piatok 27. februára 2009

Šampiňónový špíz


Čo na to:

asi 20 ks šampiňónov, 10 - 15 dg tvrdého syra (napr. eidam), 1/2 póru, 10 - 15 dg šunky (najlepšie vcelku), 1 vajco, 4 PL hladkej múky, strúhanka, soľ, mčk, 1/2 - 1 dl mlieka, olej
(šunka sa samozrejme dá vynechať)


Ako na to:

Šampiňóny umyjeme pod tečúcou vodou a súčasne stiahneme hornú šupku z hlavičky. Nenechávame ich nasiaknuť vodou. Potom z nich krútivým pohybom odstránime stopky. Syr i šunku nakrájame na hranoly cca 1,5 x 1,5 x 0,5 cm (alebo viackrát preložíme plátkovú šunku ) . Spodnú časť očisteného póru nakrájame na 0,5 cm kolieska.




Všetko striedavo napichujeme na špajdle.




Nožičky šampiňónov zomelieme alebo posekáme. Z vajca, hladkej múky, mlieka a soli vyšľaháme omeletové cestíčko, do ktorého vmiešame posekané šampiňóny.




Špízy namáčame v cestíčku a hneď dáme do strúhanky, ktorú máme na papieri (neotáčame špízom, otáčame papier so strúhankou).




Kladieme do horúceho oleja a rýchlo vypražíme z dvoch strán. Položíme na papierové utierky, aby vsiakli prebytočný olej.

streda 25. februára 2009

Packa šalát



Milá Packa, vďaka za dobrú radu. Zobrali sme ju a urobili šalátik aj s jablkami. Inak je tam to isté ako aj minule. Poprašok tentokrát nebol len práškovocukrový ale i práškovoškoricový a bolo to fakt skvelé, mňam, mňam.


červené hrozno, banán, jablká, kivi, limet, škorica, práškový cukor




Cibuľový koláč



     Recept na tento koláč mám od bývalej kolegyne, ktorá si ho priniesla z Nemecka a bola ním nadšená. Stále ho ospevovala, tak som si povedala, že ten zázrak vyskúšam. 
Nemecká gastronómia asi nie je najvychýrenejšia, ale koláč pochádza z oblasti susediacej s Francúzskom, takže mi to trocha aj pripomína ten štýl Loraine...


Čo na to:

cesto:
250 g polohrubej múky,
20 g kvasníc,
6 PL mlieka,
1 vajco,
1/2 čL soli,
50 g masla

plnka:
500 g cibule,
130 g prerastenej slaniny,
30 g masla,
3 vajcia,
150 g kyslej smotany,
1/2 čL soli,
2 PL jemnej strúhanky,
trocha mčk


Ako na to:

Z uvedených ingrediencií vymiesime cesto (mlieko zohriať, dať doň kvasnice a vliať do misy s múkou, vajcom, soľou. Masla dám nabudúce o niečo menej, cesto bolo dosť mastné) a dáme ho na teplé miesto vykysnúť .


Kým cesto kysne, pripravíme plnku.
Nakrájame cibuľu i slaninu na malé kocky.




V hlbšej panvici zohrejeme maslo, pridáme pokrájanú slaninu a chvíľu ju opekáme, potom pridáme cibuľu a restujeme všetko spolu,




miešame asi tak 10 minút. Dáme vychladnúť. Potom pridáme kyslú smotanu, 3 surové vajcia a mčk a soľ.



Premiešame.




Pripravíme si tortovú formu a vyložíme ju papierom na pečenie.




Vykysnuté cesto rozvaľkáme do tvaru kruhu s priemerom väčším ako je priemer formy.




Cesto vložíme do formy a povtláčame ho poriadne ku stenám tak, aby boli asi 2 cm okraje.
Cesto posypeme strúhankou




a na ňu rozložíme plnku.




Z malého kúska cesta ušúľame buď mriežku alebo povykrajujeme formičkou nejaké tvary a rozložíme po povrchu, potrieme vajcom.




Necháme ešte chvíľu stáť na teplom mieste a potom dáme do rúry vyhriatej na 200°C a pečieme




25 minút na spodnom rošte pri zapnutom ventilátore. Potom rúru vypneme a koláč dnu necháme ešte 5 - 10 minút.



Podávame teplé. Neohúri, ale dá sa.. dosť dobrý aj zastudena, ale teplý je lepší.

utorok 24. februára 2009

Dusené cibuľové rezne

   

Čo na to:

4 ks vykostené karé (prípadne stehno - kýta)
strúhanka
2 vajíčka
2 - 3 PL mlieka
soľ
mleté čierne korenie (mčk)
1 čL sladkej červenej papriky
olej

zálievka:
1 PL horčice
2 PL kečupu
1 čL koreniacej zmesi na steak (alebo len provensálske bylinky)
1 čL posekaného cesnaku
soľ podľa chuti
chilli (pre deti vynechať, pridať do individuálnej porcie)
1 PL masla (al. oleja)
cca 250 ml  zeleninový (al. iný) vývar  (i viac podľa počtu porcií)
okrem toho môžeme (nemusíme) pridať:
kúštik údenej šunky, slaninky

Ako na to:

Mäso nakrájame na rezne, nakrojíme okraje a vyklepeme. Ak sú rezy príliš veľké, prepolíme ich, aby sa nelámali, keď bude jedlo hotové (lebo sú dosť mäkké), ale nie je to podmienka. Pláty mäsa rozložíme na dosku a osolíme a okoreníme mčk.
Potom zoberieme mikroténové vrecko, do ktorého dáme strúhanku a postupne vkladáme dnu rezne, ktoré v strúhanke cez mikrotén vyklepávame (takto nebudeme mať strúhanku po celej kuchyni).

Rozšľaháme vajcia s 3 PL mlieka a trochou soli, dáme rozohriať na panvicu olej. Rezne vyklepané v strúhanke postupne namočíme do vaječnej zmesi, necháme troška odkvapkať a hneď vkladáme do rozohriateho oleja. Opečieme ich (regulovať teplotu)  po obidvoch stranách a vyberieme na holý tanier (teda nie na servítku)

Cibulisko ošúpeme a pokrájame na plátky (bud kolieska alebo polmesiačky), vhodíme do tlakového aparátu, čiže do papiňáku, pridáme výpek z panvice (ak treba, ešte trocha oleja). Cibuľu chvíľu restujeme, pridáme trochu červenej papriky a kúsok pokrájanej šunky ( nie ale tie umelé šunky z agaru a rôznych plnív... to radšej nedajme nič). Zalejeme hrnčekom vývaru a zálievkou, ktorú sme si prichystali. Do tohto základu vložíme mäso, aby bolo trochu prevrstvené cibuľovým základom, prípadne pridáme ešte trocha vody.

Uzavrieme papiňák, počkáme, kým sa v ňom vytvorí dostatočný tlak a nastavíme si kuchynské minútky na 17 - 20 minút.
Zatiaľ si pripravíme vhodnú prílohu - tarhoňu alebo ryžu a zeleninový šalát.
Tlakový hrniec necháme ochladiť cca 5 minút a po odtlakovaní hrniec otvoríme. Hotové mäso je báječne mäkulinké a šťavnaté. Šťavu môžeme na záver  ešte trocha doplniť vývarom, ak treba a prípadne dochutiť podľa vlastných chuťových buniek (soľ, cesnak, chilli alebo kečup, bylinkové vňate). Ja som občas dávala deťom do šťavy kúsok postrúhaného vajíčka natvrdo (ale nepreháňať).



pondelok 23. februára 2009

Langoše

Čo na to:
0,5 kg hladkej múky, 1 jogurt Activia biela, 1 dl mlieka, kocka kvasníc, 1 vajco, 1 čL soli, 1 čL rasce, troška cukru, trocha vlažnej vody (len v prípade potreby), olej (alebo masť) na smaženie,
na potieranie langošov - rozdrvený cesnak pomiešame s trochou oleja (masti) a vody;

Ako na to:
Múku preosejeme do misy a dáme ju trocha nahriať do mikrovlnky alebo na teplé miesto. Zatiaľ pripravíme kvások z vlažného mlieka, kvasníc, trochy cukru a štipky múky.

Do misy pridáme jogurt, kvások, vajco, soľ a rascu. Vymiesime cesto, ak treba pridáme trocha vlažnej vody. Cesto nemá byť veľmi tuhé, aby sme nemali langoše tvrdé. Poprášime ho na povrchu múkou, prikryjeme a dáme kysnúť. Cesto vykysne aj v chladničke, ale ak langoše robíme hneď, dáme misu na teplé miesto. Cesto zdvojnásobí objem.
Vyklopíme ho na pomúčenú dosku, sformujeme, aby sme ho mohli pokrájať na rovnaké časti. Z nich potom formujeme bochníčky, ktoré necháme na doske prikryté ešte chvíľu kysnúť.
V panvici necháme rozpáliť olej (v tomto prípade je masť lepšia - má vyššiu teplotu varu ako olej a preto sa neprepaľuje).
Zatiaľ si z bochníka pripravíme langoš na smaženie. Rukami bochník roztlačíme do tvaru kolieska a popri otáčaní ho ďalej vyťahujeme, aby sme sformovali tenšiu placku.
Ak sa trocha natrhne, nevadí. Placku vložíme do rozpáleného oleja a po chvíli znížime primerane teplotu.
Dávame pozor, aby sa langoš nespálil (hlavne keď robíme súčasne na dvoch panviciach) a môžeme pomocou vidličky na niekoľkých miestach langoš prepichnúť alebo mierne natrhnúť, aby sa lepšie prepiekol.
Pečieme po obidvoch stranách, po vybratí z panvice dáme na servítku (odsať prebytočný tuk).
Langoš potierame zmesou rozdrveného cesnaku, lyžice oleja a vlažnej vody. Osolíme podľa chuti.

nedeľa 22. februára 2009

Boršč

Čo na to:

1 mrkva,
1/2 menšej červenej kapusty (môže byť i biela, ale my sme mali načatú červenú),
1 cvikla,
2 zemiaky,
1 cibuľa,
500 g bravčového mäsa,
200 g údeného mäsa,
2 PL hladkej múky,
4 PL oleja,
5 ks bobkových listov,
2 paradajky,
1 paradajkový pretlak strednej veľkosti,
1/4 čL mčk,
soľ,
bujónová kocka,
1 - 1,5 PL kryštálového cukru,
2 PL octu
kyslá smotana (až pri servírovaní do taniera)

Ako na to:

Očistíme cviklu a prepolíme ju. Jednu polovicu cvikly pokrájame na klátiky a dáme ju variť do tlakového hrnca spolu s pokrájaným mäsom a 1 čL soli a bobkovým listom. Kým sa to varí, očistíme mrkvu, zemiaky a postrúhame kapustu (my nedávame petržlen a zeler, hoci sa to vraj má. podľa mňa to tam nepasuje). Druhú polovicu cvily pokrájame na jemné pásiky a dáme ju variť osobitne. Keď je mäso uvarené, hrniec otvoríme a pridáme kapustu, zemiaky, pokrájanú mrkvu, bujón a varíme asi 8 minút, aby zmäkla i zelenina. Hrniec znova otvoríme a necháme na platni pomaly vrieť. Dáme doň pokrájané rajčiny. Pripravíme zápražku z oleja, cibule a múky, zalejeme ju vodou a vlejeme do vriaceho boršču. Potom pridáme paradajkový pretlak, mčk, povaríme. Nakoniec vlejeme osobitne uvarenú cviklu i so šťavou a dochutíme trochou cukru, soľou (trocha treba) a octom.
Na tanieri boršč doplníme kyslou smotanou.

Výmyselnícky marinovaný rezeň



 Čo na to:

kuracie prsia (1pár),
2 vajcia,
1 čL korenia na stejk,
korenie barbecue,
4 strúčky cesnaku,
worcester,
1 čL kremžskej
1 čL dijonskej horčice,
3 PL solamylu,
 trocha soli a vegety,
cca 10dg šampiňónov,
10 dg šunky,
olej

Ako na to:

Prsia, šampiňóny, šunku a cesnak nakrájame na plátky, posypeme vegetou a barbecue. V miske rozšľaháme vajcia, pridáme horčice, koreniny, soľ a solamyl. Dobre rozmiešame a vložíme pokrájané ingrediencie. Uzatvoríme a dáme do chladničky na 24 hodín (vydrží to i dlhšie a je to ešte lepšie). Kladieme na rozpálený olej a sformujeme do určitého tvaru. Opražíme z obidvoch strán, stačí chvíľku, je to príjemne šťavnatá a chutná minútka.

piatok 20. februára 2009

Prasiatka

 Čo na to:

500 g polohrubej múky,
3 žĺtky,
1,5 dl oleja,
1 čL soli,
3 PL práškového cukru,
1 kocka droždia,
1/4 l mlieka,
1 vajco na potieranie

plnka :
tvaroh,
vanilkový cukor,
práškový cukor (podľa chuti),
žĺtko,
hrozienka,
trocha citrónovej kôry

Ako na to:

Pripravíme kvások z vlažného mlieka, trochy cukru, kvasníc a trochy múky. Múku preosejeme do misy, pridáme žĺtka, cukor, soľ, vykysnutý kvások a olej. Riadne miesime,




aby sme získali cesto, ktoré bude jemné, pružné a bude sa odlepovať od misy.




Posypeme ho trochou múky a dáme kysnúť.




Vykysnute cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske




a vykrajujeme kolieska s priemerom 8 cm (hlavičky) a kolieska s priemerom 3 - 4 cm (ňufáčiky).




Ušká robíme zo zvyškov cesta po vykrajovaní koliesok.

Koliesko trocha roztlačíme, jeho okraje natrieme rozšľahaným vajcom a naložíme naň tvarohovú plnku,




prikryjeme druhým kolieskom a pritlačíme po celom obvode. Naplnený koláč sformujeme do okrúhla a celý povrch potrieme rozšľahaným vajíčkom.




Do malých kolieskok urobíme pomocou slamky dve dierky.




Na dolnú časť koláčika prilepíme ňufák, na hornú časť prilepíme dva trojuholníčky cesta, ktoré budú akože ušká a pod ne vpichneme dve hrozienka, ktoré budú akože očká.




Hotové hlavičky kladieme na plech s PNP, ešte raz potrieme vajcom ňufáčiky i ušká a dáme do rúry piecť.




Pečieme pri 200 °C asi 20 - 25 minút. Keď vyberieme plech z rúry, koláče trocha poprskáme studenou vodou.