streda 13. septembra 2017

Slonie uši (od Ivy )


     Tento recept vymyslela Iva. Áno, Iva z Pekárnománie .. 😊sama vymýšľa, vytvára, potom ich cibrí a vylepšuje a potom ich už také vytunované vyvesí na svoj blog, pre nás, pre vás, pre všetkých. Môžete sa s ňou aj poradiť. 😊  Hneď na začiatku musím povedať, že tejto raňajkovej dobrote môžu konkurovať len dobré domáce croissanty. Na tie som ešte nenabrala odvahu. Zato Slonie uši som už robila tretíkrát. Kto ich od Ivy pozná, tak má pred sebou múčnik posypaný mandľovými plátkami. Tie mandle sú na tom výýýýborné. No ja som ich teraz posypala lieskovými orieškami nahrubo podrvenými. Z núdze pravdaže. Mandľové plátky niekto vymaškrtil, čo ma teda vytočilo a takú vytočenú ma vytočil ešte aj muž, keď na moje vytočené vytočenie poznamenal, že tak to býva, keď si niekto neskontroluje vopred, či má všetky potrebné suroviny. Ale celkom ochotne sa ponúkol, že zájde do Billy ich kúpiť, možno budú mať. To ma ubezpečilo, že mandle vymaškrtil on. Vrátil sa bez mandlí. Ja som medzitým ešte presondovala  mrazničku a v jednom šuplíku som narazila na obielené lieskovce. Tak som ich použila miesto mandlí. No panečku! S orieškami boli uši azda aj lepšie ako s mandľami...a voňavééé... 😍😍😍
     Iva je skvelá baba, ktorá úplne nebesky pečie.  Podľa mňa je to pekokráľovná. Keby ste videli jej chleby, bagety, rožky, rôzne koláče... nádhera. O pár týždňov vyjde jej nová kniha. Veľmi sa na ňu už teším. Bude sa volať "Ruky v mouce"... to je taký príznačný názov knihy od človeka, ktorý denne vymýšľa, kumštuje, niečo pečie z tej múky alebo dolaďuje niektoré iné recepty. Verte, že jej recepty sú poriadne aj premyslené, aj viackrát vyskúšané a bezvadné, chutné.
Ak bude kniha distribuovaná aj na Slovensko, určite si ju kúpte, ak sa zaujímate o pekárčinu. 


 Čo na to:

Omládok (druh prefermentu):
100 g voda
130 g hladká múka 
1 ČL  sladenky
 12  g čerstvé droždie

ďalej:
140 g voda
  50 g roztopené maslo
  80 g kr. cukru
2 PL  citrónová šťava
citrónová kôra
vanilkový cukor
350 g hladká múka
1/2 ČL soli

okrem toho:
maslo na namáčanie plátkov
vajíčko na potretie
mandľové lupienky na posypanie 
(alebo lieskovce, alebo iné drvené orechy)
prášk. cukor (príp. aj škorica) na posypanie
upečeného múčnika

Ako na to:

Najprv v mise pripravíme omládok. Vo vlažnej vode rozmiešame sladenku a pridáme rozdrobené droždie. Po chvíli, keď sa droždie rozpustí vmiešame múku. Poriadne premiešame, prikryjeme a hodinu necháme kysnúť. 
Potom pridáme k omládku vlažnú vodu (môžete aj mlieko), cukor, citrónovú kôru a šťavu, vanilkový cukor, hladkú múku zmiešanú so soľou a nahrubo zamiešame. Potom pridáme roztopené maslo a riadne premiešame varechou. 
Kto má pekáreň, môže cesto prehodiť do nej, prípadne do misy robota, alebo vymiesime ručne. Ja som ho dala do nádobky DP na program "cesto". Po dokončení programu cesto z DP vyberieme a prehrabeme do pôvodnej misy, ktorú prikryjeme a necháme cesto ešte odpočívať 10 - 15 minút.
Vykysnuté cesto prepracujeme na pomúčenej doske, z cesta odrežeme kúsok o veľkosti vlašského orecha a zvyšok rozdelíme na 12 rovnakých kúskov. Sformujeme ich do malých bochníčkov a necháme ich na doske postáť cca 10 min prikryté utierkou. 
Pripravíme si tortovú formu, ktorú buď vytrieme maslom a vysypeme múkou, alebo na dno formy položíme papier NP, formu uzavrieme a potrieme maslom (olejom) len boky formy. Ešte si necháme roztopiť maslo (ale nesmieme použiť horúce) pripravíme oriešky či mandle na posyp a roztrepeme v miske vajíčko.
Bochníčky cesta postupne rozvaľkáme na veľkosť cca 10 -11 cm. Vkladáme do misky s maslom, omočíme či potrieme a hneď vložíme do formy. Pod prvé pomaslované "ucho" vložíme prvý odrezaný kúsok cesta veľkosti orecha, o ktorý sa bude opierať prvé ucho, aby zostalo v šikmej polohe. Ostatné "uši" po rozvaľkaní a pomaslovaní kladieme asi tak z polovice na predchádzajúce, čiže sa prekrývajú. Keď sú všetky uchále vo forme, prikryjeme utierkou a necháme 15 min postáť, dokysnúť. Zatiaľ necháme vyhriať rúru na 180°C. 
Pred vložením do rúry potrieme povrch roztrepaným vajíčkom a bohato posypeme mandľami či orieškami. 
Pečieme 35 - 40 minút. Ku koncu pečenia môžeme teplotu troška znížiť (170°C). Po vybratí z rúry formu neotvárame, necháme chvíľu (15 minút) stáť vo forme niekde na sporáku. Potom až formu otvoríme a necháme celkom vychladnúť. 

Posypeme zmesou práškového a vanilkového cukru. 

Skvelé na raňajky s mliekom, alebo kakaom, či len tak ku káve... mňam! 😋😋😋   Džem a nutela sú voliteľné 😉 😈



piatok 1. septembra 2017

Gnocchi di Torrette (zemiakové ňoky z Torretta)



      Každý si asi občas donesie nejaký recept z dovolenky, alebo len skúsi recept napodobniť. Pravdaže musí to byť chutná mňamka, ktorá dokáže osloviť, zaujať. Mňa teda fakt zaujali tieto domáce zemiakové ňoky, ktoré pre letných hostí pripravila pani domáca vo vile, kde sme mali ubytko. Jedlo sa dá uvariť za dákych 30 - 35 minút, pravdaže ak ste gnocchi urobili vopred do foroty a zmrazili ich. Ak chceme robiť s čerstvými, treba pridať cca 1,5 hodiny. Predsalen na ňoky treba uvariť zemiaky v šupke, nechať ich vychladnúť (alebo ich uvariť deň vopred), potom zmiesiť s múkou a vypracovať cesto... áach jo, ešte treba cesto vyšúľať, nakrájať na kúsky, roztlačiť vidličkou a vhodiť do vriacej osolenej vody. Uvariť, precediť... Celý postup sa dá nájsť tu! Cesto si môže každý pripraviť tak, ako je zvyknutý. Skúšala som rôzne, no zásadný rozdiel medzi nimi nebol. 
Páči sa mi pomôcka, ktorú používajú talianske gazdinky na formovanie ňokov. Je to taká obyčajná ryhovaná drevená doštička. Na nej sa kúsok zemiakového cesta len prevalí a ňok je na svete. Už som to kedysi videla, teraz som si to aj vyskúšala a je to super. Ak nemáme doštičku, môžeme z cesta robiť malinké guľky a roztlačiť ich vidličkou. Alebo ich na vidličke zošúľame do tvaru ňokov.


Čo na to:

na zemiakové gnocchi som si najviac obľúbila cesto, z ktorého robím aj makové šúľance alebo slivkové gule:

1 kg zemiakov uvarených v šupke, 
2 hrnčeky (2,5dl) polohrubej múky
1 vajíčko
trocha soli
pár lyžíc mlieka
1 PL masla (Flora al. pod.) 

omáčka: (na 4 dospelácke porcie )
1 stredná cibuľa
60 g prerastenej oravskej slaninky
50 g (aj viac) schwarzwaldskej šunky
1 veľká mrkva
1 konzerva sekané paradajky
2 PL paradajkový pretlak
8 ks šampiňóny stredne veľké (aj viac)
3 strúčiky cesnaku
1/2 menšia cuketa (ja som nemala)
1 KL sójová omáčka 
1 KL worcester
2 KL kryštál. cukor
soľ podľa chuti
1/2 KL mleté čierne korenie
3/4 KL kurkuma
   1 KL červená paprika
1/3 KL drvené chilli
1/4 KL mletá rasca
hrsť čerstvá bazalka + oregano
150 g  strúhaný syr (ideálne parmezán alebo grana)
           (alebo kombinácia eidam + parmezán)

na posypanie porcií:
40 - 50 g  parmezán na posypanie

Ako na to:

Cesto na gnocchi si zamiesime vo veľkej mise, aby sme nenarobili zbytočne veľký binec. 
Vychladnuté zemiaky postrúhame do misy, pridáme múku, vajíčko, lyžicu masla, soli len máličko a pri ruke si necháme pohár mlieka s lyžicou, ktorou budeme pridávať mlieko podľa potreby. Nepoužijeme ho všetko. Rukou zhnetieme cesto tak, aby bolo kompaktné. Potom ho vyklopíme na  pomúčenú dosku a obidvoma rukami cesto prehnetieme, aby bolo hladké a nelepivé. Nesnažíme sa do cesta zapracovať veľa múky, aby neboli ňoky potom tvrdé. Hnetieme len krátko. Potom cesto rozdelíme na viac približne rovnakých častí. Každú vyšúľame na dlhý valček s priemerom 1,5 cm. Pokrájame na malé kúsky (najprv si odskúšame, aké veľké guľky budeme robiť) a v dlaniach vygúľame guľôčky. Dávame ich na pomúčenú tácku alebo plech. Guľôčky môžeme sploštiť vidličkou, ale kto sa chce hrajkať a mať pekné gnocchi, môže tvarovať takto KLIK!
Gnocchi uvaríme v osolenej vode, precedíme a opláchneme pod tečúcou vodou.

Na troche oleja orestujeme cibuľu pokrájanú nadrobno, pridáme na malé kúsky pokrájanú mrkvu (lepšie by bolo dať nahrubo postrúhanú), šampiňóny, na klátiky pokrájanú cukinu, osolíme,  pridáme woorchester, sójovku, drvenú rascu, mleté čierne korenie, kurkumu a restujeme spolu. Po chvíli pridáme krájané paradajky aj so šťavou a pretlak, papriku a chilli. Podlejeme trochou vody a dusíme pod pokrievkou do zmäknutia. Necháme ešte zredukovať a odstavíme. Do zmesi prelisujeme cesnak a pridáme posekané bylinky.



V druhej panvici orestujeme na kocočky pokrájanú oravskú slaninku a na konci pridáme schwarzwaldskú šunku a lisovaný cesnak. Už nerestujeme. Kombináciou oravskej slaniny a schwarzwaldskej šunky "nahradíme" taliansku pancettu.
Do tejto panvice vsypeme uvarené gnocchi, ponatriasame, aby sa gnocchi obalili výpekom. Potom celý obsah panvice presypeme do hlbšej misy, pridáme omáčku z prvej panvice, zasypeme časťou syrov (asi 1/4 si necháme na posypanie) a rýchlo zmiešame, aby sa všetko spojilo.

Jednotlivé porcie posypeme trochou syra aj na tanieri.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...