piatok 29. apríla 2016

Skladaný chrbát


        Recept mám už dááávno, ale skúšala som ho až teraz. Je z Markízy, myslím, že z relácie Bez servítky...  Zdá sa mi, že ho robila  herečka Lena Košická. Jasne, že nie je veľmi na očiach, ani ja ju veru nepoznám, ale variť vie asi dobre. Herečka tento zákusok pozdĺžne prekrojila a plnila ho džemom. No a ja som ho pozmenila na takúto verziu a bolo to vynikajúce. 


Čo na to:

3 vajíčka
140 g práškového cukru
100 g masla
70 g orechov
80 g polohr. múky
2 PL kakaa

1/2 PDP
štipka soli
6 PL mlieka
3 PL rumu
hrozienka
strúhanka (podľa potreby)

plnka:
malinový džem
250 ml šľahačkovej smotany
1bal. puding Olé (Dr. Oetker)
(vanilkový al. kokosový)

poleva:
3 PL mlieka
2 PL cukru
1 PL kakaa
70 g horkej čokolády
1 čL masla

Ako na to:

Do misy šľahača dáme pokrájané a povolené maslo, žĺtky a cukor, šľaháme dopenista. Potom pridáme 6 PL mlieka, 3 PL rumu z hrozienok (alebo z fľaše :-D ) a zamiešame. Potom už pridávame postupne preosiatu múku s PDP a kakao a orechy, zašľahávame na malých otáčkach. 

Zapneme rúru a nastavíme teplotu 170°C, necháme ju vyhriať.

Ušľaháme sneh z bielkov so štipkou soli a potom vmiešame do predchádzajúcej hmoty pomocou varechy a vmiešame ešte hrozienka namočené v rume.
Ak by cesto bolo riedke, pridáme 1 - 2 PL strúhanky.

Formu srnčieho chrbta vytrieme maslom a vysypeme strúhankou. Cesto vlejeme do formy a stierkou ho urovnáme. Dáme do rúry a pečieme cca 45 minút. Robíme skúšku pomocou špajdle.
Cesto sa mi do jednej formy nezmestilo, tak som zvyšok naliala do druhej a bolo ho asi do polovice formy. Tak som cesto zahatala pomocou alobalu, ktorý som vyformovala podľa srnčieho chrbta. Určite by bolo rozumnejšie pridať asi 1/4 surovín, aby množstvo vyšlo na dva srnčie chrbty, alebo nadbytočné množstvo cesta upiecť ako muffinky. 

Upečené vyklopíme a dáme vychladiť na mriežku. Kto chce, tak korpus prekrojí na dve časti a naplní džemom. Ja som ho plnila krémom a džemom a korpus som krájala na plátky, ako sa zvykne pri metrovom koláči. Pláty som z jednej strany natrela džemom a z druhej strany krémom. Potom celý povrch  natrela krémom a poliala čokoládovou polevou. No a potom som ešte umelecky :-D :-D rozhodila po povrchu zvyšok zomletých orechov. Lebo ja jednoducho neurobím krásnu hladkú polevu ani keby som sa potento... 
rozkrájala. :-P


Plnka: Oetkerovský puding Olé sa nevarí, takže ho vsypeme do miernej sladkej šľahačkovej smotany a šľahačom normálka vyšľaháme. Ja som mala Olé puding len čokoládový, lebo som sa nijako nepripravovala na pečenie. Takže práve ten kontrast, ktorý mal byť, tam chýba. Ale pri maškrtení to bolo jedno aj tak.

Poleva: Všetko spolu povaríme a oblejeme zákusok.

Zákusok treba nechať stuhnúť v chlade. My sme to ale veru nevydržali a začalo sa krájať a krájalo sa a krájalo až do totálnej likvidácie. Aby som nezabudla, treba ho krájať šikmo...teda v takom 45° uhle.



nedeľa 24. apríla 2016

Pečený diétny pstruh


     Tak som sa dostala do situácie, že bolo treba variť fakt diéééétne. No ale variť diétne pre jedného, druhý vám to diétne totálne ofrfle, alebo variť pre každého inak a popritom mať na krku všetko ostatné ? No tak ja som si povedala, že kvôli vareniu sa nemienim a ani nebudem stresovať.
Pokúsila som sa pripraviť jedlo naraz pre všetkých, aby ovca zostala celá a vlk sýty, i keď samozrejme žiadny zázrak sa nekonal a ani nič nového pod slnkom to nie je.


Čo na to:

pstruhy
morská soľ
citrón
bazalka
hladká múka
mletá rasca
sladká červená paprika
olivový olej
na doplnenie (pre ostatných):
drvená chilli
feferóny so syrom
čerstvé maslo

Ako na to:

Očistené a nafiletované pstruhy pokvapkáme citrónovou šťavou a tie, určené na diétu jemne osolíme, nacapkáme posekanú bazalku  a odložíme bokom, aby sa nám nepoplietli s ostatnými. Ostatné kusy, samozrejme tiež ocitrónované, normálne osolíme a posypeme drveným chilli.
Pripravíme si obaľovaciu zmes z hladkej múky, mletej rasce a trochy sladkej červenej papriky. Všetky filety necháme postáťaspoň 30 minút v chlade.
Jednotlivé filety poobraciame v obaľovacej zmesi a jemne oklepeme. Filety kladieme kožou dole na plech s PNP, ktorý sme poolejovali oliváčom. Tie diétne položíme na  parák s PNP, ktorý sme len jemnulinko potreli olivovým olejom. Filety na plechu aj zvrchu pokvapkáme olejom. Zostavu parák + ryba položíme na plech tak, aby neprekrýval ryby na plechu. Konšteláciu dáme do vyhriatej rúry na 200°C - 210°C a necháme  piecť. Po 15 minútach obracačkou pootáčame všetky filety a na tie nediétne dáme menšie kúsky masla. Necháme piecť ešte 2 - 3 minúty a rúru vypneme. Plech nevyberieme, ale pri pootvorených dvierkach necháme asi 2 minúty dôjsť. To je celé. 
Podávame s varenými zemiakmi, ktoré nemastíme, ale môžeme sypnúť nejakou zelinkou :-).

Ostatné nediétne porcie môžeme trocha podliať roztopeným maslom, pridať nejaký pikantný dip a niečo štipľavého, napr. feferónky plnené syrom.


piatok 22. apríla 2016

Lupáčky so starým cestom (s old dough alebo s paté fermenteé)


     Jednou ranou dve muchy - z toho istého cesta na večeru moravské koláče a na ráno zasa lupáčky s kakaom. Moravské buchty sú u nás No. 1 , ale slivkový lekvár ja príliš nemusím... a džem musí byť úplne špeci hustý...inak steká a to potom je človek celý ulepený. Takže lupáčky natierame pri raňajkách malinovým džemom, vypijeme more kakaa ...a .. no skrátka, je to bašta mňamová.


Čo na to:

400 g  hladká múka pšeničná
100 g špaldová múka biela
120 g starého cesta ( old dough)
2,5  dl mlieka
  60 g  cukor
  60 g  masla
    2    žĺtky
    7 g soli
  30 g droždia
na potretie:
1 bielok
1 PL mlieka
mak na posypanie

Ako na to:

    Suroviny naládujeme do nádobky DP v obvyklom poradí - najprv tekuté, potom sypké,  ale preferment, čiže staré cesto dáme až neskôr. Zvolíme si program cesto.  Staré cesto postriháme nožnicami na kúsky a vhadzujeme ich asi v polovici miesenia, čiže po 10 minútach od začiatku práce pekárne. Vypracované a vykysnuté cesto je krásne, zamatové. Ja som doň pridala mimo recept aj trocha rumu. Musel sa odpariť skôr, ako sa cesto vymiesilo a vykyslo, lebo nebolo cítiť žiadny rum. Nabudúce dám trocha menej droždia, keďže som použila preferment... myslím, že 20 g bude stačiť až, až...
    Cesto na doske prepracujeme, rozdelíme na dve časti a necháme ešte trocha oddychovať.
Ja som na lupáky použila iba jednu polovicu a z druhej som urobila zopár moravských koláčov.

    Bochníček na lupáky rozvaľkáme na doske do tvaru kruhu...veľkého kruhu. Rozkrojíme ho na rovnaké časti, na osminky. Každú osminku, ktorá vyzerá ako rovnoramenný trojuholník,  potom rolujeme od základne k vrcholu trojuholníka. Potom ešte na časti dosky, na ktorej nie je múka, rožok vyšúľame a pritláčame o dosku. Kladieme na plech s PNP.  Lupáky prikryjeme utierkou a necháme cca 20 min ešte pokysnúť.  Zatiaľ zapneme a nastavíme rúru na 180°C. Pred vložením do rúry lupáčky potrieme najprv olejom a po chvíli ich ponatierame bielkom rozšľahaným s 1 PL mlieka. Sypneme ich nezomletým makom a šupneme do rúry. Na plechu v rúre ich postriekame vodou z rozprašovacej PETky a už ich necháme na pokoji. Pečú sa asi 20 minút. 
   Boli senzačné, ráno som ich naprskala a dala som ich na 10 minút do minirúry a ku nim klasika kakauko :-)


   Buchty boli naplnené tvarohovou plnkou s hrozienkami a zhora slivkový lekvár plus obligátna posýpka.  Moravské "bochty" :-) sú  proste NAJ !!!