sobota 29. novembra 2014

Chilli kuracie prsia na špenáte s pieskovými zemiakmi

     Toto jedlo som už fakt straaááášne dávno nerobila... a veľmi ho ľúbim :-). Robievam ho s mexickým korením, ale teraz som ho nemala. Ako prílohu som urobila pieskové zemiaky, ktoré som odkukala na blogu chalupnikovi.com. Sú fakt výborné a trocha zmena oproti pečeným i opekaným. Díky, Minka. :-)

Čo na to:

chilli prsia
kuracie prsia
olej
mleté čierne korenie
provensálske korenie
chilli práškové
soľ
1/2 kuracej bujónkocky
1 rovná KL hladkej múky
1 rez masla

pieskové zemiaky
1/2 kg zemiaky
1 - 2 PL strúhanka
3 - 4 PL strúhaný parmezán al. grana padano
soľ (podľa chuti)
mleté čierne korenie
čerstvý rozmarín (asi 2 vetvičky)
cesnak (4 strúčiky i viac)
tymián (na špic KL)
2 - 3 PL olej

špenát
1 bal. mrazený špenát (Findus je super)
3 - 4 PL olej
3 PL hladká múka
1/2 l mlieko
1 vajco
 čierne korenie (čerstvo namleté)
4 -6 strúčikov cesnaku (podľa veľkosti a chuti)
voda (ak treba na zriedenie)
soľ

 Ako na to:

Kuracie prsia opláchneme, osušíme a pozdĺžne prekrojíme na polovice. Posypeme ich namelieme na ne čierne korenie (mčk), sypneme provensálskym a chilli (nešetríme). Ukladáme ich do mikrovlnkovej krabice a na každý plát dáme trocha oleja - asi tak 1 KL, olej rozotrieme po pláte a nakoniec ich v krabičke ešte trocha vyobraciame v stečenom oleji. Uzatvoríme a odložíme do chladničky.
Grilovaciu alebo keramickú panvicu potrieme pomocou maslovačky trochou oleja, poukladáme do nej plátky kuracích pŕs a zprudka ich poopekáme. Na panvici ich osolíme. Opečené povyberáme a do panvice pridáme odhadom 1 PL oleja (ale ak v nej zostalo trocha oleja z opekania, nemusíme to prehnať). Do rozohriateho sypneme 1 KL múky, zamiešame a porestujeme, zalejeme studenou vodou ako keď bežne robíme zápražku. Rozmiešame a dáme späť na sporák, občas pomiešame, pridáme 1/2 bujonkocky a necháme ju povariť. Pridáme ešte chilli a provensálske korenie, ak treba, trocha soli...ale asi nebude veľmi treba. Celé to necháme chvíľu povariť, odparovať vodu a keď je objem šťavy primeraný našej potrebe, znížime teplotu na minimum a do šťavy pretlačíme cesnak. Vložíme plátky kuracích pŕs, panvicu zakryjeme a chvíľku ešte povaríme (10 minút). Hotovo...

Špenát vie asi uvariť každý po svojom. Uvádzam iba adresu, link s receptom na prípravu špenátu.

Pieskové zemiaky:
Zemiaky ošúpeme,  ľubovolne pokrájame a dáme ich variť do osolenej vody. Uvaríme ich do polomäkka a scedíme. Zo sitka ich presypeme do hlbšej misy, pridáme trocha oleja, strúhanku zmiešanú s postrúhaným syrom, posekaný romarínom, pridáme štipku tymianu a mčk. Nedala som prelisovaný cesnak, lebo by zhorel a zhorkol. Takže som strúčiky len poprekrajovala. Všetko v mise zamiešame varechou a vykotíme na plech s PNP. Na zemiaky som pohodila zopár plátkov slaniny. To v origináli nebolo, ale zemiakom slaninka prospieva :-). Pečieme v rúre pri 200°C. Občas - raz, či dva razy ich prehrabneme. Pečieme ich asi pol hodiny alebo kým nie sme vizuálne spokojní. Hotové vyberieme a kým ich máme na plechu, trocha ich osolíme podľa chuti.  Zemiaky sú fakt super. Originál receptu je tu.

Pšeničný chlieb z kvásku

     Základom je samozrejme klasický ražný kvások, ale ten sa necháva rozkvasiť s celozrnnou pšeničnou múkou, takže po 12 hodinách dostávame pšeničný kvas, ktorý dáme do cesta.


Čo na to:

230 g čerstvo vykvaseného kvásku  ( 1 PL ražného kvásku, 120 g voda, 120 g celozrnná pšeničná múka)
250 g vlažnej vody
500 g múky T650
1 PL rovná hnedého cukru
2 KL soli
1/2 KL celej rasce
1/2 KL čierneho sezamu
1/2 KL ľanových semien

kto chce, môže podporiť 10 g droždia
1/2 tbl. celaskonu (125 mg) (nemusí byť)
2 PL masti al. oleja

Ako na to:

 1 PL ražného kvásku rozmiešame so 120 g vody a potom pridáme celozrnnú múku. Tiež dobre rozmiešame, prikryjeme fóliou a necháme rozkvasiť cca 10 - 12 hodin.
Kvások vlejeme do nádobky DP, pridáme vodu, cukor a preosiatu múku s podrveným celaskonom. Ten s nemusí vždy dávať, ale podporuje tvorbu lepku. Kto dáva droždie, rozmrví ho navrch múky.
Spustíme program na prípravu cesta a necháme miesiť. Pri kontrole konzistencie buď pridáme lyžicu vody alebo múky, podľa našej predstavy a po 15 min miesenia taktiež pridávame tuk, soľ a semienka. Necháme
dobehnúť celý program a potom cesto preklopíme do misy, cesto v mise troch  preložíme a misu zakryjeme utierkou. Necháme kysnúť ďalej. 
Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a z rohov do stredu poprekladáme. Zhora ho preložíme do polovice cesta, utlačíme a otočíme o 180°. Znova preložíme rovnako. Sformujeme do bochníka a ten trocha pováľame na podložke. Bochník položíme na plech s PNP, urobíme pár zárezov a prikryjeme utierkou, aby bochník ešte troch kysol. 
Rúru vyhrejeme na 240°C, spolu s ňou aj ďalší plech, na ktorý potom presunieme bochník aj s PNP z druhého plechu. 
Na spodok rúry dáme pekáčik, vlejeme doň asi 1/2 litra horúcej vody, na horúci plech prehodíme bochník spolu s PNP, zasunieme do stredu rúry a pečieme cca 10 min. 
Po tomto čase odstránime pekáčik s vodou, rúru vyvetráme od pary a pečieme ďalej zasa 15 minút. Ja v tejto fáze bochník prikrývam alobalom, aby sa neupiekol celkom dotmava. Teplotu stiahneme na 200°C. Potom alobal odstránim a pečiem opäť 15 minút pri teplote 180°C. Keď je treba, môžeme po vypnutí rúry bochník v nej nechať ešte 2 - 5 minút. 
Po vybratí poklopeme na spodok bochníka, keď budeme počuť dutý zvuk, budeme mať istotu, že je upečený správne. Položíme ho na mriežku alebo čokoľvek, na čom sa bude vetrať zospodu. Postriekame ho vodou zo všetkých strán a necháme ho v kľude do úplného vychladnutia alebo ešte aj dlhšie. 


Piekla som ho neskoro večer, aby nikomu nebol na pokušenie, lebo my sme takí "neodoláci" chleboví a nedá nám pokoj tá vôňa, to pukanie pri chladnutí, tá krásna kôrka a vždy niekto neodolá a zareže do neho... 
No a teraz ostatní neodoláci spali a ja som sa furt motala okolo bochníka. No a ako to mohlo dopadnúť? Zožrala som obidve pätky. A potom prišiel trest pre neodoláčku. V noci... bŕŕ...  
Ráno si ostatní pochutnávali na dobrom chlebíku, len ja som si dala diétu :-)


piatok 28. novembra 2014

"Oči svätej Lucie" (žemle s bigou)

     Recept na tieto chutné žemle som trocha upravila, pretože som chcela zdravšie pečivko so špaldovou múkou a s bigou, ktorá ho vždy posunie na vyšší level. V pôvodnom recepte neboli žiadne olivy, ale mne sa akosi žiadalo zakomponovať ich, a nebolo to na škodu :-)
     Upečte si ich občas, ak bude chuť a čas. Časová investícia sa dá zminimalizovať, ak použijete domácu pekáreň a prípadne, ak máte bigu pripravenú v zásobe. 


 

Čo na to:

150 g špaldová múka
310 g chlebová múka T650
230 g biga
250 g mlieko (1 : 1 =  acidofilné : sladké)
+50 g mlieko al. voda (ak treba na doplnenie, pretože každá múka inak naberá tekutinu)
  15 g čerstvé droždie
 2 PL masla
 1 PL masti
 1 žĺtok
 1 PL trstinový cukor
 2 KL soľ
 2 PL otruby (dá sa vynechať)

na potretie a posyp:
1 bielok
1 PL mlieko
1 KL soli
olivy priečne prekrojené na 1/2
sezam

Ako na to:

Kto nemá bigu pripravenú v zásobe a nechce ju mať v zásobe, musí teda pripraviť konkrétne množstvo len pre tento recept a to 1 deň vopred 

Na prípravu 230 g bigy potrebnej do tohto receptu budeme potrebovať:
100 ml teplej vody
130 g   múky T650
1-2 g   čerstvého droždia (kto používa inst. droždie, stačí ho na špic KL)
           Z použitého množstva teplej vody odlejeme  asi 1/3 a rozpustíme použité droždie... asi 5 -7 minút ho necháme stáť a potom vlejeme do misky, pridáme zvyšnú vodu a preosiatu múku, zamiešame varechou a vypracúvame cca 2 minúty. Necháme stáť 10 minút a potom vypracúvame varechou ešte 2 -3 minúty.Misku zakryjeme fóliou alebo utierkou a necháme ju na linke voľne aspoň 12 hodín postáť. Potom bigu premiesime a premiestnime do vyolejovanej uzatváracej nádoby, v ktorej bude mať dosť priestoru na nové kysnutie (1/2 - 1 l nádoba bude vyhovujúca). Bigu potrieme olejom aj zvrchu, nádobu uzatvoríme a odložíme do chladničky na ďalších 12 hodín, kedy ju už môžeme použiť. Použiť ju môžeme i neskôr, podľa toho, ako nám vyhovuje čas pečenia, ale nie neskôr ako 7 dní.

Bigu vyložíme z chladničky asi 1 - 2 hodiny pred pečením a necháme ju prikrytú fóliou (proti oschnutiu) voľne v miestnosti zahriať. 
Bigu vložíme do nádobky DP,  prilejeme vlažnú zmes acidofilného a sladkého mlieka, rozdrobíme doň droždie, pridáme cukor (kto chce použiť inst. kvasnice, tak nič nedrobiť nebude, ale inst. droždie zmieša s preosiatou múkou) a všetko premiešame. 
Potom preosejeme obe múky do jednej misy, zmiešame so soľou a vsypeme do DP. Spustíme program na prípravu cesta. 
Onedlho kontrolujeme jeho konzistenciu a opatrne pridávame ďalšie mlieko ( časť z tých 50 g..). 
Trocha neskôr, asi po 15 min od začiatku programu miesenia, pridáme rozpustené vlažné maslo, masť, žĺtok a soľ. A ak treba, dolejeme časť zo zvyšného mlieka, prípadne pridáme ešte otruby. Necháme všetko domiesiť a vykysnúť cesto až do konca programu.

Vykysnuté cesto vyklopíme na mierne pomúčenú podložku, preložíme ho zo všetkých rohov do stredu a preložíme. Sformujeme ho do valca a necháme 5 minút oddýchnuť pod utierkou. 
Potom cesto rozporcujeme na 12 rovnakých častí, každú prehnetieme a sformujeme do guličky. Necháme stáť asi 10 minút a potom vezmeme guličku a vygúľame ju na ploche slabulinko pomúčenej na dĺžku cca 40 - 50 cm. 
Konce stáčame z obidvoch strán proti sebe a kladieme na plech. Stáčať môžeme aj od seba, ale mne sa páčili viac tie prvé... no z toho sa nestrieľa. 
Medzi kúskami na plechu treba nechávať dosť veľké medzery, lebo kysnutím a pri pečení sa ich objem o dosť zväčší. Takže 12 kusov na jednom plechu je priveľa :-(  Pečte ich na dvoch plechoch po 6 kusov, určite budú vyzerať krajšie a nespečú sa. 
Pečivo potrieme zmesou osoleného rozšľahaného bielka s mliekom, do stredov stočených špirál vtlačíme polovice olív a necháme na plechu kysnúť asi 15 - 20 minút. Pred pečením ich zľahka posypeme sezamom, do rúry vložíme na spodok malý pekáč s horúcou vodou na zaparenie.
Pečieme na 200°C najprv 7 - 8 minút v prítomnosti vytvorenej pary, potom pekáčik s vodou odstránime, rúru vyvetráme a pečieme 15 minút pri tej istej teplote. Na konci pečenia môžeme pridať ventilátor, aby pečivko nabralo viac farby. 


Ale to už je vec jednotlivcov, kto má ako rád vypečené či bledé a je to aj vec konkrétnej trúby, takže časy pečenia treba brať len ako orientačné.
Upečené Lucie povykladáme na mriežku
 

 a postriekame vodou, necháme trocha povychladnúť a potom sa už nezdržíte.


V priereze (ten kábel od foťáku si nevšímajte, pls.) :-)


Hodia sa aj na plnenie


P.S. Kto sa sa pýtal na to mäsko, je to pod názvom Pikantné mäso zastudena a nájdete ho kliknutím tuná .

sobota 22. novembra 2014

Slané čatajské praclíky

     O čatajských praclíkoch som si prečítala v novinách. Chlapík - odborník na víno, zabezpečoval ním akúsi oslavu a na oslave boli tieto pracle. Veľmi mu chutili a dal sa do reči s babkou, ktorá ich zvykne piecť a ona mu porozprávala, ako ich robí. A to rozprávanie bolo v článku len tak po chlapsky, bez cukru, bez soli... :-) Tak som si radšej potom na nete vyhľadala recept. Hneď som ich aj vyskúšala a tiež musím tieto praclíky pochváliť.

 Čo na to:

500 g hladkej múky
250 g Hery
1 PL ražného kvásku (nemusí byť, ani nebolo v recepte)
1 kocka kvasníc
2 dl mlieka
1 KL cukru
1 KL soli

na potretie:
1žĺtok
1 PL mlieka

na bielkovú polevu:
1 bielok
1 KL soli (dať viac! )
1PL múky
1 PL vody

Ako na to:

Suroviny dáme do nádobky DP v obvyklom poradí - mlieko, múku, do rohu soľ (ja som dala 2 KL) a do stredu cukor a droždie ( zdalo sa mi to veľa, dala som iba 1/2 kocky droždia). Tradične som pridala ešte kopcovitú lyžicu zberného ražného kvásku, ale samozrejme to nie je nutnosť a ani to nebolo v recepte...

Spustíme program cesto a po chvíli, keď sa zo surovín vytvorí guľa, pridáme plátky zmäknutej hery. Cesto bude dosť husté. Ja som tomu nedôverovala a pridala som trocha vody, ale nemala som to robiť. Lepilo to! Tak som teda prisypala pár lyžíc múky, aby konzistencia bola rovnaká ako predtým. Takže varujem :-)

Kým začneme s praclíkmi na doske, pripravíme si bielkovú slanú penu, ktorá pôjde na vrch praclíkov. 
Oddelíme bielok od žĺtka a bielok vyšľaháme s troškou soli na sneh. K snehu potom pridáme soľ (treba jej dať viac, lebo s 1 KL  to je málo slané), potom zašľaháme PL vody a ešte múku. Vzniknutú hmotu vložíme do mikroténového sakla a ten zatiaľ vložíme do šálky a šupneme do chladničky. Použijeme neskôr.

Cesto v pekárni necháme len zmiesiť a vyberieme ho. Fakt žiadne kysnutie! 
Na doske ho len trocha sformujeme, prekrojíme na 1/2 a tie polovice na mierne pomúčenej ploche vyšúľame na dlhší valec s priemerom cca 2,5 - 3 cm.
Potom už múku ani nebudeme veľmi potrebovať, lebo cesto nelepí. Z valca si postupne nakrájame kúsky s hrúbkou 1 cm. Každý kúsok krásne vyšúľame na ploche (použila som silikónovú podložku) bez múky na celkom tenký dlhý "fúz" a sformujeme praclíky alebo aj iné tvary. 
Napadlo mi, že možno by stačilo upiecť tie dlhé "fúzy" ako tyčinky. Nabudúce ich spravím.
Praclíky kladieme na plech s PNP (alebo pomastený plech).
Odložený žĺtok rozšľaháme s 1 PL mlieka a  praclíky potrieme. Dáme ich do rúry vyhriatej na 190°C a pečieme 8 minút. Potom plech vyberieme.
Z chladničky vezmeme šálku s obsahom a z mikroténového sakla odstrihneme kúštik rožteka. Cez vzniknutý  otvor pokvackáme praclíky bielkovou slanou polevou. Mala som napísať "ozdobíme", no ale ja som ich fakt len pokvackala, lebo som zjavne odstrihla väčší otvor, ako by bolo vhodné. Pozor na to! 

Praclíky vložíme späť do rúry a dopečieme.  Vraj majú byť bledé a dopekať tak cca 2 - 3 minúty. Takže prvý plech som upiekla takto - bleduľky, i keď som ich mala v rúre 17 minút celkového času. No práve sa vrátil domov môj muž a to mi pripomenulo, že on nemá rád bledule, tak ďalšie plechy som nechávala v rúre dlhšie, aby bola farbička :-) 

Praclíčky pri pečení krásne naberajú objem, takže žiaden strach, že fúziky sú tenučké, že sa spália a pod. 

Bielková hmota na kvackanie praclíkov sa mi dosť rýchlo minula, a počas pečenia sa mi už nechcelo šľahať nový sneh, teda ďalšie vajo som len rozšľahala  a zvyšok praclíkov som ním potrela a posypala rascou a soľou. 
Moja dcérka má najradšej pečivká s rascou :-) tie budú pre ňu. 



Na druhý deň sú praclíky tuhšie, chutia ako kupované slané tyčinky, takže by mali stvrdnúť. Môžeme ich preto nechať cez noc len tak voľne v miestnosti pri izbovej teplote.  Budú chrumkať.

nedeľa 16. novembra 2014

Richtárska roštenka - v tlakáči

       
     Celkom nenáročné na prípravu a vhodné hoc aj pre návštevu starej mamy so žuvacími trampotami :-) alebo pre malé deti.
       

Čo na to:

750 g nízkej roštenky
1 cibuľa
1 strúčik cesnaku
čierne korenie
korenie štyroch farieb
(1/2 chilli papričky) - nemusí byť
štipka kurkumy
hladká múka
soľ
olej 
1/4 l vývaru

ďalej:
oravská slanina
steriliz. uhorky
vajíčka natvrdo

Ako na to:

Mäso nakrájame na rezy kolmo na mäsové vlákna a odrežeme okrajové blany. Jemne ich naklepeme, okraje trocha nakrojíme a namelieme na ne z obidvoch strán čierne korenie. Každú roštenku potrieme olejom a uložíme do uzatvárateľnej kameninovej alebo plastovej nádoby a uložíme do chladničky. Necháme odležať 1 - 2 dni.

Odležané roštenky vyberieme, posolíme a namelieme na ne korenie štyroch farieb. Necháme ich chvíľu zahriať pri izbovej teplote a potom ich jemne poprášime múkou. 
Vkladáme ich do panvice s rozohriatym olejom, prudko opečieme z obidvoch strán a vyberieme. Postupne poopekáme všetky pláty. 

Do panvice po opekaní rošteniek vhodíme oravskú slaninku pokrájanú na kúsky, restujeme ju a trocha neskôr pridáme pokrájanú cibuľu. Spolu restujeme a sypneme štipku kurkumy, potom podlejeme asi 1 dl vývaru, ktorý umožní, aby sme výpek z panvice dostali do šťavy. 

Obsah panvice prelejeme do tlakáča, vložíme zopár uhoriek pozdĺžne rozkrojených a na ne poukladáme roštenky. Dolejeme zvyšný vývar, ja som neodolala  a pridala som aj 1/2 chilli papričky vcelku. Ak je mäsa viac, úmerne k tomu pridáme vývar (alebo inú tekutinu). Ja som tiež pridala ešte asi pol hrnčeka vývaru. Tlakáč zatvoríme a varíme od natlakovania asi 30 - 35 minút.
Keď je mäso mäkké, preložíme ho do inej nádoby, šťavu dochutíme podľa úvahy cesnakom a soľou alebo aj korením, prípadne kto má rád hustejšiu šťavu, môže pridať do vriacej šťavy maličkú zátrepku ( v troške studenej vody rozmiešame 1 čL solamylu,  vlejeme, povaríme chvíľu) .  Kto chce, môže priamo do sósu pridať pokrájané vajíčka natvrdo, alebo rezmi vajec môže ozdobiť hotové jedlo.


piatok 7. novembra 2014

Gyros roštenka

      V poslednom čase som mala neprekonateľnú chuť na hovädzinu. Robievam ju len málokedy, a to vďaka mužovi, ktorý ju zas pre zmenu neznáša. Priznám sa, rozčuľujú ma jeho komentáre ohľadom hovädziny. Nechápem, že mi chce vnucovať svoj názor na hovädzie mäso ešte aj pri objednávaní v reštike. 
No ale minule som neodolala a kúpila peknú roštenku. Nie veľa, lebo veď to nie je najlacnejšia záležitosť a myslela som, že odporca hovädziny nebude mať na ňu slinu. Ale asi mal, lebo teda riadne "dusil".
  

Čo na to:

4 rezy roštenky
soľ
mleté čierne korenie (čerstvo zomleté)
gyros korenie
kayen korenie
trocha rozmarínu
1 KL sójovej omáčky
veľká cibuľa
1 strúčik cesnaku
 trocha hladkej múky
olivový olej
1 rez masla
1/2 -1 frťan koňaku

Ako na to:

Plátky roštenky naklepeme úplne zľahka, jemnučko a postačila by aj tupá strana noža, ktorou by sme mäsko nahusto pobúchali. No ale ja som použila bežný klepáč, a preto len tak jemnulinko ťuk, ťuk.
Na jendnotlivé plátky namelieme čierne korenie, sypneme gyros, kayen a ukladáme do uzatvárateľnej nádobky.
Na každý plat rozotrieme trocha zmesi pripravenej z oleja a sójovky. Nakoniec z vetvičky rozmarínu namrvíme zopár lístkov, nádobku uzavrieme a necháme v chladničke odpočívať 1 - 2 dni.

Pred samotnou prípravou necháme roštenky postáť na linke pri izbovej teplote aspoň pol hodku. 
Rozpálime panvicu, kvapneme trocha oleja len ak sme to s olejovou marinádou neprehnali a dáme opekať roštenky (ak vám roštenky neplávali v oleji). Opekáme ich prudko a krátko z obidvoch strán. 
Opečené ich vyberieme do taniera, v ktorom máme pripravený list alobalu a roštenky doň zabalíme. Takto ich vložíme do zapekacej misy, prikryjeme a dáme do rúry na cca 15 minút. 

Zatiaľ pokrájame cibuľu nadrobno a  do výpeku sypneme asi 1 KL múky, ktorú orestujeme, potom pridáme cibuľu a pokračujeme v restovaní. O chvíľu sypneme dnu trocha gyros korenia, prilejeme pohár vývaru, pol frťana koňaku a trocha povaríme. Pred dokončením šťavu dochutíme soľou, prípadne podľa svojej chuti korením a odstavíme. Už do nej len pretlačíme strúčik cesnaku. Komu cesnak vadí, môže ho vynechať alebo z pozdĺžne prekrojeného strúčika vyberie stredový klíček a takto ho prelisujte do jedla. V odstavenej šťave necháme roztopiť kúsok masla. Ak treba, sósik trocha nariedime vývarom.

Roštenky vyberieme z rúry a mäso i šťavu z alobalu vložíme do pripraveného sósu. 
Podľa mňa najlepšou prílohou k roštenke sú zemiaky, zeleninový šalát a do šťavy za lyžičku tatarky. Mňam, 
dala by som si to znova :-)

streda 5. novembra 2014

Jednoduché, dlho kysnuté rožky

     Obaja sme s mužom chorí, tak nemá kto ísť na nákup. Pekáreň je dosť vzdialená, ale našťastie domáca pekáreň je kamoška, takže urobila nám cesto, ktoré som vyložila kysnúť na balkón, aby kyslo pekne dlho. Veď ak má človek teplotu, tak patrí do postele, nie? No a aby rožky boli na raňajky, ingrediencie som nahádzala do pekárne krátko po polnoci. Odložený štart mi nevyhovuje, ale páči sa mi toto cesto, čo tak strašne dlho a pomalililinky kysne.
Ráno sa cesto nechá trocha zohriať a môžeme motať rožky. Popritom zapneme rúru a cesto sa teší, že mu je teplúčko a tak sa krásne rozvaľuje a rastie :-)

Čo na to:

260  ml   mlieka (1 : 1 =  sladké : acidofilné)
200   g    múka T650
150   g    múka polohrubá
150   g    múka hladká výberová
2-3  PL  otrúb (nie je podmienkou)
    2  KL ražného kvásku (nie je podmienkou, kto chce, môže pridať 25 - 30 g ražnej múky a 2 PL vody)
    1  PL  trstinového cukru (môže byť aj med, biely cukor, sladenka)
    2  KL soli
18-20g   čerstvého droždia
100 mg   kys. L-askorbová (celaskon - vitamín C)
trocha vody
    1  PL  masti
    2  PL  oleja (olivový, repkový)

na potretie a na posypanie:
bielok
morská hrubozrnná soľ
rasca

Ako na to:

Do zohriateho mlieka prilejeme studené acidko a spolu vlejeme do nádobky DP.
Múky preosejeme a zmiešame v jednej mise, pridáme podrvený celaskon a zamiešame (soľ nepridávame).
Navrch dáme rozmrvené droždie a zasypeme ho cukrom.
Spustíme program CESTO a po chvíli kontrolujeme konzistenciu. Vtedy nasypeme otruby (kto nechce, nemusí) a necháme miesiť. Po 15 minútach  pridáme soľ spolu s 2 PL vody (môžeme soľ rozpustiť vo vode) a potom dáme masť a olej.
Tuk dáva pečivu chuť a keď použijeme dva, tri rôzne druhy, bude chuť bohatšia ( i vôňa). Necháme miesiť a po 30 minútach (od začiatku spustenia programu) program ukončíme.
Cesto preložíme z DP do pomastenej misy, prikryjeme fresh fóliou, ktorú postriekame olejom a prikryjeme ňou cesto. Okrem toho zakryjeme ešte utierkou a cesto dáme kysnúť do chladu (von alebo chladnička).
Cesto je v chlade cca 8 hodín. Potom ho necháme v miestnosti pri izbovej teplote asi 20 - 30 ohriať.
Zapneme rúru, nastavíme si zatiaľ minimálnu teplotu.

Cesto vyklopíme na jemne  pomúčenú plochu, poprekladáme ho z rohov do stredu, sformujeme do bochníka a necháme zasa pár minút postáť (5 - 10 min).
Bochník rozkrojíme na dve rovnaké časti a každú z nich ešte na 5 rovnakých dielov. Sformujeme ich do bochníčkov a necháme im 10 minút kľudu.
Potom jednotlivé bochníčky rozvaľkáme na elipsu a zmotáme z nej rohlík, ktorý na doske dobre rukami vygúľame. Kladieme na plech s PNP.
Plech s rožkami vložíme na 15 minút dú rúry, a pridáme malý pekáč horúcej vody, ktorá zaparí priestor a cestu pomôže rásť.
Potom vyberieme aj rožky aj vodu, tú vylejeme a nastavíme teplotu rúry na 190°C. Kým sa rúra vyhrieva, zatiaľ rozšľaháme bielok a potrieme ním rožky. Môžeme ich posypať podľa ľubovôle semienkami, soľou.


A druhý raz si necháme zovrieť v kanvici vodu (stačí 0,5 l ) ktorú vlejeme do pekáčika a vložíme na spodok rúry. Vložíme plech s rožkami, necháme ich piecť asi 10 minút a vyberieme pekáč s vodou, zároveň dobre vyvetráme rúru a môžeme prepnúť na horkovzdušné pečenie, len trošinka stiahneme teplotu. Pečieme asi 15 - 16 minút, ale samozrejme si ich postrážime, keďže každý má rád upečené inak. 


Upečené pokropíme, postriekame alebo potrieme vodou, vyložíme ich na mriežku, aby sa nezaparili a nezostali mľandravé. 


Papkáme, teplé rožky sú vždy mňamkové . No a tieto chutia veľmi dobre. Niečo medzi pletenkami z Cafouru a takými veľkými rožtiskami, čo kedysi dávno predávali... ešte za totáča (Dubčekove).


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...