utorok 31. decembra 2013

Losos jednoducho


   Losos je asi najlepšia ryba, ktorú poznám. Chcem tým samozrejme povedať, že mi z rýb najviac chutí.
Tepelná úprava lososa musí byť krátka, aby sa mäsko nevysušilo. 5 - 7 minút je tak akurát a treba si to stopnúť. Netreba nejak zvlášť prešpekulovať jeho prípravu, aby sme nezabili jemnú chuť tohto báječného mäsa.


Čo na to:

losos
citrón
soľ
mleté čierne korenie
tymián
olivový olej
hladká múka

Ako na to:

Lososa rozkrájame na potrebný počet porcií ( u mňa to bolo 5). Nám chutí na lososovi koža, preto ju nedávame prečo. Z kožovej strany do  porcií urobíme zopár zárezov. Celé pokvapkáme citrónovou šťavou, osolíme, okoreníme a posypeme troškou tymianu. 


Odložíme na 3 hodiny do chladu.

Do panvice dáme olivový olej a kým sa rozohreje, porcie lososa narýchlo poobraciame v hladkej múke a oklepeme hneď ich od nadbytočnej múky oklepeme. Vložíme do oleja a opečieme zo všetkých strán. Do oleja vhodíme pár koliesok mrkvy (starý babský recept proti prepaľovaniu oleja). Lososíka neopekáme veľmi dlho, v tomto prípade na 100% platí, že menej je určite viac.
Lososa kladieme na nahriate taniere, na ktorých už máme pripravenú prílohu, aby sme ihneď mohli servírovať.

Super jednoduchý šalát k lososovi:
rukola
granátové jablko               

dressing na šalát:
thajská omáčka Thai pride
šťava z granátového jablka
trocha citrónovej šťavy

Nemala som už ďalší citrón, tak som nakoniec na lososa nakrájala limetu. A tá k nemu ide úplne fantasticky.


Vegetky - slané pečivo k vínu



Vegetky sú veľmi vďačným slaným pečivkom k vínu. Medzi spústu vianočných sladkostí alebo  rôzne silvestrovské dobroty sa vegetky hodia svojou jednoduchosťou, aj vzhľadom a slanou chuťou tiež.
No sú aj pokušením k telke ... :-)
Tu na fotke je napríklad  môj "náklad" k počítaču


 Čo na to:

500 g polohrubej múky
250 g palmarin
200 ml mlieka
1/2 čL cukru
2    čL soli
1    čL PDP

plnka:

250 g eidamu (alebo pod.)
250 g masla
1,5 čL mletej červenej papriky (mčp)
2 čL vegety

 Ako na to: 

Najprv nahrejeme palmarin napr. v MW (použiť MW kryt) a všetky suroviny v mise zmiesime na kompaktné cesto. Odložíme ho zabalené vo fólii na 24 hodín do chladničky. 

Potom cesto rozkrájame na 6 rovnakých dielov, sformujeme ich do bochníčkov a postupne ich rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika.




Obdĺžniky ponatierame plnkou, ktorú sme pripravili zmiešaním postrúhaného syra, masla, papriky a vegety.
Ja som ešte natretú syrovú vrstvu posypávala inými druhmi syra, aby vegetky neboli jednotvárne. Použila som parmezán a nivu. Takže boli tri druhy vegetiek - jednoduché, nivové, parmezánové. Ale nie je to nutné dodatočne posypávať.



 Natreté cesto zrolujeme natesno a roládky dáme na dve hodiny stuhnúť do chladničky.




 Potom ich pokrájame na hrúbku na 0,5 cm, kladieme na plech s PNP a upečieme pri 180°C.




nedeľa 29. decembra 2013

Vianočný zemiakový šalát


   Zemiakový šalát je v našich končinách klasika aspoň raz ročne a to na Vianoce. Nie, že by príprava bola náročná, ani suroviny nie sú drahé, ale je to často kalorická bomba. V receptoch často vidíme snahu odľahčiť šalát a o to som sa snažila i ja. 
Moja mama sa čuduje, (vraj načo vymýšľame?) a hovorí, že keď niekto chce diétu, nech šalát neje a ten, komu chutí, si ho aj tak dá. A s kľudným svedomím doň práskne celú majonézu. No ale potom sa fučí, keď si ho my nedáme.
   Odľahčených verzií je asi veľa. Ja som si vymyslela túto. Netvrdím, že je najodľahčenejší  či najúžasnejší, ale je chutný a nikomu z neho ešte nebolo zle alebo ťažko, takže na Vianoce nesmie chýbať. Je to skôr taká kombinácia francúzskeho šalátu a nášho zemiakového. Ak máte radi zeler, kľudne ho tam pridajte, pasuje tam. Ja som teraz nemala moc pekný, tak som ho radšej nedala. 
No a nevianočne doň občas dám v pare povarené ružičky brokolice alebo karfiolu.


Čo na to:

zemiaky uvarené v šupe (u mňa len asi 8 menších zemiakov)
hrášok mrazený (ja preferujem Bonduelle) asi 100 - 120 g
baby karotka 100 g
1/2 cibule žltej
1/2 cibule červenej
3 - 4 sterilizované uhorky
3 vajíčka uvarené natvrdo
2 väčšie jablká (najlepšie rôzne sorty)
1/2 citróna
biely jogurt 150 g
majonéza cca 150 g (ja som robila domácu)
kyslá smotana 2 PL (kopcové)
cukor
soľ
mleté čierne korenie (mčk)
ocot

majonéza:
1 vajíčko
olej repkový (cca 230 ml)
1,5 čL plnotučnej horčice
1 čl práškového cukru
1/8 čL soli
mčk 2 štipky
chilli drvené 1 štipka

Ako na to:

Zemiaky orajbeme kefkou pod tečúcou vodou a dáme ich variť. Keď sú mäkké, ochladíme ich a ošúpeme.
Ale najlepšie je uvariť si ich deň vopred.


Kým na druhý deň začneme s prípravou šalátu, dáme uvariť vajíčka natvrdo a tiež zeleninu - mrazený hrášok a baby karotku. Dáme ju do rajnice, zalejeme vodou a pridáme lyžičku cukru a pol lyžičky soli. Uvaríme domäkka. Zeleninu prelejeme cez sitko a vývar z nej zachytíme. Necháme vychladnúť.



Ošúpané zemiaky pokrájame cez mriežku na krájanie zemiakov. Pridáme hrášok, porájanú baby karotku, pokrájané obidve cibule a priamo na zemiaky do misy nastrúhame jablká ( na najväčších slzičkách strúhadla). Na jablká vyžýkame aspoň pol citróna.


Tu ich na fotke vidno jablká len trocha, lebo sú zakryté hráškom a bielou cibuľou. 
Do toho všetkého rýchlo šupneme biely jogurt, smotanu a časť pripravenej (alebo kúpenej) majonézy.


Vývar z hrášku a mrkvy teraz patrične dochutíme korením, soľou, cukrom, octom, prípadne tým, čo dávate do šalátu a po častiach pridáme do misy k zelenine. 
Zamiešame a posúdime, či treba zriediť, dochutiť alebo ešte pridať majonézu. Ak treba, teda podľa vlastnej úvahy a chuti pridáme.

Sterilizované uhorky nesmú v šaláte chýbať, takže pristrúhame ich zopár.


Keď je šalát dobre premiešaný, pokrájame doň vychladnuté vajíčka. Ja som opäť použila mriežku na zemiaky. Vajíčka jemne vmiešame do zmesi, aby sme ich úplne nerozšrotovali.


No a na úplný záver do šalátu šplechneme za lyžicu uhorkového nálevu :-). Šalátik krásne vonia čerstvými surovinami a je pekný zvodný kyprý :-) ale my odoláme a odložíme ho do chladu, aby sa uležal , aby sa všetky ingrediencie spriatelili a vyústili do výslednej mňamóznej chute vianočného šalátu :-)

Pre deti  ozdobíme granátovým jablkom :-) alebo niečim iným, čo sa im páči... miesto papriky
K tomuto šalátu bol na výber losos alebo vysmážaný kapor.

Majonéza : Do malej misky robota alebo do mixéra vyklepneme celé vajíčko, pridáme horčicu, cukor, soľ a uzavrieme. Spustíme mašinu na max. obrátky a cez otvor dekla lejeme dnu olej. Táto fáza trvá len krátko, môžeme ju v polovici alebo v dvoch tretinách spotrebovaného oleja prerušiť :-) a skontrolovať stav. Pokračujeme, kým proces emulgácie funguje a vznikne úplne hustá majonéza. Potom to celé dochutíme octom, cukrom, mčk, prípadne soľou a chilli. Dochucovanie je individuálne, závisí samozrejme od chuťových pohárikov jednotlivca. Najlepšie je dochucovať postupne, aby sme niečo neprešvihli.
Hotovú majonézu premiestnite do skleneného uzatvárateľného pohára a dajte do chladničky. Týždeň vydrží (a možno i viac, ale nepreháňajme to).
Ak použijeme na prípravu kvalitný repkový olej, urobíme dobre, lebo je chuťovo neutrálny a obsahuje viac omega-3-mastných kyselín ako olivový olej. Nebojte sa, nie som olejársky reklamný agent :-).

(Kto používa kupovanú majonézu, tento úkon samozrejme vynechá. Len si dobre na štítku pozrite, čo obsahuje. Aj tie najlepšie hodnotené majonézy obsahujú aspoň E385 - etyléndiamíntetraacetát vápenatodisodný -  na konzervovanie a proti oxidácii tukov v majonéze, pôsobí ako sekvestrant, čiže viaže na seba ióny kovov - môže spôsobiť úbytok Cu, Fe z organizmu. Iste ale vo väčších dávkach. Ale si neviem predstaviť dávať to malým deťom ).

Trocha čítania z nettu - Prečítajte si o olejoch


     Chcela by som Vám odporučiť prečítanie zopár článkov, ktoré som našla na prechádzke nettom. 
Najviac človeka šokuje, že v dnešnej dobe tieto veci zistili až teraz, napriek tomu, že podmienky na analýzu olejov boli dobré aj pred pár rokmi. Už roky počúvame, čítame, aké je dôležité používať olej olivový. A tu hľa! Odrazu je lepší olej repkový... pre naše cievy majú význam polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA) omega-3 a omega-6.... a tých je v repkovom viac  ako v olivovom. No a všimnite si dobre aj tú tabuľku na konci článku.. zaujímavé porovnania s inými tukmi.

Olivový olej má konkurenta - řepkový je v mnohém lepší

http://www.vitalia.cz/clanky/repkovy-olej/




Ne každý olej "na smažení" se k němu skutečně hodí  

http://www.vitalia.cz/clanky/olej-na-smazeni/

piatok 27. decembra 2013

Staroslovenské bryndzové pirohy



       Boli ste už niekedy v situácii, že ste si v reštike chceli dať čosi írečito slovenské, nejakú slovenskú jednoduchú klasiku a nedali vám, lebo také nevaria?  Fakt človek len žasne nad takými podnikmi. Čo tam varia len z polotovarov? V poslednej dobe aby sa človek bál objednať si niečo mäsité!!! Pohnať na takých Pohlreicha!!! By som rada počula ten komentár nevypípaný . Aj po šnóbli by sa im zišlo.
Prečo sa im nechce tieto jedlá variť? Lebo nemôžu použiť priekupnícke mäso plné antibiotík kúpené za facku a zákazníkovi ho zarátať ako first class kvalitu?  Píííííííííp, píííp.. ( to je vypípanie tých premúdrelých zlodejských píííííííp majiteľov a ich zlodejských kuchárov). 
A možno sú to pózerske dôvody, pre majiteľa reštiky nie sú tieto staré slovenské jedlá dosť nóbl, nehodia sa k jeho hlúpej hlave!!!
       Tak ak na také jedlo máme chuť, neostáva iné, iba si ho urobiť podomácky. Nezdá sa mi, že by príprava tohto jedla bola dáka komplikovaná, aj keď trocha prplačka s cestom to je. No zas na druhej strane pirohy sa dobre mrazia. Takže časť zmrazených pirohov vykompenzuje čas na ich prípravu. 


Čo na to: 

zemiakové cesto:
600 g zemiakov uvarených v šupke
14 - 15 PL (kopcových) polohrubej múky ( v prípade potreby pridať)  + na podsypávanie
1 vajíčko
8 - 10  PL mlieka
1 čl soli (zarovnaná)

plnka:
125 g bryndze
1 stredný zemiak (uvarený v šupe)
soľ, korenie
2 - 3 PL kyslej smotany
zelená vňať (najlepšie kôpor, pažítka, cibuľová, medvedí cesnak)
malá cibuľa

dressing:
250 g bryndza
250 g kyslá smotana
trocha mlieka
soľ (podľa chuti)
mleté čierne korenie (podľa chuti) - mčk

na dokončenie:
2 - 3 PL masla na pomastenie uvarených pirohov
údená slanina oravská
pažítka alebo iná zelená vňať

Ako na to:

Najprv pripravíme zmes na plnenie pirohov: postrúhame zemiak, pridáme bryndzu, smotanu, nadrobno posekanú cibuľu, soľ, korenie a vňať. Všetko premiešame a získame hustú bryndzovú a pikantnú plnku.


Vychladnuté uvarené zemiaky ošúpeme a buď postrúhame strúhadlom s malými slzičkami alebo ich roztlačíme tlačkou na zemiakové pyré. Zemiaky dáme na pomúčenú dosku, okolo nich do kruhu nasypeme
múku, pridáme soľ. 


V strede zemiakov urobíme väčšiu jamku, do ktorej vyklepneme vajíčko, pridáme pár lyžíc mlieka (nie všetko naraz) a pomocou pekárskej špachtle a plastovej škrabky (alebo holými rukami) premiešame všetko dokopy. Popritom pridáme, ak treba, mlieko či múku. 
Potom zmiešaninu hnetieme rukami o dosku, pričom podsypávame múkou, ak sa cesto veľmi lepí. Celé miesenie by sme mali zvládnuť čím skôr, lebo solené zemiakové cesto redne. 

 
(Ak zredne, zase ho treba  premiesiť s prídavkom trochy múky. Ale do nekonečna nejde pridávať múku, lebo potom by bolo cesto tvrdé).

Cesto rozvaľkáme asi na hrúbku 1/2 cm a vykrajujeme kolieska (priemer čajového hrnčeka). Kto má tvorítko na pirôžky, použije ho i na vykrajovanie. 


Na jednu polovicu kolieska kladieme bryndzovú plnku, druhú polovicu cez ňu preklopíme a okraje pritlačíme. Pomocou vidličky urobíme ozdobné zúbkovanie. 
Ak máme k dispozícii pirôžkovadlo, tak pirôžky uzatvárame pomocou neho. 




Zvyšky odkrojeného cesta už nespracúvame na ďalšie pirohy, ale kto chce, môže z odkrojkov  urobiť zopár šúľancov. 


Kým sa varí voda na pirohy, pripravíme dressing vymiešaním všetkých ingrediencií. Okrem toho pokrájame slaninku a dáme ju na panvicu opražiť.

Do väčšieho množstva vriacej osolenej vody pridáme asi 1 PL oleja, aby sme zabránili zlepovaniu a postupne vhadzujeme pirohy. Varíme ich asi 7 minút, voda musí stále vrieť. 


Uvarené vyberieme pomocou sitka a vložíme do misy s maslom, kde ich riadne poprehadzujeme, aby sa omaslovali. 
Dáme variť ďalšiu časť pirohov... (ja som dávala variť vždy po 12 kusov).

Pirohy podávame s bryndzovým dressingom, posypeme opraženou slaninkou a pažítkou, ale so zelenou cibuľovou vňaťou chutia úplne famózne. Zapíjame mliekom.


Mrazenie pirohov: 
1) Môžeme zmraziť uvarené a vychladnuté - do krabice od džúsu vložíme mikroténový sakel tak, aby 5 cm trčal von a doň nakladieme pirohy. Sakel zagumičkujeme a nezabudneme si na krabicu napísať, čo v nej máme a kedy sme zamrazovali :-) Po vybratí z mrazničky ich položíme do hrnca s vodou na parák s PNP a paríme pár minút, kým sa krásne prehrejú.
2) Naplnené neuvarené pirohy rozložíme na tácku a vo vodorovnej polohe vložíme do mrazničky na 1,5 - 2 hodiny. Potom ich vyberieme, presypeme do uzatvárateľnej krabičky (alebo tiež systém krabica z džúsu). A dáme do mrazničky. Nebudú primrznuté navzájom. Po vybratí z mrazničky ich rozložíme na dosku, po polhodke ich šupneme variť.

nedeľa 22. decembra 2013

ŠŤASTNÉ A VESELÉ VIANOCE




  
   

   Všetkým kulinárskym návštevníkom a foodblogerom želám krásne pohodové vianočné sviatky, vo Vašich rodinách veľa lásky a radosti z veľkých vecí i maličkostí ako aj z Vašich kulinárskych úspechov :-)

 

 

piatok 20. decembra 2013

Segedín ( v tlakáči )

   Všimla som si, že receptov na segedín je fúra, ale je mi to jedno, nepozerám už žiadny. Raz, už dávnejšie, som videla na TV Paprika varenie tohto jedla. Varil ho maďarský kuchár a pekne každý krok zdôvodňoval. Presne tak sa mi to páči. A odvtedy robievam segedín podľa neho. 
   (Ak dávajú vzdelávací program o varení, malo by to byť povinné. Také programy "Bez servítky alebo Prostřeno" sú dosť nanič z kulinárskeho hľadiska. Príprave jedla sa kamera venuje minimálne a čo sa týka receptov, škoda reči).


Čo na to: 

3/4 kg bravčového mäsa ( krkovička, chudší bôčik, prípadne zmes pliecko+bôčik - mäso má byť tučnejšie)
1 veľká cibuľa
2 strúčiky cesnaku
1/4 čL mleté čierne korenie (mčk)
1a1/2 čL mletá červená paprika (mčp)
1/2 čL ostrej papriky (alebo kayen)
1 feferónka (nemusí byť, ale pasuje tam)
soľ
1 bobkový list
2 L bravčovej masti ( ja dávam olej )
700 g kyslej kapusty
1/2 kelímka kyslej smotany
2 čL hladkej múky

Ako na to:

Cibuľu pokrájame nadrobno a mäso po umytí osušíme papierovou utierkou a pokrájame na kúsky. Mäso nezbavujeme tučných častí, lebo vraj  do kapusty má ísť tučnejšie mäso (hovoril Maďar).



Do tlakáča dáme masť (olej) a vhodíme cibuľu. Po chvíli restovania pridáme i cesnak pokrájaný na plátky.


 Po orestovaní pridáme mäso, koreniny a soľ.


Premiešame a restujeme. Keď máme orestované, pridáme bobkový list a feferónku, podlejeme horúcou vodou a tlakáč uzavrieme. Od chvíle natlakovania necháme dusíť 18 - 20 minút. 



Zatiaľ si pripravíme kapustu. Kto má rád segedín poriadne kyslý, tak kapustu len trocha vyžmýka (vodu zachytiť a odložiť). Ja kapustu oplachujem, to znamená, že ju dám do misy, pustím na ňu studenú vodu a premiešam, prelejem cez sito (trocha vody zachytím a odložím). Potom kapustu vyžmýkam a pokrájam, aby v segedíne neboli dlhé fúzy.

Tlakáč stiahneme zo sporáka, vložíme do drezu a necháme ho aspoň pol minúty "dofučať", potom do drezu 
pustíme studenú vodu, ktorá tlakáč zospodu trocha ochladí. No a potom už môžeme vodu pustiť aj zvrchu  na tlakáč. Hrniec otvoríme a zistíme, že mäso je už takmer zmäknuté, vrátime späť na sporák a do hrnca pridáme pokrájanú kapustu. Podľa potreby dolejeme tekutinu - kysliaci dolejú zachytenou kapustovou šťavou, ostatní dolejú vodu. 
Hrniec opäť uzavrieme a necháme variť pod tlakom 15 minút. Nemusíme sa báť, mäso sa v kyslom nerozvarí na cimpr-campr.


Keď je teda kapusta mäkká, pripravíme zátrepku. V hrnčeku rozrobíme kyslú smotanu s trochou vody a pridáme hladkú múku. 

 
Opäť prešľaháme, aby sme nemali hrčky a vlejeme do vriaceho jedla.



 Zamiešame a povaríme aspoň 5 minút.


    Počas tohto času zistíme, čo kapuste chýba a či jej vôbec čosi chýba. Možno bude treba trocha prisoliť a kto chce, môže pridať tú odloženú kyslú šťavu. (Ja som práve naopak pridala troška cukru :-) lebo kyslé nezjem).  Treba pamätať na to, že varením sa kyslá chuť zdvýrazní a taktiež kyslá smotana jedlo okyslí. Tak pozor, lebo ak prekyslíte, budete si šuškať do uška.
  

 Podávame s domácou knedľou... jedine a jedine s domácou knedľou. Kupované knedle sú strašné. Môžu pokaziť celkový dojem z jedla. Tak sa im radšej treba vyhnúť.

 
Ja toto jedlo nejak veľmi nemusím, ani deti, ale muž sa ním ide zadrhnúť.

   Ešte jeden nápad, ktorý prezradila mojej kolegyni kuchárka v jedálni: "Na konci vmíšajte do kapusty nehétek škorice" :-))) Ak chcete, vyskúšajte to. Ja som vyskúšala, ale nehétek je asi dosť veľa. Trocha to prerážalo a nechutilo nám veľmi. Viackrát som už neskúšala.

streda 18. decembra 2013

Žemľovka


   Žemľovka patrí k jedlám, ktoré nevarievam príliš často. Avšak  v našej rodine chutí všetkým, ale je to taká prpľavá chystačka, že sa k nej odhodlávam menej často. Zvyčajne ju niekto pripomenie a dostaneme chuť...


Čo na to:

10 rožkov
450 ml mlieka
3 vajíčka
1 tvaroh hrudkový (250 g)
cukor podľa chuti
6 - 8 jabĺk (podľa veľkosti)
škorica
soľ asi 1/3 čL
hrozienka
cca 45 - 50 g masla

Ako na to:

Najprv pokrájame rožky na kolieska. Tu na fotke je ich už len časť, neskoro som začala fotiť.


Ošúpeme jablká a postrúhame ich na plátky. 

Do misy nalejeme mlieko a vyklepneme doň 3 bielky a pridáme soľ. Prešľaháme metlou, aby sa bielky rozptýlili čo najviac.

Žĺtky klepneme do inej misy a pridáme k nim tvaroh a práškový cukor. Osladíme podľa chuti a s ohľadom na kyslosť jabĺk a dobre premiešame. Kto má biocitrón, môže strúhnuť trocha kôry. Obsahuje limonén, terpén, ktorý krásne prevonia všetko, v čom sa nachádza.

Do zapekacej misy alebo do pekáča dáme PNP a rozložíme pár plátkov masla.

Do misy s mliekom dáme rožky, aby nasiakli mliečnu zmes a nakoniec z nich vytlačíme  prebytočnú tekutinu.


(Ja to robím postupne - dávam rožky po častiach, lebo kým príde rad na druhú vrstvu kladenia rohlíkov, tak by sa z nich stala napitá špongia a budeme mať kašu). Navlhčené rožky naukladáme do pekáča v jednej vrstve, minieme asi polovicu rožkov.
Túto vrstvu posypeme naplátkovanými jablkami, škoricou a prisladíme přiměřeně kryštálovým cukrom ... postačí len 1 - 2 PL podľa jabĺk.
Na jablkovú vrstvu rozložíme tvaroh, roovnomerne ho rozotrieme lyžicou a posypeme hrozienkami. 


Ďalšiu várku nakrájaných rožkov vsypeme do mlieka, premiešame, aby sa všetkým dostalo mlieko, a kladieme novú vrstvu rožkov. Horná vrstva môže byť mokrejšia, keďže sa bude piecť bez pokrievky.


Vrch posypeme trošku škoricou, rozhodíme plátky masla a dáme piecť do rúry pri teplote 180 °C.


Pečieme, kým nezhnedne povrch. Zvyčajne to chce cca 30 - 40 minút.
Upečenú žemľovku posypeme zvrchu cukrom a necháme trocha vychladnúť,  aby sa dala lepšie krájať. 


Aj čiastočne vychladnutá sa snaží spadnúť tam, kam nemá, ale úplne horúcu už vôbec pekne nenaberiete do taniera. Ak zostane, druhý deň sa dá krájať a podávať náramne. Len už... no, veď jasne, najlepšia je čerstvá.