sobota 28. marca 2009

Koložvárska kapusta




Toto jedlo ja veľmi nemusím, takže ho ani veľmi nerobievam. Ale mali sme návštevu a oni to majú radi. Je to podľa mojej maminy, tak som teda skúsila.

Čo na to:

800 g kyslej kapusty,
800 g bravčového pliecka,
250- 300 g ryže,
2 nožičky klobásy,
veľká cibuľa,
8 strúčikov cesnaku,
červená ml. paprika,
štipľavá paprika al. čili, čierne ml.korenie,
soľ,
1 kyslá smotana a 1 dl smotany na varenie (10%),
vegeta


Ako na to:

Ryžu opláchneme, osolíme, uvaríme do polomäkka.




Mäso očistíme od tučných častí (muž dotrepal krkovičku, tak polovica išla preč) , pokrájame na menšie kocky a dáme dusiť na spenenú cibuľu, opaprikujeme, okoreníme, osolíme, podlejeme vodou a dusíme domäkka.
Keď je mäso mäkké (asi tak po 25 min v tlakovom hrnci), necháme ho trocha schladnúť a časť z neho pomelieme. Pridáme ho k ryži i so šťavou a premiešame.





Kyslú kapustu opláchneme, vyžmýkame (ak je veľmi kyslá) a pokrájame ju. V kastróle opečieme na kocky nakrájanú oravskú slaninu, pridáme trocha masla a kapustu. Osolíme ju a trochu podusíme ( asi 10 min), ak je treba, pridáme ždibec cukru.

Kým sa dusí kapusta, pokrájame klobásu, z ktorej sme dali dole šupku.

Vymastíme pekáč,



na dno rozložíme polovicu kapusty




a rovnomerne pokryjeme pokrájanou klobásou.



Na toto navrstvíme ryžovo-mäsovú zmes,




potom pridáme zvyšné dusené mäsové kocky




a prikryjeme druhou polovicou kyslej kapusty.
V miske rozmiešame kyslú smotanu a smotanu na varenie a polejeme celý povrch jedla



v pekáči. Dáme do rúry a necháme zapekať pri 200°C asi 30 minút.




štvrtok 26. marca 2009

Polievka z fazuľových luskov


Čo na to:

1 balíček Bonduelle zelená fazuľka, 2 stredné zemiaky, 1 mrkva, cibuľa, olej, 1 PL hladkej múky, 1 čL červenej papriky, soľ, hovädzí bujón, 1,5 čL vegety, trocha mčk, 1 vajco, trocha detskej krupice

Ako na to:

Do vody dáme variť fazuľku, pokrájané zemiaky a postrúhanú mrkvu. Keď začne voda vrieť, osolíme 1 čL soli, vhodíme bujón a varíme domäkka. Na oleji speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme červenú papriku, popražíme a pridáme múku. Chvíľu popražíme a potom zalejeme vodou. Zápražku vlejeme do mäkkej zeleniny, pridáme vegetu a chvíľu (5 min) povaríme.
Rozšľaháme vajco a pridáme k nemu cca 1,5 - 2 PL detskej krupice, premiešame a lejeme do vriacej polievky. Do hotovej zomelieme trocha čierneho korenia.

Gnocchi


 Čo na to:

3-4 zemiaky,
100 g polohrubej múky,
1/2 PDP,
1 vajíčko,
soľ

Ako na to:

Zemiaky uvaríme v šupke, vychladnuté postrúhame a dáme na dosku s múkou, PDP, pridáme vajíčko a štipku soli. Vypracujeme cesto, ktoré sa už nelepí.


Rozdelíme ho na dve alebo tri časti a z každej urobíme šúlec.


Z neho potom odkrajujeme malé kúsky, z ktorých robíme malé guličky (o kúsok menšie ako orech).

Pomocou vidličky guľôčku roztlačíme

a potom druhou vidličkou alebo prstom zrolujeme z vidličky dole, čím sa cesto sformuje do typického tvaru gnocchi.Gnocchi varíme vo vriacej osolenej vode. Po uvarení ich ocedíme na site a vhodíme do misy s maslom. Podávame so syrovou omáčkou alebo s rôznymi prívarkami (špenát ap.)

Trochu náročnejšie na čas, ale bavilo ma to . Pripomenulo mi to detské časy na pieskovisku :)).
Taliani majú na prípravu gnocchi drevenú alebo plastovú ryhovanú platničku, na nej to ide asi lepšie. Tu sú moje menej úspešné prvé pokusy na vajíčkovom krájači alebo na dvoch vidličkách :))

pondelok 23. marca 2009

Tatárska omáčka


Čo na to:
4 PL majonézy, 3 PL bieleho jogurtu (nechcem robiť reklamu, ale mne sa najviac osvedčila Activia biela či sladká), 1 PL kyslej smotany, 2 strúčiky cesnaku (ale nemusí byť), pár kvapiek citrónovej šťavy, mčk, pažítka, trošička aromatu (KNORR)

Ako na to:
Všetko spolu zmiešame, pridáme prelisovaný cesnak a pokrájanú pažítku

Majonéza

sorry, že obrázky nie sú, doplníme neskôr
Čo na to:

1 vajíčko, 2 dl oleja, 2 čL práškového cukru, 1 čL horčice, 1/2 čL vegety, 1/4 čL soli, 1 PL octu, trocha aromatu(KNORR),

Ako na to:
Do malej nádobky mixéra vyklepneme celé vajíčko, pridáme 1 čL cukru, soľ, vegetu a troška oleja. Nádobu prikryjeme a spustíme mixér. Cez otvor v pokrievke nádobky lejeme olej a necháme mixér bežať. Zvuk mixéra sa zmení, keď majonéza zhustne, ale môžeme kontrolovať samozrejme po odkrytí, či je hustota dostatočná. (Objem oleja je len orientačný, lebo závisí od veľkosti vajíčka, resp. od veľkosti žĺtka, ktoré má emulgačný účinok). Ak sme spokojní s hustotou majonézy, pridáme ocot, znova zavrtíme mixérom, ochutnáme a potom podľa úvahy pridáme dochucovadlá (ďalší cukor, aromat alebo soľ, či ďalší ocot alebo citrón).

Takto pripravená majonéza je základ, ktorý môžeme použiť na prípravu:
a) zemiakového, kapustového šalátu a ďalších šalátov
(kombinujeme s bielym, nie príliš kyslým jogurtom, napr. Activiou bielou)
b) tatárskej omáčky
c) dressingov
d) nátierok

sobota 21. marca 2009

Makové rožky, tvarohové a makové kolesá


Čo na to:

cesto - 60 dg polohrubej múky, 4 zarovnané PL kryšt.cukru, kocka kvasníc, 1 čL soli, 125 ml oleja alebo rozpust. masla, 250 ml mlieka, 50 ml vlažnej vody, 3 žĺtka
plnka - tvarohová: 1 vanička tvarohu, 4 PL práškového cukru, 1žĺtko, hrozienka, troška strúhanej citrónovej kôry, hustý džem alebo lekvár, ktorý budeme dávať do stredu tvarohu
plnka - maková: 1 dcl mlieka, 250 g maku, práškový cukor podľa vlastnej chuti, 1 rovná čL mletej škorice, hrozienka
drobenka - 1,5 čL masla, práškový cukor, polohrubá múka podľa potreby

Na posypanie alebo ozdobenie trocha mandľových plátkov, olej alebo maslo na potretie koláčov pred pečením, 1 vajco na potretie koláčov

Ako na to:

V mikrovlnke zohrejeme mlieko, do vlažného pridáme trocha cukru, múky a rozdrobíme doň droždie. Zakryjeme papierikom z droždia a necháme 5 minút stáť.
Do misy preosejeme múku, klepneme do nej žĺtky, po obvode misy pridáme soľ a do stredu k žĺtkam dáme zvyšný cukor. Tekutý kvások vlejeme tiež do stredu a ešte chvíľu necháme stáť. Potom pridáme olej, prichystáme si vlažnú vodu a začneme miesiť cesto. Vodu pridávame postupne, podľa toho, aké je husté cesto. Cesto necháme poriadne vyhniesť, radšej viac ako menej. Spracované cesto dáme na teplé miesto vykysnúť.
Vykysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku,
posypeme múkou i zvrchu a rozvaľkáme na hrúbku asi 1 cm.

Pohárom alebo vykrajovačkou s dosť veľkým priemerom (aspoň 8 cm) vykrajujeme kolieska, ktoré necháme na doske voľne kysnúť ešte aspoň pol hodky.
Zvyšné cesto, ktoré zostalo po vykrajovaní zhnetieme dokopy rukami a prikryjeme nahriatou kovovou miskou.
A zatiaľ si urobíme tvarohovú plnku zmiešaním príslušných uvedených ingrediencií a tiež máme čas na makovú plnku. Tú si spravíme ein-zwei, keď do rajnice nalejeme mlieko, vsypeme zomletý mak a pridávame práškový cukor podľa chuti, miešame a varíme chvíľu na sporáku, pridáme škoricu a trocha pokrájaných hrozienok. Fertig! Ešte si stihneme urobiť a vypiť kávu a pokojne zatiaľ lúštime krížovku. Cesto na nás v kľude počká a zatiaľ vychladne maková plnka.

Po pol hodinke (alebo aj tri štvrte) odkryjeme cesto pod miskou a opäť ho rozvaľkáme a opäť vykrojíme z neho kolieska, ktoré si dáme nabok. Zatiaľ si pozrieme prvé vykrojené kolieska, z ktorých sa už stali pekné kolesá.


Kolesá nakladieme na plech s papierom na pečenie (PNP) cca 12 ks na jeden plech. Do stredu kolies urobíme čajovou lyžičkou priehlbinu, do ktorej budeme klásť plnku.

Do stredu tvarohovej plnky dáme trocha hustého džemu, alebo niekoľko mandľových lupienkov. Rovnako naplníme i makovou plnkou.

Boky naplnených koláčov najprv potrieme olejom a potom rozšľahaným vajíčkom (potretie vajcom nie je nutné, ak nechceme mať koláče tmavšie).
Nakoniec ozdobíme drobenkou, ktorá tak trochu zabráni aj roztečeniu plnky (najmä tej tvarohovej).
Šupneme do vyhriatej rúry (200°C) a pečieme asi 15 minút (zapneme ventilátor).

Medzitým, kým sa pečú kolesá, začneme sa venovať príprave makových rožkov. Kolieska na rožky rozvaľkáme do elipsy, ich okraje potrieme vajcom a naložíme makovú plnku.


(Nezabúdame kontrolovať dobroty pečúce sa v rúre, aby naša práca nevyšla nazmar :).
Stočíme a vytvarujeme rožteky tak, aby spoje boli dole.
Kladieme na plech s PNP, potrieme olejom, prípadne vajcom a trocha posypeme drobenkou alebo mandľovými plátkami.

Dáme piecť asi na 180°C a pečieme o čosi dlhšie ako kolesá (17-18 min).

štvrtok 12. marca 2009

Pstruh na cesnaku



 

Čo na to:

2 pstruhy, hladká múka, trocha červenej papriky, 1 čL rasce, trocha mčk, 1 čL vegety, 4 strúčiky cesnaku, soľ, citrón, olej

Ako na to:

Pstruhy treba umyť, očistiť a odrezať hlavu, chvost, plutvy. Túto časť prípravy musí zvládnuť niektorý rodinný príslušník, ktorý to dokáže. Ja to nezvládam. Pre mňa sú materiálom na varenie až hotové filety, keď už nevnímam pstruha ako zvieratko.
Filety oplácheneme pod tečúcou vodou a servítkou odsajeme vodu. Filetky si rozložíme na dosku, osolíme, pokvapkáme citrónovou šťavou a polhodinku ich necháme v chlade.


Očistíme cesnak, prelisujeme ho, pripravíme si múčno-koreninovú zmes na obalenie (múka, paprika, mčk, rasca, vegeta).


Filety môžeme ešte rozkrojiť na polovice, aby sa s nimi ľahšie manipulovalo na panvici, nebudú sa lámať. Potrieme ich lisovaným cesnakom z obidvoch strán a obalíme v zmesi. Dáme ich hneď smažiť do horúceho oleja.

streda 11. marca 2009

Parené buchty

 Čo na to:

500g polohrubej múky,
250ml mlieka,
kocka droždia,
1čL soli,
1čL kryšt. cukru
1 žĺtko

Ako na to:

Pripravíme kvások z vlažného mlieka, droždia a cukru. Vylejeme ho k múke, pridáme žĺtok a soľ.
Vymiesime cesto, ktoré je hladké a pružné. Dáme ho kysnúť na teplé miesto.
Po vykysnutí ho vyložíme na vaľkaciu dosku posypanú múkou.




Cesto vyvaľkáme na hrúbku asi 1 cm a rozkrájame ho na štvorce.



Na každý štvorec uložíme lekvár (treba použiť hustý, nie džem)




a zabalíme ako batôžtek.





Cesto musíme dobre spojiť, aby plnka nevytekala.





Potom batôžtek otočíme spojom do múky a na nej ho sformujeme doguľata.





Pripravené buchty necháme ešte aspoň polhodinku v kľude odpočívať prikryté utierkou.





Do hrnca si pripravíme parák a všetko to vymastíme ho olejom.





Do hrnca nalejeme toľko vody, aby jej hladina bola poniže paráka.
Necháme zovrieť vodu a na parák uložíme nakysnuté buchty.





Prikryjeme pokrievkou a necháme ich pariť 10 minút (nič by sa nestalo, keby sme ich nechali aj dlhšie, neprevaria sa :) Po vybratí ich povrch pomastíme olejom a dáme pariť ďalšiu várku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...