piatok 31. júla 2009

Strakatý tvarohovo-ovocný koláč


Čo na to:

cesto I : 2 hrnčeky polohrubej múky, 1 hrnček kryštáľ. cukru, 1 PDP, 1/2 hrnčeka oleja, 1 vajíčko, 1 hrnček mlieka, ( k časti cesta primiešame : 1 PL kakaa+ 2 PL mlieka)
cesto II : 500 g jemného tvarohu, 2 vajcia, 1 vanilkový cukor, 4 PL kryšt.cukru, 250 ml mlieka, 1 sáčok vanilk.pudingu, 2 čL solamylu,
čerstvé alebo kompótové ovocie podľa chuti

Ako na to:

Z ingrediencií na cesto I vymiešame hladké polotekuté cesto. Rozdelíme ho na 2 časti (nemusia byť rovnaké) a do jednej časti pridáme kakao zmiešané s mliekom. Vymiešame, aby ostalo hladké.
Bledú časť cesta nalejeme do hlbšieho plechu vyloženého PNP. Asi polovicu tmavého cesta nanesieme cik-cakovite na bledé cesto. Drobné ovocie alebo rezy ovocia naukladáme do cesta.
Ja som dávala nakrájané slivky, maliny a pridala som aj trocha čučoriedok.

Ingrediencie na cesto II vymiešame alebo vymixujeme mixérom

a zalejeme ním ovocie. Plechom zatrasieme, aby sa tvarohová časť pravidelne rozliala v plechu. Zvyšok tmavého cesta lyžicou povylievame do tvarohového cesta a v kolmom smere vedieme stierkou čiary v hĺbke tvarohovej vrstvy. Tým sa na ceste vytvorí trocha nepravidelný ozdobný vzor.
Koláč dáme do rúry vyhriatej na 190°C , pečieme asi 40 min. Skúšame špajdľou. Po vychladnutí povrch koláča pocukrujeme.
V priereze
a na tanieri :))

pondelok 27. júla 2009

Plnené batôžky v šampiňónovej omáčke

Čo na to:

Na 1 osobu priemerne papkajúcu rátame asi 3 - (4) šampiňóny strednej veľkosti. Ja som ich robila 20 ks, mala som asi 40 dg šampiňónov, 20 dg mletého pliecka, 2 trojuholníky tav. syra, trocha hrubo postrúhaného eidamu, 1 vajíčko, 1/4 čL mčk, 1/2 čL papriky, 3/4 čL vegety, 1/2 čL oregana, trocha soli, čerstvá bazalka, hrsť mletých vlašských orechov, 1/2 cibule, 2 strúčiky cesnaku;

Na omáčku - zvyšné šampiňóny + nožičky od plnených hlavičiek, 1/2 cibule, 2 (3) PL oleja alebo masla, 2 strúčiky cesnaku, bazalka, 1/4 čL mčk, trocha rasce, vegeta a soľ podľa chuti, 1 dl šľahačkovej smotany, 1/4 l mlieka, podľa potreby voda, trocha citrónovej šťavy podľa chuti, (troška cukru, ak sa žiada)

Ako na to:

Najprv očistíme šampiňóny a tým, ktoré budeme plniť, "odšraubujeme" nožičku. Pripravíme si mäsovú hmotu na ich plnenie. Zmiešame zomleté pliecko, orechy, vajco, cibuľu a koreniny a rukou dobre premiešame spolu so syríkmi. Môžeme pridať i posekané nožičky šampiňónov. Zmes dochutíme tak, aby bola pikantná podľa nášho vkusu.

Hlavičky naplníme mäsovou hmotou a lepšie je dať jej viac. Môžeme urobiť aj to, že šampiňón obalíme mäsovou hmotou (záleží, koľko sme si jej pripravili)

Lístkové cesto prekrojíme na polovicu a vyvaľkáme na pomúčenej doske. (druhú polovicu môžeme pokrájať na tyčinky alebo môžeme urobiť toto . Cesto rozvaľkáme natenko (1 - 1,5 mm) a rozkrájame na štvorce.


Šampiňóny kladieme na cesto a spájame protiľahlé konce štvorcov, pričom založíme kúsky cesta, aby plnka netrčala von a aby to vyzeralo ako batôžtek. Navrchu cesto k sebe pritlačíme. Kladieme na plech s PNP.
    
Batôžky ponatierame vajíčkom rozmiešaným s troškou mlieka a posypeme ich sezamom.

Šupneme ich do rúry vyhriatej na 180°C a pečieme 20 - 25 min (piekla som s ventilátorom 20 min) sledujeme podľa farby.
 

Do panvice dáme 2 - 3 PL oleja (alebo masla) a restujeme na ňom nadrobno pokrájanú cibuľu.


Keď cibuľa zosklovatie, pridáme pokrájané šampiňóny a restujeme ich spolu. Pridáme k nim soľ, vegetu, mčk, rascu, trocha vody a prikryté chvíľku dusíme.
 

V miske zmiešame šľahačku, trocha mlieka a asi 3 (4) plné čL hladkej múky,rozmiešame, aby tam neboli hrčky a vylejeme na huby. Premiešame a prilejeme mlieko (alebo vodu) do želanej konzistencie omáčky. Pikantne dochutíme citrónovou šťavou, vegetou, cesnakom a môžeme dať i troška cukru. Pridáme posekanú čerstvú bazalku. 
Tajomné batôžky servírujeme s omáčkou


sobota 25. júla 2009

Plnené rožky z lístkového cesta

Čo na to:
1 1/2 lístkového cesta, 10 PL zomletých orechov, 1 PL kakaa, práškový cukor podľa chuti (kto má rád sladké, dá viac, ja som dala 3 poriadne PL), 2 PL džemu, trocha mlieka, piškóty, rumová esencia


Ako na to:
Nie je to žiadny objavný recept, ale je to rýchle a mňamkové, nie je to presladené a mastné; také u nás fičí :-)
A keď má prísť návšteva a nieto času nazvyš, príde vhod možno aj vám :-)

Najprv zomelieme orechy a piškóty.


K orechom pridáme cukor, kakao a poriadne premiešame.


Pridáme mlieko a rumovú esenciu


Zahustíme mletými piškótmi, premiešame


a pridáme dáky chutný džem


Cesto rozvaľkáme a rozkrájame na rovnako veľké obdĺžniky.


Plníme ich plnkou, ktorú sformujeme do valčeka, okraje cesta zahneme dovnútra ako pri štrúdle a stočíme. Aj keď na obrázku tá plnka vyzerá ehm... :-)))) podozrivo, je veľmi chutná :-) robievam z nej rumové guľky na Vianoce.


Asi takto

Kladieme na plech s PNP, potrieme olejom a žĺtkom. Pečieme pri 170°C do červenkasta.

Poprášime cukrom.






Banánové batôžky

Čo na to:
1/2 lístkového cesta (alebo celé,ak máte viac banánov) 3 banány (alebo viac), trošička oleja na potretie, žĺtko + 1 PL mlieka na potretie




Ako na to:
Najprv si pripravíme banány. Ošúpeme ich a rozdelíme cca na 4 cm kúsky (alebo podľa veľkosti banánu i na menšie, z toho sa nestrieľa). Tieto kúsky ešte prepolíme pozdĺžne. Lístkové cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske a radielkom ho nakrájame na pásiky s šírkou cca 3 - 3,5 cm a dĺžkou asi tak 12 - 13 cm. Banán šikmo položíme na písik asi 2 cm od okraja. Tento okraj zodvihneme a prilepíme na okraj banána. Potom pásik ovíjame okolo banána (2 - 3 otočky) a na druhom konci pásik tiež pricapíme k okraju banána, aby bol celkom zabalený. Batôžky dáme na plech s PNP, pomastíme ich trolinka olejom a potom ešte žĺtkom rozšľahaným s mliekom. Dáme piecť na 160°C s ventilátorom a pečieme, až kým chytia červenkastú farbu.

Ak zabalenie nie je úplne tip-top, vôbec nevadí. Po upečení budú fajn, nedostatky na kráse zmiznú
Podstatné je to, aby banány boli dobre zabalené, lebo pri pečení by banány tiekli.
Je to príjemná osviežujúca hamka, vo vnútri sladkokyslá a šťavnatá. Trolinka poprášiť cukrom a baštiť .-)



štvrtok 23. júla 2009

Prekvapujúca polievka - z tekvice

   Na túto polievku som dostala tip len tak úplne náhodou, keď som kamarátke vysvetľovala, ako robievame tekvicový prívarok. Musela som jej hovoriť úplné detaily, čiže aj to, ako tekvicu očistiť, vydlabať a tak. Lebo ona to ešte nikdy nerobila. Počúvala nás nejaká pani a mykalo jej kútikmi. A potom si prisadla s obedom k nášmu stolu. Jednoducho mi odrazu povedala, že škoda vyhadzovať vnútro z tekvice. Vraj sa z neho dá urobiť výborná polievka.


   No a ja som dnes varila tekvicu, keď som už-už skoro vyhodila jej vnútro, spomenula som si na onú radu a tak som si povedala, že to skúsim. Veď nič neriskujem. Ak by to bolo nanič, veľká škoda by nebola. Ale nebolo to nanič :-) Bolo to dobré :-) Celkom sa to dosť podobalo na takú hovädziu polievku, slabší hovädzí vývar :-) Total diétna polievka :-) žiadne mastné kolesá :-)

Čo na to:

vydlabané vnútro z tekvice aj s jadierkami, šupkami,
2 mrkvy,
1 petržlen,
pol kalerábu,
malá cibuľa,
kúsok zeleru (a všetko, čo sa zvykne dávať do polievky, keď sa robí vývar - pór, kelový list a pod. Ale ak nemám, nedám :-) a dám podľa úvahy čo mám )
zopár guličiek čierneho korenia,
1/2 čL soli,
1/2 čL vegety,
kocka hov. bujónu (alebo slepačieho)

Ako na to:

   Všetky suroviny z tekvice dáme do hrnca a pridáme toľko vody, aby zelenina bola ponorená.


Pridáme koreňovú zeleninu, kel, guličky korenia, trocha soli.

Varíme asi 20 minút pod pokrievkou. Niekde uprostred varenia prihodíme do hrnca bujónovú kocku a keď je zelenina mäkká, polievku precedíme.
Vývar dochutíme ako sme zvyknutí a zavaríme rezance. Pridáme petržlenovú vňať.

   No a keby niekto fakt postrádal v polievke mastné oká, ešte vždy je tu maslo, ktoré ich môže vytvoriť. Skutočne stačí taká 1 čL do celého objemu. Mne oká nechýbajú, ale vyskúšala som to. Od masla však polievka dostala troška zákal. Chuti to neprekáža, naopak. Nabudúce skúsim pridať lyžicu oleja kvôli kráse (kráse polievky :-D)

streda 22. júla 2009

Rybárska bašta (zapekané filety so šampiňónmi)



     Toto jedlo doma voláme Henrieta podľa mojej kolegyne, ktorá ho našla v nejakom časopise. Vyskúšala ho a asi aj trocha upravila. Potom ho vyskúšala ďalšia kolegyňa a chválila.  Receptov na rybky nikdy nie je dosť a tak som vyskúšala i ja. Všetci baštili, dusili "ostošesť" a pýtali baštu aj inokedy. Preto  túto rybku voláme " Henina bašta", no a je to ryba, tak rybárska bašta, (keďže s Henrietou sa nepoznáte).    



 Čo na to:

3/4 - 1 kg filé z tresky (alebo pangasius),
1 cibuľa,
15 dg šampiňónov,
2 žĺtka,
1 PL horčice,
1 kyslá smotana,
petržlenová (alebo iná) vňať,
soľ, vegeta,
grilovacie korenie,
mčk,
1/2 citróna,
kúsok oravskej slaniny,
3 - 4 PL oleja,
10 dg eidamu (alebo pod.)

Ako na to:

Filé umyjeme, osušíme a pokvapkáme citrónovou šťavou. Otočíme a pláty posolíme a okoreníme (po obidvoch stranách).

Z jednej strany dáme grilovacie korenie. Necháme ich odležať aspoň 20 minút v chlade.


Do zapekacej misy dáme na dno na drobné kúsky pokrájanú oravskú slaninu a polovicu nadrobno pokrájanej cibule.


Na panvici rozpálime olej a filety na ňom opečieme.



Priamo z panvice ich kladieme do zapekacej misy tak, aby sme pokryli dno. Výpekom ryby polejeme.




 Pripravíme si omáčkovú zálievku: Vajcia rozmiešame s horčicou,

pridáme kyslú smotanu,


pokrájanú cibuľu, vegetu a mčk. Do omáčky vmiešame bazalku alebo inú zelenú vňať.
 

 Polejeme ňou uložené rybky



a navrstvíme na to hrubšie pokrájané šampiňóny.



Pečieme v rúre cca 20 - 30 minút a pred dokončením posypeme strúhaným syrom.


Hotové!



Papáme so zemiakmi v akejkoľvek úprave a s nakladanou alebo čerstvou zeleninou.