán
1/2 cukiny
5 - 6 strúčikov cesnaku
oliv. olej (alebo iný)
soľ, mleté čierne korenie (mčk)
tavený roztierateľný syr (Karička, Bambino..)
tvrdý syr (Eidam, Ementál, Gouda...)
paradajky (alebo aj kečup)
čerstvá bazalka



Ako na to:

Baklažán nakrájame pozdĺžne na plátky hrúbky cca 0,5 cm posolíme ich a necháme 20 minút postáť. Horkú tekutinu, ktorú baklažány pustili, poutierame. Plátky posypeme čiernym korením a opečieme v panvici s rozpáleným olejom. Takto upravíme aj cukinu, ale tú nemusíme zbavovať horkosti.
Prelisujeme cesnak a opečené plátky zeleniny ním potrieme.
Bagety prekrojíme podľa potreby, potrieme tenkou vrstvou taveného syra, na každú časť bagetky položíme plátok baklažánu, kúsok cukiny.
Škrabkou na syr (alebo na zemiaky) odkrajujeme tenučké plátky tvrdého syra (môže byť aj postrúhaný, lenže to trocha opadáva pri vrstvení) a poukladáme ich na plátky zeleniny.
Dáme na pár minút pod rozohriaty gril (cca 5 min) Na zapečené bagety uložíme plátky čerstvých paradajok a posypeme posekanou bazalkou.






piatok 29. júla 2011

Cestoviny zapečené so zeleninou

Ak máte nadbytok úrody zeleniny v záhrade, niekedy človeku už dochádzajú nápady ako ju spotrebovať, uskladniť, zmysluplne ju využiť. Skladovať tieto produkty je dosť často celá veda, a tiež problém s miestom, ošetrovaním a tak. Mne príde najnormálnejšie zmrazovanie. Ale kapacita
mrazničky tiež nie je nekonečná a preto treba miestom šetriť. Podusená predpripravená zelenina však nezaberie taký objem ako surová.
Preto mi napadlo zmraziť ju podusenú a popri tejto práci prišlo aj k príprave obeda. A aby to bolo jednoduchšie, tak zložkou pripravovaného jedla bola spracúvaná zelenina. Takže vznikli tieto cestoviny.




Čo na to:

400 g cestovín, trocha oleja
1 cukina stredne veľká, 1 baklažán
1 cibuľa, 4 - 5 strúčikov cesnaku
1 zelená paprika, 3 - 4 paradajky
150 ml šľahačkovej smotany
soľ, mčk, bazalka, 1 bujónkocka
100 g strúhaného syra, 1 encián


Ako na to:

Cestoviny (napr. penne) uvaríme v slanej vode. Na oleji orestujeme cibuľu, cesnak a prihodíme na kúsky pokrájanú zeleninu. Osolíme, pridáme mčk a dusíme pod pokrievkou. Pridáme trolinka vody a bujónkocku. Keď je zelenina mäkká, pridáme do nej smotanu a rozmixujeme (ponorný mixér postačí). Ja som to mixla len tak medium, nechcela som úplnú kašu.
Cestovinu zmiešame so zeleninovou zmesou, pridáme na kocky pokrájaný encián, trocha strúhaného syra a bazalka by nezaškodila, ale ja som nemala. Všetko zmiešame a uložíme do zapekacej nádoby v tenšej vrstve. Posypeme zvyšným syrom a dáme zapiecť do rúry alebo do grilu.

P.S : po vychladnutí a opätovnom zohriatí je to ešte lepšie ako za čerstva... A dokonca to chutí
i za studena. Trocha mi to pripomína lasagne... samozrejme také bezmäsité.

utorok 26. júla 2011

Domáce pečivo s kváskom


Čítala som, že pečivo i chleby zarobené s kváskom, sú oveľa jemnejšie a nadýchanejšie. Tak som to chcela vyskúšať. Kvitujem, že keď sa už babrem s kváskom, môžem ho využiť i viackrát. Jeho životnosť je 7 - 10 dní... umiestnený v uzavretej nádobe - v chladničke. Údajne sa dá aj zmraziť... To som ale ešte nevyskúšala.

P.S. 8.6.2014 - ospravedlňujem sa za zbytočne mätúce informácie, ale v čase písania tohto príspevku som ešte vôbec nemala relevantné informácie o kvásku a čím sa líší od kvásku (toho obyčajného s droždím) a už vôbec som nemala tucha o rôznych tzv. štartéroch cesta - prefermentoch, old dough - starom ceste, bige, poliš, apod.  Takže v skutočnosti je toto pečivo robené metódou old dough - starého cesta. Ale vtedy som to ešte nevedela.



Čo na to:


3 dl vlažnej vody, 2 PL oleja,
2 čL soli, 2čL cukru,
2PL zemiakovej kaše v prášku,
20 dg kvásku,
10 dg ražnej múky,
10 dg celozrnnej múky,
30 dg hladkej múky pšeničnej,
2dg čerstvého droždia

Kvások:  prefermentačný                        
50 dg hladkej múky T650,
350 - 400 ml vlažnej vody,
1čL cukru, 1čL soli,
10 g čerstvého droždia

Ako na to:


Kvások musí stáť aspoň 12 hodín, takže ho pripravíme deň vopred. Z hore uvedených prísad na kvások vymiesime vo veľkej mise cesto a prikryté ho necháme stáť 12 hodín niekde na linke, kde nebude veľmi prekážať. Cesto najprv super vykysne, ale nevšímame si ho a potom, po tých 12 hodinách je už také spľasnuté. A také to má byť. Cesto z misy preložíme do uzatvárateľnej nádoby - mne sa zmestilo do nádoby s objemom 1 liter.


Do nádoby domácej pekárne dáme suroviny podľa obvyklého postupu a spustíme program "cesto". Po chvíli pridáme odvážený kvások a necháme mašinku fachať.




Cesto vyložíme na pomúčenú dosku, sformujeme ho, rozkrojíme na dve časti. Jednu polovicu rozvaľkáme a rozkrojíme na 4 rovnaké časti. Z nich sformujeme bagety





Druhú polovicu cesta rozkrájame na 8 - 9 rovnakých častí, prehnetieme v ruke a sformujeme ich




Vtlačíme im kaiserkové znamenie. Dá sa to urobiť tvrdšou stierkou na cesto, ale to dlho trvá. Takže si môžeme pomôcť krájačom na jablká



Pred pečením ich potrieme vajíčkom rozmiešaným s mliekom a posypeme semienkami či soľou.
Plechy s pečivami necháme na sporáku podrásť ešte aspoň 20 minút, kým sa rozkúri rúra (či trúba?) :-)


Pečieme pri 200 °C cca 20 minút




Ľahký šalát z kuracích prsíčok

Tento šalát robievam vtedy, keď sa občas s mužom moceme po nákupoch, doma nenavarené... Tak kúpime grilované kury so sebou. Lenže grilované prsia sú dosť suché, takže to nik nechce. Ale v tomto šaláte sú tie prsíčka úplne iný level :-)





Čo na to:

1 pár grilovaných (pečených) odkožených kuracích pŕs
1 väčšie jablko, 1 stredná cibuľa, 1 strúčik cesnaku
1 - 2 paradajky, 1/2 konzervy ananásu (aj s nálevom)
cca 4 PL majonézy, 1 malý biely jogurt alebo 2 - 3 PL kyslej smotany
soľ, mčk, citrónová šťava (všetko podľa chuti)

Ako na to:

Prsia zbavíme kože a pokrájame ich na väčšie kocky (malé by sa pri miešaní rozdrvili) a vhodíme do misy. Pridáme nakrájanú cibuľu, jablko postrúhané na hrubšom slzičkovom strúhaku, trocha citrónovej šťavy, paradajky pokrájané na menšie kocečky, osolíme, pridáme mčk a rozotretý cesnak. Ešte pridáme majonézu, jogurt alebo smotanu a 1/2 ananásového kompótu (dobrý je aj broskyňový - broskyne bez šupiek). Premiešame a postupne prilievame kompótový nálev, aby sme dostali primeranú hustotu šalátu a na záver ešte dochutíme (soľ, korenie, pažítka) podľa seba. Vychladený šalátik je výborná osviežujúca letná večera a chutí aj malým deťom...

nedeľa 24. júla 2011

Cukina s paradajkami zapekaná v grile so syrom a smotanou

Toto jedlo vzniklo vďaka Janke vegetariánke, našej dnešnej nečakanej návšteve :-) Bola to totálna improvizácia, ale budúci týždeň bude mať reprízu. Napadlo mi, že by sa do toho hodili aj šampiňóny...



Čo na to:

Pre 1 osobu:1/2 mladej cukiny,
1 paradajka,
2 strúčiky cesnaku,
3 PL paradajkového pretlaku,
2 čL marhuľového džemu,
pár lístkov bazalky,
mčk, soľ, hladká múka,
3 PL údeného syra,
2 PL kyslej smotany,
olivový olej

Ako na to:

Cukinu nakrájame na kolieska hrúbky asi 0,5 cm, osolíme a posypeme mletým korením z obidvoch strán a obalíme v hladkej múke




Kolieska opečieme na oleji

V miske zmiešame 3 PL pretlaku s marhuľovým džemom, štipkou soli a mčk a prelisovaným cesnakom, dobre zamiešame.


Do ohňovzdornej nádoby dáme trocha oleja a rozložíme pokrájanú paradajku, na ňu potom cukinové kolieska




Rozotrieme na ne ochutený paradajkový pretlak a pridáme trocha natrhanej bazalky.



Postrúhame syr a zmiešame ho s trochou kyslej smotany, môžeme ochutiť soľou a mčk a zmes navrstvíme na predcháddzajúcu paradajkovú (syra i smotany mohlo byť kľudne aj menej).
Pofŕkame troška olivovým olejom a dáme do grilu. Neviem presne, ako dlho, len som občas skontrolovala skutkový stav.... "baj očko" to mohlo byť tak 12 minút...



Hotové... voňavé... jednoducho ma prešla chuť na rezne, ktoré sme mali na obed...