pondelok 29. septembra 2014

Alenkine kaiserky

     Po viacerých mojich pokusoch upiecť kaiserky, žemle premačknuté raznicou, ktorá má zanechať na nich svoj vzor, som sa domnievala, že nemám dobré cesto. Vždy sa mi upiekli síce pekné žemličky, ale ako tradičné kaiserky veru nevyzerali. Zjedli sme ich, chuťovo boli fajn, len mňa stále štengrovala tá ich vizáž.
No a odrazu som naďabila na Alenku s  jej kaiserkami. Robila ich vraj podľa originál receptu uvedeného na raznici, ktorú si kúpila z Tescomy. 
Skúsila som ten Alenkin, alebo teda ten Tescomácky recept, mysliac si, že s raznicou, ktorú mi urobil manžel, to bude už konečne tá želaná vizáž.
     No a sklamanie nedalo na seba dlho čakať. Ani teraz som nedosiahla typický kaiserkový vzhľad a navyše mi prídu chuťovo také ... no nič moc veru. Zjesť sa dajú, no kvôli takej chuti sa nemusím pechoriť s domácim pečením. Doma ich nik nevychvaľuje, ani na ne nefrfocú a nechcem rozvádzať o nich debaty. Netreba.


Čo na to:

300 ml mlieka
250 g hladkej múky 00 (polovica tejto sa môže nahradiť špaldovou)
125 g polohrubej múky
125 g chlebovej T650
  25 g rozpusteného masla
  15 g soli
    5 g cukru
  10 g čerstvého droždia

na dokončenie:
1 bielok+ 1 PL mlieka;
semienka

Ako na to:

Múky preosejeme a pridáme k nim soľ, premiešame. Dáme roztopiť do MW maslo. 
Do nádoby DP nalejeme mlieko, vsypeme zmes múk. Na vrch rozdrobíme droždie a nasypeme naň cukor. 
Spustíme program an prípravu cesta a po chvíli, keď už je múka zapracovaná, pridáme maslo. Necháme miesiť  a vykysnúť cesto. 
Vyklopíme ho na pomúčenú dosku, poprekladáme ho z rohov do stredu a sformujeme bochník. 
Ten rozdelíme na štyri rovnaké časti a tie potom ešte rozkrájame na cca 70 g kúsky (alebo podľa ľubovôle).
Sformujeme ich do bochníčkov, prikryjeme utierkou a necháme 15 minút postáť. 
Pripravíme si plech s PNP. Podkysnuté bochníčky orazíme raznicou až skoro po dosku. Kladieme ich na plech vzorom nadol. 
Plech vložíme do rúry s pekáčikom horúcej vody a s nastavenou minimálnou teplotou. Takto necháme žemle kysnúť asi 15 minút. Potom ich vyberieme z rúry a rovnako aj pekáč s vodou. 
Teplotu rúry nastavíme na 200 - 190 °C a kým sa rúra vykúri, kaiserky natrieme zmesou rozšľahaného bielka a mlieka. Posypeme ich semienkami a dáme piecť. Do priestoru rúry špricneme 2 - 3 streky z rozprašovača a pečieme cca 15 - 20 minút (podľa rúry).



štvrtok 25. septembra 2014

Vajdó Hokaidó polievka (z tekvice Hokaidó)

     Táto polievka má svoj televízny pôvod a zdá sa, že všetci ju poznajú. Herec Jožo Vajda ju varil v relácii Bez servítky a mne sa ihneď zapáčila, takže odvtedy ju varievam. Díky, Jožo Vajda :-) Dovtedy som takúto polievku nerobievala a ani som si tú tekvičku v obchode nevšímala. 
Recept je jednoduchý, jednoduchší snáď ani nepoznám.



Čo na to:

1 tekvička Hokaidó
1 kelímok sladkej smotany
soľ
muškátový oriešok
mleté čierne korenie
1 stredná cibuľa
2 PL oliv. oleja
2 strúčiky cesnaku
1 krajec chleba
tekvicový olej
tekvicové jadierka

Ako na to:

Tekvicu umyjeme a bez šúpania ju pokrájame. Prekrojíme na polovicu, potom vyškriabeme jej vnútro a obe polovice rozkrájame na kocky. 
Cibuľu ošúpeme, pokrájame a speníme na oleji. Prihodíme kocky tekvice a osolíme, prihodíme trocha mletého čierneho korenia a chvíľu restujeme za stáleho miešania. 
Potom tekvicu podlejeme vodou alebo vývarom a prikryté dusíme domäkka. Behom 15 minút by mala byť tekvička mäkká. Odstavíme.
Ponorným mixérom tekvicu rozmašírujeme na kašu, dáme späť na horák a do vriacej vlejeme smotanu. Ja ju zvyknem ešte trocha nariediť mliekom, podľa úvahy a želanej hustoty môžeme priliať ešte ďalší vývar. 
Postrúhame ždibec muškátového orieška a pridáme do polievky, ktorú ešte trocha povaríme.

V panvici opečieme na troche oleja krajec chleba, ku koncu pridáme zopár tekvicových jadierok a tiež ich narýchlo opečieme. Hrianku potrieme cesnakom a pokrájame. Vkladáme do polievky pri servírovaní, posypeme opečenými jadierkami a pokvapkáme tekvicovým olejom. Mňam! :-)


                                             A tu je môj obľúbený herec Jožo Vajda, preto Vajdó :-D

streda 24. septembra 2014

Chlieb s ražným kváskom a OD

  Dlhšie som už nepiekla, prikvačila ma nejaká pekárska depka. Neúspechy s kváskovým pečením ma dokonale rozladili a myslela som, že už niiikdy viac. Prešlo pár dní a už sa cítim trocha lepšie, a aj  to kváskové pečenie mi už nepríde také hrozné. Takže sa k nemu pomaly ale s rešpektom vraciam :-).
Tentokrát ešte aj s pomocníkom, s mojím obľúbeným OD (old dough).


Čo na to:

230 g ražného kvásku
140 g OD
300 ml vody
120 ml bieleho jogurtu
100 g špaldovej celozrnnej múky
400 g chlebovej T650 múky
2 PL zemiakových vločiek
3 čL trstinového cukru
1 podrvený celaskon  (100 mg)
3 čL soli
1 čL drvenej rasce
15 g droždia
2 PL oliv. oleja (alebo dobrej masti)
semienka podľa úvahy

Ako na to:


Do nádobky DP dáme kvások, pridáme 250 ml teplej vody, staré cesto postrihané na menšie kúsky, jogurt rozmiešaný so zvyškom vody. 
Odvážime a preosejeme obidve múky, pridáme zemiakové vločky, zamiešame a pridáme soľ a rozdrvený celaskon. Zamiešame a vsypeme do nádobky. 
Na povrch múky rozdrobíme droždie a zasypeme ho cukrom, do niektorého rohu nádobky nasypeme rascu a semienka. 
Spustíme program CESTO a po chvíli kontrolujeme konzistenciu. U mňa to vyzeralo na riedke cesto, takže som postupne prisypala ešte 2,5 PL chlebovej múky. 
Program necháme dobehnúť, čo je asi 1,5 hodiny. 

Vykysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, troška sypneme zvrchu múkou a pomocou karty ho poprekladáme z rohov. Prikryjeme ho utierkou a necháme 20 minút oddychovať. 
Po krátkom oddychu sa vrátime k cestu a striedavo ho prekladáme a hnetieme... Ak náhodou niekto nevie, ako na tieto úkony, môže si mrknúť toto video Richarda Bertineta na YouTube. Je to sympaťák a vie to.

Takže po jeho zhliadnutí si to pekne krásne vyskúšame. Presne toto sú veci, ktoré vám napísaný recept nedá, lebo nemá ako. To treba vidieť a skúsiť. Myslím, že tu som ja robila fatálne kopance, keďže som toho o prekladaní veľa nevedela. Myslela som, že tak raz, dva razy stačí. A ono nie!

Po tomto intenzívnom prekladaní dáme cestu zasa trocha oddychu, aj my si oddýchneme a potom celú procedúru zopákneme znova a sformujeme do bochníka.
Bochník vložíme do pomúčenej ošatky alebo do formy.
(Ja ošatku ešte nemám, ale mám objednané z Čiech. Bohužiaľ, musím čakať, lebo dodávateľ vraj prisľúbil, ale ešte nedodal. Chcela som  slamené, tak čakám. Ale pedigové sa dajú zohnať aj u nás... na východnom Slovensku je firma, ktorá ich robí a dajú sa objednať).

Môj bochník teda oddychoval v silikonóvej forme cca 30 minút.
Takže po 30 minútach , alebo radšej trocha v predstihu, rozkúrime trúbu na vyššiu teplotu...250°C, (v mojom prípade len na 230°C, keďže to je maximum pre silikónky). Na spodok rúry dáme starý pekáčik, do ktorého nalejeme horúcu vodu a necháme priestor rúry pol minútky zapariť. 

Hneď potom vložíme dnu bochník a rýchlo párkrát špricneme vodu z rozprašovača. Zatvoríme dvierka a nastavíme kuchynské minútky - 10 minút a pečieme na tejto vyššej teplote. 
Potom pekáč s vodou vyberieme a nastavíme nižšiu teplotu 200°C. Pečieme pri tejto teplote 15 minút a zakryjeme vrch bochníka. 
Po tomto čase pečenia bochník odkryjeme, teptotu znížime na 180°C a pečieme ďalších 15 minút. 
Bochník vyberieme z formy a položíme ho len tak na rošt do vypnutej rúry cca 5 - 10 minút.

Po vybratí chlieb položíme na rošt a poklopeme na jeho spodok. Ak poklop znie duto, chlieb je upečený ok.
Postriekame ho vodou a necháme vychladnúť. 



pondelok 22. septembra 2014

PPP - paprikovoparadajkový poklad na hrianky

     Možno sa niekomu bude zdať, že v názve tohto receptu trocha preháňam, lebo v konečnom dôsledku ide o celkom obyčajnú zeleninovú nátierku na hrianky. No keď som ju prvýkrát ochutnala na návšteve u svojej sesternice, bola som z tej chute veľmi príjemne prekvapená. Vypýtala som si recept.
Veruže mi to pripomenulo ajvar, ktorý som minulý rok robila podľa Gabrielovho receptu. No a vieme, že Gabriel je Gurmán :-) presnejšie iGurmán do slova a do písmena. Vynikajúci ajvar, ale musím povedať, že jeho príprava bola dosť komplikovaná. Samozrejme ale chuť výborná.
     Tento sesternicin recept možno nie je až taký svetový, ale keď zvážime pomer chuť/ vynaložená energia, môžeme sa jedine potešiť. Vynaložená energia je totiž celkom malá, chuť je výborná, čiže pomer super! :-)
 


Čo na to:


1 kg rajčín
1 kg cibule
1 kg papriky
100 g cesnaku
5 feferóniek
1 plnotučná horčica
100 ml octu
200 ml oleja
150 g kryšt. cukru
1 nakladač na uhorky Zelko

Čo na to:

   Všetku zeleninu očistíme, umyjeme a necháme odkvapkať na sitku. Potom všetko zomelieme na mäsovom mlynčeku, vložíme do hrnca a varíme 30 minút. 
Po polhodine varenia pridáme k zelenine jeden pohár plnotučnej horčice, 1 dl octu, 150 g kryštálového cukru a 2 dl oleja. 
Okrem toho pridáme aj Zelko nakladač na uhorky, ktorý ale predtým dobre mixneme na najvyšších obrátkach. Nakladač Zelko je bez chemických prísad, koreniny a soľ, ktoré obsahuje, celú zmes dobre dochutia. 
Zeleninu s prísadami ešte chvíľu (10 min) povaríme na min. teplote a to je celé. Môžeme naplniť do pohárov a vysterilizovať. Ja som to nechala trocha vychladnúť, lebo som nemala nachystané poháriky a povedala som si, že si nemusím s horúcim páliť ruky. A zatiaľ celá tá PPP paráda celkom dosť zhustla.

Takže náš produkt naložíme do pohárov, pozatvárame a dáme sterilizovať 80°C/ 20 min.
Z celého uvedeného množstva mi vyšlo trinásť 2 dl pohárikov.


     Už sme degustovali. Netreba natierať len na hrianky, chutilo to i na pečive natretom maslom so šunkou, ja som to jedla so syrom a myslím, že úplne dokonalé to bude k vecičke, ktorú z času na čas robievam alebo ako dip k vyprážanému syru, alebo k chipsom.

piatok 19. septembra 2014

Sedliacka krkovička podľa Táni (z bonviváni.sk)

     Tánička ma na svojom blogu upútala receptom s perfektnou fotkou.Tak som poobdivovala, namaškratila sa a tak som musela vyskúšať.
Trocha som si musela recept prispôsobiť, lebo niektorých vecí sa mi zdalo priveľa. Ale na to som došla až počas varenia. Množstvá ingrediencií v originálnom recepte uvediem v zátvorke, ak sa líšia od toho môjho.




Čo na to:

1200 g krkovička s kosťou
   2  ks cibuľa                         ( 4 cibule)
 1/2 fľaše svetlého piva           (celá fľaša piva)
  6  strúčikov cesnaku             ( 6 hláv cesnaku)
1/3 údenej klobásy                 ( celá údená klobása)
 30  g údená slanina                ( 50 g údená slanina)
  1 PL dijon horčica                ( 1 PL plnotučná horčica)
  1 KL soli                              ( 1/2 KL soli)
 mleté čierne korenie

Ako na to:

Mäso vcelku umyjeme, osušíme a ostrým nožom priečne nakrojíme tromi rezmi do hĺbky až po kosť. Pláty nakrojenej krkovice nasolíme, ja som ich aj okorenila mčk. Potom pláty mäsa vo vnútri natrieme ešte horčicou. Použila som dijonskú, lebo plnotučnú som nemala, ale to snáď veľký rozdiel nerobí. 
Do medzier medzi pláty nastrkáme plátky slaninky, kolieska klobásy, tenšie pláty cibule a plátky cesnaku. 
Horčicou potrieme mäso aj zvrchu a celé to zaviažeme kuchynským motúzom alebo silikónovými sľučkami na potraviny. 

Do pekáča vložíme zopár plátkov slaninky pokrájanej na pásiky, na to kolieska cibule a na ňu uložíme batoh zviazanej krkovice, ktorý ešte zvrchu pokladieme kolieskami cibule, zopár celých strukov cesnakov vhodíme do pekáča len tak. 
Všetko zalejeme pivom, prikryjeme vrchnákom a dáme piecť do rúry pri 150°C jednu hodinu.

Ja som naliala iba 1/2 piva a chcela som neskôr doliať, ale keď som po hodine pečenia vybrala pekáč z rúry, zistila som, že mäso sa topí v šťave. Už som žiadne pivo nedolievala a práveže som musela polovicu šťavy odobrať. 

Po hodinovom pečení odoberieme vrchnák a zvýšime teplotu na 190°C. Ďalej pečieme odkryté a občas polejeme výpekom. Upečieme domäkka (ešte asi 30 min).


Ako prílohu som robila dusenú kapustu a knedľu, lebo už sme dávno nemali. Ale asi by sa lepšie hodili pečené zemiaky alebo ryža. Alebo možno kyslá dusená kapusta by nebola od veci... :-) kvôli tomu pivu.



utorok 9. septembra 2014

Televízne syrové tyčinky

     Nedávno som na Andrejkinom blogu natrafila na fajn  recept, a preto že tyčiniek nikdy nie je dosť, hneď som ich aj vyskúšala. U nás takéto veci miznú veľmi rýchlo a ešte keď sú to také dobrôtky...
A dnes som robila na večeru slané posúchy - bryndzovník a nivovník , a tak som pridala do cesta trocha viac ingrediencií a potom odobrala z neho trocha. Potom som ho ešte čiastočne prerobila s použitím celozrnnej múky a zimprovizovala som  takéto tyčinky.
 
     Ja viem, že nevyzerajú veľmi pekne. Ale prečo sa mám preto trápiť? Povedala som si ako Jamie Oliver, že aspoň vidno, že sú domáce :-) No a keď ich ochutnáte, tak nebudete vedieť prestať...  ako môj muž pri telke.


Čo na to: 

150 g múka polohrubá + hladká (1:1)
150 g múka celozrnná pšeničná
1/2 KL soli
1/2 KL celej rasce
1/2 PL oleja
9 g čerstvého droždia
štipka cukru
2 - 3 PL mlieka
1,5 dl vody
80 - 90 g syra

na posypanie:
rasca
hrubozrnná soľ

Ako na to:

Z ingrediencií vypracujeme kompaktné cesto obvyklým spôsobom. Konzistencia cesta je podobná ako keď robíme kysnutý závin alebo  možno je o chlp hustejšia. Cesto necháme kysnúť, kým nezdvojnásobí objem.

Vykysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú plochu, cesto zvrchu posypeme len jemne a vytiahneme ho z rohov na menší obdĺžnik (25 x 20) cm. Potom ho preložíme na tretinu po šírke, otočíme a zložíme ho opäť na tretinu. Necháme chvíľu postáť, cca 10  min a rozvaľkáme ho na obdĺžnik.


Na časť cesta naložíme syr, ktorý sme postrúhali alebo rozmrvili. Syr môže byť ľubovolný, ja som použila zčasti nivu a časť bola gouda .

 Cesto preložíme cez syr, uzatvoríme ho v ceste a necháme chvíľu (5 min) postáť.


 Potom cesto zasa zložíme na tretinu, dostaneme malý bochník, ktorý zakryjeme a utierkou a necháme stáť aspoň 15 min.
Po tomto oddychu bochníček opatrne rozvaľkáme na obdĺžnik.


Ak sa nedá dobre vaľkať, necháme ho ešte chvíľku v kľude a zakryjeme ho. Vo vaľkaní pokračujeme troška neskôr.

Po rozvaľkaní asi na hrúbku 1 cm krájame úzke tyčinky. Najlepšie sa mi to robilo radielkom.


Nakrájané tyčinky kladieme na plech s PNP. Ja som cesto ničím nepotierala, ale kto chce, môže ho pred krájaním potrieť rozmiešaným vajíčkom. Posypávať neradím, lebo sa budú zle krájať tyčinky. 


Tyčinky necháme trocha pokysnúť na plechu a potom ich posprejujeme vodou, porascujeme a posolíme hrubou morskou soľou.
Pečieme vo vyhriatej rúre 180°C/ asi 20 min so zapnutým ventilátorom. Čas je len orientačný, tak treba si postrážiť a odhadnúť koniec pečenia podľa farby. 


Tieto z prvého plechu sú zvrchu nesolené, aby mi niekto nevytýkal..... :-)
Pribudli solené z druhého plechu, ktoré sa piekli akosi kratšie (možno kvôli už dlhšie zapnutej horúcej rúre).


Musia poriadne vychladnúť, aby stvrdli. Ale komu to vadí, koštovať a koštovať aj keď sú horúce...:-) ? Akosi sa nedalo prestať. 





nedeľa 7. septembra 2014

Linecké orechové trojuholníky


     Recept mám od kamošky a ona ho má od kolegyne, ktorá ho má od tety z Rakúska :-)
Kamoške sa to vraj nechce robiť, tak som ich skúsila ja, lebo práve som mala zopár zbytočných vaječných bielkov a nevedela som, čo s nimi.  No, poviem vám, že Nussecke, lebo tak sa to volá, mi strašne pripomínajú jeden koláč, ktorý občas robievala moja mama a ja ho tiež sem-tam spravím... hlavne v lete, keď sú horúčavy. Vtedy sa sa fakt hodí, lebo nie je krémový, nemá sa čo roztekať ani skysnúť. 

Čo na to:

cesto:
300 g hladká múka 
180 g maslo
100 g práškový cukor 
2 ks žĺtok 
1 KL citrónová kôra  
1 bal. vanilkový cukor
3/4 KL sódy bikarbóny
orechová vrstva:
6 - 8 vaječných bielkov 
200 g práškového cukru
štipka soli
150 g mletých orechov
2 PL strúhanky
ďalej:
ríbezľový džem (dala som marhuľový)
horká čokoláda 
kúsok masla
1 PL oleja

Ako na to:

Múku s PDP a s cukrom preosejeme do misy, pridáme studené maslo pokrájané na plátky , kôru a žĺtky. Maslo s múkou medzi prstami drolíme a zmiesime, až kým nevznikne kompaktné cesto. Necháme ho odležať aspoň pol hodky.
Zatiaľ do šľahacej misy nahádžeme bielky, štipku soli a trocha cukru. Šľaháme dopenista a potom začneme pridávať po častiach cukor. Vyšľaháme tuhý lesklý sneh.

 Vareškou alebo stierkou do neho primiešame zomleté orechy a strúhanku



Odležané cesto rozvaľkáme na papieri na pečenie na veľkosť plechu alebo ho rozvaľkáme priamo na plechu. Plech pravdaže vystelieme papierom PNP. Cesto zatlačíme aj do rohov, popicháme ho vidličkou a plech dáme do rúry vyhriatej na 180°C, pečieme cca 10 min.
Potom plech z rúry vyberieme a cesto potrieme džemom. Džem by mal byť ríbezľový, no keďže som taký nemala, tak som použila aký som mala :-) a to bol marhuľový.


Džem rozotrieme po celom povrchu cesta čo najrovnomernejšie a na džem nanesieme vyšľahaný sneh s orechmi

Snehovú vrstvu môžeme po rozotretí "zvlniť" nejakou pomôckou alebo hoc aj vidličkou


Plech vrátime naspäť do rúry a ďalej pečieme ešte nejakú chvíľu. Orientujeme sa podľa vzhľadu snehovej vrstvy, ktorú by sme mali mať svetlobéžovej farby


Necháme vychladnúť a odstáť. Ja som aj trocha odrezala začerstva, ale teda nijako a nikoho neohúrilo.Môj muž sa vyjadril o tom ako o kekse :-) , lebo spodná časť bola pomerne tuhá. Nuž predsa Linzer!

Poznáme linecké cesto a vieme, že najlepšie je až po dlhšom postátí, aby spodné cesto nasiaklo do seba vlhkosť džemu a celkovo, aby došlo k prepojeniu chutí. 

Čokoládu nalámeme do misky (ja som použila len 1/2 čokiny), pridáme pár plátkov masla a lyžicu oleja. Vložíme do MW a necháme všetko roztopiť. Takisto môžeme roztopiť zmes na vodnom kúpeli, to už je na každom, čo preferuje. 
Roztopenou čokoládou pofŕkame povrch koláča a necháme stuhnúť.



Odstáty koláč pokrájame


buď na trojuholníky (Ecke) alebo iné menšie tvary. A teraz je to už iná pesnička :-) a dobrá :-)


Tento koláč je podľa mňa rozumnou náhradou za všeliaké plnené keksy, ktoré sú v predaji a pre deti ale i dospelých sú zdravšou variantou maškrtenia. Samozrejme nie kvôli cukru ale kvôli tukom. Kúpenské plnené sladkosti obsahujú nie práve najzdravšie druhy tukov a nakoniec môžeme podľa úvahy znížiť aj množstvo cukru v ceste  (-15 g) a v bielkoch (- 20 - 30 g).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...