streda 24. októbra 2012

Kuracie stehná (skoro) po turecky





Myslím, že dovolenkový pôvod tohto jedla je celkom zrejmý. Chuťjedla nebola úplne autentická, čo pripisujem použitým surovinám, ale bola výborná. Snažila som sa dodržať všetko s výnimkou syra a  úžasných tamojších paradajok, ktoré som nemala a v núdzi som použila zopár cherry rajčiniek a samaozrejme sucuk bol problém. Tak som použila našu klobásu.  K tomuto jedlu boli v originále hranolky, ale tie my nejako neobľubujeme.


Čo na to:

vykostené kuracie stehná
1 cibuľa, zopár strúčikov cesnaku
maslo, syr gorgonzola či niva 
šampiňóny, pór, baklažán
cherry paradajky,
rímska rasca, soľ, mčk,
drvené chill, mletý koriander
hladká múka, mletá paprika

Ako na to:

Kuracie stehná odkožíme, vykostíme, nasolíme a okoreníme mčk. Necháme postáť v chlade cca 1 hodinu. 

Baklažán opláchneme, pokrájame na kolieska a nasolíme z obidvoch strán, necháme vypotiť 20 minút. Potom kuchynským krepom alebo servítkou odsajeme šťavu a kolieska obalíme v zmesi hladkej  múky, mletej papriky, mčk .

Pekáč vymastíme maslom, rozhodíme pár plátkov údenej prerastenej slaninky, roztrúsime nahrubo pokrájanú cibuľu a na ňu poukladáme kuracie mäso pekne tesne vedľa seba.
Pokrájame šampiňóny na plátky, pór a klobásu na kolieska. Na mäso nakladieme šampiňóny, potom kolieska póru a posypeme trochou koriandru, rímskou rascou a nakoniec rozložíme kolieska klobásy.  Pekáč prikryjeme alobalom a dáme do rúry vyhriatej na 210°C. 

Kým sa pečie mäsko, v panvici narýchlo opečieme baklažánové kolieska a nahrubo postrúhame syr. 
15 minút pred dokončením mäska naň poukladáme kúsky rajčiniek a baklažánové kolieska tak, aby sa trocha prekrývali, posypeme pokrájaným cesnakom a  posypeme syrom. V troche vývaru alebo vody rozmiešame 3 PL smotany alebo bieleho jogurtu a vylejeme na baklažány. Zapečieme  15 minút odkryté.

štvrtok 19. januára 2012

Syrovo-šampiňónový špíz




Viem, že rôzni renomovaní kuchári kritizujú praktiky mnohých reštaurácií, ktoré ponúkajú hosťovi na jedálnom lístku vyprážaný syr. Ponuka v reštikách je kadejaká, ale chápem, že aj po takej kritike, akú vzniesol p. Procházka, syr ponúkajú ďalej. Chápem ich preto, že aj mne syr chutí :-) tak prečo nie v reštike?
Sranda je, že som ho jedla v Procházkovej reštike Liviano :-DDD . A bol fakt super.

Minule som mala velikánsku chuť na vyprážaný syr, ale práve sme mali čerstvulinké šampiňóny a aj tie mám rada. A keďže som sa nevedela rozhodnúť pre jedno, skombinovala som obidve základné suroviny. Urobila som špízy - syr, šampiňónová gebuľka, syr... Vlastne :-( trocha som to celé zbabrala. Napadlo mi, že šunka pokrájaná na kocky by tomu dodala šmrnc, ale akurát som nemala. A v pominutí zmyslov som použila salám, ktorý minule doniesol manžel z Maďarska :-( Škoda aj salámy aj roboty :-( Jednoducho, šunka jó, saláma nem!

Okrem toho ma demotivoval aj manžel, ktorý skepticky namietol, že šampiňóny a syr sa naraz neurobia... No ale povedala som mu "hin se vokáže" :-D (to je z Psohlavcov... pamätáte na povinné čítanie? "Lomikare, Lomikare, do roka a do dne!" :-)
No a náladu mi potom urobilo až samotné papkanie... mužisko hltalo, ako keby týždeň nejedlo :-)

Čo na to:

drevené špajdle (alebo kovové ihly)
šampiňónové hlavičky
tvrdý syr eidamského typu (pokrájaný na kvádriky)
šunka - môže no nemusí byť ( pokrájaná na kvádriky)
trojobal, troška soli

Ako na to:

Veľmi niet čo písať, snáď teda len, že špízy obalíme v trojobale dvakrát a pri opekaní prikryjeme panvicu pokrievkou. Špízy samozrejme kontrolujeme, nikam neodchádzame a priebežne ich otáčame.
Skvelo by sa k tomu hodili pečené zemiačky, ale ja som nemala toľko času, takže som zemiaky len uvarila s rascou a dokonca som ich ani nepomastila (kvôli lepšiemu pocitu :-)








pondelok 2. januára 2012

Všetko najlepšie v novom roku 2012





Všetkým kulinárskym blogerkám, blogerom a ich čitateľom
želám v novom roku poriadnu dávku zdravia,
velikánsky kusisko šťastia,
veľký balvan lásky na krk
a za vagón humoru k tomu!