sobota 31. augusta 2013

Tekvicový prívarok (omáčka)





Čo na to:


tekvica strednej veľkosti,
cibuľa,
olej,
štipka rasce,
soľ
1 bobkový list,
200-250 ml smotana na varenie (alebo kyslá pochúťková),
mlieko 
2 PL hladkej múky
kôpor,
cukor,
ocot

Ako na to:

Tekvicu prepolíme a lyžicou vydlabeme jadierka a nepoužiteľný stred. Stred si môžeme odložiť na prípravu prekvapujúcej polievky alebo ju priamo môžeme uvariť.
 Potom škrabkou na zemiaky očistíme vrchnú šupu. Z mladej tekvičky to ide jedna radosť. Potom tekvicu pokrájame na menšie časti a buď ju pokrájame alebo postrúhame nahrubo. My strúhame strúhadlom na hranolky, nechceme mať totiž tekvicovú kašu.

Na oleji orestujeme cibuľu pokrájanú nadrobno a pridáme tekvicu. Osolíme pre začiatok len 1 čL soli a pridáme trocha celej rasce (asi tak 1/4 čL) , pomiešame, chvíľu restujeme (3 - 5 min), vidíme, že tekvica púšťa šťavu.


 Budeme ju dusiť, takže potrebujeme ju podliať. Pridáme len toľko vody, aby tekvica bola ako tak ponorená. 


Zamiešame a prikryjeme. Pri mladej tekvičke stačí úplne 10 minút (ak máme staršiu, napichneme, okúsime). Kým sa dusí, pripravíme si zátrepku zo smotany a hladkej múky. 


Pre toto množstvo asi tak 1/4 l smotany na varenie a 2 PL múky rozhabarkujeme, aby neboli hrčky a nalejeme k tekvici, pričom ju miešame. ( V poslednej dobe dávam menej smotany - 3 PL kyslej a pridám mlieko).


 Samozrejme že v tejto chvíli poriadne zhustne. Preto pridáme potrebné množstvo vody alebo ak chcete, môžete i mlieko. Opäť miešame, aby omáčka neprihorela.


 Necháme ju povrieť asi 2 - 3  minúty, nezabúdame miešať. Odstavenú omáčku dochutíme. Môžeme jej chvíľu dať pauzu, aby trocha vychladla a nepopálila nám jazyk pri ochutnávaní :-) . Omáčku dosolíme podľa chuti, pridáme cukor a ocot tiež podľa toho, ako máte radi. (Ja osobne som dala okrem tej prvej 1 čL soli ešte asi 1 ďalšiu + 1,5 čLprášk.cukru + 3 PL octu) A na záver pridáme kôpor - čerstvý, mrazený, akýkoľvek.

piatok 30. augusta 2013

Bon pilaf




Čo na to:


1 cibuľa,
250 g ryže,
kurací vývar
1 pár kuracích pŕs

olej,
1 mrkva,
1 menší baklažán
100 g šampiňónov,
1 červená paprika al. kapia,
1 PL thajskej omáčky na kuriatko (obsahuje chilli, má sladkastú chuť),
1 - 2 strúčiky cesnaku,
sójová omáčka podľa chuti (ja som dala iba 1 PL),
soľ,
gyros korenie,
štipka mčk

Ako na to:


Kuracie prsia nakrájame na malé kocky, posypeme gyrosom, pokvapkáme olejom a necháme hodinu v chladničke oddychovať. Pripravíme si zeleninu - cibuľu pokrájame nadrobno, mrkvu postrúhame na hrubšie rezance. Baklažán pokrájame na kolieska, osolíme ho a necháme ho pustiť šťavu (tej sa potom zbavíme tak, že ju opláchneme vodou) a potom ho pokrájame na kocky, rovnako tak i kápiu. Ja som mala zmrazené šampiňóny.

 Klasicky pripravíme ryžu - Opláchnutú a scedenú ryžu dáme do kastróla, v ktorom sme na oleji orestovali polku cibule. Ryžu troška opečieme, stále ju miešame. Potom ju podlejeme vývarom (hladina vody je asi 1 cm nad povrchom ryže), osolíme a necháme dusiť (pod hrncom máme liatinovú platňu) pod pokrievkou. Ryžu potom odstavíme a necháme ju prikrytú. Ja tu nemám zdokumentovaný postup varenia ryže, ale to je asi všeobecne známe.

 Na druhej polovici cibule orestujeme kocky mäsa, prihodíme postrúhanú mrkvu a tiež ju orestujeme.


 Potom pridáme kocky baklažánu a na plátky nakrájané šampiňóny.


 Pridáme mčk, gyros a sójovku, prípadne troška soli. Ak treba, tak troška podlejeme (ale fakt minimum, lebo zelenina pustí vlastnú šťavu) a dusíme prikryté,


 ochutíme thajskou omáčkou



Onedlho pridáme na štvorčeky pokrájanú papriku a ešte všetko chvíľku spolu dusíme pod pokrievkou, až kým nemáme mäkké mäso. Naozaj to netrvá dlho.



 Keď je všetko mäkkulinké, pridáme prelisovaný cesnak, prípadne ešte dochutíme podľa seba. Hotové vsypeme aj so šťavou k udusenej ryži a zamiešame. A nemali by sme zabudnúť pripraviť nejaký čerstvý šalátik.



streda 28. augusta 2013

Bravčové závitky so zeleninou ( v tlakovom hrnci)





Čo na to:

bravčové mäso (vhodné na rezne)
soľ
mleté čierne korenie
chilli paprika
piri-piri omáčka (alebo niečo podobné)
mexiko korenie
slaninka
cibuľa
sušené rajčiny
zelená paprika
kúsok masla
troška rozmarínu
2 strúčiky cesnaku
vývar (alebo bujónkocka)
syr (ementál, švajč. blok ap.)
olej
2 čL solamylu

Ako na to:

Mäso nakrájame na rezne, vyklepeme, osolíme, okoreníme mčk a necháme chvíľu odležať .


Zatiaľ si pripravíme nasledovné -  sušené rajčiny, chilli, pirri - piri, mexiko korenia,


pokrájame slaninu a cibuľu,


Na panvicu dáme napred slaninu, aby pustila tuk a neskôr pridáme cibuľu (trocha oleja pridáme len v prípade, že tuku v panvici je málo) a spolu ďalej restujeme.


Vrátime sa k rezňom, ktoré dochutíme  horeuvedenými štipľavinami


a občas kontrolujeme obsah panvice, aby cibuľa neprihorela. Pridáme troška masla, mexiko korenie, soľ, mčk a chilli, prípadne aj troška worchestra,


čerstvý rozmarín nasekaný (alebo aj sušený) , ešte chvíľu porestujeme a


po chvíli už odstavíme, dochutíme prelisovaným cesnakom. Dáme bokom trocha schladnúť.


Odstáte rezne potrieme zmesou z panvice (tak, aby sa ušlo na všetky rezne) a plníme sušenou rajčinou, kúskom syra a kúskom zelenej papriky


Plátky mäsa skrúcame tak, aby náplň nevypadla, zopneme ihlicami alebo špáradlami.

V  panvici rozohrejeme olej a závitky zo všetkých strán opečieme, aby sa uzatvorili póry v mäse.


 Potom ich vyberieme na tanier, výpek vlejeme do tlakáča, pridáme olej (alebo nepridáme, závisí od toho, koľko nám ho zostalo vo výpeku), vložíme cibuľu pokrájanú nahrubo, orestujeme a povkladáme závitky.


Zalejeme vývarom (alebo prevarenou vodou s bujónkockou), uzavrieme tlakáč a dusíme cca necelej 1/2 hodiny (vody len toľko, aby sa mäso nepripieklo, neskôr si množstvo šťavy upravíme).
Po otvorení tlakáča zistíme, že závitky sú fajn mäkké, takže ich povyberáme von


a upravíme šťavu (Najprv vyberieme a vyhodíme pásiky kožky zo slaniny, ktoré som tam dala kvôli vôni :-)


Šťavu dochutíme soľou a koreninami podľa vlastnej chuti, vhodíme do nej pokrájané sušené paradajky a prípadne ešte dolejeme trocha tekutiny (ak treba).
V pohári rozmiešame 2 čL solamylu asi v 1 dl studenej vody a vlejeme do vriacej šťavy. Necháme povariť cca 5 - 10 minút a do šťavy vložíme závitky. Povaríme pár minút všetko spolu a odstavíme. Odporúčam aj do hotovej šťavy pridať štipku prelisovaného cesnaku.
Podávame s ryžou alebo ľubovolne upravenými zemiakmi, vhodný alebo najvhodnejší je určite uhorkový šalát. U nás ho robil manžel a riadne prekyslil nálev, takže ja som si dala k tomu iba čisté uhorky (neznášam kyslé)





nedeľa 25. augusta 2013

Prírodný kurací rezeň

     Takéto jedlo varievam v časovej núdzi, keď je veľa inej práce alebo dôležité iné záujmy :-)  No a teraz som zavárala, takže som moc času  nemala. Tak preto jedna rýchlovka.


Čo na to:


kuracie prsia
hladká múka

mleté čierne korenie (mčk)
mletá sladká paprika (mčp)
chilli (nadrobno posekaná)
soľ
cibuľa
cesnak
olej

maslo
bujón (vývar al. kocka)

Ako na to:


Kuracie prsia rozkrojíme naplocho, jemne naklepeme a osolíme, okoreníme mčk, mčp a chilli. Rezne necháme postáť v chladničke. 
Zatiaľ môžeme pripravovať prílohu... vhodná je ryža, tarhoňa, zemiaky.
Odstáte rezníky obalíme v zmesi múka + mčp + mčk,  a vkladáme do rozpáleného oleja. Poopekáme ich z každej strany cca 3 min a vyberieme. 
Do výpeku vsypeme cibuľu a dobre ju orestujeme, pridáme 1 čL zmesi, v ktorej sme obaľovali mäso a za stáleho miešania restujeme. Pridáme vývar alebo vodu, dobre premiešame a povaríme. Ak sme pridali vodu, pridáme aj kocku bujónu (alebo aj dve, podľa množstva, ktoré robíme) a musíme povariť o niečo dlhšie. Podľa vlastnej úvahy môžeme pridať aj nejaké sušené bylinky (oregano, provensálske, pažitku, cibuľovú vňať ap.). Pred dokončením pridáme na zjemnenie do šťavy maslo a prelisovaný cesnak. Samozrejme, ak treba doplniť tekutinu, urobíme to. Vložíme opečené rezne, necháme zovrieť a cca 5 minút necháme na minime prebublávať.



sobota 24. augusta 2013

Slané slimáčiky s ovsom


   Trocha zdravšia variácia na Bostonské slimáčiky, pretože pečivo obsahuje menej cukru a celozrnné múky.


Čo na to:

460 g hladkej múky T650 (chlebová)
  50 g ražnej múky celozrnnej
  50 g ovsených vločiek
  60 g masla (hera)
    2 žĺtky
  20 g čerstvého droždia
2,5 dl mllieka
2 čL kryštálového cukru
2 čL soli
1 ks celaskon
(trocha vody pri miesení)
na potretie: olej, vajíčko+ 1 PL mlieka
na posypanie: soľ, ľubovolné semienka

Ako na to:

Najprv rozmixujeme ovsené vločky a preosejeme obe odvážené múky. Do nádoby DP nalejeme mlieko, žĺtky a rozpustené maslo.  Nasypeme múky i rozmixnuté ovsené vločky (čiže celozrnná ovsená múka) , do jedného  rohu nádobky dáme soľ, do druhého rozdrvený celaskon. Do stredu namrvíme droždie a zasypeme cukrom.
Spustíme program Cesto a necháme pekáreň miesiť. 
V priebehu začiatočného miesenia cesto kontrolujeme, ja som musela pridávať tekutinu, lebo cesto bolo dosť tvrdé.  U mňa to bolo necelé deci vody - dávala som po lyžiciach. Množstvo pridanej tekutiny závisí od kvality múky, veľkosti vajec... ale to každý vie. Takže to spomínam len tak formálne.


Vymiesené cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a necháme ho chvíľku postáť (5 min).


Posypeme ho trochou múky a rozvaľkáme ho do tvaru obdĺžnika.


Rozvaľkané cesto rozkrájame na pásiky (radielkom alebo krájačom na pizzu) rovnakej šírky.


Jednotlivé pásiky od seba trocha pooddeľujeme stierkou na cesto, aby sa pásiky pri čakaní nezlepili.
Pásiky stáčame do tvaru slimákov a koniec pásika zasunieme dospodu.


Ak chceme, môžeme slimáčiky trocha prizdobiť a súčasne prichutiť plátkami slaninky alebo klobásky. 
Ja som urobila pár kúskov takých slaninkových a časť len takých posypaných semienkami. 


Stočené  pečivo kladieme na plech s PNP, trocha pomastíme olejom a dáme kysnúť prikryté fóliou. 
Nakysnuté potrieme vajíčkom rozmiešaným s mliekom, posypeme (ak chceme) soľou a semienkami (sezam, slnečnica, kmín, mak a pod.).


Vložíme do rozohriatej trúby 190°C a pečieme dozlatista (u mňa asi 25 minút), hneď na začiatku vložíme i pekáč naplnený horúcou vodou a prípadne vnútrajšok rúry aj posprejujeme (aspoň na začiatku a ešte cca po 2 minútach).

Upečené buď potrieme mliekom alebo aspoň postriekame vodou a dáme ich vychladnúť na mriežku. 
                   

Je to luxusné domáce pečivko s príjemnou chlebíkovou vôňou, zvrchu chrumkavé a vo vnútri mäkké a jemné. (Naša bezzubá babka ho veľmi vychvaľovala :-)))


Bála som sa dať viac ovsa, preto som dala na začiatok takto málo. Nabudúce dám zasa o trocha viac, uvidíme, ako to bude kysnúť (ovos ani raž nemajú dosť lepku potrebného na kysnutie pečiva).

Robila som ich včera ku kapustnici


 Je to také vďačné pečenie, určite sa zavďačíte svojim stravníkom aj vy :-)





piatok 23. augusta 2013

Pečená paprika plnená po chatársky


 
 Keď sa niekedy stane, že na chate toho veľa nie je, dá sa urobiť aj takáto jednoduchá bašta... rýchle, lacné, nenáročné :-)

Čo na to:

5 ks paprík
2 špekáčiky
1/2 menšej cibule
1 rajčina
2 strúčiky cesnaku
100 g nivy
2 - 3 trojuholníkové syry
3 PL oleja
údený syr (postrúhaný najemno)
mleté čierne korenie (mčk)
pažítka alebo petržlenová vňať
kolieska tvrdšej salámy

Ako na to:

Papriky umyjeme, osušíme a vyrežeme z nich jadrovník. 
Cibuľu a špekáčiky pokrájame na kocočky, dáme do misky a pridáme trojuholníkové syry. Do tejto zmesi nastrúhame nivu na hrubších slzičkách, pridáme mčk, vňať a kto chce, aj troška chilli, pridáme prelisovaný cesnak. Soliť netreba. Všetko dobre premiešame a naplníme do paprík.


 Aby zmes nevypadávala z otvoru, zapcháme ho kolieskom salámy (napr. Nitran al. Malokarpatská). 


Papriky vložíme do olejom vymastenej nádoby, zvruchu ich pokvapkáme olejom a dáme ich piecť. Keď zvrchu chytajú tmavú farbu, prípadne až černejú :-), vyberieme ich a  prikryjeme pokrievkou. Necháme ich stáť takto 10 minút, aby sa zaparili. Opálenú šupu z paprík takto ľahko stiahneme. Ak vám to nepôjde celkom dobre, nechajte to tak. Nebude to vadiť. Mňa to strááášne pálilo, tak som to čiastočne vzdala. A v tanieri pri jedení sme to stiahli príborom už hravo. Posypeme postrúhaným syrom a dáme ešte piecť, aby sa syr roztavil a trocha zapiekol.

Je tu ešte možnosť naplniť papriky rozkrojené podĺžne na polovice a naplnené takto. Bude to rýchlejšie hotové a lepšie zapečené. 
Hodia sa k tomu zemiaky - varené, pečené, pyré ap., ale aj čerstvý chlieb alebo pečivko.
A aby som nezabudla :-) bola to dobrota.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...