piatok 25. júna 2010

Lasagne s baklažánom a omáčkou Bolognese



     Konečne som spokojná. Tieto lasagne vyšli perfektne. Recept sa mi vidí dokonalý, už pri ňom zostanem. Ja som totiž milovníčka baklažánov, ale táto zelenina chutí všetkým v našej rodine. Tak som to využila a baklažán som pridala. Samozrejme, že to je len moja inovácia... To znamená, že baklažán nie je povinný a ja ho tiež do lasagní dávam len v sezóne.

Čo na to:

Cesto:
1 vajco
cca 5 PL polohrubej múky (závisí od veľkosti vajca, keby to bolo veľa, pridať troška vody),
1 čL oleja

Omáčka Bolognese:
väčšia cibuľa
cesnak podľa chuti (ale aspoň 3 strúčiky)
1 mrkva
1/4 zeleru (dá sa vynechať alebo možno dať stopkatý zeler)
konzerva krájaných paradojok (alebo čerstvých aspoň 6 pekných mäsitých - najlepšie sú také vajcovité)
trocha paradajk. pretlaku (alebo trocha paradajkového kečupu)
500 g mletého mäsa (hoväd.+bravčo+teľa)
kúsok slaniny
soľ
bazalka
oregano
mleté čierne korenie (mčk)
trocha cukru
1 dl vína
2 PL oliv. oleja

Bešamelová omáčka:
3 PL normálneho masla
3 PL hladkej múky
300 ml mlieka
trocha šľahačkovej smotany
soľ
ždibec muškátového orieška

Okrem toho :
baklažán
olej
mčk
soľ
15- 20 dg mozzarelly
50 g parmezánu

Ako na to:


Začneme s baklažánom, lebo musí odstáť, aby nebol horký. Očistíme baklažán a pokrájame ho na kolieska s hrúbkou cca 0,5 - 0,75 cm. Nasolíme ich z obidvoch strán a necháme cca 20 -30 min stáť. Potom z nich odsajeme servítkou horkú šťavu .

A nahodíme Bolognese, lebo to trvá najdlhšie. Na oleji opečieme slaninu pokrájanú nadrobno, pridáme cibuľu, orestujeme ju, potom prihodíme mrkvu postrúhanú na struháku s menšími slzičkami, zeler (ja som dala stopkový) a tiež trocha orestujeme. Potom pridáme pomleté mäso, dobre poopekáme, pridáme koreniny, soľ a podlejeme vínom (má byť biele, ale dala som červené, lebo iné doma nemávame - je to aj tak fuk) a prikryté dusíme.

Kým sa robí "boloňa", využijeme čas. Baklažán opečieme na oliv. oleji z obidvoch strán do hnedkasta, môžeme ho okoreniť mčk. Opečené z panvice vyberieme.

Po 15 minútach dusenia pridáme paradajky a dusíme ďalej zakryté ešte aspoň 20 minút, občas premiešame. Je lepšie dusiť dlhšie, lebo omáčka je potom lepšia, jemnejšia, ale treba ju kontrolovať, občas dolievať aj vývar (ja to nikdy nevydržím dlhšiem ako 40 minút a je to dobré aj tak! ) Pred dokončením pridáme pretlak (alebo kečup) a podľa chuti aj trocha cukru. Dochutíme ako sa nám žiada (ja dávam aj tabasco alebo trocha chilli) a do odstavenej omáčky dám ešte prelisovaný cesnak.

V rajnici si rozpustíme maslo, pridáme hladkú múku a miešame na najnižšom stupni, aby nám neprihorelo. Dáme dole z horáka a za stáleho miešania prilejeme studené mlieko a smotanu. Dáme späť na horák a stále miešame, aby nám bešamel nezhrčkavel. Keď je omáčka dostatočne zhustnutá, odstavíme a dochutíme ju soľou a kto chce, aj muškátovým orechom (len to s ním neprehnať, lebo to bude hnusné).


Počas prípravy omáčok pripravíme pláty cesta. Cesto pripravíme v mixéri - 1 vajce + cca 5 PL polohrubej múky+ trocha oleja = zmixneme pri veľkých obrátkach asi 30 sekúnd. Na doske ho krátko prehnetieme a necháme chvíľu postáť. Manžel vyvaľká cesto na lasaňové pláty :))


Zapekaciu nádobu trocha vymastíme maslom. Pokvackáme trochou bešamelu a nakladieme plátky cesta a na ne plátky opečeného baklažánu, na ktoré malou lyžičkou rozotrieme trocha prelisovaného cesnaku.


Všetko to polejeme pár lyžicami bešamelu a rozotrieme ho po povrchu. Bešamel sa pri pečení dostane aj sám pod baklažány.


Posypeme postrúhaným syrom


Na syr nanesieme omáčku bolognese


Zasa pokvackáme bešamelom a trocha rozotrieme


Znova dáme vrstvu plátkov


Postup opakujeme... až do minutia surovín alebo naplnenia misy (aspoň 3- 4 vrstvy cesta by mali byť, baklažány stačia v 2 vrstvách)

Končíme vrstvou cesta, na ktorú príde už len bešamel a posypeme strúhaným parmezánom. Ja som posypala zmesou parmezán + eidam, ktorý mi zvýšil.


Pripravené do rúry na 200°C a pečieme


do červenkasta, kým sa na povrchu utvorí jemne chrumkavá kôrka - trvá to cca 35 - 40 minút

Pekáč s lasagnami necháme chvíľu postáť a vychladnúť, aby sa nám lepšie krájali. Ak nevydržíte, bude spomedzi vrstiev vytekať ešte relatívne tekutá hmota, ako to vidíte tu na fotke. Ani u nás niekto nedokázal vydržať, lebo tá vôňa z pečenia je ozajstné trápenie neviniatok :))

pondelok 21. júna 2010

Makový cop, tvarohový cop (kysnutý závin)



Čo na to:

400 g polohrubej múky, 100 g hladkej múky, 2 žĺtka, 1 dl mlieka, 1/2 čL soli, 3 PL práškového cukru, 1 dl oleja, Kvások: 2 dl mlieka,1čL cukru, 1/2 kvasníc, Na plnku: 1 hrudkovitý tvaroh, práškový cukor podľa chuti, 1 žĺtok, vanilkový cukor, hrozienka naložené v rume,...na makovú : 200 g pomletého maku, cukor podľa chuti, trocha mlieka, hrozienka

Ako na to:


Z vlažného mlieka, cukru, kvasníc pripravíme kvások. Vlejeme ho do preosiatej múky, pridáme k nemu cukor, žĺtky, olej, mlieko a soľ a vymiesime cesto, ktoré dáme prikryté kysnúť asi 1 hod.

Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, rozvaľkáme na obdĺžnik a rozkrojíme ho na 2 časti

cesto trocha potrieme olejom a rozotrieme naň plnku (ja som robila jednu tvarohovú a druhú makovú), pokladieme hrozienkami namočenými v rume
a zvinieme

Jeden okraj závinu založíme a asi 2 cm od tohto okraju závin pozdĺžne rozkrojíme


uchopíme obidve rozkrojené časti a rýchlo ich prepletieme


Obidva copy prenesieme na plech a potrieme rozšľahaným vajíčkom s mliekom


Necháme ešte 10 - 15 minút dokysnúť a potom vložíme do rúry vyhriatej na 200 °C asi na 25 minút.


hotové, upečené ... ( tvarohový radšej ku koncu prikryť zľahka alobalom - ja som zabudla)


nedeľa 20. júna 2010

Rakócziho tvarohový koláč (Adrikin recept)

Čo na to:

Cesto -
300 g polohrubej múky, 160 g Palmarinu, 150 g práškového cukru, 1 vajíčko, 1 žĺtko, 1 vanilkový cukor, 1 PDP, citrónová kôra
Plnka -
500 g mäkkého tvarohu, 150 g práškového cukru, 3 PL kyslej smotany, 4 žĺtky, 2 bielky, 4 PL detskej krupice, citrónová kôra, rum, vanilkový cukor, hrozienka,
Sneh-3 bielky, 120 g kryštál. cukru, štipka soli, 1 čL octu

Višňový džem (alebo akýkoľvek kyselkastý džem červenej farby)

Ako na to:

Zmiešame múku, PDP, práškový cukor, vanilkový cukor, citr.kôru a do tejto zmesi pridáme nakrájaný Palmarin, žĺtko a vajco. Zamiesime a vypracujeme homogénne cesto, ktoré sformujeme do gule, zabalíme do potravinárskej fólie a uložíme do chladničky na 1 hodinu.
Oddýchnuté cesto rozvaľkáme na papieri na pečenie. Ja som ho rozvaľkala prikryté tou fóliou, v ktorej bolo zabalené - cesto sa nelepilo, nelámalo, nebolo treba múčiť.
Cesto aj s papierom prenesieme na plech (27 x 37)cm.Popritláčame ho pri okrajoch a v rohoch, popicháme vidličkou, aby sa cesto nevydulo. Dáme ho predpiecť pri 190°C na 10 minút.
Kým sa pečie cesto, pripravíme plnku. V hlbšej nádobe zmixujeme ponorným mixérom ingrediencie na plnku (okrem hrozienok , krupice a bielkov). Vmixujeme ešte krupicu a na záver ručne, len tak obyčajne primiešame vyšľahaný sneh z 2 bielkov.

No a úplne nakoniec vmiešame hrozienka namočené v rume.


Plnku vylejeme na predpečené cesto a dáme znova do rúry na 190°C , pečieme 15 minút. Potom koláč vyberieme a teplotu stiahneme na 90°C - 100°C.

Bielky šľaháme so štipkou soli a postupne do snehu zašľahávame cukor. Keď je hotový, tuhý, pridáme čajovú lyžičku octu. Vrecko na zdobenie naplníme snehom a na koláč urobíme mriežku.

Do medzier v mriežke vkladáme lyžičkou červený džem.



Dáme do rúry na pol hodinku koláč sušiť. Ale je to individuálne ako vždy pri každej jednotlivej rúre.
Ja som nakoniec musela zvýšiť teplotu (150°C) a nechala som piecť ešte 10 - 15 min s ventilátorom.

Koláč sa krája až po vychladnutí a zásadne len mokrým nožom.

P.S. Nabudúce dať menej cukru do tvaroh.plnky ( určite postačí 100g) a do tvarohu 130g!!! Ale Palmarinu viac - 200g!!!

štvrtok 17. júna 2010

Šialene dobré cestoviny (Jankin recept)

Tento recept je pôvodom z MMB.sk od jednej mojej virtuálnej kamarátky :)) Recept som však trocha pozmenila. Zmeny som uviedla v texte a okrem nich som ešte vynechala citrón, lebo mi akosi nepasoval k špenátu a ani k syrom.


Čo na to:

Množstvo pre 3 - 4 osoby: 1/2 bal. cestovín - penne, farfalle a p., 1 čL soli do vody, v ktorej sa varia.
300 g čerstvého listového špenátu, asi 12 čerstvých šampiňónov (alebo i viac), 1 malá cibuľa, 6-7 strúčkov cesnaku, ždibec muškátového orieška, mčk, mletá rasca, 100 g nivy, 50 g mozzarelly (alebo iný menej slaný syr), šľahačková smotana, trocha mlieka na zriedenie, trocha oleja (pôvodne bolo maslo), vajco ( bolo v pôvodnom recepte na zahustenie, ja som ho vynechala a zahustila som 2 čL solamylu).

Ako na to:

1) Do hlbšej panvice dáme na troche oleja (alebo masle) speniť cibuľu (nadrobno pokrájanú) a cesnak (pokrájaný na plátky). Chvíľu restujeme.2) Prihodíme šampiňóny pokrájané na plátky, mierne osolíme, pridáme mčk, rascu a čerstvo postrúhaný muškát.oriešok. Prikryjeme a chvíľu dusíme.
3) Pridáme pokrájané špenátové listy (bez stopiek),premiešame, znova prikryjeme a dusíme minútku. Podlejeme trochou smotany a ešte dáke 2 -3 minútky dusíme a zatiaľ

4) Postrúhame nivu a mozzarellu.Obidva syry šupneme do panvice ku špenátu, zamiešame a pridáme ešte smotanu, ak treba viac omáčky, pridáme mlieko. Povaríme a stále miešame, aby syr neprihorel.

5) Teraz by sme mali pridať rozšľahané vajco na zahustenie. Ja som vajco vynechala a omáčku som zahustila solamylom (2 čL solymylu a asi pol deci mlieka), ktorý som vliala do vriacej omáčky.
Treba chvíľu povariť, stačí minútka, dve. Cestoviny polejeme omáčkou.To je celé.

Alebo
6) Kto chce, môže omáčku mixnúť ponorným mixérom, no nie je to nutné.
7) Servírujeme s pokrájanými paradajkami a posypeme troškou nastrúhaného parmezánu. (Ja som to posypala grannou, lebo parmezán som nemala).

streda 16. júna 2010

Tagliatelle leccornia

   Tento receptík je dosť rýchlovka ale ešte väčšia bašta, mňamka alebo dobrútka,,, to je fuk, no prosto, ak chcete vidieť vylízané taniere, uvarte túto lahôdku (leccornia - tal. lahôdka). Nebojte sa, aj malý drobec spapká.... samozrejme kvôli nemu treba toto jedlo variť "per partes" :-D  Isteže šampiňóny urobíte extra, aby drobec nemal v svojej papene huby kopec korenia či vegetu. Tie dodatočne pridáte do jedla pre dospelých spolu s dupľou cesnaku a korenia :-) Prcek bude rád, že papká dospelácke jedlo :-D

Čo na to:

Pre 3 - 4 osoby:
1/2 bal. tagliatelle, 2ks kuracích pŕs, menšia cibuľa, 1/2 póru, cesnak, šampiňóny (asi 8 ks strednej veľkosti), 1/2 čL mletej rasce, 1/2 čL sladkej papriky, trocha bieleho korenia (pepř), soľ, trocha vegety, šľahačková smotana, 2 trojuholníkové lunexy alebo 1/2 bambina, na rozriedenie trocha mlieka, olej, pár lístkov bazalky, cca 2 rajčiny (podľa veľkosti)

Ako na to:

Do vriacej osolenej vody dáme variť tagliatelle (môže byť aj iný druh cestoviny).
Na oleji osmažíme cibuľu a pór, prihodíme šampiňóny pokrájané na plátky, pridáme soľ, mletú rascu, korenie, papriku a dusíme domäkka prikryté.Do tejto zmesi vytlačíme 1/2 bambina alebo dva malé lunexy,

prilejeme šľahačkovú smotanu, dobre zamiešame a necháme prevrieť, aby sa spojili chute.V inej panvici opečieme na troške oleja kuracie mäsko pokrájané na kúsky,

okoreníme podľa vlastnej fantázie (ja som ho mala namarinované v gyros korení s olivovým olejom)
a ovegetíme. Kuracinu vložíme do omáčky

a prelisujeme do nej cesnak podľa chuti, pridáme posekanú bazalku a nadrobno krájanú rajčinu.
Cestovinu prelejeme omáčkou.





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...