utorok 30. júna 2009

Tvarohové bagety


 Čo na to:
500 g hladkej múky, 250 g tvarohu, (ja som dala iba 125 g) 1 PL olivového oleja, 1 PL octu, 250 ml vody, 25 g čerstvých kvasníc, 1 kopcovitá PL cukru, 1,5 čL soli. Na posypanie - sezam, slnečnica, ľan, hrubozrnná soľ

Ako na to:

Do pekárne dáme najprv tekuté prísady, potom múku a ďalšie sypké prísady a do stredu kvsnice. Nastavíme program cesto. Vykysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a rozdelíme ho na 4 časti. Každú rozvaľkáme a stočíme do šulca. Dáme ich na plech s papierom NP, nožom urobíme šikmé zárezy a necháme kysnúť ešte 20 - 30 minút.




Potom ich potrieme slanou vodou a posypeme semienkami a hrubozrnnou morskou soľou .




Dáme ich piecť do rúry predohriatej na 180°C a na spodok rúry dáme pekáč naplnený vodou. Pečieme 25 minút.



Takto vyzerajú v reze






nedeľa 28. júna 2009

Kurací rezeň ***Môže byť***


Toto je recept dnešného dňa. Niečo podobné sme jedli minule v reštike pod názvom "Rezeň šéfa kuchyne" a veľmi nám to chutilo. Recept naň som samozrejme nemala, ale pokúsila som sa vytvoriť niečo podobne chuťovo zaujímavé. Dostala som pochvalu a mne sa to tiež pozdávalo. Takže tento postup sa osvedčil, skrátka Môže byť :-)

Čo na to:

1 pár kuracích pŕs, 8 ks malých šampiňónov, 2 ks kuracích pečienok, 1 - 1,5 dl šľahačkovej smotany, 2 PL karamelu, sójová omáčka, vegeta, orientálne grilovacie korenie, 2 čL solamylu, 1 PL koňaku,

Ako na to:

Kuracie prsia rozrežeme naplocho, ale nedokrojíme, čím si zväčšíme plochu rezňa. Z jednej strany ich poprskáme sójovou omáčkou, z druhej strany ich ovegetíme a z obidvoch strán ich posypeme orientálnym korením a necháme chvíľu odležať.
Zatiaľ očistíme a na štvrťky nakrájame malé šampiňóny (ja som použila mrazené, ktoré som mala nakrájané na plátky :-( čerstvé som nemala)
a tiež pokrájame pečienky, ktoré napred očistíme od blaniek a bielych žiliek .
Tiež si pripravíme trocha karamelu z asi 3 PL kryšt. cukru. Ja som to robila tak, že som do malého kastrólika dala 3 PL kryštálového cukru a stále som to miešala, až kým nevznikol tmavý karamel. Potom som ho zaliala trochou vody a dala som ho späť na platňu, aby sa stuhnutý roztopil. V troche vody som rozmiešala 1 čL solamylu a vliala do karamelu za stáleho miešania. Potom som do neho prcla trocha sójovej omáčky (asi 1 PL).
Odležané prsia opekáme na oleji, z každej strany asi 3 min. Vyberieme ich a do panvice vložíme nakrájané kúsky pečienok. Nijak ich neochucujeme, len ich opekáme z každej strany. Vyberieme ich a pridáme k mäsku čakajúcemu v tanieri, aby mu nebolo smutno
Do panvice dáme šampiňóny a trocha okoreníme mčk, orestujeme . Do panvice pridáme 2 PL karamelu, sójovku a korenie, ktoré sme dávali na mäsko. Podlejeme šľahačkovou smotanou a povaríme.
Ja som mala v tejto fáze omáčku trocha moc slanú. Bolo to sójovkou, ale tá tam byť musí. Preto som pridala vodu a tiež trocha vody so solamylom (1 čL), už len trocha povariť a môžeme pridať 1 PL koňaku, premiešame a hotovo. Čakateľov z taniera zosunieme späť do panvice a prehrejeme.
Mala som fofry, takže akosi som nemyslela na oblohu, ale narýchlo som ešte robila uhorkový šalát, tak som z neho kvôli fotke dala trocha do taniera :-) Ale farebná obloha sa oplatí, veď jeme aj očami :-)

sobota 27. júna 2009

Zlatohnedé trojhranky


Čo na to:

1 biely jogurt, rovnaký objem acidka (odmeriame kelímkom z jogurtu), 1 a 1/2 čL soli, 1/2 čL vegety, 300 g hladkej múky, 1 PDP, 15 dg údenej šunky alebo oravskej slaniny, olej na vyprážanie

Ako na to:

Do misy dáme jogurt a acidko, osolíme a ovegetíme. Premiešame a pridáme múku s PDP.

Vypracujeme cesto a potom do neho primiešame na malé kocečky pokrájanú šunku a slaninku.
Cesto dáme na pomúčenú dosku a vyvaľkáme ho na hrúbku 0,5 cm.

Potom ho rozkrájame ostrým nožom na pásiky,
z pásikov robíme trojuholníky.

Vkladáme ich do panvice s rozpálenou masťou a po obidvoch stranách ich opražíme (cca 3 min) do zlatohneda.
Vyberieme ich na papierovú utierku, aby neboli mastné.Hodia sa ako príloha k zeleninovému prívarku,

ale môžeme ich konzumovať len tak alebo k pivu. Najlepšie sú ešte horúce.

streda 24. júna 2009

Makový kvet

Čo na to:

500 g hladkej múky,
40 g čerstvých kvasníc,
350 ml vlažného mlieka,
3 PL práškového cukru,
1 mokka L soli,
2 PL oleja
Plnka
8 PL mletého maku,
6 - 8 PL práškového cukru (8 je až moc sladké - na náš vkus) ,
50 g rozpusteného masla,
vanilk.cukor,
kôra z pol citróna
Na potretie
1 žĺtok

Ako na to:

Pripravíme si ingrediencie a zo 100 ml mlieka, trochy cukru a kvasníc urobíme tekutý kvások. Do pekárne vložíme zvyšné kvapalné prísady, potom múku, cukor atď... a keď je hotový kvások, švacneme ho tam tiež. Zapneme program "cesto".
Cesto poriadne vybehne, mne sa prilepilo o okienko, tak dajte pozor. Keďže mi pri vyberaní trocha kleslo, nechala som ho ešte postáť a ono sa opäť umúdrilo.
dáme ho na pomúčenú dosku, posypeme ho múkou
rozvaľkáme na 30 x 40 cm obdĺžnik. Pokvapkáme rozpusteným maslom a rozotrieme ho po celom ceste
Pomastené cesto posypeme makom+cukrom

Citrón poriadne umyjeme saponátom, vydrhneme kefkou a dobre opláchneme, potom vysušíme. Postrúhame citrónovú kôru (ja som orajbala celý, lebo bol malý)

posypeme citrónovou kôrou a vanilkovým cukrom. Pokvapkáme zvyšným maslom (tento úkon som zabudla fotiť). Pokvapkajte po celom a poriadne, kľudne dajte i viac ako je v recepte.


Zvinieme do šulca, stočíme ho do kruhu a konce zlepíme k sebe. Pod veniec zasunieme plech s PNP (dobre, ak niekto asistuje)
Ostrým nožom robíme zárezy cca do 2/3 závinu, čiže ho nedokrojíme a pretočíme o 90°. (Na tejto fotke vidno, prečo treba makovú plnku viac pokvapkať maslom - aby sa mak pri pretáčaní nezosypával. Snáď by bolo i lepšie plnku urobiť kašovitú a natrieť na cesto) Ale toto bol úplne prvý pokus. Druhýkrát to už ide lepšie, lebo vieme, čo a ako :-)))

takže vidieť, že sa to podobá na kvet, (i keď obavy sú vždy :-) ) Zakryjeme a 20 minút necháme odpočívať v teple.
Rúru rozkúrime na 200°C. Pred pečením celý kvet potrieme žĺtkom a pečieme v rúre dočervena. Robíme skúšku špajdlíkom.

V mojej rúre som to piekla takto: prvých 15 minút na 200°C (len zapnutý horný a dolný ohrev, na strednej priečke rúry), ďalej som znížila t = 180°C a zapla som pizza program (čiže bežal ventilátor ; a nad plech s kvetom som dala ešte jeden plech (bála som sa, aby sa cesto nespálilo na vrchu kvôli potretiu žĺtkom a dnu by ostalo neprepečené) a takto som ho piekla ešte 20 minút. Špajdlová skúška dala vedieť, že je koláč upečený, no pre istotu som ho nechala ešte chvíľu dopekať pri offnutej rúre ... pár minút (cca 4 - 5) ale už nemohla vydržať od zvedavosti.
V priereze....
Ubúdal nenormálne rýchlo ešte z plechu ... mäkkučký ako páperie, len trocha sladký mak :-(
                
    no niečo ešte zostalo do druhého dňa a stále bol fajn svieži

Včera (24.1. 2015) som ho piekla, chcela som nahradiť tie staré zlé fotky, ale nejako mi to nechce ísť... Dá sa to len v  prípadoch úplne hore, úplne dole... nejaké zvláštne formátovanie má blogspot?



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...