sobota 13. augusta 2016

Kysnutý koláč s tvarohom, makom a čučoriedkami

 
   Je to pomerne jednoduchý recept a práca ide odruky, takže kto má domácu pekáreň, bude mať na práci len odváženie zopár surovín, vymiešanie plnky a posýpku dajte mrviť buď deťom alebo manželovi, nech sa môžu tešiť, že pomáhali a piekli. Bude im viac chutiť :-) 
Rozpis surovín v recepte postačí na dva veľké koláče s priemerom cca 26 -27 cm, alebo na jeden veľký a 10 - 11 ks moravských buchiet, resp. na dva plechy týchto moravských koláčov. Keby som mala viac čučoriedok, tak pravdaže urobím dva veľké. Ale my sme sa pustili do nich ako kobylky a do koláča už veľa nezostalo. 



Čo na to:

Cesto:
450 g polohrubej múky,
2 žĺtky,
3 PL kryštálového cukru (mierne kopcom),
1/2  čL soli,
 90 g oleja,
1 PL  rumu,
18 g  droždia,
1 hrnček mlieka (250 ml)

Plnka: 
1 bal.tvarohu (hrudkovitý)
1/2 bal. mascarpone
cukor práškový podľa chuti
1 vanil.cukor,
citrónová kôra z 1 citróna
brusnice,
malinový džem (čučoriedkový)
slivkový alebo iný lekvár (v prípade Moravských koláčov)
mletý mak s cukrom (baj očko, ja som dala asi 8 -10 dg)
čerstvé čučoriedky

Okrem toho:
maslo na potieranie
1 bielok + 1 PL mlieka rozšľahať

Posýpka:
1 PL  masla
polohrubá (hrubá) múka podľa potreby
práškový cukor podľa potreby

Ako na to:


Do nádobky domácej pekárne (DP ) vlejeme vlažné mlieko, pridáme cukor a rozmrvené droždie. Môžeme posypať dvoma lyžicami múky. Necháme stáť asi 20 minút. Potom pridáme ostatné ingrediencie, necháme vymiesiť a vykysnúť jemné cesto.
Zatiaľ pripravíme ostatné potrebné náležitosti a zamiešame tvarohovú plnku. Kľudne môže byť tvarohová plnka s cukrom a žĺtkom, ako sa klasicky pripravuje. Ja som zmiešala tvaroh s mascarpone a cukrom. Táto kombinácia mi veľmi chutí. Došla som na ňu raz, keď som chcela tvarohové palacinky, ale prozreteľnosť zastavila moju ruku pri rozklepnutí vajíčka a pohrozila mi ...No, no, no!
Vari ti je ľúto, že niekto z rodiny nemá salmonelózu? No veru...to by som nechcela,  tak som kutrala v chladničke, čím nahradím žĺtok a spásne mi udrel do očí  mascarpone. A palacinky boli de luxe. Inokedy som mascarpone vymiešala s tvarohom do žemľovky a tiež sa to osvedčilo, takže teraz som už neváhala. 
Dúfam, že to, čo predávajú ako biocitróny, sú bio naozaj, nielen papierovo. A pridala som aj trocha šťavy, mohla som aj viac...
Vymiesené cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, sformujeme ho, rozkrojíme na 2 časti a sformujeme do bochníčkov. Necháme ich postáť pár minút. 
Ja som jeden bochník potom rozvaľkala do tvaru obdĺžnika, ten rozdelila na 3 pruhy a zvislo na 4 časti. Tie  som potom plnila tvarohovou plnkou, pridala som do každého zopár brusníc, uzatvorila som cesto a dávala na plech s PNP (papier). Tie som nechala na plechu dokysnúť asi 25 min a natrela som ich zvrchu olejom. Potom do nich treba vtlačiť malou lyžičkou jamku, do ktorej vložíme lekvár alebo hustý džem. Každý koláč obídeme maslovačkou namočenou v zmesi rozšľahaného bielka s 1 PL mlieka. Posypeme posýpkou. Dáme piecť do vyhriatej rúry 180 - 190°C asi 20 - 25 min. Na spodok rúry môžeme vložiť starý pekáč s vodou, ktorá bude zvlhčovať prostredie, alebo postriekame len plech s koláčmi (ja som len postriekala). 
Koláče som robila na večeru a tieto Moravské som piekla ako prvé, takže kým sa dopiekol ten veľký, z týchto malých už pomaly nebolo čo odfotiť :-)... Ale podobné tu na blogu už sú aj tak.. 


   Veľký koláč urobíme tak, že na PNP rozvaľkáme druhý bochníček do tvaru kruhu (asi ako plytký tanier). Spolu s papierom PNP ho prenesieme na plech. Okraje cesta prstami pozahýbame do vnútra kruhu, čím vytvoríme akýsi mantinel. Cesto potrieme malinovým džemom, potom navrstvíme zvyšok tvarohovej plnky a rovnomerne ju rozotrieme. Nemusíme vtláčať tvaroh pod mantinely, lebo sa tam dostane aj sám akýmsi čudným podivuhodným zásahom. (Najskôr kysnutím a tlakom surovín zvrchu na cesto). 
Je už na každom, ako rozhodí čučoriedky po koláči a dokončí jeho úpravu. Ja som to urobila takto:
Po obvode mantinela som naniesla džem ( určite by bol vhodnejší čučoriedkový, ale nemala som, no a malinový bol vhodný...bol výýýborný, aj keď kupovaný Maribel) vo vrstve cca 3 cm. Na džem som nasádzala tesne vedľa seba čučky a potom som to zasypala makovo-cukrovou zmesou. V strede koláča som postupovala rovnako, ale mak som tam už nedávala.
Nakoniec ešte koláč potrieme bielkom, posypme drobenkou, posýpkou pripravenou z masla, múky a cukru. Postriekame vodou ani nie tak koláč ale jeho papierové okolie.
Piekla som ho na pizza programe a po 15 minútach bol ok.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...