utorok 28. apríla 2015

Pivňák (kváskový chlieb)

     Konečne som sa dostala aj k zarobeniu chlebového cesta pivom. Bolo zrazu doma, muž doma nebol, tak som si zobrala a zamiesila s ním. Keby dačo, tak to bol Budvar... aj ja som si trocha odpila. Ale pivo mi už prestalo chutiť ... teda okrem čierneho, sladkastého. 
S pivom rástlo cesto ako divé... Jasne, tie divé kvasinky v kvásku (wild yeast) s pivom mali mejdan, tak sa jašili :-) 

Čo na to:

Rozkvas:
  30 g kvásku z chladničky
120 g vody
120 g ražnej chlebovej múky

ďalej:
200 g piva
380 g múky T650
2 čL  drvenej rasce
2 čL  soli
2 PL oleja
1 PL medu
tekvicové semienka
slnečnicové semienka

Ako na to: 

Večer pred pečením pripravíme rozkvas a necháme ho kvasiť na linke pri izbovej teplote cca 10 - 12 hodín alebo kým nedosiahne svoju maximálnu úroveň. 
Do nádoby DP nalejeme pivo, pridáme preosiatu múku a necháme miešať na programe "cesto", len aby sa obidve suroviny spojili. Potom program vypneme a necháme asi 20 - 30 min v  kľude.

Zatiaľ z rozkvasu odoberieme trocha kvásku do pohára a šupneme do chladničky, aby sme nabudúce mali zasa čo rozkvasiť :-). 
Ešte si pripravíme ostatné suroviny na jeden malý tanierik a tiež rozkvas. 

Po dôležitej pauze, kým sa v zmiešanine piva a vody uskutočňuje autolýza, pridáme rozkvas a opäť spustíme program na miesenie cesta. Po chvíli, keď sa kvások vmiešal do cesta, pridáme z tanierika zvyšok surovín. Necháme miesiť asi 12 - 15 min a aparát vypneme. Cesto nevyberáme, ak nemusíme, môže tam tráviť svoj čas a my svoj môžeme tráviť ako uznáme za vhodné.
Len si nastavíme kuchynské minútky - 30 min. a po zazvonení prídeme cesto v nádobke poprekladať. Bohužiaľ sa to nebude dať bez vyberania nádobky, ale to už je detail... No nemusíme sa babrať s prekladaním cesta do misy. Kto by to ale nepreniesol cez srdce, tak nech si ho radšej do tej misy prehodí. Nechcem mať na svedomí niečí hnev, lebo v tej nádobke sa to naozaj neprekladá veľmi pohodlne. 
Takže cestíčko prekladáme a prekladáme... okej, už stačí :-)... Emmanuel Hadjiandreou odporúča len toľko, čo stihneme behom 10 sekúnd :-)... a otáčať misou ... takže aspoň 6 x :-)

Minútky opäť nastavíme rovnako a opäť teda po 30 minútach prídeme zistiť, ako sa má cesto, či sa náhodou kvasinky  neflákajú a robia to, čo majú :-). Zhodnotíme teda situáciu a keďže cesto kyslo už 60 minút, vyklopíme ho na pomúčenú plochu a len ho trocha sformujeme, prikryjeme utierkou alebo fóliou a nech si kvasinky ešte trocha požúrujú cca 20 minút. 

Potom cesto odkryjeme, jemne ho sypneme múkou a prekladáme. Preložené cesto sformujeme do bochníka, na doske ho pováľame v múke, a potrieme ho škrobom (solamyl, gustin - je jedno akým, ale vďaka nemu sa neprilepí na ošatku). 
Mne sa teda to váľanie v škrobe nie moc páči, lebo v konečnom dôsledku sa na chlebovej kôrke utvorí taký trocha divný povlak, ktorý by tam ani nemusel byť... chlieb by sa mi tak viac páčil. No ale v mene Božom, nech je aj s povlakom, len nech sa mi bochník v ošatke neprilepí... 
Ešte sa mi doteraz neprilepil nikdy, ale na Pecni som sa dozvedela o rôznych hororoch, ako sa chleba prilepil a pri vyklápaní sa mu odtrhol celý vrch :-(  .. Takže pri tejto činnosti podlieham stresu a prehováram bochníku do jeho malej lepkovej dušičky, aby sa neprilepil a aby pekne narástol ... 
Po vložení do ošatky vložíme bochníček aj s ňou do veľkého sakla, zaviažeme ho, aby sa sakel dobre nafúkol a nech cestíčko rastie ako vládze... 
Za ten čas, kým sa o to bude usilovať, rozkúrime rúru so všetkým, čo dnu patrí (plech / kachľa, pekáč na vodu) a pripraviť si môžeme ešte inštrumenty, ktoré sa nám zídu pri tej hektickej činnosti, za ktorú považujem vyklápanie bochníka z ošatky a vkladanie bochníka na kachľu a zaparenie rúry... Som vždy taká nervná pri týchto úkonoch a dúfam, že raz v budúcnosti sa mi snáď podarí vložiť bochník tam kam patrí a ako sa patrí a úplne bez stresovania :-).  Večne sa mi stáva, že neviem, kam som si dala rukavicu, vidlicu, ktorou si priťahujem spodný rozžeravený pekáč.... ježkove oči, toľko capacín k tomu musím mať... ách jo!

No ale keď už vyklopíme bochan z ošatky a nerozpľasne sa na podložke, tak je dobre... neprekysol a je nádej, že z neho čosi bude :-) . Takže teda vložíme ho do trúby, pomocou PNP, na ktorom si krásne ležká, ho usmerníme v rúre ako má byť...našikmo! Šľahneme mu do toho spodného pekáča horúcu vodu a zatvoríme... Dej sa vôľa Božia a moja nádej nech sa splní... :-) Natiahneme minútky na 10 minút a radšej preč odtiaľ, aby sme furt nečučali do rúry ako to teliatko na bránu ...:-) 

Istotne je toto kritický čas pre ten peceň... a čo sa v ňom samom deje? No veľké veci! Teplo prenikajúce cestom spôsobuje zrýchľovanie dejov tam  dnu...v prvom rade oxid uhličitý už vytvorený by chcel ubziknúť von, ale lepok ho nechce pustiť, oxid sa rozpína a nafukuje lepok v bochníku, takže celý bochník sa nafukuje (ak neni prekysnutý ten chuligán)... a to keď vidíme, to je úľava a radosť a  ako keby ma niekto po chrbte škrabkal...:-) ... Ten oxid nakoniec unikne von aj tak, ale teplo už spôsobilo aj iné zmeny štruktúr... bielkoviny podliehajú denaturácii teplom, tuhnú... tvorí sa a spevňuje sa striedka, a v nej tie nádheré jamôčky a jamky, ktoré tam ostali ako svedkovia bývalej prítomnosti oxidu uhličitého :-)... Jednoduchšie cukry, uvoľnené z polysacharidov karamelizujú, vytvára sa tá mňamová tmavá kôrka na povrchu, odparuje sa časť vody z bochníka, kôrka chrumkavie..... Kvasinky skončili svoj veľký flám a urobili nám chlebík. Tak ako sme sa predtým my starali o kvasinky a kŕmili sme ich, oni teraz nakŕmia nás dobrým chlebíkom. 
A je koniec mojim rozprávkam :-))) milé deti...

Po prvých 10 minútach pečenia vyberieme pekáč s vodou, teplotu znížime na 200 - 190°C a pečieme ešte 35 minút. 
Po vybratí poklopkáme na spodok chlebíka, duto by mal "zvoniť", čo znamená, že je ok... položíme ho na mriežku, aby sa zovšadiaľ ochladzoval a jemne ho orosíme vodou...



Krájame až po úplnom vychladnutí



štvrtok 23. apríla 2015

Hrebene s tvarohom a brusnicami

      Robila som ich dnes na večeru a nebola s nimi fakt žiadna babračka. Rýchlo hotové... snáď 30 minút práce, ak nerátam čas čakania a potom čas pečenia. Lebo to som vlastne nerobila nič, resp. čučala som na tenis v telke. No áno, nie celkom bezstarostne a s minútkami vedľa na stolíku.

 Čo na to

cesto:
250 g polohrubej múky
100 g špaldovej bielej múky
170 g acidofilného mlieka
  50 g mlieka
  12 g droždia
  80 g starého cesta (paté fermenteé, old dough)
2 PL  trstinového cukru
1 ČL trstinového cukru
     1  žĺtok
 60 g oleja
 trocha soli

plnka:
250 g hrudkový tvaroh (Rajo)
1/2  kelímka mascarpone
práškový cukor podľa chuti
1 bal. vanilkového cukru
sušené brusnice
citrónová kôra

na potretie:
1 bielok + 1 PL mlieka

Ako na to:

Mlieko zohrejeme v MW a zmiešame s acidofilným, pridáme  1 čL cukru a droždie, necháme vzísť. Vlejeme do nádobky DP, pridáme preosiatu múku a necháme zmiešať, potom pridáme žĺtok, cukor, olej , soľ a staré cesto postrihané na malé kúsky. Všetko necháme miesiť a vykysnúť na programe Cesto.

Brusnice opláchneme a zalejeme ich vlažnou vodou, aby zmäkli.

Cesto vyklopíme na pomúčenú plochu, poprekladáme ho z krajov do stredu a sformujeme do bochníka. Prikryjeme ho a necháme 10 min odpočívať. Zatiaľ pripravíme plnku.

Plnka: Do misky dáme tvaroh, pridáme pol kelímka mascarpone, pristrúhame citrónovú kôru a pridáme ešte práškový cukor v množstve, aby nám plnka chutila. Ja sa snažím dať cukru čím menej, ale plnka sladká musí byť. Pridáme aj vanilkový cukor. Všetko spolu dobre premiešame, vajco, resp. žĺtok nemusíme dávať, vďaka mascarpone sa plnka nebude rozsýpať. Kto nemá mascarpone, môže žĺtok dať.

Cesto rozvaľkáme do obdĺžnika a prerežeme ho dvoma vodorovnými rezmi na 3 pásy. Tie rozrežeme tak, aby sme dostali väčšie obdĺžniky. Mne ich vyšlo 13, ale jeden bol len taký škratný pozliepanec z odrezaných rohov. 
Keď cesto plníme, obdĺžničky si dáme pred seba a v hornej polovici obdĺžnika urobíme zopár (4 - 5) zvislých zárezov. Na dolnú polovicu cesta nanesieme tvarohovú plnku, takú riadnu porciu, a nakladieme na ňu brusnice. Brusníc dáme bohato, čím viac, tým lepšie.
Nenapadlo mi nič fotiť, ale kamarátka chcela, aby som sem dala recept s postupom. Tak  som aspoň nakreslila, to čo chcela.  Nakrojenie cesta radielkom a kopeček tvarohu a naň viac kusov brusníc....Snáď to bude už jasnejšie :-)

Hornú narezanú polovicu preložíme cez plnku a prstami popritláčame boky, aby plnka nevyliezla. Ukladáme na plech s PNP a necháme postáť, aby dokysli. Pred pečením ich potrieme zmesou rozšľahaného bielka a mlieka.
Pečieme ich v rúre  vyhriatej na 180°C asi 20 min. Ku koncu pečenia pridáme ventilátor, aby chytili lepšiu farbu. Nie je od veci piecť so zaparením rúry.

Upečené necháme vychladnúť na mriežke, aby sme predišli navlhnutiu pečivka.




Ak je to nevyhnutné, tak ich zvrchu troška pocukrujeme



utorok 21. apríla 2015

Chlieb s kváskom a so starým cestom

     Mám rada kvások i staré cesto (old dough, paté fermenteé) a rada s nimi pracujem. Kvások, to je také moje potešenie a staré cesto je spoľahlivý kamarát. Kvások dáva chlebu bezvadnú nezameniteľnú chuťa staré cesto dáva chlebu jemnosť.  
Skúsila som ich spojiť v jednom chlebe a oni v ňom zafachali parádne. Urobili nám taký chlieb, aký sme asi ešte nemali. Chuť bola ešte lepšia, jemnosť ešte jemnejšia, vôňa skvelá... mňam, ale musím kvôli objektivite povedať, čo tomu chýbalo. Bohužiaľ, kôrka ... len taká slabšia bola. A kým chlieb vychladol a odkrojili sme pätku, kôrka prestala byť chrumkavá. To je dľa mňa dosť závažná chyba chleba. Chrumkavé karamelovo chutiace kôrky sú skvelou maškrtou a nutnou súčasťou bochníka. 
Skúsim ho upiecť rovnako ešte raz a vylúčiť vonkajšie faktory :-) . Tým je môj muž, ktorý mi občas v kuchyni záškodníči :-) v domnení, že pomáha. Teraz som ho požiadala, aby chlieb vybratý z rúry položil na mriežku a posprejoval ho. Potom ho odložil nabok, aby nezavadzal, kým som ja dorábala obed. No tak premýšľam, či mu miesto posprejovania nedoprial takú menšiu postveľkonočnú oblievačku?

    

Čo na to:

Rozkvas:
30 g ražného kvásku z chladničky
120 g vody
120 g ražnej múky chlebovej

ďalej:
200 g acidofilného mlieka zmiešaného s trochou teplej vody (150 : 50) g
100 g špaldovej celozrnnej hrubej múky
300 g chlebovej múky pšeničnej T650
150 g starého cesta
170 g uvarený roztlačený zemiak 
    7 g drožida
   1 PL trstinového cukru
2,5 ČL soli
   1 PL masti
   1 PL oleja
100 mg celaskon   
1,5 čL  rasce
  2 PL slnečnicových semienok

Ako na to:

Cesto vymiesi DP, do ktorej dáme acidko s vodou, cukor, rozkvások a preosejeme múky, do ktorých zamiešame na prášok rozdrvený celaskon. Necháme miesiť na programe Cesto cca 10 minút a potom pridáme roztlačený uvarený zemiak a na kúsky postrihané staré cesto. Opäť necháme chvíľu miesiť a na záver pridáme zvyšok ingrediencií - tuk, semienka s rascou a soľ. Program vypneme cca 15 min pred koncom a cesto vložíme do vyolejovanej misy, kde ho hneď aj poriadne poprekladáme. Misu zakryjeme a odložíme na 20 minút nabok.
Potom cesto vyklopíme z misy na pomúčenú plochu, opäť ho poprekladáme a sformujeme do bochníka. Bochník potrieme z vrchnej strany škrobom a vložíme do ošatky. Hornú stranu v ošatke trocha upravíme, posypeme troškou ražnej múky a ošatku vložíme do veľkého mikroténového sakla, zaviažeme a dáme kysnúť. 
Rúru nastavíme na teplotu, pri ktorej začíname piecť chlieb 250°C, do rúry vložíme buď plech alebo kameň a na spodok rúry dáme starý plech na vodu.
Chlieb pečieme prvých 10 min na 250tke so zaparením vodou, potom stiahneme teplotu na 200- 190°C a pečieme 30 - 35 min.
Hotový upečený bochník dáme chladiť na mriežku,  posprejujeme... alebo v tomto prípade asi ani nie... :-)


Krájame až po vychladnutí, aby sa nezrazila striedka


a ešte krájame :-)

Aj Matilda, návštevníčka tohto blogu piekla tento chlebík a podaril sa jej úplne krásny exemplár


Však je pekný?

pondelok 20. apríla 2015

Kváskový chlieb ražno-špaldovo-pšeničný so srvátkou


       Strašne som si zamilovala tú pekárčinu. Aj keď kto vie, v mojom prípade sa o pekárčine asi ešte nedá veľmi hovoriť. Minule som upiekla taký skoro stavebný materiál :-).
Ešteže som robila aj druhý chlieb a ten mi vyšiel pekne. Môj  muž naň síce frfotal, že vraj ploskáčik, no keď doň zakrojil, bolo ho treba pomaly ratovať... ten chlieb myslím. Lebo mizol a mizol v bruchu môjho muža, raz natretý husacou masťou a s cesnakom, potom maslom, potom si dal s domácou lučinou, potom ešte s džemom (asi ako zákusok :-D )... A pol bochníka bolo preč :-D
A potom ho zhodnotil. Už mu nevadilo, že nie je príliš vysoký a vraj takýto treba piecť. Za najvyššiu pochvalu od neho však považujem to, že si krajec natrel džemom :-D :-D :-D chachachaááá.


Čo na to:

Rozkvas:
30 g kvásku z chladničky
120 g vody
120 g ražnej múky
Nechať cez noc kvasiť viac hodín (zvyčajne 10 - 12) podľa výkonnosti konkrétneho kvásku

Ďalej:
200 g syrovátky (ja používam väčšinou vodu + srvátku v prášku, čerstvú mám len občas)
100 g múky  špaldovej celozrnnej
100 g múky špaldovej bielej
200 g múky T650
2 čL soli
1 PL trstinového  cukru
1 čL rasce
1 čL majoránky
1 PL masti
1 PL oleja

 Ako na to:

Z kvásku si odoberieme 30 g do malej fľašky na uschovanie do chladničky pre budúce pečenie. 
Zvyšok kvásku vyhrabeme do nádobky DP, pridáme syrovátku a rozmiešame, pridáme cukor a osiate múky.
Necháme miesiť a kontrolujeme konzistenciu. Ja som pridala ešte 2 PL mlieka, aby som mala cesto hydratovanejšie :-) a pridáme zvyšok surovín. Necháme program na prípravu cesta bežať do 1/2ce a vypneme DP. Cesto vyškriabeme do vyolejovanej misy, kde ho poprekladáme a necháme kysnúť cca 1/2 - 1 hodinu. 
Potom cesto dáme na pomúčenú podložku, kde ho poprekladáme pomocou pekárskej karty, sformujeme bochník a ten potrieme škrobom. Vložíme ho do ošatky a ošatky do veľkého mikroténového sakla, necháme kysnúť a rozpaľujeme rúru na 250.
Po vyklopení bochníka z ošatky bochník ometieme, posprejujeme  a šupneme ho do rúry na rozhorúčený plech/ dlaždicu/ žuľu - podľa toho, na čom kto zvykne piecť. 
Na spodku rúry máme pripravený druhý plech alebo pekáčik na vodu kvôli zaparovaniu. Takže šuchneme doň hrnček horúcej vody. 
Pečieme 250°/10 min so zaparením, 200°/ 30 min  a necelých 5 min môžemedopiecť vo vypnutej rúre. 
Chlieb otestujeme poklopom na jeho spodok, dutý zvonivý zvuk je potvrdením, že je upečený dosť.
Chlieb položíme na rošt a postriekame, necháme ho vychladnúť, aby sme nepokazili striedku. Viem, že je to ťažké, ale pri kváskovom chlebe je vychladnutie oveľa dôležitejšie ako pri kvasnicovom. Nechceme mať predsa zdrcnutú striedku.



Je to jednoduchý kváskový chlieb robený podľa Ivy  ale s malými úpravami - zmena múky, tekutina, cukor a tie mastidlá. Tie dávam nie preto, že chcem mať viac tukov v potrave :-) ale cesto získava takú jemnejšiu konzistenciu a lepšie sa mi s ním potom robí, okrem toho ovplyvňuje aj vôňu chleba a chuť striedky. Takže používam olej (rôzne - repkový, slnečnicový, olivový...skúsila som dať aj tekvicový, ale to bolo nafigu) alebo masť( najlepšie husacia, kačacia, bravčová domáca tiež) alebo kombi olej + masť. Maslo som akosi do chleba ešte neskúsila, tým si ho hriešne  natierame po upečení, keď tak nádherne chrumká pod zubami a to masielko na ňom sa mierne roztápa...mňam!


pondelok 13. apríla 2015

Alsaský eintopf ( Baeckeoffe)

     Pamätám si, že keď som toto jedlo uvarila prvýkrát, zmizlo veľmi rýchlo a ja som si vravela, že nabudúce použijem ešte väčšie množstvo cibule. Takže som hneď zapojila muža do čistenia cibule a zemiakov. Ten len vyvaľoval oči, keď som vravela, že ešte cibuľu, pridaj, ešte jednu... :-)  Potom, keď som ju už krájala do pekáča, som sa tak potajomky hanbila, a poslednú ošúpanú cibuľu som ani nepoužila. Zdalo sa mi jej v pekáči fakt už dosť. 

No teraz si hovorím, že som  trapka a kľudne som ju tam mala dať. Cibule asi nikdy nie je dosť práve v tomto jedle :-D.  Tak si musím zapamätať zasa pre budúcnosť, že mám dať ešte aspoň o jednu cibuľu viac, keď sa mi vidí, že je jej habadej :-D.

    Toto jedlo má dávnu históriu a čítala som, že pochádza zo židovskej kuchyne, pravdaže bez použitia bravčoviny. (No iste nevedia, o čo prichádzajú :-D). Jedlo si predpripravili pred sabatom, aby sa potom mohli venovať ... ? ... no asi sabatovaniu :-). Jedlo potom dali v pekáči do rúry, kde sa pooomaly a dllllho pieklo a v zakrytej nádobe sa nevysušilo a bolo šťavnaté. A potom akiste dlabali.

     Dúfam, že toto jedlo z francúzsko - nemeckého pohraničia osloví aj niekoho iného a inšpiruje sa. Eintopfy sú jednoduché čo do varenia, a na prípravu a krájanie surovín treba zapojiť šikovných členov domácnosti :-) Vône bude onedlho po celom dome a možno aj zarytý vegetarián slinky poprehĺta, aby nebolo vidno :-).

Čo na to:

Množstvá surovín a ich pomery sú orientačné, môžu sa meniť podľa vkusu a chutí
1000 g mäsa (bravčové - plece, krkovička ap., alebo jahňacie akékoľvek, prípadne aj zmes)
200 - 250 ml bieleho vína
1 panák borovičky (môže sa vynechať)
5 - 6 cibúľ (stredné aj väčšie cibuliská)
5 - 6 strúčikov cesnaku
mrkva
pór
zopár šampiňónov
prerastená slanina
kúsok údeného (šunka alebo bok)
zemiaky
mleté čierne korenie
rasca
majoránka
soľ
vývar

Ako na to:

Starý recept hovorí, že ingrediencie sa ukladajú vo vrstvách.
Dno pekáča vytrieme maslom (najlepšie rímsky hrniec), rozhodíme plátky prerastenej údenej slaninky a nešetríme. Na ňu rozhodíme alebo poukladáme pokrájané zemiaky alebo ich časť, posolíme, na zemiaky nakladieme kocky mäsa, posolíme a koreníme a poukladáme vrstvu cibule a pór a opäť sa naukladajú zemiaky. Samozrejme sa v každej vrstve pridajú koreniny a soľ, podleje sa vývarom a  vínom v ktorom sa marinovalo, zakryť a dať pomaly piecť.

Akiste je toto jedlo vhodné aj na prípravu v pomalom hrnci.
Ja som si recept tak trocha poupravila, aby vyhovoval našim požiadavkám. Nejaké rozblemcané zemiaky nemáme radi, takže tomu som sa chcela vyhnúť a keď už zapínam rúru a dlho v nej kúrim, tak chcem zemiaky mať pečené.

A keďže sa moje jedlo duso- pečie trocha inak ako klasika, mäsko som chcela obracať. Aby som nedodrúzgala celý obsah pekáča pri obracaní, ponapichovala som všetko mäsko na špajdle, lebo otočenie špajdle je celkom jednoduché, rýchle.  Na konci sa mäso zo špajdle jednoducho stiahne.

Takže ja som postupovala takto:
Mäso očistíme od blán, prípadne odkrojíme kosť a pokrájame ho na väčšie kúsky, napr. na kocky. Vložíme ho do nádoby a pridáme biele víno a borovičku. Mäso dobre v tekutine vyobraciame, nádobu uzatvoríme a uložíme do chladničky. Najlepšie je pripraviť tieto úkony večer a nechať mäso opíjať sa vínom do bieleho rána. Ak to nejde, alebo sme zabudli, tak aspoň hodinu - dve dožičíme mäsku to alkoholické opojenie. Kto má menšie deti, môže vynechať borovičku, ale alkohol sa z jedla počas dlhšej tepelnej úpravy celý odparí, takže sa netreba báť. (Ani šoféri by z toho nenafúkali, takže v prípade policajnej kontroly neprípadá žiadna výhovorka na baeckeoffe :-).

Mäso vo víne vlejeme do sitka a necháme odkvapkať. Víno potom použijeme na podlievanie.
Mäsko len ponapichujeme na špajdle a necháme stáť.
Cibuľu očistíme, opláchneme, pokrájame na osminy, to isté urobíme so zemiakmi a šampiňónmi.


Zemiaky i šampiňony dáme do misy, zakvapneme lyžicou oleja, osolíme, orascujeme a okoreníme.
Slaninku pokrájame na plátky a tiež údené mäso rozkrájame na menšie kúsky, či už plátky alebo dáke hranoly.
Očistíme ešte cesnak a mrkvu a tiež ich pokrájame.

Pekáč jemne vytrieme maslom, rozhodíme slaninové plátky a údené, zasypeme cibuľou a na ňu uložíme špízy. Tie priamo v pekáči osolíme a okoreníme z dvoch strán. Pekáč dáme do vyhriatej rúry na pár minút nezakrytý. Po 5 minútach podlejeme trochou vývaru a odloženého vína. Pekáč zakryjeme vrchnákom alebo alobalom a dáme piecť pri  230°C asi pol hodinu.
Potom špízy otočíme na druhú stranu, popolievame, pridáme zemiaky z misy, mrkvu

 

a pór len tak rozhodíme a môžeme zasa trocha podliať. Znova zakryjeme a vrátime do rúry. Pečieme pri pôvodnej teplote asi 20 min a môžeme znížiť teplotu na cca 170 - 160°C, už sa o pekáč príliš nezaujímame, len si nastvíme kuchynské minútky na 40 minút

 


Keď po 40 min kontrolujeme stav, okúsime, či je mäso dosť mäkké, popritom prehrabneme celý obsah

 


pekáča. Prihodíme plátky cesnaku a sypneme majoránku (kto uváži, môže dať tymián) a dáme do rúry piecť nezakryté. Dĺžku pečenia si určujeme podľa toho, aké chceme mať zemiaky (orientačne 15 min). Občas musíme však zmes prehrabnúť, a potrieť mäso, aby sme ho nevysušili. Na konci pečenia môžeme spustiť na 5 minút gril, ale pekáč si pre istotu postrážime. 
Nakoniec mäso stiahneme zo špajdlí. Je to jednoduchšie ako sťahovať si ho v tanieri. Musím povedať, že to ide dosť ťažko a mala som pokušenie ísť pohľadať kliešte :-), ktorými by som pridržala konce špajdlí. 
Celú  zmes môžeme jemne premiešať vidlicou.  




Jedlo by sa zišlo ešte posypať zelenou vňaťkou - pažítka, petržlen ap., ale ja som mala trocha sklz v príprave obeda, a tak som si na to ani nespomenula.

piatok 10. apríla 2015

Sladké ruské buchtičky

     Tieto buchtičky môžete kľudne robiť spolu so svojimi deťmi, čím v nich môžete vzbudiť záujem a umožníte im radosť z tvorenia.
Recept nie je zložitý, vypracujete klasické kysnuté cesto. Potom sa detičky môžu realizovať s vykrajovaním, posypávaním a skladaním... natieraním a s pečením im trochu pomôžeme :-)

     Recept som našla len tak pri nejakej fotke, keď som googlila čosi iné. A bolo to v ruštine. Preložila som ho, ale som ho trocha  podľa vlastnej úvahy prerobila s použítím prefermentu, lebo som nechcela použiť množstvo droždia, ktoré uvádzal pôvodný recept. V recepte sa písalo o búločkách, čo by mali byť žemličky, ale dľa môjho názoru sú to buchtičky...


Čo na to:

350  g polohrubej múky
180  g plnotučného mlieka
  50  g zmäknutého masla
  12  g čerstvého droždia
  70  g oleja (repkový, slnečnicový)
    1 KL kryštál. cukru
    2 PL kryštál. cukru
100  g OD  (staré cesto, old dough, paté fermenteé)
1-2 PL vody
1/2  KL soli

na plnenie: (množstvo podľa potreby a úvahy)
mletá škorica 
kryštál.cukor
maslo
čokoláda alebo čokobonbóny

na potretie:
rozpustené maslo
marhuľový džem

Ako na to:

Cesto necháme pripraviť v DP, postupujeme úplne klasicky s tým, že vodu a OD zatiaľ vynecháme... Pekáreň miesi cesto dokopy asi 20 minút, takže 5 minút pred koncom tejto fázy miesenia nahádžeme dnu postrihané OD. Vodu pridáme len podľa potreby. Cesto necháme v DP aj vykysnúť.

Cesto vyklopíme na pomúčenú plochu, poprekladáme ho a sformujeme do bochníka. Necháme postáť 10 min na doske a prikryjeme ho.
Bochník rozvaľkáme asi na 1/2 cm hrúbku a povykrajujeme kolieska.  Zvyšné cesto zhnetieme a prikryté necháme pokysnúť, kým sa budeme zapodievať inou činnosťou. Koliesok by sme mali mať 36 kusov.
Všetky vykrojené kolieska natrieme rozpusteným maslom, husto posypeme kryštálovým cukrom a škoricou.
Niektoré kolieska môžeme (ale nemusíme) naplniť polámanými kúskami čokolády. Môžeme použiť aj kúsky z bonboniéry, ak si ich vhodne pokrájame.
Pripravíme si muffinový plech, jamky vymastíme maslom alebo olejom, prípadne ich vyložíme papierovými košíčkami. Kto má silikónovú formu, odpadá akékoľvek mastenie. 
Naplnené kolieska preložíme na polovicu a tú ešte raz preložíme na polovicu, čiže dostaneme švrťkolieska. Do každej jamky vložíme tri takto zložené kolieska. Zakryjeme utierkou a necháme 1/2 hodinu kysnúť.
Všetky kúsky zvrchu potrieme olejom alebo roztopeným maslom a vložíme do rúry vyhriatej na 190°C, do spodnej časti rúry vložíme hrnček s vodou. 
Pečieme ich asi 20 minút alebo urobíme špajdlíkovú skúšku, keď sa nám zdá, že by už mohli byť hotové. 


Po vybratí z rúry ich vyklopíme na mriežku a jemne posprejujeme vodou. Ak nejdú vyklopiť, troška im pomôžeme príborovým nožom, treba ich len na niektorých miestach uvoľniť. Mne išli von pekne. 

V hrnčeku rozpustíme 1 - 2 lyžice masla, lyžicu marhuľového džemu a touto zmesou ponatierame žemličky zvrchu. 
Papkáme ich s maslom a s obľúbeným džemom. Sú mňamkové s kakaom či mliekom. Perfekt na raňajky :-)


      Takto krásne upiekla buchtičky Matilda. 


 No tie sú úplne nádhernééé...  Matilda, čím si ich plnila? Zabudla si napísať :-)

pondelok 6. apríla 2015

Točené žemle


    V  hnusnom predveľkonočnom nečase sa mi teda nechcelo ísť nikam von, ale mala som chuť niečo robiť. Už som sa minule rozhodla, že prestanem snívať o Dubčekových rožkoch a prestanem vymýšľať a skúšať, ako ich napodobniť. Lenže človek mieni a Pán Boh mení. Asi to mám niekde v podvedomí zakotvené a nie a nie sa toho zbaviť. 
Nuž ale pečivo sme potrebovali, tak som sa odhodlala dáke upiecť. "Ale rozhodne nie Dubčeky", som si šomrala. Chcelo to nejakú improvizáciu, lebo v chladničke som mala zarobené moje milé čerstvučké staré cesto :-), z pečenia chleba mi zvýšilo trocha roztlačených zemiakov a to som chcela zužitkovať. 
     Tak Vám teda predstavujem výsledok :-)

  Čo na to:

150 ml mlieko
1 čL trstinový cukor
14 g droždie
170 g múka T650
  40 g múka ražná chlebová
100 g múka špaldová biela hladká
  50 g múka polohrubá
150 g staré cesto OD (old dough, paté fermenteé)
  80 g uvarené prelisované zemiaky
  40 ml vody, v ktorej sa varili zemiaky
  35 g maslo
    2 PL olej
    1 vajce
 1,5 čL soľ

na potretie:
vajíčko + 1 PL mlieka
na posypanie:
morská soľ
mak
syr 

Ako na to:

Cesto vypracuje domáca pekáreň, do ktoreje ládujeme suroviny takto:
Najskôr dáme do nádobky vlažné mlieko a vodu zo zemiakov, cukor, namrvíme droždie,  vsypeme odváženú a preosiatu múku a spustíme program CESTO.  Po zmiešaní múky s tekutinami pridáme vajce a zemiaky a necháme miešaťcca 5 minút.
V  MW alebo na sporáku rozpustíme maslo a necháme ho chvíľu postáť, potrebujeme ho vlažné. Zatiaľ odvážime staré cesto a postriháme ho na menšie kúsky.
Keď máme pripravené, staré cesto postupne vhadzujeme do nádobky počas miesenia. Potom pridáme maslo, soľ a olej. Necháme domiesiť a aj vykysnúť, kým dobehne celý program.

Vykysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú plochu, trošilinka ho sypneme zvrchu múkou a poprekladáme ho z rohov do stredu. Sformujeme do bochníka a necháme stáť 5 minút. Ak treba, môže postáť dlšie, ale ho prikryjeme utierkou. 
Odstáte cesto rozvaľkáme do obdĺžnika s hrúbkou asi 1/2 cm a rozkrájame ho na pruhy široké 2,5 cm. 
Každý pruh cesta skrútime a potom stočíme ešte ako špirálu. Koniec cesta zasunieme nadol pod špirálu. 
Ak sa nedarí krútenie cesta, dá sa zaobísť aj bez neho. Jednoducho pás cesta len stočíme do špirály.
Žemličky kladieme na plech s PNP a dáme ich dokysnúť na teplé miesto. Plechy s pečivom zakryjeme proti oschýnaniu. 
Rúru vyhrejeme na 200°C. 
Pečivo pred pečením potrieme rozšľahaným vajcom a sypneme ho pripravenými semienkami a soľou, alebo aj strúhaným syrom. Pečivo na plechu postriekame  vodou z rozprašovača a pečieme cca 25 minút (podľa rúry aj kratšie). 
Upečené z rúry vybraté hneď postriekame vodou a povykladáme ich, aby sa ochladzovali zo všetkých strán.
Môžeme ich ponatieraťstudeným mliekom miesto prskania vodou. Budú sa viac lesknúť.

 


Žemličky vyzerali veľmi pôvabne a lákavo, nevedela som sa dočkať, aké budú a trocha som mala aj obavy, keďže som netušila, čo som upiekla... :-) 
Sú také ľahučké ako pierko, pri zahryznutí ten božský zvuk drvenej chrumkavej kôročky... a najväčšie prekvápko bolo, že tá chuť evokovala Dubkáče :-)  Môj muž  ma ale schladil, lebo zahlásil, že na chuť Dubčekových rožkov si dnes už nik nepamätá, takže vraj len MOŽNO je tá chuť podobná ... Ale nemám si z toho nič robiť a mám piecť takéto žemle hocikedy a kľudne ich môžem volať Dubčekove  :-)



Pizzové  rožky


Z 1/3 tohto skvelého cesta som urobila plnené rožky. Chcela som recept postnúť extra, ale zistila som, že už tu na blogu mám jeden druh pizza rožkov, tak by sa to asi plietlo, lebo toto boli tiež pizza rožky... pravdaže 
trocha iné ako tie pôvodné... Na plnenie som použila hustú zmes - omáčku, ktorú robievam ako základ na potretie pizzy a pravdaže aj trocha syra a to je všetko.

Cesto rozvaľkáme do tvaru kruhu s čo najväčším priemerom. rozkrojíme ho na 8 rovnakých dielov, ktoré potrieme pizzovým základom, posypeme nahrubo strúhaným syrom a zrolujeme od základne ku špicu.
Kladieme na plech s PNP, potrieme rozšľahaným vajíčkom, posypeme syrom a zľahka osolíme. 
Pečieme pri 190 - 200°C dozlatohneda.



Chcem ešte poznamenať, že táto plnka vďaka svojej  vlhkosti udrží rožky dlhší čas mäkké.

nedeľa 5. apríla 2015

VEĽKÁ NOC 2015






         a k tomu aj veľa zdravia a kopec malých všedných radostí, 

ktoré vedia urobiť deň krajším