Strašne jednoduchý a pomerne rýchly recept je vždy dobre mať poruke. A v tomto prípade ide ešte o výbornú mňamku, ktorej súčasťou je baklažán, takže v mojom prípade nie je čo riešiť. Baklažány máme radi a v tomto jedle sú skvelo skombinované s ostatnými surovinami.
Už som mala za sebou prvú fázu prípravy, keď muža privábila do kuchyne vôňa zisťovať, čo bude na obed. Začal ohŕňať nos, a že nechápe, načo akési zapekanie, keď už takto opečené mäsko je dobré??? A že baklažán nech je bez mäsa a inokedy, že on na to nemá chuť ... vymýšľal ako taký rozmaznanec. Nepovedal to, ale ja viem, čo by chcel najradšej. Ale koho by bavilo stále vyprážať kuracie rezne?! No keď sme obedovali, už zase pre zmenu nechápal, ako je možné, že si toto jedlo nepamätá a vraj prečo ho nerobievam častejšie?
Čo na to:
(pre 4 osoby)
4 ks kuracie prsia
čierne korenie (čerstvo namlieť)
soľ
6 plátkov oravskej slaniny (alebo inej prerastenej)
1 veľká cibuľa
1 - 2 strúčiky cesnaku
1 baklažán
syr niva na zapekanie (alebo gorgonzola)
šľahačková smotana
trocha vývaru
olej
Ako na to:
Kuracie prsia rozrežeme naplocho, osolíme a okoreníme čerstvo mletým čiernym korením. V panvici rozohrejeme olej a filety postupne opečieme. Vyberieme ich do hlbokého taniera a prikryjeme alobalom.
Plátky slaniny pokrájame na pásiky, cibuľu na polmesiačiky.
Slaninu i cibuľu rozhodíme na dno zapekacej nádoby, na to poukladáme tesne vedľa seba opečené filety a polejeme výpekom...Ak sme mali viac oleja, ten zlejeme, aby jedlo nebolo príliš mastné.
Baklažán pokrájame na 0,5 cm hrubé pozdĺžne plátky. (Pravdaže by mohli byť aj kolieska baklažánu, ale pozdĺžnymi rezmi pozakrývame jednotlivé filety, takže je to logickejšie). Plátky osolíme a okoreníme, vkladáme do múky, ktorú z nich trocha strasieme a vkladáme do rozpáleného oleja. Opečieme ich do okrového sfarbenia a z oleja ich hneď vyberáme a kladieme na jednotlivé filety.
Cesnak pokrájame na plátky a rozložíme na baklažánové plátky.
Nivu alebo gorgonzolu postrúhame nahrubo a posypeme baklažány. Syra nemusíme dať príliš veľa, ak strážime kalórie, odhadom 50 g postačí. Ale nezamieňajme typ syra. Recept je odskúšaný s rôznymi druhmi, ale vždy bol najlepší s týmto plesňovým syrom. Maximálne zameňte nivu za gorgonzolu alebo tatranský rival.
Obsah pekáča podlejeme asi 1 dl horúceho vývaru a šľahačkovou smotanou. Kto si to môže dovoliť a nepriberá, môže naliať celý kelímok, ale nie je to nutné... stačí 100 ml. Ja som dokonca ani šľahačkovú smotanu nepoužila, (pretože niekto prederavil vrchnák a odlial si do kávy a nejako sa mi už nezdala) tak som dala len smotanu na varenie - asi 1- 1,5 dl. Nie je to úplne ekvivalentné, ale zasa menej kalorické.
Dáme zapekať do rúry vyhriatej na 190°C asi 20 minút.
Podávame s ryžou a hlávkovým (či iným listovým) šalátom.
Týmto ďakujem svojej milej kolegyni K.K. a jej ockovi, ktorý recept vymyslel :-)