piatok 27. júla 2018

Chinois - francúzsky maslový koláč


     Tento recept nie je nový, ale len premiestnený z inej adresy. Nedal sa nájsť podľa URL, takže po tomto zistení som sa rozhodla postnúť ho znova, aby mal zodpovedajúcu URL adresu. Súčasne ma to inšpirovalo, upiecť ho zasa, tak sa idem do toho pustiť. 




Čo na to:

cesto:
1 dl mlieka,
12 g čerstvého droždia,
50 g kryšt. cukru,
400 g polohrubej múky,
90 g rozpusteného a vychladnutého masla
     (ja dávam zásadne aj olej, aby sa koláč po odstátí nemrvil)
1/2 čL soli,
2 celé vajíčka,
troška citrónovej kôry

krém:
2 žĺtky,
80 g prášk. cukru,
50 g hlad. múky,
1/2 l mlieka,
trocha vanilkovej esencie

okrem toho:
2 PL rumu alebo koňaku,
3 PL kávy (uvarená),
hrozienka (alebo čokoláda,kto má rád)
bielok (trocha) na potretie

Ako na to: 

Ingrediencie na cesto dáme vypracovať do DP v patričnom poradí (najprv tekuté, potom sypké), program CESTO.

Kým cesto kysne, pripravíme krém :
Vyšľaháme žĺltky s cukrom do peny, pridáme múku a zamiešame. Pridáme k nemu cca 3 PL horúce mlieka, dobre premiešame a po chvíli znova zopakujeme. Zvyšné mlieko potom tenkým prúdom vlievame k žĺtkovej zmesi, pridáme vanilkovú esenciu a miešame. Túto horúcu zmes potom pomaly varíme za stáleho miešania, až uvaríme hustý krém. Dáme ho vychladnúť.

Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku. Rozdelíme ho na dve časti - 1/3 cesta rozvaľkáme do tvaru kruhu a vložíme ho do tortovej formy s PNP. Boky formy vymastíme.
Zvyšné cesto rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika a naložíme naň vychladnutý krém, ktorý rovnomerne rozotrieme. Posypeme hrozienkami alebo kúskami čokolády (nie strúhanou). Ale dá sa urobiť aj bez toho.

Cesto zrolujeme, závin trocha pritlačíme a rozkrájame ho na hrubšie kúsky. Tieto rovnomerne poukladáme na cesto vo forme "nastojato". Necháme kysnúť asi hodinu v teple (môžeme dať do rúry na najnižšiu teplotu).

Zatiaľ si uvaríme kávu a trocha z nej odložíme bokom na potieranie koláča.

Po nakysnutí koláča nastavvíme v rúre teplotu 180 °C. 
Zmiešame vychladnutú kávu a bielok a vidličkou trocha vyšľaháme. Touto zmesou hojne potrieme povrch koláča a dáme  do rúry.

Pečieme najprv 15 minút na 180°C, potom teplotu znížime na 160 a pečieme ešte asi 15 minút - (kontrolujeme) kým koláč nezíska peknú zlatohnedú farbu. Potom rúru vypneme, ale koláč necháme ešte vnútri asi 5 minút.


 Upečený koláč ihneď po vybratí z rúry potrieme rumom (alebo mliekom). Necháme ho vychladnúť a poprášime práškovým cukrom.




Tento koláč máme radi na raňajky s kakaom. Je mňamový, ale tú čokoládu v ňom ja nemusím, takže najčastejšie robím len s hrozienkami alebo len čistú plnku. Maslo som vymenila za olej preto, lebo sa mi zdá, že maslový sa mrví... s olejom je krásne vláčny.

streda 18. júla 2018

Beef Mrkvoff (á la Stroganoff)


      Nedávno som chcela robiť mäso Stroganoff, no nemala som čerstvé šampiňóny. Manžel sa vychytil, že veru on ich pôjde kúpiť. Tak sme sa dohodli, že on sa bude ponáhľať a ja šampiňóny dorobím, keď sa vráti a vpravím ich do jedla dodatočne. No zlaté oči! V Bille vraj mali hnusné, tak chcel ísť inam, ale stretol sa so starým kolegom a kamošom a vraj "skočili sme nachvíľu na kávu". A bol tam pustený televízor a všetci tam sledovali futbal. Ľahko sa zakecali, popri tom aj "kapánek" sledovali fucik, medzitým si ešte zavlažili hrdlo a potom s prekvapením zistil, že je fúra hodín. Keď sa rozlúčili, tak ešte šiel po tie šampiňóny kamsi. Tam nemali žiadne, tak sa vrátil do Billy po tie hnusné! Medzitým už v Bille doložili tovar a tak kúpil pekné. Ja som už pravdaže obed urobila inak, keďže šampiňónov som sa v normálnom čase nedočkala. 
Musela som improvizovať s tým, čo bolo v chladničke. Konzervové šampiňóny nemôžem ani cítiť, má to hnusnú konzistenciu, sú to také sliziaky páchnuce kovom. Preto som len narýchlo udusila zeleninu na cibuľke s trochou masla a chcela som to pridať k mäsu. No v poslednej chvíli som zmenila názor. Keby muž videl mrkvu v omáčke, hneď by ma obviňoval, že som ju chcela v jedle zamaskovať. A takto bola mrkva v tanieri verejne priznaná, viditeľná.  Mohol si ju kľudne zamiešať s mäsom aj sám (aby ju nevidel) a miesto beef Stroganoff mať beef Mrkvoff. 
      Ak by ste toto jedlo náhodou robili, tak tú zeleninu do omáčky s mäsom  kľudne vmiešajte. Bolo to fakt dobré. Určite sa k tomu viac hodí ryža alebo hranolčeky, ale ja som na diéte, takže varené krumpličky boli. 


Čo na to: 

   400 g sviečkovice
   150 g mrkva a kúsok póru **
    3 PL oliv. oleja (ja som dala repkový)
    1 KL masla
    60 g  sladkokyslých steriliz. uhoriek
   1 PL  dijonská horčica
200 ml pochúťková smotana
    1 ks  cibuľa strednej veľkosti
            zelené (al.čierne) korenie čerstvo namleté
            soľ
**pozn. v originál Stroganoff recepte dávame malé šampiňóny

Ako na to:

Sviečkovicu nakrájame na pláty a tie potom ešte na klátiky, či hranolky, ak chcete. Mäso roztiahneme po doske a namelieme naň korenie. Necháme postáť.
Pokrájame (v mojom recepte) zeleninu na plátky a pásiky, (v prípade Stroganoff šampiňóny na pásiky), cibuľu nadrobno.
Do panvice dáme 1 PL oleja a kúsok masla, pokrájanú cibuľu, pórik a necháme speniť. Po chvíli pridáme mrkvu a zasa namelieme trocha korenia, pridáme trocha soli a restujeme. Potom môžeme prikryť, aby mrkva zmäkla. Nezabudneme občas premiešať.
Do druhej panvice dáme zvyšný olej a na rozohriaty šupneme mäso, ktoré orestujeme zo všetkých strán, ale len krátko, cca 3 - 4 minúty maximálne. Počas restovania aj osolíme.
K mäsu pridáme obsah predchádzajúcej panvice, čiže zeleninu (resp. šampiňóny), premiešame a pridáme horčicu a smotanu. Dobre premiešame a necháme prehriať, môžeme pridať aj trocha vody alebo vývaru. Uhorky pokrájame na drobnejšie kúsky a zamiešame do mäsovej zmesi. 
    Ako vidno, totálna rýchlovka!


utorok 17. júla 2018

Kuracia pečeň na šampiňónoch

       Kuracie pečienky sú u nás aj obľúbené aj zatracované. Manžel ju zbožňuje, ja mám k nej neutrálny vzťah a dcéry ju neznášajú. Neznášajú už pohľad na ňu zasurova. Kým boli malé, tak  ju s chuťou jedli. Skúšala som rôzne prípravy, ale neuspela som. Musí tam byť psychický blok, asi niečo také, ako mám ja voči morským príšerkám. No čo už s tým narobím? 
Preto vždy varím túto mužovu pochúťku len v malom množstve a nie často. S šampiňónmi je veľmi chutná a ešte lepšia je s kuriatkami.
   

Čo na to: 

400 g kuracia pečeň
    1    stredná cibuľa
    1    strúčik cesnaku
  30 g slaninky ( dávam asi 4 plátky, nevážim)
    5    väčších šampiňónov (alebo i viac)
  5 cm kúsok zelenej časti póru
   1 čl červenej papriky
 1/2čl mleté čierne korenie (mčk)               
trocha čili papriky (kto má rád)
majoránka "baj očko"
trocha oleja ( 1PL)
hladká múka (1 - 1,5 čL)

Ako na to:

Najprv pooplachujeme pečienky a očistíme ich, pokrájame na menšie kúsky. Potom pokrájame slaninku na malé kocečky, vložíme do panvice a necháme pomaličky roztápať. Zatiaľ očistíme a najemno pokrájame pór i cibuľu, ktoré prihodíme k popraženej slaninke. Ak pustila málo mastnoty, pridáme pár kvapiek oleja a cibuľu so slaninou speníme. 
Potom vložíme do panvice kuraciu pečeň a restujeme. Dobre ju miešame, po chvíli restovania pridáme mčk, papriku, šampiňóny, všetko zamiešame a prikryjeme, aby šampiňóny pustili šťavu. Po chvíli restovania pridáme podľa úvahy vodu alebo nesolený vývar v množstve asi 100 ml. Prikryjeme pokrievkou a necháme chvíľku podusiť, cca 5 - 6 minút. Je to akurát čas, ktorý potrebujeme na prípravu zátrepky. Do mrňavého pohára naberieme malé množstvo studenej vody (asi tak 1,5  cm od dna) a pridáme 1 - 2 čL hladkej múky. Múku s vodou rozmiešame len tak lyžičkou, aby sme zlikvidovali viditeľné múčne hrudky a zátrepku vlejeme do vriaceho jedla. Môžeme naliať cez menšie sitko (pre istotu). Zamiešame a po chvíľke možno zistíme, že šťava je veľmi hustá, tak ju trocha zasa zriedime. Musíme ešte dosoliť, pravdaže podľa  chuti a tiež pridáme čili a majoránku. Stále miešame, aby neprihorela zátrepka a povaríme pár minút (3 - 4 minúty) na minimálnom stupni. Na konci varenia primiešame prelisovaný strúčik cesnaku. 
Je to rýchlovka, takže celkom vyhovujúce na prípravu večere po návrate z práce. 
Podávame buď s cestovinou alebo ryžou a zeleninovým šalátom. 
   Kuracia pečeň obsahuje železo, zinok, a tak prospieva či pomáha krvotvorbe. Okrem toho obsahuje aj kyselinu listovú, fosfor, horčík a dosť vitamínu B.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...