štvrtok 29. decembra 2016

Tyčinky s bielym vínom a Tyčinky s ementálom

        
     Popri vianočných koláčikoch príde chuť aj na čosi slaného a ak to nemajú byť nezdravé kupované chipsy, alebo trocha menej nezdravé kupované krekry, tak potom treba urobiť domáce slané pečivo. Pravdaže to nie je tiež príliš zdravé, ale aspoň viete, čo ste do toho dali a snažíte sa dať to najlepšie.
Zvyčajne robievam rozličné vykrajované tvary, ale kúpila som si v Tescome ich vykrajovač na tyčinky. Takmer som naň zabudla, ale pri vianočnom pečení som naň natrafila v krabici, takže som ho musela použiť:-) . Fajn vecička, a tak sme sa tento rok zaobišli bez praclíkových a iných tvarov a piekli sme samé tyčinky :-). Išlo to krásne rýchlo.


Čo na to:

Tyčinky s bielym vínom
 320 g    hladká múka špeciál
250 g    maslo
    9 PL biele víno
    1 ČL soľ
potretie: vajíčko
sypanie: chia semienka, soľ

Tyčinky s ementálom 
500   g  hladká múka špeciál
250 ml  šľahačková smotana
200   g  maslo
 50  ml  olej repkový
  2  ČL  soľ
220   g  ementál (al. zmes syrov)
1/2  bal. prášku do pečiva (PDP)
potretie: vajíčko
sypanie: rasca, soľ

Ako na to:

Najskôr vyberieme z chladničky maslo a necháme ho povoliť pri izbovej teplote. Pokrájame ho na hrubšie pláty a necháme ho rozbalené. 
Múku preosejeme do hlbšej väčšej misy, pridáme soľ, pokrájané povolené maslo a biele víno. Všetko spracujeme rukou (v mise) a potom prehnetieme na pomúčenej doske. Cesto zabalíme do potravinárskej fólie a necháme v chladničke odpočinúť 1 - 2 hodiny. 
Odstáte cesto rozkrojíme na dve časti a rozváľame na pomúčenej doske. Pod cesto vsunieme hárok papiera na pečenie (PNP) a na cesto položíme vykrajovaciu šablónu, ktorú potom do cesta dobra vtlačíme na viacerých miestach. Po odstránení šablóny podoberáme tyčinky pomocou príborového noža alebo pekárskou kartou a kladieme ich na plech s PNP.  Tyčinky potierame rozšľahaným vajíčkou (+ 1 PL vody či mlieka), posypeme chia semienkami (alebo inými) a morskou soľou.
Pečieme ich vo vyhriatej rúre pri 180°C dozlatista. 

Skúsila som jednu várku vykrojiť priamo na PNP v plechu, aby som si ušetrila prekladanie tyčiniek na plech, ale neosvedčilo sa to. Tyčinky zostali po upečení spečené a pri oddeľovaní sa lámali. Takže toto nebola správna cesta. Pravdaže, cesto môžeme pokrájať na tyčinky aj bežným radielkom. Taktiež môžeme vykrajovať rôzne tvary.
Pri ementálových tyčinkách postupujeme rovnako - do hlbšej misy preosiať múku, PDP,  pridať soľ, rozkrájané povolené maslo, syr postrúhaný na jemných očkách, kelímok smotany a postupne v menších dávkach (asi po 1 PL) pridávame olej. Podľa konzistencie uvidíme, či treba alebo netreba dať celú dávku oleja. Mne to vyšlo asi na 40 ml. Hmotu zhnetieme v mise rukou a potom ešte prehnetieme na pomúčenej doske. Zabalíme do fólie a odložíme na 1/2 hodiny. 
Trocha odstáte cesto rozdelíme na 2 časti, rozváľame na obdĺžnik s hrúbkou 5 mm, podložíme PNP a opäť šablónou vykrojíme tyčinky (z papiera sa lepšie odoberajú ako z pomúčenej dosky). Kladieme ich na plech s PNP, potrieme vajcom a posypeme soľou a rascou.
Pečieme pri 180°C dozlatista



piatok 9. decembra 2016

Škandinávsky studenomilný tartine - Kváskový chlieb (recept od Madlenky)

     K receptu som sa dostala na Pecempecen, kde som ho len tak závistlivo okukávala. Potom ho vyskúšala moja internetová kamoška  a presvedčila ma, aby som ho skúsila i ja. Nechala som sa unášať predstavou, že upečiem taký krásny peceň i ja... No ale predstavy nestačia, tak som sa teda odhodlala.
Už som si dávno odvykla piecť chlieb v nádobe, tak mi pripadalo všetko akési čudné. Ale čo na tom, treba skúsiť a skúšať a vydržať.
     K Madle prišiel recept až z Nového Zélandu a Madla ho trocha zmenila...niečo pridala. Ku mne prišiel recept zo Švédska, aj ja som ho trocha zmenila...niečo som pridala. No a teda toto tu je môj Pán Chlieb :-)
  


 Čo na to:

45 - 50 g aktívneho rozkvasu ( 1 : 1 )
     170 g pšeničnej chlebovej múky (T650)
     170 g pšeničnej hladkej (môže byť kombinácia iných hladkých)
       90 g semolina
       22 g celozrnná špaldová alebo pšeničná
      1 PL Sladenky (prípravok zo sladu, kúpiťmožno v predajniach zdravej výživy)
      1 PL trstinového cukru
    330  g piva  (alebo iná tekutina, minule som robila s cmarom)
      10  g soli
    120  g materského cesta (MD - mother dough - vek 5 - 6 dní)
      50  g tang zhongu (TZ)
     hrsť bieleho sezamu
   1 KL celej rasce
              

Ako na to:

Rozkvas môže byť ľubovolný, pšeničný alebo ražný, alebo miešaný v hocakom pomere, ale pravdaže musí byť čerstvo rozkvasený, zrelý.
Do hnetacej nádoby (robot, dom. pekáreň) vlejeme pivo, pridáme k nemu Sladenku, cukor, rozkvas a TZ. Dobre premiešame, zhomogenizujeme. 
Všetky múky odvážime a preosejeme, prisypeme do misy a spustíme hnetenie. MD postrihané na menšie kúsky pridávame počas hnetenia. Keď vidieť, že múka je kompletne nasiaknutá vodou, necháme hniesť 5 min pri malej rýchlosti, potom vypneme robot a necháme odpočívať 30 - 40 minút, kým beží autolýza. 
Potom cesto posypeme soľou a zastriekneme trochou vody z rozprašovača. Semienka pridáme tiež, ale nie sú povinné. Dokonca v recepte ani neboli. Ale príjemne dochucujú striedku, takže odporúčam. Keď som robila tento chlieb prvýkrát, pridala som mleté orechy. Nie veľa, asi tak zahrsť. 
Necháme hniesť cca 8 - 10 min, potom robot vypneme  a necháme 10 minút v kľude. 
Misu na kysnutie vytrieme olejom a prehrabneme do nej cesto z hnetacej misy. Prikryjeme a necháme kysnúť cca 2 hodiny. Počas toho cesto prekladáme v mise vždy po 30 minútach. Po tomto dvojhodinovom kysnutí s prekladaním vložíme uzavretú nádobu s cestom  do chladničky alebo na studené miesto s teplotou 5 - 6°C a necháme ho tak celých 24 hodín. 
Následne cesto vyklopíme na dosku potretú olejom a vytvarujeme bochník. Ošatku vysypeme zmesou škrobu a kukuričnej múky a touto zmesou posypeme aj bochník. Vložíme ho do ošatky spojmi nahor a vložíme do mikroténového vreca. Opäť necháme kysnúť pri 6°C asi 12 hodín.

Pred pečením vyhrejeme rúru na 260°C spolu s pekáčom či hrncom, v ktorom budeme chlieb piecť.
Chlieb vyberieme z chladničky, vyklopíme z ošatky na papier na pečenie (PNP), urobíme doň pár zárezov a postriekame pomocou rozprašovača. 
Z rúry opatrne vyberieme horúci pekáč a pomocou PNP prenesieme bochník do neho. Prikryjeme pokrievkou a vložíme do rúry. Rúru teraz nezaparujeme ako je to zvykom, keď sa bochník pečie voľne.
Najprv pečieme chlieb 20 min pri 250°C s pokrievkou, potom teplotu znížime na 200°C a pečieme ďalších 20 minút. 
Upečený bochník vyberieme, poklopkáme jeho spodok a dutý zvuk nám signalizuje, že je správne upečený. Ja som ho mala trocha bledý, preto som ho po vybratí z pekáča položila na rošt spolu s PNP a nechala som ho na 180°C trocha ofukovať ventilátorom. 
Upečený bochník postriekame zo všetkých strán vodou a necháme ho na mriežke vychladnúť.
 

 Krájame celkom vychladnutý, lebo striedka je veľmi mäkká, ťažko by sa krájal a rez by škaredo vyzeral.
 
 

 Tento ďalší bochník bol môj prvý pokus (ten s mletými orechmi) a veľmi nám chutil. Preto hneď to ďalšie opakovanie. Rozhodnutie padlo, že to je jeden z najlepších chlebov, resp. z tých, čo najviac chutili.
 
 
 
 
MD - mother dough - materské cesto (kvásková verzia prefermentu OD - old dough - staré cesto s droždím)
85 g čerstvo rozkvaseného pšeničného kvásku (ražný kvások rozkvasíme chlebovou pšeničnou múkou - 10 g ražný kvások + 40 g voda + 40 g pšeničná T 650) 
85 g vody + 170 g pšeničnej chlebovej múky 
Do misky vlejeme vodu, pridáme čerstvý aktívny kvások, dobre rukou rozmiešame a pridáme múku. Rukou hnetieme a cesto sformujeme do gule. Vložíme do uzatvárateľnej plastovej nádobky (objem minimálne 1 liter) a   dáme do chladničky, kde bude zrieť  zopár dní. Najskôr použiteľné je asi 4 dňové MD. 
Pri zarábaní cesta najprv odvážime potrebné množstvo, potom ho postriháme alebo potrháme a vhadzujeme do hnetača počas hnetenia. 
Cesto vydrží v chladničkeminimálne týždeň ale aj dlhšie, no potom by už bolo treba prikŕmiť ho, pridať mu vodu a múku. Mne lepšie vyhovuje predsalen zarobiť si čerstvé staré mother dough. 

TZ- tang zhong - japonský kvások, zložený z bielej múky a vody v pomere 1:5 , uvarený pri cca 70°C, slúži na zjemnenie cesta.
100 g vody + 20 g múky T650 - rozhabarkujeme dohladka a na strednom stupni varíme  za súčasného stáleho miešania, kým nedostaneme hustú kašu. Občas stiahneme z horáka, aby zmes nebola vystavená prílišnému teplu. Celá príprava netrvá dlhšie ako 3 minúty. Hotový TZ necháme vychladnúť a odoberieme si z neho podľa potreby. Zvyšok môžeme uchovať v chladničke cca 3 dni.

pondelok 5. decembra 2016

Chrumkavé kváskové muffiny


     Dnes som tieto muffiny skúšala prvý raz, hoci som si na ne zuby brúsila už dlhšie. Odporučila mi ich známa z FB stránky Pečem pecen, ktorá nimi bola nadšená. No a už som aj ja. Aj keď sa mi zdá, že nie sú úplne najkrajšie, ale bola to malá skúšobná várka. Chutné boli veľmi a nabudúce ich urobím z dvojitej dávky. 
Tieto muffiny majú výhodu, že ich môžeme urobiť súčasne aj naslano aj nasladko. Pri pečení sa vo forme pekne zdvíhajú, nadobúdajú asi aj viac než dvojnásobný objem. Potom sa pri pečení urobí v nich dutina a do nej môžeme po upečení vkladať plnku. Akú? No, rôzne plnky, aké len chcete. A ak po upečení plniť nechcete, nemusíte. Môžete si ich dať s maslom a s džemom, čo veľmi odporúča Madlenka, ktorá žije vo Švédsku a recept je odtiaľ. Uverejnila ho na svojom blogu Korenie života no a teraz koluje na Pecempecen.
A je tu možnosť, že do muffinového cesta naliateho do jamiek formy vložíte kúštik niečoho na ozvláštnenie, napr. kocočku gorgonzoly, na kúsky pokrájanú šunku alebo hoblinky parmezánu a kúsok sušenej rajčiny alebo olivy... možností je veľa.

Čo na to:

  45 g čerstvého pšeničného (event. ražného)  rozkvasu
160 g vlažnéhé mlieka
  80 g múky T650 (ale môže byť aj iná, napr. špaldová)
    2   vajíčka
    5 g soli
trocha oleja alebo masla na vytretie plechu

Ako na to:

Najprv si zapneme rúru a teplotu nastavíme na 230°C. Vložíme do nej aj muffinový plech, niekde do strednej časti.

Všetko zamiešame v jednej miske ako cesto na palacinky. Najprv troška ohrejeme mlieko a do vlažného pridáme kvások. Metličkou kvások v mllieku dobre rozptýlime. Prihodíme celé vajcia, soľ a riadne dopenista prešľaháme. Potom priamo do misky s týmto obsahom preosejeme 80 g múky a znova všetko riadne prešľaháme, aby sme dostali hladké cesto ako na palacinky. 
Ak chceme do muffinového cesta vkladať ingrediencie, pripravíme si ich buď vopred alebo teraz, kým sa rúra vyhreje. Nechystáme ich príliš veľa, pretože dávka cesta je len na 6 kusov.

Nahriaty muffinový plech vyberieme z rúry a vymastíme 6 jamiek. Medzi vymastenými jamkami necháme rad nevymastených jamiek, ktoré pravdaže nebudeme ani plniť. Cesto nalievame do jamiek asi 1/2 cm pod okraj. Počas pečenia muffiny vyskočia, preto aby sa nespiekli, vynecháva sa jeden rad jamiek.
Nech vás nepomýli môj obrázok, ja som muffiny nechcela mať príliš vysoké, preto som jamky plnila iba do polovice. A tiež som nemusela vynechať rad jamiek. 

Do vymastených jamiek nalejeme cesto a vložíme nejakú príchuť, pravdaže len, ak chceme. Ja som dávala malú kocku gorgonzoly a na malé štvorčeky nakrájanú šunku. Plech vložíme čím skôr do rúry a pečieme asi 15 - 20 minút. V polovici pečenia môžeme znížiť teplotu na 200°C a po 15 minútach si pre istotu postrážime farbu, aby muffinky boli krásne zlatohnedé. 
Po vybratí z rúry ich povyberáme z jamiek a konzujeme ich zatepla, resp. vlažné.

Tak trocha som sa obávala, čo na takéto muffiny povie manžel, keď on na novinky príliš nie je a na kváskový chlieb mal problém si zvyknúť. Radšej som mu nič nepovedala a bolo ok... chutili mu, a ešte ako! A prišiel s nápadom, že tieto muffiny by sa mohli niečím plniť...  :-D  :-D

      Nátierky k nim môžeme podávať rôzne - naslano alebo maslo s medom, džemom, či nuttelu, alebo niečo podobné.


nedeľa 27. novembra 2016

Dubčeky - nový pokus o Dubčekove rožky


     Pletenky, ktoré som robila minule, vraj chuťovo dosť pripomínali Dubčekove rožky. To ma fakt potešilo,
lebo už som začala rezignovať. Vlastne som už uverila, že zmizli z tohto sveta bez stopy.
Údajne to bývalo tak, že pracovníci pripravili a odvážili suroviny, spojili ich v miesiči, potom prišiel majster a pridal do miesiaceho sa cesta ešte jednu surovinu... "No a čo to bolo?" Strašne som vyzvedala. Sklamanie ma však prevalcovalo, keď som sa dozvedela, že "To sme veru my nevedeli! "
Tento rozhovor pre mňa urobila Andrea, bývalá študentka, s ktorou sme sa "stretli" na FB. Má v rodine príbuznú, ktorá pracovala v pekárni.
Takže svoje vyzvedanie a pátranie vzdávam. Keď to nejde, tak to nejde! Piecť sa však  bude tak či tak.
     Tieto rožky som robila podľa receptu Raňajkové pletenky, keď teda pripomínali Dubčekove rožky. Rožky som robila veľké, ale tie originálne Dubčeky boli asi ešte väčšie, inak zamotané a úúúžasnéééé .


Čo na to:

kvások
100 ml mlieko
20 g droždie (čerstvé)
1 KL cukor
50 g hladká múka ...... necháme ho kysnúť cca 40 min.
ďalej:
200 ml voda
1 KL soľ
1 žĺtok
300 g múka chlebová pšeničná
200 g hladká (nulka)
60 g oleja
10 g kvalitnej masti
40 g tang zhongu (TZ)


Ako na to:

Na prípravu tang zhongu potrebujeme hladkú múku a vodu, pričom dodržíme ich pomer   1 :  5 . Takže  rozhabarkujeme 20 g múky so 100 g vody, dostaneme 120 g TZ . Rozhabarkaovanú zmes v kastróliku dáme na sporák a zmes miešame. Rýchlo začne hustnúť, preto plameň znížime a neustále miešame, pričom občas dáme mimo horáka, aby sa zmes príliš nezohriala. Mala by mať max. teplotu 70°C. Pekne zhustnutý TZ dáme vychladnúť. Nespotrebovaný uložíme v chladničke (má výdrž cca do 3 dní)  alebo ho vyhodíme.
Pred pečením si ešte pripravíme kvások-omládok z uvedených ingrediencií a necháme ho vykysnúť 40 min.

Múku preosejeme. Do nádoby domácej pekárne dáme vodu, odvážený TZ, ktorý vo vode rozhabarkujeme, prilejeme kvások, žĺtok, vsypeme múku, soľ a spustíme pekáreň. Počas miesenia, keď vidíme, že múka nasala kvapalinu, prilejeme aj olej a masť. 
Pekáreň necháme miesiť na programe CESTO a program stopneme o 15 min skôr. 
Cesto vyklopíme na dosku a rozdelíme ho na 8 - 9  rovnakých častí, ktoré sformujeme do bochníčkov a necháme chvíľu postáť. 
Potom bochníčky rozvaľkáme a cesto zmotáme do rohlíkov.  Je viacero spôsobov na ich motanie a preto sa môže každý rozhodnúť podľa seba, ktorý spôsob mu vyhovuje viac. Rozvaľkanie bochníčka do tvaru elipsy a následné zmotanie, ktoré pripomína tvarovanie knedle, alebo rozvaľkanie bochníčka do tvaru trojuholníka a následné stáčanie od základne ku špicu, ktorý stále naťahujeme sú  dva obvyklé spôsoby tvarovania, ale obidva si vyžadujú po zmotaní cesta ešte konečné vyšúľanie rožka na nepomúčenej doske. 

Vytvarované rožky kladieme na plech s papierom na pečenie a zahneme ich do oblúka. Mne sa na plech zmestili po štyri kusy. 

Necháme ich 20 - 30 minút dokysnúť. Počas toho ich potrieme zmesou rozšľahaného vajca a lyžice mlieka, posypeme ich soľou a makom alebo rascou.
Pečieme ich vo vyhriatej rúre 230°- 220°C / 20 - 25 min ( po 5 min. znížime na 200°C) so zaparením a postriekaním celého plechu.

Po vybratí z rúry ich uložíme tak, aby sa chladili z každej strany a jemne ich postriekame vodou (nie je podmienkou).





Prosím, ak náhodou práve Vy odskúšate recept s nejakou odchýlkou a dosiahnete nuance, ktorá robí rohlík dubčekom, dajte mi, prosím vedieť.

pondelok 21. novembra 2016

Raňajkové pletenky

      Tieto pletenky sa chystám urobiť znova, pretože boli naozaj skvelé a chcem skúsiť takto upiecť aj rožky, čosi ako povestné Dubčeky. 
Mrzí ma, že mám takéto zlé fotky. Ale väčšinou všetko pečiem večer a pretože žiarovky podľa odporučenia EU výrobca vyrába s takým nažltlým svetlom, moje fotky sú žlté...  V špecializovanej predajni tvrdil predavač, že tieto žiarovky najlepšie imitujú denné slnečné svetlo. No mne to skôr pripomína žlté monochromatické svetlo. Tak neviem, radšej asi už nebudeme nakupovať žiarovky u špecialistov!


Čo na to:


kvások
100 ml mlieko
20 g droždie (čerstvé)
1 KL cukor
50 g hladká múka ...... necháme ho kysnúť cca 40 min.
ďalej:
200 ml voda
1 KL soľ

1 žĺtok
300 g múka chlebová pšeničná
200 g hladká (nulka)
60 g oleja
10 g kvalitnej masti
40 g tang zhongu (TZ)


Na prípravu tang zhongu budeme potrebovať len hladkú múku a vodu, pričom musíme dodržať ich pomer   1 :  5 . Tang zhong môžeme pripraviť aj vopred, vydrží v chladničke cca 3 dni bez ujmy. Takže môžeme si pripraviť TZ napr v množstve 90 g --- 15 g hladkej múky rozhabarkujeme so 75 g vody, alebo 20 g múky rozhabarkujeme so 100 g vody...vtedy dostaneme 120 g TZ a s týmto množstvom sa pracuje očosi lepšie ako s predchádzajúcim. Rozhabarkaovanú zmes v kastróliku dáme na sporák a zmes miešame. Rýchlo začne hustnúť, takže plameň znížime a neustále miešame, pričom občas dáme mimo horáka, aby sa zmes príliš nezohriala. Mala by mať max. teplotu 70°C. Isteže ju nebudeme špeciálne merať, ale nechceme ju hicovať, keď sa to nemá. Pekne zhustnutý TZ dáme vychladnúť. Nespotrebovaný uložíme v chladničke  alebo vyhodíme.
Pred pečením pripravíme kvások z uvedených ingrediencií a necháme ho vykysnúť 40 min.
Múku preosejeme. Do nádoby domácej pekárne dáme vodu, odvážený TZ, ktorý vo vode rozhabarkujeme, prilejeme kvások, žĺtok, vsypeme múku, soľ a spustíme pekáreň. Počas miesenia, keď vidíme, že múka nasala kvapalinu, prilejeme aj olej a masť. Pekáreň necháme miesiť na programe CESTO a program stopneme o 15 min skôr. 
Cesto vyklopíme na dosku. Nemúčime, lebo cesto vôbec nelepí a zle by sa šúľalo.
Rozdelíme ho na 8 - 9  rovnakých častí a necháme chvíľu postáť.
Každú časť na doske zošúľame na dĺžku 50 cm a spletieme. Obrázkový návod na prepletanie je tu
Kladieme ich na plech s papierom na pečenie (PNP), kde ich necháme pár minút dokysnúť.



Ja som ich dala na 15 min do trúby s horúcou vodou, teplota bola na minime. Potom som ich vyberieme von, plech zakryjeme fóliou alebo utierkou a teplotu rúry nastavíme  na 200°C.
Pletenky  potierame rozšľahaným bielkom s 1 PL mlieka, posypeme ich sezamom a soľou (kto chce, môže inými semienkami) a posprejujeme vodou. Pečieme ich dozlatista, každý podľa svojej rúry. Pre orientáciu u mňa to bolo cca 15 - 20 min.


Upečené pletenky posprejujeme  vodou a vyložíme ich  na mriežku chladnúť.


streda 12. októbra 2016

Kuracie prsia pod baklažánom zapečené nivou

    Strašne jednoduchý a pomerne rýchly recept je vždy dobre mať poruke. A v tomto prípade ide ešte o výbornú mňamku, ktorej súčasťou je baklažán, takže v mojom prípade nie je čo riešiť. Baklažány máme radi a v tomto jedle sú skvelo skombinované s ostatnými surovinami.
    Už som mala za sebou prvú fázu prípravy, keď muža privábila do kuchyne vôňa zisťovať, čo bude na obed. Začal ohŕňať nos, a že nechápe, načo akési zapekanie, keď už takto opečené mäsko je dobré??? A že baklažán nech je bez mäsa a inokedy, že on na to nemá chuť ... vymýšľal ako taký rozmaznanec. Nepovedal to, ale ja viem, čo by chcel najradšej. Ale koho by bavilo stále vyprážať kuracie rezne?! No keď sme obedovali, už zase pre zmenu nechápal, ako je možné, že si toto jedlo nepamätá a vraj prečo ho nerobievam častejšie?
 

 Čo na to: 

 (pre 4 osoby)

4 ks kuracie prsia
čierne korenie (čerstvo namlieť)
soľ
6 plátkov oravskej slaniny (alebo inej prerastenej)
1 veľká cibuľa
1 - 2 strúčiky cesnaku
1 baklažán
syr niva na zapekanie (alebo gorgonzola)
šľahačková smotana
trocha vývaru
olej 

Ako na to:

Kuracie prsia rozrežeme naplocho, osolíme a okoreníme čerstvo mletým čiernym korením. V panvici rozohrejeme olej a filety postupne opečieme. Vyberieme ich do hlbokého taniera a prikryjeme alobalom. 
Plátky slaniny pokrájame na pásiky, cibuľu na polmesiačiky. 
Slaninu i cibuľu rozhodíme na dno zapekacej nádoby, na to poukladáme tesne vedľa seba opečené filety a polejeme výpekom...Ak sme mali viac oleja, ten zlejeme, aby jedlo nebolo príliš mastné. 
Baklažán pokrájame na 0,5 cm hrubé pozdĺžne plátky. (Pravdaže by mohli byť aj kolieska baklažánu, ale pozdĺžnymi rezmi pozakrývame jednotlivé filety, takže je to logickejšie). Plátky osolíme a okoreníme, vkladáme do múky, ktorú  z nich trocha strasieme a vkladáme do rozpáleného oleja. Opečieme ich do okrového sfarbenia a z oleja ich hneď vyberáme a kladieme na jednotlivé filety. 
Cesnak pokrájame na plátky a rozložíme na baklažánové plátky. 
Nivu alebo gorgonzolu postrúhame nahrubo a posypeme baklažány. Syra nemusíme dať príliš veľa, ak strážime kalórie, odhadom 50 g postačí. Ale nezamieňajme typ syra. Recept je odskúšaný s rôznymi druhmi, ale vždy bol najlepší s týmto plesňovým syrom. Maximálne zameňte nivu za gorgonzolu alebo tatranský rival.


Obsah pekáča podlejeme asi 1 dl horúceho vývaru a šľahačkovou smotanou. Kto si to môže dovoliť a nepriberá, môže naliať celý kelímok, ale nie je to nutné... stačí 100 ml. Ja som dokonca ani šľahačkovú smotanu nepoužila, (pretože niekto prederavil vrchnák a odlial si do kávy a nejako sa mi už nezdala) tak som dala len smotanu na varenie - asi 1- 1,5 dl. Nie je to úplne ekvivalentné, ale zasa menej kalorické. 
Dáme zapekať do rúry vyhriatej na 190°C asi 20 minút. 
Podávame s ryžou a hlávkovým (či iným listovým) šalátom.


 Týmto ďakujem svojej milej kolegyni K.K. a jej ockovi, ktorý recept vymyslel :-)

piatok 16. septembra 2016

Gnocchi salmon


    Keď som v Prahe v istej reštike na Barrandove,  neviem si tam nikdy vybrať žiadne iné jedlo ako Gnocchi salmon. Robia ho fantasticky a keby porcia bola aj dvojnásobná, asi by som nasilu zmamlala všetko! Nech aj prasknem :-) . Nikde inde som toto jedlo ešte nejedla, ale lepšie nemôže byť ako u nich! 
Dávnejšie som sa pokúšala zreprodukovať, ale nebolo to presne ono, i keď bolo dobré. No a teraz som mala recept priamo z onej reštiky aj keď len tak zrýchlika. Tak som sa pustila do experimentu.


Čo na to:

zemiakové gnocchi (podľa počtu osôb - pre 4 osoby cca 500 - 600 g)
malá cibuľa
losos filet cca 250  - 300 g
2 - 3 strúčiky cesnaku podľa veľkosti a chuti
100 g listového baby špenátu
3 PL oliv. oleja
orech masla
soľ
mleté čierne korenie (mčk)
zmes korenia na lososa
kelímok šľahačkovej smotany
100 g strúhaného syra (gouda, eidam ap.)
100 g strúhaného syra gorgonzola
trocha rybieho vývaru (ja som dala zeleninový)
trocha worcesteru
podľa chuti tabasco (alebo piri-piri či niečo podobné)

Ako na to:

Zemiakové gnocchi si môžeme kúpiť alebo pripraviť doma. Ak použijeme kúpené, príprava tohto jedla bude patriť k minútkam. Ak budeme vyrábať domáce gnocchi, bude to na dlhšie... 
Ja používam polotovary iba výnimočne, keď som buď v časovej tiesni alebo ma priškripnú zvláštne situácie. Inak mám radšej domáce, i keď je s tým dosť práce. Pravdaže len vtedy, ak mám čas. Ak ho nemám, tak to musí počkať. 
Pripraviť gnocchi nie je príliš zložité, ani drahé, chce to len ten čas. Ich prípravu popíšem v inom článku.

Gnocchi uvaríme v slanej vode podľa návodu na obale, alebo ak ste urobili domáce, tak keď vyplávajú na povrch, povaríme ich cca 3 minúty. Do vody, v ktorej sa varia, pridáme aj olej (1 - 1,5 PL) , aby sa nezlepovali počas varenia. Uvarené precedíme a necháme odkvapkať.

Lososa opláchneme a osušíme papierovou utierkou. 



Radšej necitrónovať alebo len veľmi jemne. Potom filet osolíme a sypneme mčk a losos korením. Opečieme ho narýchlo z obidvoch strán na olivovom oleji (cca 2 min každú stranu) a potom ho vyberieme na tanier.


Do hlbšej panvice vložíme orech masla, pokrájanú cibuľu a cesnak, môžeme pridať aj trocha olivového oleja, na ktorom sme robili rybu. Orestujeme a prihodíme špenátové listy, ktoré necháme chvíľočku pod pokrievkou.


Zatiaľ opečeného lososa pokrájame na kocôčky a prihodíme k špenátovým listom.


Syry postrúhame nahrubo, gorgonzolu stačí pokrájať alebo roztlačiť, ak je príliš mäkká. Syry prihodíme k špenátovej zmesi, prilejeme smotanu a necháme syry roztaviť.


Ak je zmes hustá, zriedime ju trochou vývaru. 
Dochutíme tabascom, worchestrom, prípadne dosolíme a dokoreníme každý podľa vlastnej chuti. Omáčka by mala byť jemne štipľavá a vyvážene slano-sladkastá smotanovej chuti (sladkastá len po smotane). 
Do tejto zmesi vložíme uvarené gnocchi, premiešame 



a vrch posypeme zvyškom gorgonzoly, polejeme trochou vývaru a dáme zapiecť na 12 - 15 minút do rúry.


Nezabudnite zapiť pohárom dobrého vínka.
 

štvrtok 1. septembra 2016

Pletenky s grahamovou múkou


   Sú situácie, keď treba zaimprovizovať a ja som sa v takej nedávno ocitla. Máte návštevu, všetko sa pojedlo a potrebujete narýchlo niečo spáchať, pričom ste vopred nemysleli na akési zarábanie cesta, resp. ste vôbec nepredpokladali, že by sa zišla biga alebo old dough - staré cesto, že by ste mali piecť pečivo. 
Ak teda nemám zarobený žiadny z uvedených prefermentov, tak skúsim urobiť omládok. Ak nemám čas ani na ten, tak si nepomôžem a urobím úúúplne tie najjednoduchšie pletenky či rožky... 
   Takže toto sú také rýchlopletenky, niečo, s čím sa vo výrobe nekašlú a bleskovo urobia. Na rozdiel od tých sú tieto ale bez prídavných látok chemického charakteru, bez urýchľovačov kysnutia, bez prípravkov na to a hento... 



Čo na to:

250 ml voda
  20 g droždie
   1  PL (zarovnaná) trstinový cukor
   2  PL ražného kvásku (nemusí byť)
150 g  grahamová múka
200 g hladká múka
100 g polohrubá múka
   1 PL (zarovnaná) soľ
   3 PL bravčová masť (sádlo)
na potretie: vajíčko rozšľahané s 1 PL vody
na posypanie: hrubozrnná soľ + černucha, celá rasca , prípadne iné semienka

Ako na to:

Do DP dáme suroviny v uvedenom poradí a zapneme program cesto.
Vykysnuté cesto na pomúčenej doske prepracujeme, rozdelíme na 8 dielov a necháme pár minút odpočinúť.
Z dielov vyšúľame na nepomúčenej časti dosky šulec 25 - 27 cm dlhý.
Z neho stočíme  pletenku a) šúlec sformujeme akoby do tvaru číslice 6  b) hornú časť šesťky chytíme a prevlečieme cez jej bruško tak, aby koniec šúľca vyliezol na pravej strane; c) bruško "šesťky" zvrtneme ako keby sme ho chceli prerobiť na 8 osmičku ; d) do dolnej časi očka tejto osmičky vsunieme zprava koniec šúľca, aj ho zospodu trocha potiahneme. Niekedy sa totiž pri následnom kysnutí vytiahne von .



Hotové pletenky taktiež uložíme na plech s PNP a dáme dokysnúť spolu s rožkami cca 20 minút.



Pred pečením ich potrieme zmesou vajíčka a vody, posypeme soľou, černuchou alebo rascou, prípadne inými semienkami. Plech posprejujeme vodou a vložíme ho do rúry vyhriatej na 190 - 200°C a pečieme asi 15 - 20 minút. Upečené pokladieme na rošt kvôli chladnutiu, aby sa zospodu nezaparili.

sobota 13. augusta 2016

Kysnutý koláč s tvarohom, makom a čučoriedkami

 
   Je to pomerne jednoduchý recept a práca ide odruky, takže kto má domácu pekáreň, bude mať na práci len odváženie zopár surovín, vymiešanie plnky a posýpku dajte mrviť buď deťom alebo manželovi, nech sa môžu tešiť, že pomáhali a piekli. Bude im viac chutiť :-) 
Rozpis surovín v recepte postačí na dva veľké koláče s priemerom cca 26 -27 cm, alebo na jeden veľký a 10 - 11 ks moravských buchiet, resp. na dva plechy týchto moravských koláčov. Keby som mala viac čučoriedok, tak pravdaže urobím dva veľké. Ale my sme sa pustili do nich ako kobylky a do koláča už veľa nezostalo. 



Čo na to:

Cesto:
450 g polohrubej múky,
2 žĺtky,
3 PL kryštálového cukru (mierne kopcom),
1/2  čL soli,
 90 g oleja,
1 PL  rumu,
18 g  droždia,
1 hrnček mlieka (250 ml)

Plnka: 
1 bal.tvarohu (hrudkovitý)
1/2 bal. mascarpone
cukor práškový podľa chuti
1 vanil.cukor,
citrónová kôra z 1 citróna
brusnice,
malinový džem (čučoriedkový)
slivkový alebo iný lekvár (v prípade Moravských koláčov)
mletý mak s cukrom (baj očko, ja som dala asi 8 -10 dg)
čerstvé čučoriedky

Okrem toho:
maslo na potieranie
1 bielok + 1 PL mlieka rozšľahať

Posýpka:
1 PL  masla
polohrubá (hrubá) múka podľa potreby
práškový cukor podľa potreby

Ako na to:


Do nádobky domácej pekárne (DP ) vlejeme vlažné mlieko, pridáme cukor a rozmrvené droždie. Môžeme posypať dvoma lyžicami múky. Necháme stáť asi 20 minút. Potom pridáme ostatné ingrediencie, necháme vymiesiť a vykysnúť jemné cesto.
Zatiaľ pripravíme ostatné potrebné náležitosti a zamiešame tvarohovú plnku. Kľudne môže byť tvarohová plnka s cukrom a žĺtkom, ako sa klasicky pripravuje. Ja som zmiešala tvaroh s mascarpone a cukrom. Táto kombinácia mi veľmi chutí. Došla som na ňu raz, keď som chcela tvarohové palacinky, ale prozreteľnosť zastavila moju ruku pri rozklepnutí vajíčka a pohrozila mi ...No, no, no!
Vari ti je ľúto, že niekto z rodiny nemá salmonelózu? No veru...to by som nechcela,  tak som kutrala v chladničke, čím nahradím žĺtok a spásne mi udrel do očí  mascarpone. A palacinky boli de luxe. Inokedy som mascarpone vymiešala s tvarohom do žemľovky a tiež sa to osvedčilo, takže teraz som už neváhala. 
Dúfam, že to, čo predávajú ako biocitróny, sú bio naozaj, nielen papierovo. A pridala som aj trocha šťavy, mohla som aj viac...
Vymiesené cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, sformujeme ho, rozkrojíme na 2 časti a sformujeme do bochníčkov. Necháme ich postáť pár minút. 
Ja som jeden bochník potom rozvaľkala do tvaru obdĺžnika, ten rozdelila na 3 pruhy a zvislo na 4 časti. Tie  som potom plnila tvarohovou plnkou, pridala som do každého zopár brusníc, uzatvorila som cesto a dávala na plech s PNP (papier). Tie som nechala na plechu dokysnúť asi 25 min a natrela som ich zvrchu olejom. Potom do nich treba vtlačiť malou lyžičkou jamku, do ktorej vložíme lekvár alebo hustý džem. Každý koláč obídeme maslovačkou namočenou v zmesi rozšľahaného bielka s 1 PL mlieka. Posypeme posýpkou. Dáme piecť do vyhriatej rúry 180 - 190°C asi 20 - 25 min. Na spodok rúry môžeme vložiť starý pekáč s vodou, ktorá bude zvlhčovať prostredie, alebo postriekame len plech s koláčmi (ja som len postriekala). 
Koláče som robila na večeru a tieto Moravské som piekla ako prvé, takže kým sa dopiekol ten veľký, z týchto malých už pomaly nebolo čo odfotiť :-)... Ale podobné tu na blogu už sú aj tak.. 


   Veľký koláč urobíme tak, že na PNP rozvaľkáme druhý bochníček do tvaru kruhu (asi ako plytký tanier). Spolu s papierom PNP ho prenesieme na plech. Okraje cesta prstami pozahýbame do vnútra kruhu, čím vytvoríme akýsi mantinel. Cesto potrieme malinovým džemom, potom navrstvíme zvyšok tvarohovej plnky a rovnomerne ju rozotrieme. Nemusíme vtláčať tvaroh pod mantinely, lebo sa tam dostane aj sám akýmsi čudným podivuhodným zásahom. (Najskôr kysnutím a tlakom surovín zvrchu na cesto). 
Je už na každom, ako rozhodí čučoriedky po koláči a dokončí jeho úpravu. Ja som to urobila takto:
Po obvode mantinela som naniesla džem ( určite by bol vhodnejší čučoriedkový, ale nemala som, no a malinový bol vhodný...bol výýýborný, aj keď kupovaný Maribel) vo vrstve cca 3 cm. Na džem som nasádzala tesne vedľa seba čučky a potom som to zasypala makovo-cukrovou zmesou. V strede koláča som postupovala rovnako, ale mak som tam už nedávala.
Nakoniec ešte koláč potrieme bielkom, posypme drobenkou, posýpkou pripravenou z masla, múky a cukru. Postriekame vodou ani nie tak koláč ale jeho papierové okolie.
Piekla som ho na pizza programe a po 15 minútach bol ok.



sobota 30. júla 2016

Chlieb s patée fermenté a tangzhongom


     Preferment - staré cesto, alebo old dough (OD) či paté fermentée (PF), alebo oereg tészta (OT) poznám už dlhšiu dobu a veľmi som si ho obľúbila. Robievam s ním nielen chleby ale aj niektoré pečivá. Keď som sa dozvedela o japonskom kvásku tangzhongu (TZ), musela som ho rýchlo vyskúšať. Skúšala som ho na kváskovom chlebe a potom som párkrát skúsila aj koalíciu TZ + PF... :-)  Tentokrát som na zamiesenie použila zmes kefíru z tibetskej huby a vody. Tá dvojkoalícia si s kefírom z tibetskej hubky asi celkom dobre rozumela, zdá sa.



Čo na to:

Staré cesto (-old dough - paté fermentée) pripravené aspoň 1 deň vopred  - 280 - 300 g

Ďalej:      300 g voda + kefír ( 1 : 1) alebo len voda
               250 g pšeničná múka T650
               130 g múka hladká
                   5 g droždie čerstvé
               1 KL kryštál. cukor
               2 KL soľ
               2 KL rasca
               1 PL masť alebo olej

Tangzhong:    25 g hladká múka
                  100 g voda

Ako na to:

Minimálne 1 vopred pripravíme preferment - staré cesto (PF, OD). Tiež si môžeme vopred pripraviť tangzhong (japonský kvások) - V kastróliku prešľaháme vodu s múkou a dáme na sporák. Za stáleho miešania, keď zmes hustne, dostaneme škrobovitú škaredú hmotu, ktorú potom hneď dáme dole z platne. Nemali by sme ho trápiť príliš vysokou teplotou, maximum 70°C... Necháme ho vychladnúť. Môže byť v chladničke uchovaný po 3 dni.

Z pripraveného starého cesta odoberieme asi hodinu pred zarábaním chleba 280 - 300 g, zvyšok vrátime do chladničky k ďalšiemu použitiu.  Cesto prikryjeme fóliou, aby neoschlo, ale aby sa ohrialo.
Do nádoby DP alebo robota pripravíme tekutinu, či samotnú vodu alebo zmes kefíru a vody (1 :1). Rozdrobíme do nej droždie, pridáme cukor (kto nechce, nemusí dať, ja dávam kvôli chuti) a ešte pridáme vychladnutý tangzhong... to len tak "baj očko" 1 PL . Rozmiešame. Pridáme odváženú múku a spustíme robot (alebo pekáreň)  Necháme zamiešať tak, aby bola múka nasiaknutá, aby suroviny boli viditeľne zmiešané, cca 5 - 6 minút. Potom vypneme a necháme 20 -30 minút v kľude.

Po malej prestávke pokračujeme. Už nám zostáva pridať len soľ, rascu, staré cesto a tuk. Staré cesto postriháme nožnicami alebo ho len tak potrháme v rukách. Postupne ho vhadzujeme počas miesenia.  Zmes necháme vymiesiť a nakysnúť.

Vykysnuté cesto vyklopíme, stočíme, poobraciame ho na doske a vyformujeme ho buď do guľatého alebo do šiškovitého tvaru, podľa toho, akú ošatku chceme použiť. Bochník potrieme škrobom a ražnou múkou, ktorou sme vysypali aj ošatku.Bochník uložíme do ošatky spojom hore, posypeme múkou a vložíme do mikroténu. Necháme ho nakysnúť na dvojnásobok. 

Nakysnutý peceň vyklopíme z ošatky, podľa úvahy narežeme alebo nie, postriekame vodou a dáme piecť do rúry vyhriatej na 250°C, súčane na spodok rúry vlejeme horúcu vodu kvôli zapareniu. Po uplynutí 15 minút teplotu znížime na 190° a odstránime zaparovací pekáč s vodou. Pečieme ďalej 30 minút. Po vypnutí rúry nechám chlebík ešte chvíľu vo vnútri ( 3 - 5 min). 

Upečený chlieb vyberieme, poklopkáme jeho spodok, dutý zvuk nás tak trocha upokojí, že by mal byť upečený ok. Trocha ho zasa ovlažíme vodou , buď postriekame alebo potrieme a necháme ho na mriežke vychladnúť.

pondelok 4. júla 2016

Mexický guláš (v tlakovom hrnci)

     Nechala som sa zbaláchať predavačom a kúpila som. Neviem, či kvôli tomu, že bol taký šialene výrečný a uverila som vychvaľovaniu jeho hovädziny a kuchárskeho umenia jeho manželky, alebo že som mala takú velikanánsku chuť na hovädzí guláš? Kúpiť hovädzie mäso vákuovo zabalené a pokrájané na kocky som nikdy nepovažovala za rozumné a odrazu som ho niesla v taške. Ten chlapík teda vie predávať. A ja som rozmýšľala, čím to? Asi, že tak tú manželku vychvaľoval a aký senzi guláš navarila z tých kociek...?
     Našťastie sa ukázalo, že chlapík neklamal a veru som sa tešila, že som sa nechala ukecať. Bol to fakt kvalitný tovar... perfektné!


Čo na to:

750 g hovädzieho mäsa na guláš 
 2 PL masti
 2 PL oleja
    1   velikánska cibuľa (alebo 2 menšie)
 40 g prerastenej slaninky (oravská najlepšie)
1,5 KL červenej papriky
0,5 KL mletého čierneho korenia  (mčk)
1/3 KL rasce
   1 KL soli alebo podľa chuti (dosolíme pred dovarením)
   2 KL majoránky
0,5 KL paprikovej pasty Eros Pista
1-2 KL paradajkového pretlaku
   3 ks  cesnakových strúčikov
vývar na podliatie (hovädzí al. zeleninový)
mrazený alebo čerstvý hrášok
šampiňóny (nemusia byť)
1,5 PL hladkej múky na zahustenie

Ako na to:

Mäso opláchneme, osušíme a pokrájame na kocky, rovnako aj cibuľu, cesnak na plátky.
Na panvici rozohrejeme olej a na ňom opečieme cibuľu spolu s cesnakom. Občas pomiešame.
V tlakovom hrnci rozpustíme masť a na rozpálenej masti opečieme kocky slaninky a troška neskôr i pokrájané kocky mäsa. Stále miešame, aby sa kocky opiekli a zatiahli zo všetkých strán čo najrýchlešie. 
Pridáme mčk, rascu a papriku. Stále miešame, aby sa paprika nespálila. Pridáme opečenú cibuľu s cesnakom z panvice, pridáme paprikovú pastu a paradajkový pretlak a spolu premiešame. 
Keď zmes v hrnci pustí šťavu, pridáme vývar (asi 0,25 l) , uzatvoríme tlakáč a necháme variť cca 40 minút od natlakovania. Potom hrniec otvoríme, skontrolujeme stav mäsa a množstvo tekutiny. Myslela som, že budem musieť doliať tekutiny a variť ďalej, ale mäso bolo hotové, bolo mäkkučké a šťavnaté. 
Keby mäso ešte nebolo ok mäkké, tak dolejeme tekutinu a varíme ešte do zmäknutia.
Takže ak je mäso mäkké, môžeme už pridať pokrájané šampiňóny a hrášok, dosoliť ako potrebujeme a podusíme pod pokrievkou ale bez tlakovania. Pravdaže čím kratšie, len aby hrášok zmäkol. Občas miešame, prípadne dolejeme i trocha vývaru. 
Nakoniec v troche vody rozhabarkujeme múku a vlejeme do vriaceho gulášu, nakoniec pridáme ešte majoránku a povaríme 5 minút.
     Mexický guláš sa podáva s ryžou. Ja som musela variť aj zemiaky, lebo vraj "ku gulášu jedine zemiaky!"

Žemle s prefermentom


     Pečivo som už dlhší čas nepiekla, ale mám jeden recept, ktorý som už skôr chcela vyskúšať a konečne naň asi dozrel čas. Je to recept, v ktorom sa používa preferment, takže príprava je nadlhšie. Nič to zato, ale
je to celé úplne ľahké, jednoduché. 
     Prefermenty sú akési kvásky, tzv. štartéry kysnutia. Ak ste niekto už boli na mojom blogu, asi ste tu zbadali nejaké recepty, v ktorých sa vyskytuje tzv. old dough - staré cesto - paté fermenteé  - oeroeg tészta (je to stále to isté len v rôznych jazykoch), alebo recepty s bigou... Sú to tiež štartéry kysnutia, resp. prefermenty. S nimi zarobené cesto je oveľa lepšie ako len jednoduché s pridaním kvasníc. No a kto by nechcel mať lepšie, chutnejšie? Preferment nielenže kysnutie naštartuje a cesto kysne krásne prekrásne, ale do receptu môžete dať kvasníc menej... Nie z dôvodu šetrenia financií, veď to je zanedbateľná položka, ale vieme predsa, že priveľa droždia v pečive žiadúce nie je. A to nie iba preto, že kvasnicovú arómu môže byť cítiť, ale aj zo zdravotných dôvodov ( kožná pleseň, vyrážka, exémy a pod.). Takže zníženie množstva droždia je prospešné. 

Čo na to:

na preferment:
150 g vlažnej vody
150 g hladkej múky
    5 g čerstvého droždia
ďalej:
350 g hladká múka
150 g polohrubá múka
200 g grécky jogurt
100 g voda
  50 g rozmäknuté maslo
2 PL  masť
5-7 g čerstvé droždie
2 KL soľ
1 KL kryšt. cukor
na dokončenie:
soľ, sezam alebo iné semienka na posypanie
vajce + 1 PL mlieka na potretie

 Ako na to:

Najprv pripravíme štartér, teda preferment, ktorý je najlepšie zarobiť večer pred pečením, lebo musí dlhšie kysnúť, fermentovať.  Zmiešame droždie, vlažnú vodu a pridáme múku. Všetko spolu zamiešame varechou a trolinka poobraciame. Misu prikryjeme fóliou a necháme 8 - 12 hodín kysnúť vonku na linke, kde nebude prekážať. Ráno uvidíme na povrchu prefermentu kopec bubliniek.

Do misy preosejeme múku, vyhĺbime v nej jamku, vlejeme do nej vlažnú vodu, cukor a rozmrvené droždie, pridáme jogurt, celý preferment a zamiešame varechou. Rozpustené alebo povolené maslo i masť pridáme na konci spolu so soľou. Znova premiešame varechou a vypracujeme buď elektrickým ručným hnetačom, alebo cesto prehodíme do nádobky DP, alebo priamo do nej nahádžeme suroviny...alebo robotom, komu čo vyhovuje.
Ja som nemala grécky jogurt, tak som dala ten môj obľúbený , ktorý mám v chladničke skoro vždy, čiže biely Bánovecký smotanový. Používam ho ako menej kalorickú náhradu smotany do zálievok, dressingov, majonézy alebo ho len tak capnem na kúsok nakrájanej šalátovej uhorky, osolím a zjem.  Mám ho rada, lebo je menej kyslastý ako iné typy. Tento jogurt je 125 gramový.
Takže po pridaní 125 g tohto jogurtu som pridala viac vody- asi 150 ml.  Ale ak nemáte grécky jogurt a dáte takýto ako ja, môžete ho zasuplovať pridaním kyslej smotany a potom dodržte objem vody v pôvodnom recepte. Malo by to byť ok, len mne to napadlo trocha neskôr.  
Ja som mala cesto v DP, na programe "cesto" a nechala som ho tam aj kysnúť. Nechala som ho tam aj po skončení programu, ale treba to kontrolovať,aby cesto nevyliezlo z nádobky a nenarobilo nám zbytočnú robotu. Takže potom ho prehodíme do vyolejovanej misy a prikryjeme . Cestu necháme dosť  času na kysnutie, aby naše pečivko bolo eňo - ňuňo :-) .  (Čas kysnutia môžeme predĺžiť aj pobytom cesta v chladničke. Čím dlhšie necháme cesto kysnúť, tým lepšie pre nás. Po vybratí z chladničky mu ale dáme šancu zohriať sa na okolitú teplotu, až potom s ním pracujeme ďalej ).

     Nakysnuté jemnulinké cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, vytiahneme ho do obdĺžnika a poprekladáme. Sformujeme ho do bochníčka a necháme chvíľu postáť. 
Potom bochník rozkrájame na primerane veľké a rovnaké porcie, ktoré tiež potom sformujeme do malých bochníčkov.  Ja som si pri tomto pomáhala váhou, mala som nakoniec 18 malých bochníčkov. 
Tie zasa necháme odpočinúť 10 - 15 minút a potom ich spracúvame.
Šúľame ich na doske na dĺžku asi 25 cm. Potom vždy spájame dva šúľce spôsobom, že ich sformujeme ako písmeno U a položíme ich proti sebe, resp. takto dáko. Ako vidíte, som "expert" na kreslenie na počítači :-D

Keď ich máme takto proti sebe položené, tak konce spodného šúľka, označené ako 1 a 2 prestrčíme zhora do  medzery v lokalite označenej ako 3... a potom ich zospodu môžeme trocha povytiahnuť. Lepšie sa prepletajú užšie šúľky, len to potom horšie vyzerá. Ale myslím, že z toho sa nejako nestrieľa. Aspoň je vidieť, že pečivko je home made. Kladieme ich na plech s PNP, prikryjeme ich fóliou (môžeme ju potrieť olejom, aby sa náhodou neprilepila) a necháme 30 min dokysnúť.

Zatiaľ zapneme rúru na 200 - 210°C a spodný pekáč na dno rúry, do ktorého budeme vlievať vodu kvôli zapareniu priestoru.
Pekne nakysnuté pečivká potrieme zmesou rozšľahaného vajíčka a 1 PL mlieka, sypneme semienkami a soľou. Na plechu ich postriekame vodou z rozprašovača a vložíme do rúry. 
Ako je vidieť z fotiek, robila som aj zopár menších zapletancov, ktoré boli určené pre menších hladošov ako dospeláci. V podstate sa dá z cesta formovať všeličo, stačia aj obyčajné bulky, ak nechceme pletené cesto.
 

 Do pekáča na dne rúry vlejeme trocha horúcej vody, ktorá zaparí rúru a pomôže pečivu ešte rásť a oddiali tvorbu kôrky... pečivo tak nebude praskať. Po 5 minútach zaparovací plech s vodou vyberieme a pečieme ešte 13 minút pri tej istej teplote. Na konci môžeme pridať ešte ventilátor, aby pečivko nabralo trocha farby. 


Po vybratí z rúry ho ešte na plechu jemne orosíme z rozprašovača a pokladieme na mriežku vychladnúť, aby sa spodok nezaparil.

V krátkom čase si toto pečivko zasa zopakujem. Možno dám do cesta 2 Bánovecké jogurty, skúsim urobiť z nich len bulky a orazím ich kaiserkovým vzorom, ale určite dám trolinka viac soli do cesta.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...