piatok 29. augusta 2014

Pstruh na masle po mlynársky

    
     Keď vidíte svoje dieťa pri stole sústredene papkať a popri pižlaní nožom komentuje jedlo slovami " milujem rybky!" tak rozmýšľate, prečo vlastne tie rybky nerobíte častejšie. Veď príprava takého jedla vôbec nebýva zdĺhavá, či zložitá,  dokonca niekedy je to bleskovka.
Tak som sa vždy zastrájala, že už to napravím, ale asi je pravda to s tou železnou košeľou...  No ale už sa polepším, už to napravím :-)


Čo na to:

pstruhy
citrónová šťava
soľ
mleté čierne korenie
drvená rasca
piri-piri španielska omáčka (alebo tabasco ap.)
cesnak
hladká múka
maslo
trocha oleja

Ako na to:

Pstruhy očistíme od šupín a plutiev a dobre poumývame. My nemáme radi na tanieri rybu s hlavou alebo chvostom. Asi kvôli pocitu, že to z taniera na nás pozerá :-))). Takže tohto sa  zbavujeme. Teda ja nie, to má na starosti muž. Je to jeho parketa a okrem toho mne to je protivné. 

Pstruhy jemne nakrojíme ostrým nožom asi na dvoch miestach a pokvapkáme zo všetkých strán citrónovou šťavou, potom osolíme, okoreníme čiernym korením, posypeme namletou rascou a dáme ich na pol hodinu do chladničky oddychovať. 

Zatiaľ pripravíme prílohu. U nás sú k rybe vždy len zemiaky v nejakej úprave a zeleninový šalát. Ten robil teraz manžel a urobil senzi kapustový šalát. Najprv sa okúňal, že nevie ako na to, aj sa mu nepozdával  taký šalát k rybe. Ale nemal chybu a hodil sa. 

Odležané pstruhy zľahka potrieme prelisovaným cesnakom a pokvapkáme pikantnou omáčkou piri alebo tabascom (nie je to nutné, ale dobré). 
Potom ryby obalíme z obidvoch strán v hladkej múke a kto chce, môže múku pomiešať s trochou korenín alebo byliniek. Obalené vkladáme do rozohriatej panvice s maslom a olejom. Olej sa pridáva preto, aby sa maslo rýchlo neprepaľovalo. Opekáme z obidvoch strán a regulujeme teplotu, aby sa maslo zbytočne nespálilo, ale rybka aby bola pekne dochrumkava a dozlatohneda. Trvá to len pár minút. 
Hotové pstruhy kladieme na papierovú utierku. Ak ich robíme viac, tak ich dávame na pekáč a vložíme do zapnutej rúry, aby sme ich udržali teplé, kým sa budú podávať. 
A hotovo! Kožička je mňamková, chrumkavučká a mäsko jemnulinké a chutné. Len pozor na kostičky :-)

štvrtok 28. augusta 2014

Kysnutý slivkáč s makom

    
     Keby nebolo treba krájať slivky, zaradila by som tento koláč medzi rýchlovky. Cesto je pripravené raz-dva, pol hodiny kysne a ovocie poukladajú aj deti :-) a ešte sa aj zabavia. Jediným problémom je zomletie maku... teda ako kde, lebo u nás nie. Keď poviem MAK, tak môj muž odrazu počuje, je ochotný vyskočiť a ísť poskladať robot a zomlieť... Chcela som len 100 g, ale vraj "nie, nie, to bude málo... dáme viac!" Takže zorganizujte,  rodinná deľba práce všetko zjedoduší i spríjemní :-)
No aj bez toho je tento koláč celkom jednoduchý. 


Čo na to:

cesto:
330 g múky (zmes polohrubej a hladkej 1 : 1)
300 ml mlieka
  12 g  čerstvého droždia
    2 PL kryštál. cukru
    3 PL oleja
 1/4 čL soli
    1 žĺtok

náplň:
slivky
mak
práškový cukor
škorica mletá

drobenka:
1,5 PL masla
3 PL práškového cukru
3 - 4 PL polohrubej múky

Ako na to:

Do misy dáme preosiatu zmes obidvoch múk a soľ. 
Mlieko zohrejeme (len vlažné) a do polovice mlieka pridáme rozmrvené kvasnice a cukor.  Počkáme, kým kvasinky vybehnú a vlejeme všetko do misy s múkou. Rozmiešame a postupne pridávame zvyšné mlieko. Ak sa nám zdá, že cesto je dostatočne riedke, nemusíme pridať všetko mlieko. Ale cesto na tento koláč má byť dosť riedke.
Nakoniec pridáme žĺtok, olej a vymiešame. Cesto sa miesi veľmi ľahko, keďže je redšie, takže DP nemusíme vôbec použiť, postačí buď elektrický ručný miesič alebo ručný pohon varechou. Miesenie nemusí byť nijako dlhé, len aby zmes neobsahovala žiadne hrčky... 5 minút stačí.
Misu s cestíčkom dáme na teplé miesto, prikryjeme utierkou a necháme v kľude 30 - 40 minút (podľa teploty), kým nezdvojnásobí svoj objem.

Kým cesto kysne, očistíme slivky, odkôstkujeme a nakrájame ich. 
Zomelieme mak a zmiešame ho s cukrom, môžeme pridať malú lyžičku škorice. 
Pripravíme si drobenku - v miske prstami mrvíme zmes cukru a múky s maslom, kým nedostaneme posýpku potrebnej konzistencie.

Hlbší plech vystelieme PNP a vylejeme doň cesto. Rozotrieme ho čo najrovnomernejšie po celom plechu. 
Povrch cesta zľahka potrieme nahriatym maslom alebo olejom.
Asu polovicu makovej zmesi rovnomerne rozvrstvíme na cesto a poukladáme pokrájané slivky, ktoré zasypeme zvyškom makovej zmesi.
Pripravenú drobenku rozmrvíme po celom povrchu koláča a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme asi 30 - 35 minút pri 180°C. 
Koláč krájame až po vychladnutí.



piatok 22. augusta 2014

Marinované vrabce v paprikovej omáčke s opekanými zemiakmi


      Pomerne jednoduché jedlo, nenáročné na prípravu i suroviny a pritom si na ňom pochutí každý. Pobytom v marináde sa mäsko stáva úplne krehkým, jemne pikantným a šťavnatým. Dobre sa k nemu hodia opekané zemiaky podčiarknuté  výraznou paprikovou omáčkou. 
Preto som ani nerobila žiadny šalát, úplne postačila nakrájaná surová zelenina, u mňa to boli paradajky.



Čo na to:

4 kuracie prsia
marináda:
3 PL slnečnicový olej
2 PL kečup
2 PL biely jogurt
2 PL kyslá smotana
mleté čierne korenie
mletá červená paprika
korenie garam masala
kayenn korenie
1 PL solamyl

ďalej:
2 PL olej
1 cibuľa
1 - 2 biele papriky
2 strúčiky cesnakové
mletá červená paprika

čerstvé oregano
troška hl. múky
1/2 PL masla
vývar
soľ

opekané zemiaky:

zemiaky
hlad.múka

voda
soľ
rasca
olej

Ako na to:

Marinovanie:
Kuracie prsia opláchneme a osušíme papierovou utierkou. Nenaklepávame.
Koreniny na marinádu zmiešame v pomere asi 1/2 čL z každého a zmesou trocha poprášime kuracie prsia. Potom ku zvyšnej  koreniacej zmesi pridáme ešte trocha červenej mletej papriky a solamyl, pridáme kečup, olej, jogurt a smotanu. Marinádu premiešame, aby bola kompaktná. 
Kuracie prsia pokrájame na hrubšie kúsky, cca 3 - 3,5 cm. Vložíme ich do uzatvárateľnej nádobky, zalejeme marinádou a  riadne premiešame. Vložíme do chladničky na 24 hodín marinovať. 

Po vybratí z marinády kúsky mäsa najprv osolíme,  zľahka obalíme v múke a vkladáme do rozpáleného oleja, kde ich zo všetkých strán rýchlo opečieme. 

Omáčka
V inej panvici orestujeme na oleji cibuľu pokrájanú nadrobno, pridáme pokrájanú papriku, koreniny a restujeme spolu domäkka. Neskôr poprášime trochou hladkej múky, ktorú zarestujeme spolu a podlejeme trochou vývaru. Z druhej panvice pridáme opečené kuracie mäso, prikryjeme pokrievkou a chvíľu dusíme. Občas aj zamiešame, ak treba prilievame po troche vývar. 
Kto chce, môže omáčku nakoniec prepasírovať alebo aspoň mixnúť ponorňákom. Ja som nerobila ani jedno ani druhé, aj keď hladká omáčka vyzerá lepšie. 
Do hotového jedla vhodíme rozpustiť maslo, pridáme oregano a prelisujeme doň cesnak, prípadne ešte dosolíme. 

Opekané zemiaky
Zemiaky ošúpeme a opláchneme pod tečúcou vodou. Potom ich dáme do hrnca, zalejeme vodou, pridáme celú rascu a varíme. Keď začnú vrieť, osolíme ich. Uvaríme ich ale nie celkom. Potom ich zlejeme a môžeme ich nechať trocha vychladnúť. 
Vo veľkej panvici rozpálime olej a po častiach vkladáme zemiaky, ktoré sme čiastočne obalili v múke zmiešanej s rascou (môžeme pridať aj mčk alebo iné, podľa okolností). Zemiaky opekáme zo všetkých strán a dávame pozor, aby sa nespálili. Najlepšie je používať pritom silikónovú pinzetu, ale kým som si ju zadovážila, tak som používala súčasne obracačku s vidličkou... ale bola to hrozná otrava. Hotové zemiaky vyložíme na papierovú utierku a zvrchu trocha dosolíme.



piatok 15. augusta 2014

Perky s mäsovou plnkou v rajčinovej omáčke

     Toto jedlo robievam málokedy, aj keď ho máme radi. Nie preto, že je s ním trocha pipľačka, ale skôr preto, že si málokedy spomeniem. Minule doma niekto spomenul jeho sladkú verziu, tak som si povedala, že ok, urobím. No ale zas na druhej strane sladké jedlá len s mierou, však? No a u tohto jedla bola dilemou len omáčka...buď rajčinová alebo hubová. 
Je to jedlo, ktoré sa v tejto paradajkovej verzii veľmi hodí aj pre menšie deti. Samozrejme v prípade, ak plnku neurobíme príliš pikantnú.  

  Čo na to:

cesto: 
2 vajíčka
9 PL polohrubej múky ( v prípade potreby trocha viac, záleží od veľkosti vajec)
2 PL vody
múka na podsypávanie

plnka: mäsová
20 dg mletého mäsa
malá cibuľa
cesnak podľa chuti
mleté čierne korenie
mletá sladká / štipľavá paprika
bazalka, oregano
1/2 vajíčka
1 PL kyslej smotany
soľ
V podstate ako na fašírky, ale môže byť aj  hubová, špenátová s ricottou al. aj s tvarohom ap.)

omáčka:
2 - 3 PL oleja
1 - 1a1/2 PL hladkej  múky
1 paradajkový pretlak 140 g
kryštál.cukor podľa chuti
soľ
citrónová šťava
1 bobkový list
3 guľky nového korenia
6 guliek čierneho korenia
hrsť bazalkových listov


na dokončenie:
strúhaný syr (parmezán, grana padano ap.)
maslo alebo olej na pomastenie

Ako na to:


Najprv vypracujeme cesto ako na rezance. Ja to robím tak, že suroviny dám do misky robota a ten si už s tým poradí. Za minútu je cesto hotové. Nesolím ho, ale môže sa pridať trocha soli. (Som zvyknutá, že rezancové nesolím, aby sušené rezance nevlhli).
Cesto môžeme rozvaľkať ručne na pomúčenej doske alebo pomocou strojčeka. V  tomto prípade to robím radšej ručne, lebo cesto nechcem mať vopred pokrájané. Ale dá sa to aj tak.
Cesto necháme chvíľu postáť a zatiaľ zarobíme mäsovú plnku.
Plnka:
Zomleté mäso spojíme s ostatnými surovinami, dochutíme ho podľa svojej úvahy či zvyku.

Odstáte cesto natenko rozvaľkáme na pomúčenej doske. 
Z plnky robíme maličké guľky alebo kôpky, ktoré kladieme na cesto v pravidelných vzdialenostiach od seba. Vzdialenosti by mali byť aspoň na šírku prsta.


Cez guľky potom preložíme časťvoľného cesta, ktoré rukou trocha pritlačíme, priestor medzi plnkou pritlačíme prstom alebo rúčkou varechy.


Vykrajovačkou na ravioly alebo radielkou vykrojíme perky (ravioly)


a mierne pomúčené ich odkladáme bokom, kým nebudeme mať hotové všetky. 


Z odrezaných okrajov cesta môžeme nakrájať širšie rezance alebo fliačky do nejakej polievky, ktorú práve varíme. 
Hotové perky vložíme do vriacej osolenej vody a varíme cca 20 minút (aby sa uvarila mäsová plnka). Nemusíme sa báť, že sa cesto rozvarí. Ja som ich varila až 30 minút. Ak použijeme inú plnku, môžeme čas varenia skrátiťna polovicu.
Hotové perky scedíme, dáme do misy a omastíme buď olivovým olejom alebo maslom. Zakryjeme, aby rýchlo nevychladli.

Kým sa varia perky /raviolky, urobíme omáčku.
Do kastróla dáme olej, hladkú múku a pripravíme bledohnedú zápražku, ktorú zalejeme studenou vodou. 
Pridáme paradajkový pretlak, korenia a dobre premiešame. Osolíme a keď omáčka začína hustnúť, stále miešame, aby sa nepripálila a nezhrčavela. Počas varenia ju ešte osladíme. Povrieť ju necháme cca 10 - 15 minút. Po odstavení ju dochutíme citrónovou šťavou a doladíme (cukor/soľ) ako potrebujeme. Bazalku posekáme a vhodíme ju do omáčky pred podávaním.

Perky na tanieri polejeme omáčkou 


 a posypeme syrom.


Cisárske žemle

     Tento recept na "Cisárkske  žemle", vlastne kaiserky,  som už dávnejšie našla na jednom maďarskom blogu. Prekladala som ho pomocou translatora na Googli, a preto som sa bála, že možno to nebude celkom správne. Mnohokrát ten prekladač prekladá ako taký Tatár. A len keď aspoň trocha ovládate jazyk, môžete si čosi domyslieť. Ale ja po maďarsky viem len jónapod a jóregelt a jóeštét :-D

      Recept som si aj tak odložila... pripadalo mi to však dáke zložité a bála som sa toho. Nakoniec som ho dnes vyskúšala i keď len z polovičného množstva. A musím chváliť, recept je fajný, pani Mohakonyha.

    Je to opäť recept s využitím štartéra - OD, so starým cestom, ktoré  majú asi maďarské kulinárky pekárky dosť v obľube. To som si teda všimla. Čo blog s nejakým pekárskym pečením , to staré cesto v receptoch. Ale ani sa im nečudujem, lebo aj ja som si ho obľúbila a rada s ním robím.


Čo na to:

*150 g  štartéra - staré cesto (OD - old dough)
150 ml  vody
150   g  múka T650
  11   g  čerstvého droždia
    1 čL  kryšt. cukru*

ďalej:
   60 g kyslej smotany
   60 - 70 ml vody
  2 čL    soli
1 tbl.   celaskonu
3 PL   oleja
2 PL   zemiakových vločiek
300 g  múky T650

okrem toho:
1 vajíčko
semienka

Ako na to:

Všetky suroviny v prvom odseku uvedené medzi hviezdičkami vložíme do nádoby DP. Poradie surovín ako obvykle... staré cesto postriháme na menšie kúsky, pridáme vodu, múku, rozdrobíme droždie a naň cukor. 
Necháme miesiť 30 minút v DP a ďalej necháme stáť 45 minút. 
Cesto, ktoré takto pekáreň miesi, je pomerne riedke.

Po 45 minútovom kysnutí je cesto, resp. predcesto omládek, úplne spenené. 
Pridáme k nemu ostatné suroviny uvedené v druhom odseku - zmiešame smotanu s vodou (60 : 60 najprv, ak by bolo treba, neskôr pridať... 1 PL vody je cca 9 - 10 ml)  vsypeme k tomu rozdrvený celaskon a pridáme k cestu. Potom odvážime a preosejeme múku, osolíme ju, pridáme zemiakové vločky (inst.kaša v prášku) zamiešame a vsypeme do nádobky. Ja som pridala na svoju zodpovednosť ešte 2 kopcovité PL otrúb, lebo ma trápilo svedomie, že idem piecť biele pečivo. Kľudne som mohla pridať aj 4. Ale kto nechce, nemusí dať, bol to čisto môj výmysel.

Nádobku vložíme znova do DP a spustíme program CESTO. 
Keď sa sformuje guľa, skúsime konzistenciu cesta a rozhodneme sa, či pridať zvyšnú vodu, či nie. Ale určite nezabudneme pridať tie 3 PL oleja, ktoré do cesta patria. 
Program necháme bežať do konca, čiže cesto kysne v DP. 

Vykysnuté cesto vyklopíme na málo pomúčenú dosku, cesto sformujeme do bochníka, prekrojíme ho na dve rovnaké časti a tie ešte rozkrájame na menšie kúsky (podľa vlastnej úvahy). Ja som ich porcovala na 80 g kúsky. Pri formovaní netreba použiť veľa múky. Cesto nie je lepkavé.

Potom ich formujeme. Ak robíme kaiserky pomocou raznice, tak kúsky sformujeme do bochníčkov, ktoré medzi dlaňami na doske zaokrúhlime. 
Ak tvarujeme kaiserky ako klasiku, bochníček rozšúľame na doske na dlhší šulec, na ktorom v jeho polovici urobíme uviažeme uzol a oba konce potom ešte prestrčíme cez vzniknutý útvar (to tvarovanie som popisovala TU ). Ja som teraz pre zmenu robila pár kúskov týmto spôsobom, ale skončila vo fáze uzla :-) Napadlo mi, že keď uzly nakysnú, budú pekné bačkaté. 


Sformované bochníčky alebo uzlíky dáme na plech s PNP a necháme ich pokysnúť cca 15 - 20 minút prikryté fóliou alebo utierkou.


Rúru nastavíme na 200°C.
Pred koncom kysnutia urobíme raznicou "drastický" zásah ... raznicu zatlačíme do bochníčkov takmer úplne.
Potom ich ponatierame vajíčkom rozmiešaným s vodou, posypeme semienkami a dáme do rúry. Na spodok rúry dáme pekáčik s horúcou vodou. Pečieme dozlatista ( u mňa asi 20 minút).
Toto sú tie bachroškové uzlíky :-)


Upečené postriekame zvrchu vodou (jemne, žiadny kúpeľ) :-) a necháme ich vychladnúť na mriežke.


Napriek tomu, že kaiserky som orazila až celkom ku plechu, opäť som nedosiahla typický kaiserkový vzor. Zostal len náznak po orazení, ako je ledva vidieť


     No aj keď tvar teda nemajú kaiserkovský (čo ma dosť štve), chuťovo teda boli cisárske, to je fakt. Jemnučké sú a ľahučké ako pierka. Táto metóda, kde sa vlastne použije dvojitý štartér (staré cesto bol prvý a použil sa na výrobu omládku, čo je taktiež štartér kysnutia) nemá chybu. Isto kvôli tomu sú žemle také páperovo nadýchané. 



     Som rozhodnutá robievať žemle z tohto senzi cesta, je vynikoš :-) Ale kaiserky asi budem nútená splietať len ručne, klasicky zo šúľca. No čo už?


utorok 12. augusta 2014

Zálesácka krkovička

          Je to namarinovaná vyklepaná krkovička upečená so spústou cibule a údeným. Je zvláštne pikantná a nie každému môže teda vyhovovať. Určite sa príliš nehodí pre malé deti. Povedala by som, že  je to také jedlo pre chalanov, pre trampov a mlaďochov, ktorí nemusia rátať kalórie, lebo k jedlu sa nenormálne hodí ešte pohár piva.





Čo na to:

5  plátkov bravčovej krkovičky
5  plátkove údenej krkovičy (alebo iný druh údeného)
2  veľké cibule
4  strúčiky cesnaku
zopár plátkov oravskej slaniny
staroanglická horčica
mleté čierne korenie
korenie gyros
soľ
 
marinovanie:
mleté čierne korenie
gyros korenie
1 PL sójovej omáčky
piri - piri omáčka
3 PL oleja
čerstvý rozmarín

Ako na to:

    Deň pred prípravou naložíme plátky krkovičky pod konské sedlo, vysadneme na koňa a jazdíme po horách, aby sa mäso ..... :-)))))  Pardoón! To bol vtip :-P Raz dávno som čítala čosi podobné v nejakej Winetouovke ... medvedie tlapy sa museli takto predpripraviť..:-)

     Tak teraz už normálne... Večer naklepeme krkovičku, okoreníme z jednej strany mletým čiernym korením a pláty kladieme na seba, takže sa nakorenia obe strany. Potom pláty prevrátime a korením ich gyrosom, opäť ich kladieme na seba.
Do nádoby, v ktorej bude ležať mäso, dáme olej, sójovku a koreniny tak odoka. Premiešame a ešte pridáme rozmarínové lístky. Jednotlivé pláty mäsa potrieme marinádou zo všetkých strán. Soľ nedávame, aby mäso nepustilo zbytočne šťavu. 
Cibuľu pokrájame na kolieska a cesnak naplátkujeme. Povkladáme ich pomedzi plátky krkovičky, uzavrieme a nádobu vložíme do chladničky. 

     Na druhý deň plátky mäsa narýchlo opečieme v panvici, olej nepridávame.
Do pekáča dáme zopár plátkov údenej oravskej slaniny a časť cibule a cesnaku z marinády. Na to poukladáme krkovičkové plátky, ktoré potrieme pikantnou horčicou. Zakryjeme zvyšnými kolieskami cibule a zakryjeme plátkami údeného. Polejeme malým množstvom vody ( menej ako 1 dl).
Celý pekáč zakryjeme alobalom, ktorý dobre utesníme. Vložíme do rúry a pečieme pri 200°C 1 hodinu.
Potom snímeme alobal, mäso pooblievame vypečenou šťavou a väčšinu výpeku odlejeme mimo. Pekáč dáme späť do rúry a pečieme odkryté, aby mäso chytilo trocha kôrku. Stačí už len 15 minút.
V pôvodnom recepte sa mal výpek rozmixovať spolu s pečenou cibuľou a slaninou a pridávala sa šľahačka. 
To mi prišlo dosť čudné na zálesácky spôsob, takže som to neurobila. Nechala som výpek v panvici len zredukovať a pridala som na zjemnenie kúsok masla. Aj to už bolo priveľa na zálesákov, nie? :-)

     Prílohou by mali byť asi zemiaky z pahreby, ale my sme mali pečené na plechu v rúre :-) a k tomu uhorkový šalát.

pondelok 11. augusta 2014

Kaiserky

      Veľmi rada robím s kysnutým cestom, asi som sa v detstve málo hrávala na piesku s formičkami a kýblikmi a lopatečkami :-))) a teraz si to vynahradzujem. Ešteže takéto blbnutie je aj trocha užitočné :-).
Nikde neviem zohnať raznice na kaiserky, objednávať som to nechcela, veď poštovné stojí viac ako samotné raznice :-) . Manžel sa chcel blysnúť a pokúsil sa urobiť mi radosť - vlastnoručne mi raznicu urobil. 
No panečku! Som čumela :-) a tak som ju hneď aj išla vyskúšať.


Čo na to:

160 g starého cesta ( štartér - OD )
100 g hladkej múky špeciál
100 g polohrubá múka výberová
100 g celozrnná múka špaldová
100 g chlebová múka T650
  30 g ražná múka chlebová
  70 g múka pšeničná semolina
  15 g droždia
330 g tekutiny (mlieko : biely jogurt : voda = 1:1:1)
    1    vajíčko
    1    celaskon
 2 PL  masla
 2 KL ražného kvásku
 1 PL  kryštálového cukru
 2 KL soli
 
na posypanie:
ľubovolné semienka
soľ

Ako na to:

Staré cesto odvážime, nastriháme ho do nádobky DP, pridáme kvások (ak nemáme kvások, nedáme). Prilejeme odmeranú tekutinu s rozdrveným celaskonom.
Jednotlivé múky odvážime a preosejeme, spojíme ich v jednej mise a pridáme soľ. Rukou premiešame a vsypeme do nádobky.
Hore na múku rozdrobíme kvasnice a posypeme ich kryštál. cukrom.
Nádobku vložíme do DP a spustíme program CESTO. Po chvíli kontrolujeme konzistenciu miešaniny a pridáme roztopené maslo spolu so žĺtkom.
Necháme vymiesiť a vykysnúť v DP.

Vykysnuté cesto dáme na pomúčenú dosku, trocha zvrchu posypeme, sformujeme do bochníka a necháme stáť pár minút.


Potom cesto rozkrojíme na dve časti a tie rozkrájame na približne rovnaké kúsky. Mne vyšlo 13 kúskov, každý cca 80 g (vážila som ich) a jeden taký menší podšmrdok :-) .  Sformujeme ich do bochníčkova a necháme opäť chvíľu stáť prikryté.

Po krátkom oddychu formujeme. Bochníčky rozšúľame na doske na doske na dĺžku cca 35 - 40 cm , na doske preložíme a urobíme z neho slučku

a voľné konce zastrčíme podľa obrázku - jeden nahor a druhý nadol. Kladieme na plech s PNP


Takže zopár som ich urobila týmto spôsobom a na ďalšej časti bochníčkov som vyskúšala raznicu


Išlo to krásne, ľahučko a rýchlo... tešila som sa...


fakt ako na pieskovisku .-))) Ale tešila som sa len do chvíle, kým som ich nevidela nakysnuté.... väčšina sa roztvorila a musela som ich naprávať .-(   Zrejme by bolo treba ich klásť na plech naopak. 
Ale asi sa vrátim ku klasike formovania zo šúľca. Alebo treba tomuto vychytať blchy, po pár skúsenostiach s raznicovaním . 

Kaiserky necháme na plechu podrásť v rúre, do ktorej sme vložili starý pekáčik s horúcou vodou.  Takto krásne nabehnú. Potom ich vyberieme von, rúru nastavíme na 180°C a kým sa vyhrieva, kaiserky potrieme zvyšným bielkom, ktorý sme rozmiešali s lyžicou vody alebo mlieka. Taktiež ich posypeme semienkami a soľou. 
Plechy môžeme dať naraz do rúry  a pečieme s ventilátorom cca 20 - 23 min dozlatista. Ak treba, uprostred pečenia môžeme zmeniť poschodia plechov. 

 Upečené kaiserky poukladáme na rošt vychladnúť, aby okolo nich prúdil vzduch. Postriekame ich vodou.



piatok 8. augusta 2014

Kysnuté tvarohové špirály s celozrnnou múkou


     Niekedy si spomeniem na časy, kedy som zvykla do nákupného zoznamu manželovi napísať "celozrnné pečivo" , on doniesol iné , samozrejme od celozrnného to malo veeééľmi ďaleko a ja som sa jedovala.Ani nebudem spomínať, aké výhovorky povymýšľal, aby mu to "neškrípalo medzi zubami" :-) 
No a dnes bez mihnutia oka láduje celozrnné koláčiky, čo kedysi bolo nemysliteľné :-) 
     Áno, aj tieto sú celozrnné, teda čiastočne celozrnné. Chcela som ich tvarovať inak, ale nedalo sa, lebo cesto bolo dosť mäkké. Nakoniec vznikli takéto pampúchové tučné špirály  plné tvarohu, takže s mliekom chutná večera :-) či raňajky.


Ako na to:

200 g pšeničnej celozrnnej múky
200 g polohrubej múky výberovej
 50  g hladkej múky špeciál
320 g mlieka
90 ml oleja
    2 žĺtky
 0,5 KL soli
    5 KL kryšt. cukru
 15 - 20 g čerstvých kvasníc (dávala som odoka)
trocha čerstvej postrúhanej citrónovej kôry
* (kto doma vykrmuje ražný kvások, môže pridať 1 vrchovatú PL kvásku... ja dávam, keď mám, lebo cesto  je potom chutnejšie vďaka ražnej múke obsiahnutej v kvásku... aj keď je to neveľké množstvo, pozdvihne chuť každého kysnutého cesta ).

plnka:
2 tvarohy (ja kombinujem 1 hrudkový Rajo a 1 jemný Pilos)
cukor práškový podľa chuti
žĺtky podľa chuti (ja nedávam, ak mám uvedenú kombináciu tvarohov)
postrúhaná čerstvá kôra z citróna

do plnky:
hrozienka namočené (buď v rume alebo vo vode)

na potretie:
1 bielok + 1 PL mlieka

Ako na to:


Klasickým spôsobom vypracujeme kysnuté cesto, resp. necháme ho vypracovať pekárničke. Ja som robila ručne, lebo  v DP som mala cesto na chlieb.
Cesto necháme vykysnúť, potom ho vyklopíme na pomúčenú dosku, prepracujeme ho a vyobraciame, rozdelíme na 2 časti a postupne obe vyvaľkáme na obdĺžnik. 
Obdĺžnik rozkrájame na 6 - 8 pásov pozdĺž kratšej obdĺžnikovej strany. 
Na pásy nanášame tvarohovú plnku, posypeme hrozienkami a tvaroh v pásoch cesta uzavrieme.


Naplnené cesto potom špirálovito zvinieme, pričom sa snažíme spoj nasmerovať dovnútra špirály. Koniec cesta založíme pod špirálu. 

 Pomocou karty ich prenesieme na plech s PNP.


Necháme ich chvíľu dokysnúť, potom ich potrieme zmesou rozšľahaného bielka a mlieka. Môžeme ich povrch aj posypať napr. plátkami mandličiek alebo makom, či niečim iným... Napadlo mi to až teraz, lebo pri pečení som mala riadne fofry, keďže som súčasne piekla aj chlieb.
Pečieme ich vo vyhriatej rúre na 180 °C asi 25 minút dozlatista.


Sú velikánske, také chlapské :-) a kto chce, môže si ich pocukrovať zvrchu práškovým cukrom. Cesto nie je veľmi sladké, lebo sa snažím dávať ho čo najmenej, vzhľadom k tomu, aká to je "zdravá" zložka potravy... 
Ja to cukrujem len symbolicky, jemným popraškom, len aby sa nepovedalo :-) Ale kľudne by sa dali pokvackať cik-cakovito takou citrónovo-cukrovou polevou. 

Aby som nezabudla, po vybratí z rúry ich uložíme na mriežku,


 aby rýchlejšie vychladli a nezaparili sa zo spodnej strany. Potrieme ich maslom.



Cibuľový chlieb ( pečenie so starým cestom - OD )

     Pred pár dňami som piekla cibuľové bagety a veľmi nám chutili. Takže veľmi rýchlo "padli za vlasť". Bola to taká momentálne inšpirácia, výmysel, ktorý som zrealizovala dopadol veľmi fajn. No a dnes som potrebovala upiecť chlieb, tak mi napadlo urobiť ho v štýle tých dobrých bagiet. 
Nie je to presne to isté, ale je to podobná verzia :-) ... trocha viac cibule, trocha viac osmaženej , trocha zmeny v pomere múk a trocha ražnej múky naviac.

  Čo na to:

270  g  starého cesta
   2 PL  ražného kvásku (zberného, neaktívneho...ale nemusí byť)
150  g  celozrnnej pšeničnej múky
270  g  chlebovej múky T650
  40  g  ražnej chlebovej múky

100  g  bieleho jogurtu
250  g  vody
2,5 KL soli
   1 tbl. celaskonu
   2 PL  obilných klíčkov
   2 PL  otrúb
   1 KL mletej rasce
   1 KL majoránky
   2 KL ľanových semienok
        2  cibule (1 červená, 1 biela)
   1 PL hnedého cukru - trstiňák
   2 PL  masti
15 - 16 g čerstvého droždia

Ako na to:

Cibule pokrájame na polmesiačiky a dáme restovať do panvice s masťou alebo olejom. Orestujeme dozlatista a cibuľu posypeme cukrom. Miešame a necháme cibuľu skaramlizovať. Necháme vychladnúť.
Staré cesto odvážime a postriháme na kúsky priamo do nádobky DP, taktiež pridáme kopcovité lyžice ražného kvásku. 
Teplú vodu zmiešame s jogurtom a vylejeme na staré cesto s kváskom. 
Múky postupne preosejeme a spojíme v jednej mise, osolíme a pridáme rozdrvený celaskon, premiešame a vsypeme do nádobky. Na múku dáme rozmrvené droždie a sypneme troška cukru.
Nádobku vložíme do DP a spustíme program CESTO. 
Pripravíme si zmes otrúb, klíčkov, pridáme semienka, rascu a majoránku a všetko naraz pridáme do miesenia. Ja som počas miesenia pridávala ešte asi 2 PL múky (T650). 
Chvíľu  pred ukončením miesenia pridáme cibuľu spolu s masťou z panvice. Necháme dobehnúť program, cesto narastie až po dvierka DP, takže pred koncom sledovať, aby sa cesto neprilepilo :-) 

Vykysnuté cesto preklopíme z nádobky na pomúčenú dosku, zvrchu trocha pomúčime a pomocou karty alebo radšej dvoch cesto jemne poprekladáme. Nemágame ho moc, len ho preložíme, aby sa dal vytvarovať bochník, lebo cesto nie je nejako pevné. Práveže je trocha redšie, a preto ho treba poprekladať. 
Nádobu, jenskú misu, vyložíme PNP , ktorý trocha posypeme celozrnnou múkou a sformované poprekladané cesto vložíme do nej. Môžeme ho ešte tvarovo upraviť podľa svojich predstáv, prípadne urobiť zárezy, na čo som ja zabudla v rýchlosti, lebo som okrem chleba piekla aj koláče. 

Nádobu s bochníkom vložíme do sakla a necháme dokysnúť na dvojnásobok (asi 20 - 30 min). Pred koncom tohto dokysnutia rozkúrime trúbu na 220 - 230 °C, na spodok rúry dáme pekáč s horúcou vodou a vložíme nádobu s bochníkom. 
Necháme 15 minút pri danej teplote, potom znížime na 200°C a zakryjeme zvrchu alobalom, pečieme znova 15 minút. To už bude bochník pred dokončením. Snímeme alobal a podľa farby kôrky, ktorú má sa orientujeme , či teplotu znížiť... pečieme ďalších 15 minút (odkrytý). Celková dĺžka pečenia je pri uvedenom postupe pečenia u mňa 15 minút. Niekedy na konci prepínam na horkovzdušné pečenie, ak chcem mať chlieb tmavší. Ale každý pečie podľa toho, akú trúbu má :-D :-D a ako si ju pozná. 

Upečený chlieb musí vydávať dutý zvuk, ak naň poklopeme prstom. Necháme ho vychladnúť na podložke, kde sa môže teplo uvoľňovať do všetkých smerov, krájame až úplne studený.
Ja som ho dnes trocha zdeformovala tým, že som ho pri chladnutí položila na bagetový plech, lebo som mala obsadené všetky mriežky koláčmi, ktoré som tiež dnes robila. No a vlnkový bagetový plech sa vryl do nežnej teplej chlebovej kôrky a na jednom mieste urobil v nej priehlbinu (je vidno na hlavnom obrázku), ale neublížilo mu to inak.

Prvý zárez - pätka :-) a vôňa cibule



Spodok chlebíka

streda 6. augusta 2014

Hubová omáčka so smotanou a baklažánom (na cestoviny)

      Jednoduché, rýchle, vhodné, keď nemáme veľa času na varenie alebo sa nechceme v letnej horúčave pariť pri sporáku. Uvaríme cestoviny a polejeme ich dobrou omáčkou, aby naše chuťové bunky neprišli skrátka, ale aby sme neboli v horúčave naštopaní do bezvedomia :-)


Čo na to: 

20 dg húb (u mňa šampiňóny, masliaky) podľa obľuby
1 stredná cibuľa
kúsok slaninky
schwarzwald šunka (po 1 - 2 plátky na porciu )
1/2 stredného baklažánu
2 - 3 PL oleja
mletá rasca
mleté čierne korenie
štipka drvených čili 
soľ
1 dl šľahačkovej smotany
2 čL hladkej múky
trocha mlieka alebo vody ( na zriedenie)
2 strúčiky cesnaku
trocha citrónovej šťavy
bazalkové listky
  

Ako na to:

Slaninku pokrájame na drobné kocôčky a dáme ju opekať do panvice. 
Cibuľu pokrájame nadrobno a dáme ju restovať k opečenej slaninke. 
Huby, ktoré máme poumývame pod tečúcou vodou, aby nenasiakli, necháme ich trocha osušiť a pokrájame ich. Prihodíme ich do panvice, osolíme, pridáme mletú rascu, čili a mčk korenie. 
Baklažán ošúpeme, pokrájame na kolieska a tie rozkrájame na kocky alebo kvádriky. Prihodíme tiež do panvice, restujeme a chvíľu podusíme pod pokrievkou. Po pár minútach podlejeme malým množstvom vody a znova dusíme.
V miske alebo hrnčeku rozmiešame šľahačkovú smotanu a hladkú múku. Vyšľaháme metličkou, aby v zátrepke neboli hrčky, môžeme pridať i trocha mlieka. 
Ak sú huby a baklažán mäkké, prilejeme zátrepku do panvice, dobre premiešame a necháme povariť do zhustnutia. Potom omáčku rozriedime pridaním vody alebo mlieka a necháme ešte prebublávať pár minút.
Omáčku na záver dochutíme prelisovaným cesnakom, bazalkou a trochou citrónovej šťavy.
Schwarzwaldskú šunku pokrájame a primiešame do omáčky alebo potrháme na väčšie kúsky a pokladieme na jednotlivé porcie cestoviny poliate omáčkou.

utorok 5. augusta 2014

Cibuľové bagety ( s OD - old dough )

     V sobotu som si zarobila staré cesto, naložila som ho do krabice a dala do chladničky. Neviem, koľko presne času prešlo odvtedy, ale najviac tak 3 hodky... prišiel manžel a vyzvedal, čo za čudo je v chladničke na hornej polici? Tak som mu povedala, že staré cesto,ktoré som zarábala. No a vraj už vytlačilo kryt krabice. Tak som hneď išla naň pozrieť. A milé cesto nielen že vytlačilo kryt krabice, ale už sa temer začalo prechádzať po polici, vyliezalo z krabice von :- ) Tak som rozdelila do dvoch krabíc, aby malo viac miesta. 
     Dnes je cesto už krásne zrelé :-) a bude ešte pár dní. Dala som mu teda šancu účinkovať.  Pripravila som z neho cibuľové bagety. Recept som si sama nejako vymyslela a čakala som, čo z toho bude? 

Čo na to:

200 g starého cesta ( OD)
2 PL ražného kvásku
60 ml bieleho jogurtu
200 ml teplej vody
100 mg celaskonu (vitamín C)
120 g celozrnnej pšeničnej múky
120 g chlebovej múky T650
100 g hladkej výberovej múky
2 čL soli
1 čL kryšt.cukru
13 g droždia
3 PL obilných klíčkov
1 veľká cibuľa
4 čL husacej masti (olej)

Ako na to:

Do panvcie dáme masť alebo olej a na pásiky pokrájanú cibuľu. Smažíme ju pomaličky do zlatista, kto má rád, tak i dohneda (ale vraj spôsobuje pálenie záhy).

Staré cesto vyberieme z chladničky a odvážime potrebné množstvo, aby sme zvyšok hneď mohli vrátiť naspäť.

Pred vložením do nádobky DP staré cesto postriháme kuchynskými nožnicami (alebo ho pokrájame),


do nádobky pridáme aj ražný kvások (ak máme).


Ďalej naložíme odmeraný biely jogurt a spojíme ho s teplou vodou, čím sa ohreje. Vlejeme na staré cesto s kváskom.
Odvážime všetky múky, preosejeme ich do jednej misy a pridáme k nim soľ a rozdrvený celaskon.  Celaskon nie je povinný, ale zlepšuje podmienky bielkovinovým molekulám, ktoré vytvárajú lepok a ten potrebujeme, aby vzniklo nadýchané cesto. Pekári ho bežne pridávajú a nie je to nič zlého chemického či škodlivého. Je to vitamín C a súčasne funguje aj ako antioxidant.
Múky s pridanými ingredienciami premiešame a vsypeme do DP.
Na múku rozmrvíme droždie, zasypeme lyžičkou cukru a nádobku vložíme do mašiny, spustíme program CESTO . Na začiatku miesenia kontrolujeme konzistenciu cesta a pridáme obilné klíčky, ak je treba, pridáme za lyžicu vody ( ja som nemusela), ba pridala som ešte asi plnú lyžiu celozrnnej múky.
Nakoniec pridáme usmaženú cibuľu aj s masťou.


Program necháme dobehnúť do konca.

Vykysnuté cesto vyklopíme na mierne pomúčenú dosku, taktiež mierne posypeme zvrchu a rukami cesto len trocha natiahneme do tvaru obdĺžnika. Neprepracúvame ho vôbec, skôr s ním narábame ako s bábom :-) jemne. 
Natiahnuté cesto prekrojíme po dĺžke a z pásov, ktoré vznikli rýchlo sformujeme bagety - opäť nijako extra ich nevalcujeme. Pás cesta len preložíme cez stred na seba, aby vznikla bageta. Švrzdu  či svár, alebo ako sa to volá, prstami rýchlo uzavrieme a otočíme tak, aby spoj bol na doske. Bagetu hneď  uložíme do bagetovej formy alebo na plech s PNP. 
Keď takto pripravíme aj ostatné bagety, vložíme plech do rúry, ktorú zapneme na min. teplotu a do spodnej časti rúry vložíme starý pekáč s horúcou vodou. V tomto teplom a vlhkom prostredí im na kysnutie 10 minút postačí. Potom ich vyberieme von, prikryjeme  zhora tak, aby sa na ne nič neprilepilo a vykúrime rúru na 200 °C. 

Bagety opäť vložíme do rúry, pekáč s vodou tam máme, takže ich necháme piecť 15 minút. Potom teplotu znížime na 160°C a dopečieme ešte cca 5 minút. 

Hotové bagety necháme vychladnúť zo všetkých strán na mriežke.


 Bagety sú fantastické, musím povedať, že majú skvelú nadýchanú striedku, sú ako obláčik, zvrchu sú zas chrumkavučké, parádne voňajú po smaženej cibuli a chuť je výborná.
Veru už si nepamätám, kedy sme naposledy kúpili dáke pečivo alebo chlieb v obchode. Celkom rýchlo sme si zvykli na lepšie :-)


Celkom som ich zabudla pred pečením potrieť, ale vôbec im to nevadilo. Asi pre to parné kysnutie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...