pondelok 21. decembra 2009

Kokosové ježe

Tento druh vianočného pečiva nepatrí medzi chrumkavosti, skôr naopak. Je to mäkký koláčik a piekla som ho kvôli babke. Príprava je totálne jednoduchá, ale tá finalizácia, čiže namáčanie do čokolády a obaľovanie... :( by zniesla aj dákeho pomocníka.


Čo na to:
cesto - 380 g hladkej múky, 300 g práškového cukru, 2 vajcia, 80 g masla (alebo Hera, Helia), 3 PL rozpusteného medu, 150 ml mlieka, 1 PDP
poleva - 250 g masla (Hera), 50 g čokolády, 350 g cukru, 10 PL mlieka alebo rumu, 35 g kakaa,
obaľovanie - 250 - 300 g kokosu
Ako na to:
Vajcia rozšľaháme s cukrom, medom a maslom, pridáme mlieko a múku s PDP, všetko spolu dobre vymiešame a vylejeme na plech s PNP. Pomaly pečieme pri nižšej teplote.Zatiaľ pripravíme polevu - maslo s cukrom a kakaom miešame na vodnom kúpeli do rozpustenia, dobre vymiešame a nakoniec pridáme rum.Po vychladnutí krájame na cca 3 x 3 cm,
krátko namáčame v poleve
a obaľujeme v kokose.

sobota 19. decembra 2009

Spekulky

Z tohto pečivka som celkom uveličená. Piekla som ho prvýkrát, hoci som sa naň chystala už dávno. Je to chrumkavé a jednoduché a práve preto perfektné, presne podľa môjho gusta.


Čo na to:
1 hrnček ovsených vločiek, 1 hrnček hladkej múky, 1/2 hrnčeka kryštálového cukru, 1/2 hrnčeka kokosu, 150 g masla, 3 PL mlieka, 3 PL medu, 1 čL kakaa, 1 čL škorice, 1,5 čL sódy bikarbóny, 2 hrste vlašských orechov, 1 hrsť nelúpaných mandlí,
Možno pridať kandizované ovocie podľa ľubovôle, čokoládu nahrubo posekanú atď.
Ja som dala pomarančovú kôru. Tú som mala pripravenú už skôr, čítala som o jej príprave tuším na Apetitonline alebo ... veru si nie som istá.

Ako na to:
V rajnici nahrejeme maslo, med a mlieko, pridáme kakao a škoricu.
Do misky dáme vločky, kokos, múku, cukor a pridáme tekutú medovú zmes. Varechou dobre rozmiešame. Nakoniec pridáme ešte ďalšie prísady podľa svojho uváženia, napr. čokoládu posekanú nahrubo. Ja som čokoládu nedávala, ale pridala som asi 1,5 hrste vlašských orechov a a 1 hrsť nešúpaných mandlí, nahrubo pomletých. A úplne nakoniec pridáme 1,5 čL sódy bikarbóny. Všetko dobre premiešame. Len tak varechou.

Vyhrejeme rúru na 170 °C. Na plechy s papierom na pečenie kladieme lyžičkou malé kopčeky. Nechávame medzi nimi väčšie vzdialenosti, lebo sa roztečú. Pečieme pri 170°C asi 8 - 10 minút. Môžeme ich pofŕkať čokoládou, ale nie je to nutné.
Piekla som ich znova, no už to bolo zasa trolinka iné. Okrem orechov a mandlí som pridala semienka ... ľanové a sezamové a tiež som pridala posekané figy. Musela som pridať ešte lyžicu mlieka i medu, aj tak to bolo husté. Dávala som aj väčšie rozostupy, ale teraz nebolo treba až toľko, keďže bolo veľmi husté. Vyzerali ako také cookies. Na chuť sú tiež rovnako dobré. A vonku v krabici na balkóne nejako nabrali vlhkosť a už to nie sú tvrdšie chrumkáče, ale mäkšie chrumkáče.


utorok 15. decembra 2009

Prečítajte si a zvážte

Máte trocha času a chcete sa niečo dozvedieť o úrovni pohostinstva v našom hlavnom meste? Prečítajte si tento článok a budete v obraze. Myslím, že aj inde na Slovensku je situácia podobná, ak nie aj horšia.
Už som dávnejšie niekde na svojom blogu spomenula takýto zážitok počas dovolenky a návštevy istého historického mesta.
Obávam sa, že v našej mesačnej krajine sa situácia tak skoro nezmení k lepšiemu. Ale radšej si to prečítajte sami a zvážte, či ten český kuchár vraví pravdu. Obávam sa, že jeho slová sa dajú zovšeobecniť aj pre iné podnikanie na SVK nielen v oblasti gastronómie.

http://bratislava.sme.sk/c/5147951/pavel-pospisil-bratislavske-restauracie-katastrofa-a-zlodejina.html

nedeľa 13. decembra 2009

Perníčky bez uležania - s vitrážkou


Čo na to:

2 vajcia,
200 g cukru,
125 g rozpusteného masla,
125 g medu,
1 PL sódy bikarbóny, perníkové korenie,
500 g hladkej múky
na vitrážky - bon pari (cukríky)

Ako na to:

Vajcia a cukor ušľaháme do peny. Pridáme vlažné maslo a med. Nakoniec vmiešame všetky zvyšné suroviny a zhnetieme cesto. Musí byť poriadne prepracované. Zabalíme ho do fólie a uložíme aspoň na 2 hodiny do chladničky (alebo lepšie do druhého dňa).Na pomúčenej doske rozvaľkáme cesto na hrúbku cca 3 mm a vykrajujeme tvary.

Valčekom môžeme vtláčať rôzne reliéfové tvary priamo do cesta (ešte pred vykajovaním) alebo do vykrojeného tvaru. (Ale nie je to nutné, spomínam to len ako možnosť).
Pečieme ich pri t = 160°C. Tieto perníčky ozdobíme obyčajnou bielkovou polevou.To moje zdobenie vyzerá a zrejme i je "kapánek" dadaistické :)) No, nie som talent na takúto piplavú robotu. A teda nemôžem ani povedať, že ma to nejako bavilo.

Vitrážky:
Povykrajujeme tvary, do stredu urobíme dierky a uložíme na plech s PNP. Do otvorov vkladáme kúsky cukríkov podľa veľkosti otvorov.
(Ja som robila vitrážky aj z lineckého, perníčky som zabudla odfotiť, tak preto ilustrujem fotkou s lineckým pečivom).
Vložíme do rúry a teplotu nastavíme na 200°C. Kým sa rúra vyhreje na túto vyššiu teplotu, čiastočne sa upečú perníčky a cukríková hmota sa začne topiť troška neskôr.
Vitrážky musíme sledovať a keď vidíme, že cukríková hmota začína bublať, teplotu trocha znížime a pečieme už len chvíľku - celkovo asi len 5 min. Po upečení ich vyberieme a dáme rýchlo vychladnúť. Nehýbeme s nimi, kým cukríková hmota nestuhne.
vitrážky z lineckého cesta

vitrážky z perníkového cesta

utorok 1. decembra 2009

Kapustové strapačky - halušky s kyslou kapustou





Čo na to:

veľa horúcej vody na varenie halušiek + 1 PL soli

cesto: 600g zemiakov,
400 g polohrubej múky,
1 vajíčko, 2 čL soli,
aspoň 1dcl mlieka, voda podľa potreby

0,75 kg kyslej kapusty,
1 stredná cibuľa, 4 PL oleja (masť),
kúsok údenej slaniny, soľ,
cukor (nemusí byť, alebo podľa chuti), mčk

 Na posypanie opražená  slanina.

Ako na to:


Surové zemiaky očistíme, umyjeme, pokrájame na kocky,




Zemiaky postrúhame strúhadlom na jemnejšom vrúbkovaní , alebo jednoducho ich vhodíme do mixéra a mixneme ich na kašu




  Rozmixovanú kašu vlejeme do misy, pridáme múku,




vajco, mlieko a 2 čL soli, zamiešame varechou a ak je cesto husté, pridávame vodu.


Skúška cesta - varechu postavíme do cesta a keď takmer dokáže v ňom stáť, je cesto akurát :))




Do väčšieho hrnca dáme variť vodu a pripravíme si haluškár (na pretláčanie cesta) , misu (do nej budeme dávať precedené halušky), sitko na vyberanie halušiek z vody (bez ucha, aby nám nebránilo pohodlne vyberať halušky z hrnca).


 A ešte si vopred prichystáme  do panvice nakrájanú slaninku na praženie, ktorú použijeme až na záver.



Takže si ju len rozpražíme a dorobíme ju neskôr.

Do vody dáme aspoň 1 PL soli a cez haluškár pretrieme cesto do vriacej vody. Dbáme na to, aby voda v hrnci neustále vrela, aby sa halušky nelepili na dno




Halušky vyplávajú na povrch, občas ich zamiešame a necháme chvíľočku povariť . Vyberieme ich sitkom, dáme pod tečúcu vodu a opláchneme, scedené vysypeme do misy. (Ak halušky servírujeme okamžite, nie je potrebné ich preplachovať tečúcou vodou. Sú lepšie. Inak preplachujeme, lebo sa zlepia).



   Kapustu opláchneme (podľa kyslosti môžeme i vyžmýkať) a pokrájame na menšie kúsky. Cibuľu pokrájame a dáme speniť na olej spolu s nadrobno pokrájanou údenou slaninou (môže sa pridať i celá údená koža, potom sa vyhodí). Pridáme pokrájanú kapustu, soľ, (cukor) a miešame, restujeme. Po chvíli pridáme malé množstvo vody (cca 1 dl) , prikryjeme a dusíme. Pred dodusením okoreníme mčk. Keď je kapusta mäkká, pomiešame ju s uvarenými haluškami.
Vrch každej porcie ozdobíme rozškvarenou slaninou.



streda 25. novembra 2009

Jahodovo-pudingový lístkový koláčik

Čo na to:

2,5 bal. Indian keksov, 1 bal. lístkového cesta (400 g som mala ja), 500 - 750 g jahôd (čerstvé, mrazené, kompót), 2 vanilkové pudingy, 800 ml mlieka, 5 - 6 PL cukru, 2 PL oleja, práškový cukor na posypanie

Ako na to:


Lístkové cesto rozdelíme na dve polovicea rozvaľkáme ho na rozmery plechu.

Plech budeme potrebovať menší ( cca 32 x 26 ).
Cesto na doske presunieme na PNP a spolu s ním ho prenesieme na plech.
Indian keksy ukladáme na cesto tesne vedľa seba (bude to podľa veľkosti plechu, ja som minula 2,5 balíka).

Jahody (ja som dávala mrazené) nakrájame na hrubšie plátky a ukladáme ich na keksy




Z mlieka, pudigových práškov a cukru uvaríme hustý puding a horúci ho vylejeme na jahody

Puding rozotrieme stierkou po celom plechu, zarovnáme povrch.
Druhú polovicu cesta vyvaľkáme a popicháme ho vidličkou. Cesto prenesieme na plech a položíme cesto tak, aby nevznikli záhyby.
Povrch cesta pokvapkáme olejom a roztorieme ho po celom povrchu. Dáme piecť do rúry vyhriatej na   180 °C asi 35 minút do zlatavej farby.
Upečené dáme poriadne vychladnúť, aby sa koláč dal dobre krájať. Povrch posypeme práškovým cukrom.

nedeľa 15. novembra 2009

Vtáčky trocha inak

Toto je obľúbené motýlie jedlo. Vtáčky s ryžou robievame tiež, ale táto verzia so smotanovou omáčkou je pre nás taký slávnostnejší variant, ktorý nerobievame príliš často. Asi o to viac nám asi chutí :-))

Čo na to:


Bravčové vykostené karé, mčk, soľ, horčica, veľká cibuľa, prerastená slaninka, sterilizované uhorky, zelená paprika, šunka, vajcia natvrdo, kyslá a šľahačková smotana, 2 - 3 PL hladkej múky, 1/4 citróna, 1 čL práškového cukru, 1 čL vegety, bobkový list

Ako na to:

Karé naklepeme, osolíme, posypeme mčk.Na každý plát mäsa dáme lyžičku horčice a rozotrieme.Pripravíme si veci, ktorými budeme plniť mäsko - my dávame prúžok slaninky, uhorky, šunky, zelenej papriky (alebo v zime sterilizovanej kápie) a nesmieme zabudnúť na vajíčkaPlátky náplne poukladáme na mäso a potom stočíme a zopneme ihlicou ( alebo špáratkami)Ja to so špáratkami neviem, vždy ich iba dolámem a vtáčky sa mi rozchádzajú. Ihlice sú fajn, s nimi mi to ide super. Tak to už je asi na každom, čo si vyberie.
Zabalené to musí byť silno, aby plnka nevypadlaDo panvice dáme olej, necháme ho rozohriať, (zatvoríme okná, aby nám zatiaľ vtáčky neodleteli :))závitky opečieme zo všetkých strán, aby sa mäso zatiahlo.Opečené z panvice vyberieme a na výpeku orestujeme pokrájanú cibuľu. Potom cibuľový základ prehodíme z panvice do tlakového hrnca, poukladáme doň i závitky a podlejeme vodou. Uzavrieme tlakáč a necháme dusiť cca 25 - 30 minút.
Pripravíme si zátrepku zo smotán a múky (treba nariediť vodou)
Keď je mäso mäkké, vtáčky vyberieme a šťavu prelejeme do kastróla. Zátrepku prilejeme ku vriacej šťave a miešame, aby sa hustnúca omáčka nepripálila.Do omáčky pridáme vegetu, soľ, mčk - všetko podľa chuti a povaríme. Odstavíme a vytlačíme do nej šťavu zo 1/4 citróna a pridáme cukor. Závitky vložíme do hotovej omáčky. Podávame s knedľou. Tá sa mi dnes vydarila úžasne páperovo, takže som bola za hviezdu :-D chichichi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...