štvrtok 13. septembra 2018

Rybie filé zapečené na póre s baklažánom


      V tomto recepte sú skombinované dve suroviny, ktoré mám veľmi rada. Je to ryba treska a baklažán. Pravdaže, presne ako si myslíte, ide o tresku mrazenú a dokonca tú lisovanú do kociek. Tieto kocky som vždy robievala v trojobale predovšetkým kvôli deťom. Obľubujú to najviac. Ale teraz nie sú doma a varila som len pre nás dvoch s mužom. Ešte aj balenie rybky bolo také krpaté, obsahovalo iba tri kúsky. Trojobaľovanie sa mi nežiadalo, skôr niečo jednoduchšie a menej babravé, nevyprážané a zdravšie. 


Čo na to: 

rybie filé (pláty alebo "hranáče" )
baklažán
kúsok póru
soľ, drvená rasca
mleté čierne korenie
olej
tvrdý syr (ementál, eidam, grana ap.)
cesnak
na podávanie: 
čili omáčka alebo niečo podobné pikantné

Ako na to:

Nerozmrazené filé opláchneme a osušíme papierom, osolíme a okoreníme a orascujeme. Necháme chvíľu postáť a ešte pokvapkáme citrónovou šťavou. Opäť necháme postáť.
Baklažán nakrájame, na jednu rybu rátame 2 kolieska (v prípade väčších plátkov ryby dáme viac). Baklažánové kolieska osolíme, po chvíli z nich utrieme papierovou utierkou vypotenú tekutinu. Potom ich ešte posypeme čiernym korením. Na oleji opečieme po obidvoch stranách kolieska baklažánov i porcie ryby. 


Panvicu po opekaní neumyjeme, ale dáme do nej kúsok masla a na roztopenom masle orestujeme pórik pokrájaný na drobnejšie kúsky. K orestovanému prelisujeme cesnak a premiešame. 


Do pekáčika alebo zapekacej misy uložíme kolieska baklažánu, na ktoré uložíme rybky. Na rybky navrstvíme orestovaný pórik


 a prikryjeme zasa kolieskami baklažánu. Vrch polejeme maslovým výpekom z panvice. (Ja som pekáčik vyložila papierom NP ).


Celú zostavu vložíme do rúry na 190 - 200°C a necháme asi 20 minút. Za ten čas stihneme postrúhať trocha tvrdéh syra... ja som mala granu, ale môže byť aj iný. (Úplne najlepšia by bola asi gorgonzola či niva). Počas pečenia pripravíme prílohu, prípadne zeleninový šalát.
Po 20 minútach posypeme porcie trochou postrúhaného syra a necháme v rúre ešte 1 -2 minúty zapiecť.
Odporúčam pri podávaní použiť k rybke trocha pikantného sósu, veľmi sa k rybe hodí, ak nechcete použiť obligátnu tatársku omáčku. To som ja nechcela, tak som len trocha pofŕkala tanier čili omáčkou a porcie som posadila na fŕkance . Pravdaže, kto nemá rád štipľaviny, vynechá to a poradí si inak. Napr. pre deti by som použila dressing z gréckeho jogurtu s kôprom a trochou strúhaného syra.




utorok 4. septembra 2018

Obrátený slivkový koláč s jogurtom a so smotanou

     Strašne jednoduchý koláč, buď pre začiatočníkov alebo pre lenivcov, alebo aj, aj ... Ale v jednoduchosti je krása a koláč je chuťovo veľmi fajn. Nechcelo sa mi veľmi vypekať celé toto horúce leto, takže po dlhšej dobe nepečenia som konečne urobila niečo aj sladké. Ale nepretrhla som sa 😃ako vidno. 
         Suroviny v recepte sú na plech strednej veľkosti, takže ak nechcete mať koláč príliš nízky, dajte o jedno vajo viac, o pár lyžíc múky tiež a vlastne trocha viac zo všetkého... přiměřeně 😄😇 Ja som však robila na želanie nízky šťavnatý koláčik. A treba ho nechať odstáť v chlade, aby sladká šťava z ovocia prestúpila zdola nahor. No ale potom si dáte do raťafáka a pri jednom kúsku iste nezostanete, i keď teda je to len taká obyčajná rýchlovka.


Čo na to:

10 PL kryštálový cukor
  3 vajcia
12 PL polohrubá múka
12 PL mlieko
  3 PL olej
  1 bal prášok do pečiva (PDP)
  1 PL kakao
  3 PL detská krupica
  3 PL kryštálový cukor
  1 KLškorica

na dokončenie:
250 g kyslá pochúťková smotana
250 g grécky biely jogurt
práškový + vanilkový cukor podľa chuti

Ako na to:

1) Plech vyložíme papierom NP, rúru nastavíme na 200°C.
2) Slivky (alebo iné vhodné ovocie) umyjeme, vykôstkujeme a rozložíme na plech tesne vedľa seba.


3) Slivky na plechu posypeme 3 - 4 PL cukru, škoricou a vložíme do rúry, kde ich necháme piecť 10 
     minút (200°C).
4) Vajíčka vyšľaháme s cukrom (10PL) dopenista, pridáme mlieko a olej a nakoniec vareškou už len vmiešame polohrubú múku spolu s PDP.
5) Plech po 10 min vyberieme, slivky posypeme detskou krupicou (ja som dala špaldovú).
6) Slivky polejeme asi polovicou, prípadne 2/3-nami cesta (cesta je dosť málo). Do zvyšného cesta primiešame kakao, dobre rozmiešame a cikcakovito nalejeme na bledé cesto. Dáme naspäť do rúry a pečieme 15 minút.


7) Upečený koláč necháme celkom vychladnúť, 


stiahneme z neho PNP a koláč vrátime do plechu. Kým koláč chladol, zmiešali sme smotanu s jogurtom a cukrami a navrstvíme na studený koláč v plechu. 


Dáme odstáť do chladničky, aby sa chute v koláči lepšie prepojili a mali sme šťavnatý koláč.


Smotanová vrstva presiakne do koláča, čím povrch stuhne a nebude sa rozlievaťz koláča. Kto má rád škoricu, môže smotanovú vrstvu poprášiť zmesou škorice a práškového cukru.


pondelok 6. augusta 2018

A JE TO!!! jedlo z jedného pekáča

     Tieto úmorné horúčavy sú poriadne vyčerpávajúce 😓. Určite by to bolo neúnosné, aby si všetci vybrali dovolenku v tomto príšernom počasí, a preto my, ktorí nie sme v práci, by sme nemali reptať, že je horúco aspoň zo solidarity s tými, ktorí pracujú. A keď dovolenkujeme, no nie sme práve v rezorte s all inclusive, ale niekde na chalupe či na chate, je namieste uvariť pre rodinu. Najlepšie niečo voňavé, ľahké letné a jednoduché, aby sme nemuseli tráviť pri sporáku dlhé hodiny. 😱
Tak ponúkam jedlo, ktoré tieto kritériá spĺňa do bodky a ešte je aj náramne chutné. Kuracie stehná hodíte na pekáč so zemiakmi a dáte do rúry. Máte aspoň hodinu voľno a môžete byť aj vonku. Isteže ste v pohotovosti, ale čítate si, alebo sa hráte s deťmi, alebo sa čváchate v bazéne... Všetko si pripravíme ráno, kým ešte nie je úmorná horúčava a potom už len pred obedom dorobíme šalát A JE TO!!! 😁


Čo na to:

5 - 6 kuracích stehien alebo rozporciované kura,( prípadne podľa počtu stravníkov)
3 veľké cibule, resp. cibuliská (alebo 4 normálne cibule)
5 - 6 strúčikov cesnaku
6 - 7  zemiakov (radšej vyberte väčšie, lebo sú skvelé a bol po nich dopyt )
1 cuketa (ja som dala aj pol baklažánu kvôli jeho zužitkovaniu a nabudúce asi dám aj dva celé)
soľ
čierne korenie
červená paprika
celá rasca
chilli vločky (alebo ak máte, posekané čerstvé chilli al. feferónka)
oregano + bazalka + tymián
2 PL olivového oleja

Ako na to:

Ráno pripravíme kuracie stehná - pooplachujeme, osušíme. Ja zvyčajne odrezávam nadbytočné kože a tiež tuk (keď kúpite balené stehná, tak vždy, vždy je tam ponechané nadbytočné množstvo). V tomto prípade som ich nevyhodila, ale pokrájala ich na malé kúsky (pôjdu na plech pod cibuľu).
Stehienka treba osoliť, jemne na ne namlieť čierne korenie a aspoň z jednej strany posypeme chilli vločkami. Čerstvé chilli papričky či feferonka by boli ovšem lepšie. Takto pripravené ich zakryjeme fóliou a odložíme do chladničky. 
Zemiaky očistíme, opláchneme a rozkrájame pozdĺžne na 6 - 8 častí. Dáme ich do misy so studenou vodou a necháme stáť. Okrem toho očistíme cibule a pripravíme si zvyšné zeleniny. Cuketu a baklažán dáme do misy, posolíme, namelieme čierne korenie a presypeme do sitka, z ktorého necháme odkvapkávať tekutinu do misy. Ak máme miesto v chladničke, sitko so zeleninou uložíme do nej. 

Môžeme sa ísť kúpať 😍, vrátime sa približne 1,5 - 2 hodky pred plánovaným obedom.

Mäso i zeleninu vyberieme z chladničky a necháme kapánek zohriať v miestnosti, kým nakrájame cibule a zeleniny tiež necháme už vonku. Cibuľu rozhodíme po dne pekáča a pridáme k nej pokrájané "majinkaté kožky" a tuky, ktoré sme predtým "oholili" zo stehienok. 
Zlejeme vodu zo zemiakov, pridáme k nim olivový olej, soľ, rascu, namelieme korenie, sypneme tymiánom a rukami dobre premiešame. Potom ich vyklopíme do pekáča a rozhrnieme po celej ploche. Na zemiaky uložíme kožou nadol stehná, ktoré medzičasom vtiahli do seba korenisté chute.
Pekáč zakryjeme vrchnákom alebo alobalom a vložíme do rúry na 200°C. 
Po 3/4 hodine odložíme vrchnák, stehná pretočíme kožou nahor, zemiaky poprehŕňame a pridáme pokrájané cukety a baklažány, ktoré sme v mise najskôr premiešali s oreganom a bazalkou. Posypeme posekaným cesnakom. Odoberieme pár lyžíc vypečenej šťavy do misky, pridáme trocha sladkej červenej papriky a potrieme kožu stehienok. Vrátime späť do rúry, znížime teplotu na 180°C a rúru prepneme na grilovanie. Necháme cca 5 min, potom opäť potrieme kuracinu vypečenou šťavou s paprikou a grilujeme ďalej. Lopatkou premiešavame aj zemiaky so zeleninou. Táto fáza prípravy je najvyčerpávajucejšia 😅 najhorúcejšia. Ovlažujeme sa pri dreze prípravou prílohového šalátu 😉. 
Pekáč striedavo grilujeme a premiešavame a natierame kuracinku, kým sa nám nezačne páčiť farba kože a zemiačkov.
Ako príloha by postačil aj miešaný šalát ( potrhaný šalát hlávkový + rukola + cherry rajčinky + citrón + olivový olej ... bol bez cukru a chutil senzačne.. celkom postačila sladkosť šťavy z tých krpatých rajčiniek). No tým upečeným zemiakom s vypečenou šťavou zo všetkých ingrediencií určite neodoláte. 


piatok 27. júla 2018

Chinois - francúzsky maslový koláč


     Tento recept nie je nový, ale len premiestnený z inej adresy. Nedal sa nájsť podľa URL, takže po tomto zistení som sa rozhodla postnúť ho znova, aby mal zodpovedajúcu URL adresu. Súčasne ma to inšpirovalo, upiecť ho zasa, tak sa idem do toho pustiť. 




Čo na to:

cesto:
1 dl mlieka,
12 g čerstvého droždia,
50 g kryšt. cukru,
400 g polohrubej múky,
90 g rozpusteného a vychladnutého masla
     (ja dávam zásadne aj olej, aby sa koláč po odstátí nemrvil)
1/2 čL soli,
2 celé vajíčka,
troška citrónovej kôry

krém:
2 žĺtky,
80 g prášk. cukru,
50 g hlad. múky,
1/2 l mlieka,
trocha vanilkovej esencie

okrem toho:
2 PL rumu alebo koňaku,
3 PL kávy (uvarená),
hrozienka (alebo čokoláda,kto má rád)
bielok (trocha) na potretie

Ako na to: 

Ingrediencie na cesto dáme vypracovať do DP v patričnom poradí (najprv tekuté, potom sypké), program CESTO.

Kým cesto kysne, pripravíme krém :
Vyšľaháme žĺltky s cukrom do peny, pridáme múku a zamiešame. Pridáme k nemu cca 3 PL horúce mlieka, dobre premiešame a po chvíli znova zopakujeme. Zvyšné mlieko potom tenkým prúdom vlievame k žĺtkovej zmesi, pridáme vanilkovú esenciu a miešame. Túto horúcu zmes potom pomaly varíme za stáleho miešania, až uvaríme hustý krém. Dáme ho vychladnúť.

Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku. Rozdelíme ho na dve časti - 1/3 cesta rozvaľkáme do tvaru kruhu a vložíme ho do tortovej formy s PNP. Boky formy vymastíme.
Zvyšné cesto rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika a naložíme naň vychladnutý krém, ktorý rovnomerne rozotrieme. Posypeme hrozienkami alebo kúskami čokolády (nie strúhanou). Ale dá sa urobiť aj bez toho.

Cesto zrolujeme, závin trocha pritlačíme a rozkrájame ho na hrubšie kúsky. Tieto rovnomerne poukladáme na cesto vo forme "nastojato". Necháme kysnúť asi hodinu v teple (môžeme dať do rúry na najnižšiu teplotu).

Zatiaľ si uvaríme kávu a trocha z nej odložíme bokom na potieranie koláča.

Po nakysnutí koláča nastavvíme v rúre teplotu 180 °C. 
Zmiešame vychladnutú kávu a bielok a vidličkou trocha vyšľaháme. Touto zmesou hojne potrieme povrch koláča a dáme  do rúry.

Pečieme najprv 15 minút na 180°C, potom teplotu znížime na 160 a pečieme ešte asi 15 minút - (kontrolujeme) kým koláč nezíska peknú zlatohnedú farbu. Potom rúru vypneme, ale koláč necháme ešte vnútri asi 5 minút.


 Upečený koláč ihneď po vybratí z rúry potrieme rumom (alebo mliekom). Necháme ho vychladnúť a poprášime práškovým cukrom.




Tento koláč máme radi na raňajky s kakaom. Je mňamový, ale tú čokoládu v ňom ja nemusím, takže najčastejšie robím len s hrozienkami alebo len čistú plnku. Maslo som vymenila za olej preto, lebo sa mi zdá, že maslový sa mrví... s olejom je krásne vláčny.

streda 18. júla 2018

Beef Mrkvoff (á la Stroganoff)


      Nedávno som chcela robiť mäso Stroganoff, no nemala som čerstvé šampiňóny. Manžel sa vychytil, že veru on ich pôjde kúpiť. Tak sme sa dohodli, že on sa bude ponáhľať a ja šampiňóny dorobím, keď sa vráti a vpravím ich do jedla dodatočne. No zlaté oči! V Bille vraj mali hnusné, tak chcel ísť inam, ale stretol sa so starým kolegom a kamošom a vraj "skočili sme nachvíľu na kávu". A bol tam pustený televízor a všetci tam sledovali futbal. Ľahko sa zakecali, popri tom aj "kapánek" sledovali fucik, medzitým si ešte zavlažili hrdlo a potom s prekvapením zistil, že je fúra hodín. Keď sa rozlúčili, tak ešte šiel po tie šampiňóny kamsi. Tam nemali žiadne, tak sa vrátil do Billy po tie hnusné! Medzitým už v Bille doložili tovar a tak kúpil pekné. Ja som už pravdaže obed urobila inak, keďže šampiňónov som sa v normálnom čase nedočkala. 
Musela som improvizovať s tým, čo bolo v chladničke. Konzervové šampiňóny nemôžem ani cítiť, má to hnusnú konzistenciu, sú to také sliziaky páchnuce kovom. Preto som len narýchlo udusila zeleninu na cibuľke s trochou masla a chcela som to pridať k mäsu. No v poslednej chvíli som zmenila názor. Keby muž videl mrkvu v omáčke, hneď by ma obviňoval, že som ju chcela v jedle zamaskovať. A takto bola mrkva v tanieri verejne priznaná, viditeľná.  Mohol si ju kľudne zamiešať s mäsom aj sám (aby ju nevidel) a miesto beef Stroganoff mať beef Mrkvoff. 
      Ak by ste toto jedlo náhodou robili, tak tú zeleninu do omáčky s mäsom  kľudne vmiešajte. Bolo to fakt dobré. Určite sa k tomu viac hodí ryža alebo hranolčeky, ale ja som na diéte, takže varené krumpličky boli. 


Čo na to: 

   400 g sviečkovice
   150 g mrkva a kúsok póru **
    3 PL oliv. oleja (ja som dala repkový)
    1 KL masla
    60 g  sladkokyslých steriliz. uhoriek
   1 PL  dijonská horčica
200 ml pochúťková smotana
    1 ks  cibuľa strednej veľkosti
            zelené (al.čierne) korenie čerstvo namleté
            soľ
**pozn. v originál Stroganoff recepte dávame malé šampiňóny

Ako na to:

Sviečkovicu nakrájame na pláty a tie potom ešte na klátiky, či hranolky, ak chcete. Mäso roztiahneme po doske a namelieme naň korenie. Necháme postáť.
Pokrájame (v mojom recepte) zeleninu na plátky a pásiky, (v prípade Stroganoff šampiňóny na pásiky), cibuľu nadrobno.
Do panvice dáme 1 PL oleja a kúsok masla, pokrájanú cibuľu, pórik a necháme speniť. Po chvíli pridáme mrkvu a zasa namelieme trocha korenia, pridáme trocha soli a restujeme. Potom môžeme prikryť, aby mrkva zmäkla. Nezabudneme občas premiešať.
Do druhej panvice dáme zvyšný olej a na rozohriaty šupneme mäso, ktoré orestujeme zo všetkých strán, ale len krátko, cca 3 - 4 minúty maximálne. Počas restovania aj osolíme.
K mäsu pridáme obsah predchádzajúcej panvice, čiže zeleninu (resp. šampiňóny), premiešame a pridáme horčicu a smotanu. Dobre premiešame a necháme prehriať, môžeme pridať aj trocha vody alebo vývaru. Uhorky pokrájame na drobnejšie kúsky a zamiešame do mäsovej zmesi. 
    Ako vidno, totálna rýchlovka!


utorok 17. júla 2018

Kuracia pečeň na šampiňónoch

       Kuracie pečienky sú u nás aj obľúbené aj zatracované. Manžel ju zbožňuje, ja mám k nej neutrálny vzťah a dcéry ju neznášajú. Neznášajú už pohľad na ňu zasurova. Kým boli malé, tak  ju s chuťou jedli. Skúšala som rôzne prípravy, ale neuspela som. Musí tam byť psychický blok, asi niečo také, ako mám ja voči morským príšerkám. No čo už s tým narobím? 
Preto vždy varím túto mužovu pochúťku len v malom množstve a nie často. S šampiňónmi je veľmi chutná a ešte lepšia je s kuriatkami.
   

Čo na to: 

400 g kuracia pečeň
    1    stredná cibuľa
    1    strúčik cesnaku
  30 g slaninky ( dávam asi 4 plátky, nevážim)
    5    väčších šampiňónov (alebo i viac)
  5 cm kúsok zelenej časti póru
   1 čl červenej papriky
 1/2čl mleté čierne korenie (mčk)               
trocha čili papriky (kto má rád)
majoránka "baj očko"
trocha oleja ( 1PL)
hladká múka (1 - 1,5 čL)

Ako na to:

Najprv pooplachujeme pečienky a očistíme ich, pokrájame na menšie kúsky. Potom pokrájame slaninku na malé kocečky, vložíme do panvice a necháme pomaličky roztápať. Zatiaľ očistíme a najemno pokrájame pór i cibuľu, ktoré prihodíme k popraženej slaninke. Ak pustila málo mastnoty, pridáme pár kvapiek oleja a cibuľu so slaninou speníme. 
Potom vložíme do panvice kuraciu pečeň a restujeme. Dobre ju miešame, po chvíli restovania pridáme mčk, papriku, šampiňóny, všetko zamiešame a prikryjeme, aby šampiňóny pustili šťavu. Po chvíli restovania pridáme podľa úvahy vodu alebo nesolený vývar v množstve asi 100 ml. Prikryjeme pokrievkou a necháme chvíľku podusiť, cca 5 - 6 minút. Je to akurát čas, ktorý potrebujeme na prípravu zátrepky. Do mrňavého pohára naberieme malé množstvo studenej vody (asi tak 1,5  cm od dna) a pridáme 1 - 2 čL hladkej múky. Múku s vodou rozmiešame len tak lyžičkou, aby sme zlikvidovali viditeľné múčne hrudky a zátrepku vlejeme do vriaceho jedla. Môžeme naliať cez menšie sitko (pre istotu). Zamiešame a po chvíľke možno zistíme, že šťava je veľmi hustá, tak ju trocha zasa zriedime. Musíme ešte dosoliť, pravdaže podľa  chuti a tiež pridáme čili a majoránku. Stále miešame, aby neprihorela zátrepka a povaríme pár minút (3 - 4 minúty) na minimálnom stupni. Na konci varenia primiešame prelisovaný strúčik cesnaku. 
Je to rýchlovka, takže celkom vyhovujúce na prípravu večere po návrate z práce. 
Podávame buď s cestovinou alebo ryžou a zeleninovým šalátom. 
   Kuracia pečeň obsahuje železo, zinok, a tak prospieva či pomáha krvotvorbe. Okrem toho obsahuje aj kyselinu listovú, fosfor, horčík a dosť vitamínu B.


pondelok 18. júna 2018

Baklažánový eintopf s kuracinou a zemiakmi zapekaný údeným syrom


      U nás patrí baklažán k najobľúbenejším zeleninám, Bohužiaľ, nie vždy dostupný. Neviem, ako je to s jeho zmrazovaním, ale skôr asi nie ako áno. No keď je sezóna, tak si ich treba dopriať čo najviac a užiťsi ich. Preto zbieram baklažánové recepty, aby sme ich nemali stále na rovnaký spôsob. Tento som si vymyslela sama, i keď pripúšťam, že možno niekde niekto podobne baklažány robil. Ale toto bola moja improvizácia. Na počudovanie musím povedať, že na druhý deň po prihriatí mi jedlo chutilo ešte viac ako začerstva. Čudné, ale možno som len bola viac hladná 😀 Proste musím sem dať tento recept, aby som naň nezabudla, aby som ho mohla v budúcnosti zasa zreprodukovať. Príjemné je na ňom i to, že nie je príliš prácny a zvládli by ho i staršie deti, cca 12+  😇



















Čo na to:

2 baklažány
3 kuracie prsia alebo stehná (môže byť i viac)
10 - 15 dg chudej prerastenej slaninky typu Schwarzwald
1 cibuľa strednej veľkosti
3 strúčiky cesnaku
   zemiaky (ja som dala nové 4 veľké kusy, ale treba dať viac )
3 paradajky
soľ, mleté čierne korenie, kurkuma
tabasco alebo niečo podobné štipľavé (podľa chuti)
olej 
100 g údeného syra
oregáno sušené
bazalka čerstvá

Ako na to:

Opláchnuté a osušené kuracie prsia pokrájame podľa úvahy na pásiky či kocôčky. Vložíme ich do uzatvárateľnej nádobky, kde ich sypneme mletým čiernym korením, oreganom, kurkumou a soľou, pridáme olej (asi 2 - 3 PL ) a lyžicou dobre premiešame. Necháme odstáť v chladničke aspoň 1 hodinu. 

Zatiaľ očistíme zeleninu (cibuľu, cesnak, zemiaky),zemiaky pokrájame na tenšie plátky, kto chce, môže spariť a ošúpať paradajky, (ja som to nerobila) a ošúpeme baklažány (nie je podmienkou). Baklažány pokrájame na kolieska s hrúbkou cca 0,5 - 0,7 cm a osolíme ich z obidvoch strán. Necháme ich vypotiť, čím sa zbavia horkej chuti. Po asi  20 minútach ich poutierame kuchynským papierom a okoreníme ich mčk, prípadne grilovacím sa dá ap. Necháme ich ešte postáť.

Na panvici rýchlo opečieme slaninku pokrájanú na pásiky, prihodíme pokrájanú cibuľu, speníme ju a pridáme marinované kuracie mäso. Opečieme ho čo najrýchlejšie a odstavíme. Pridáme prelisovaný cesnak a sušenú bazalku. Ochutnáme a môžeme dochutiť podľa svojej predstavy. Ja som pridala trocha sósu z jalapeňo papričiek. Panvicu s mäsom dáme bokom.

Potom opečieme, ogrilujeme baklažánové kolieska na čo najmenšom množstve oleja. Nemusíme ich opekať úplne domäkka, lebo sa dokončia v rúre.

Do pekáča vložíme papier (PNP) a rozložíme pokrájané zemiaky, na ne rozhodíme obsah panvice s kuracinou a stierkou vytrieme aj tuk, ktorý necháme do pekáča stiecť. Rovnomerne pokladieme kolieskami baklažánov a posypeme asi 3/4 syra. Pekaáč zvrchu zakrútime alobalom. Vložíme do rúry vyhriatej na 200°C a pečieme v spodnej časti asi 30 minút. Potom odstránime alobal, zistíme, ako vyzerajú zemiačky a keď sú mäkké, alobal už nebude potrebný. Na baklažány rozhádžeme pokrájané paradajky (buď na väčšie kocky alebo kolieska, polkolieska - zbavené dužiny, tú zjeme alebo vložíme do šalátu). Posypeme ešte zvyškom syra a necháme zapiecť už len dákych 10 - 12 minút. Po vybratí z rúry posypeme čerstvou bazalkou (buď posekanou alebo drobnejšími lístkami). 

Namiesto údeného syra sa môže dať nejaký pikantný syr  - alebo niva alebo gorgonzola... s nimi je to snáď aj lepšie. S údeným syrom je toto jedlo jemnejšie. Je to otázka vkusu. 




utorok 12. júna 2018

Poobzerajte sa po knihe Ruce v mouce od Ivy Trhoňovej


          Už som tu na blogu spomínala novú publikáciu z oblasti pekárčiny českej autorky Ivy Trhoňovej, RUCE V MOUCE , ktorá v tomto smere určite patrí medzi TOP. 
V Česku ide kniha "nadračku", lebo je fakt skvelá, napísaná zrozumiteľne, logicky a pre normálnych ľudí... žiadne obkecávanie a výmysly ani hranie sa na profíka. Lebo profícka je sama osebe. 
Rada si v nej listujem a čítam si ju niekedy aj v posteli. Mám v nej plno "lepiek", tých farebných lepivých papierikov, ktoré mám ako záložky a na mrňavé poznámky. 

Mrknite si rozhovor s Ivou o  jej knihe 




     Ak práve zháňate knihu, ktorá vám pomôže, ktorá bude vaším radcom a pomocníkom dennodenne, tak to je kniha s názvom RUCE V MOUCE od Ivy. Nevycapíte fúru peňazí len tak pre nič za nič, ale kúpite si vynikajúcu knihu, napísanú zrozumiteľne, jasne a s fúrou receptov. 
Ja som nakúpila veľa kníh o pečení chlebov a pečiva, no až pri tejto som si uvedomila, ako som plytvala peniazmi na drahé zahraničné knihy. Ruce v mouce je tá najlepšia kniha pre kváskové pečenie i pečenie s droždím. Nájdete v nej okrem receptov na pečenie aj čosi navyše... aj rady a recepty na to, čím natrieť chlebík, pečivo a aj také obyčajné hamky z kuchýň starých materí.

V Martinuse knihu kúpite za 10,67 €, alebo si ju objednajte v nettkníhkupectve Gorila za 9,59 € alebo si prejdite Heureka.sk a tam si vyberiete. No alebo sa po nej obzrite v kníhkupectve, kam chodievate.






utorok 24. apríla 2018

Trhací chlieb od Ivy


     Ak ste doma aspoň 4-členná rodina, tak chlieb možno zjete na posedenie. Ak sú deti menšie, tak asi nie, ale dobrota pre puberťákov a starších... úplne ako vyšitá. Ja som si dala k tomu mlieko a bola to balada, ale hodí sa k pivu i k vínku. Budete si odtrhávať po kúskoch a zrazu zbadáte, že by sa zišlo z väčšej dávky. Ja som to tušila, najmä keď autorka receptu (Iva z Pekárnománie.cz) to poradila 😀, takže som urobila z 1,5 dávky. (Množstvo každej ingrediencie vynásobte x 1,5) Potom sa vám práve zmestí do chlebíkovej formy. 
Tento recept je pre chlebových začiatočníkov ako stvorený. Skúste si ho a potom začnite s pecňami kysnutými droždím... a potom si pričuchnite ku kvásku. Iste vás očarí 😉


Čo na to:

180 g voda
20 g  olej
1 KL soli
1/2 KL cukru
30 g múka ražná chlebová
60 g múka pšeničná chlebová
210 g múka hladká 00
12 g droždie

Náplň:
50 g maslo
3 - 4 strúčiky cesnaku
zelené vňate (petržlen, pažítka, medvedí cesnak ap.)
strúhaný syr Gran Moravia (Parmezán, Grana Padano)
Schwarzwaldská šunka na prilepšenie (alebo špek, slaninka oravská alebo iná prerastená) - no nemusí byť! V pôvodnom recepte nebola, ale táto vôňa skvele doladila tie predchádzajúce, takže vônička to pri pečení bola perfektná

Ako na to:

Zmiešame asi 100 ml vody, cukor a droždie a pridáme trocha múky z odváženého množstva a  urobíme kvások. Necháme ho kvasiť cca 15 minút. 
Múku preosejeme do misy, pridáme kvások a ostatné suroviny a vypracujeme cesto, ktoré necháme prikryté kysnúť asi 1 hodinu na teplom mieste. Cesto môžeme nechať vypracovať aj v DP alebo robotom.
Nakysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a trocha ho prepracujeme. Sformujeme do bochníka a necháme ho zakryté chvíľu postáť. 


Potom ho rozvaľkáme na obdĺžnik cca 50 x 30 cm.


Maslo roztopíme a do vlažného prelisujeme cesnak, premiešame a potrieme ním obdĺžnik cesta. Napokon ho posypeme posekanými alebo rozmixovanými bylinkami


a posypeme strúhaným syrom. Ja som u nás Gran Moravia syr ešte nevidela, takže ho nepoznám. Ale počula som o ňom v nejakej relácii rozhlasovej, údajne je to niečo ako Grana Padano a vyrábajú ho Česi a aj ho vyvážajú do Talianska. Tam dostane nálepku Grana Padano a predáva sa pod touto talianskou značkou. 



Lenže teraz som nemala ani Granu, tak som dala, čo som mala, čiže parmezán.



Pridala som ešte trocha Shwarzwald šunusu, lebo mám rada jeho vôňu. Pokrájala som pár plátkov na štvorčeky a sypla som ním syrový posyp... vlastne nie, tak to urobte vy, ak budete chlebík robiť.
(Ja som si spomenula prineskoro a potom som pechovala tie štvorčeky šunky pomedzi pokrájané pláty vo forme, lebo som motovidlo. No nabudúce ten šunus nechám ako plátky, len ich trocha zmenším na šírku pokrájaného cesta). 
Posypaný plát rozkrájame na 5 pruhov, ktoré poukladáme na seba a celé to rozkrájame na 6 rovnakých dielov. 






Tieto jednotlivé kusy potom vkladáme do chlebíkovej formy nastojato vedľa seba. Ak je forma z plechu, treba ju celú poriadne vytrieť maslom (ale dať PNP). Ja som použila silikónovú formu, ktorú som si kedysi kúpila na pečenia chleba. Už ju moc nepoužívam, lebo jej maxi prevádzková teplota je len do 230°C, čo je na pečenie chleba trocha málo a okrem toho rada pečiem peceň na kameni. 
Jj, ja som v tejto fáze pechovala šunusové štvorčeky medzi cesto :-( ... mohla som tam vkladať radšej väčšie plátky. Takto to zaniklo, i keď to voňalo nebesky. 
Chlebík prikryjeme fóliou alebo celú formu strčíme do sakla asi na pol hodku, aby dokyslo cesto a neobschlo. Pred vložením do rúry ešte zvrchu pokvapkáme maslom alebo potrieme a pečieme na 180°C asi 40 - 45 minút. Po uplynutí 40 - 45 minút pečenia chlebík vyklopte na PNP a chvíľu ešte dopečte na rošte (cca 3 - 4 min) aj s ventilátorom. 



Alebo ak vám dobre silno pečie, poznáte jej muchy, spoľahnite sa na vlastné skúsenosti s ňou. Mne sa môj chlebík zdal trocha nedopečený po 3/4 hodine, takže preto radím dopekanie na rošte. Ale je to individuálne a treba sa riadiť vlastnou trúbou. No, veď predsa trúby nás riadia stále, však? 😁





A teraz už len odtrhnúť kúsok a pochutnávať si. Najlepší je teplý, ale to určite každý už tuší.. 😊


utorok 10. apríla 2018

Kváskový pšenično-ražno-špaldový chlieb



     Aj keď som dlhšiu dobu nepridala na blog žiadne chleby, piekla som. Väčšinou také, ktoré sú tu na blogu alebo len s malinkými obmenami.. čiže Ivine chleby z pekarnomania.cz alebo Chleba dobrý od mojej nettkamošky Helenky z Moravy. Áno, aj som ich fotila, fotím ich vždy.. Keď už nič iné, tak aspoň cesto vložené do ošatky pred kysnutím a po ňom. Asi sa nedá 100% spoľahnúť na pamäť a ja  potrebujem porovnať veľkosť nakysnutia. Mrknem do mobilu, ako vyzeralo cesto predtým a teraz.. a odhadujem, či už je čas urobiť prstový test. Dosť dobre to pomáha.
     Tentokrát som robila takého metamorfovaného Kubíka, pôvodne pšenično-ražný chlieb len s ražným kváskom.

Čo na to: 

Rozkvas: 25 g kvásku, 100 ml vody, 50 g ražná múka celozrnná, 25 g ražná múka chlebová, 25 g pšeničná múka chlebová - dobre vymiešať a nechať vykysnúť
Tang-zhong: 75 g vody, 15 g pšeničnej chlebovej múky - povariť spolu do zhustnutia pri teplote do
70°C
Cesto:
celý rozkvas
tang-zhong
290 g tekutiny (voda + acidko = 220 + 70)
100 g cesta z predchádzajúceho pečenia
120 g MD (mother dough)
450 g pšeničné múky ( 250 T650 + 200 hladká 00)
  60 g špaldová hladká
2 KL soli
1 KL rasce

Ako na to:

1) Pripravíme rozkvas - Odvážime vodu, pridáme kvások a metličkou vyšľaháme, napeníme a pridáme múku. Vymiešame, prikryjeme perforovanou fóliou, prichytíme gumičkou a necháme kvasiť.
2) Prichystáme TZ - vodu s múkou premiešame metličkou a dáme variť pri minimálnej teplote, pričom stále rýchlo miešame. Zhustnuté potom odstavíme.
3) Do misy vlejeme časť tekutiny, napr. 180 ml vlažnej vody + 70 ml acidka a pridáme aj celý TZ.
4) Urobíme plávaciu skúšku rozkvasu - Odrypneme kúsok rozkvasu lyžičkou v čase, keď vidíme, že
rozkvas zvýšil objem dvakrát (2V) a povrch sa začal vyrovnávať, je dopukaný... Hmotu vhodíme do pohára so studenou vodou. Ak rozkvas pláva pri hladine, je akurát čas na zarábanie cesta.
5) Rozkvas pridáme do misy s vodou a TZ, necháme dobre premiešať.
6) Zatiaľ preosejeme múky a vsypeme do misy, pridáme na kúsky rozstrihané MD a pridáme ešte staré kváskové cesto, ktoré sme si odkrojili z cesta pri predchádzajúcom pečení chleba (to je vždy 100 g). Necháme premiešať zopár minút (5 min) a podľa potreby doplníme tekutinu (10 -40  ml) Počkáme, kým voda vsiakne do múky a vypneme. 
7) Autolýza - Necháme stáť 30 - 45 minút.
8) Po uplynutí času na autolýzu pridáme soľ a rascu. Znova spustíme miesenie a necháme stroj miesiť cca 8 - 10 minút. (V tejto fáze môžeme pridať buď strúhaný zemiak alebo varenú zeleninu, či iný prídavok podľa chuti)
9) Po 8 -10 min vypneme a cesto necháme stáť prikryté v mise robota alebo v DP 20 - 25 minút.
10) Cesto vyberieme a vložíme do plastového boxu vymasteného olejom alebo do misy vytretej olejom. Cesto poprekladáme, uzatvoríme a necháme ho oddychovať 25 minút. 
11) Cesto znova 2 x poprekladáme a necháme vždy 25 minút kysnúť. Celkovo teda 100 minút kysne.
12) Cesto vyklopíme na mierne pomúčenú dosku a necháme chvíľku stáť, kým si pripravíme ošatku. 
13) Ošatku vystelieme utierkou (ja používam trojrohú šatku z expirovanej autolekárničky) a vysypeme škrobom alebo bezlepkovou múkou.
14) Cesto na doske stočíme do bochníka a utiahneme. Potom ho posypeme škrobom a vložíme do ošatky, zabalíme ho ako bábätko a vložíme do mikroténového vrecka. To uložíme do chladničky na pár hodín .. 12 alebo i viac. Ja som ho nechala fermentovať asi 16 - 17 hodín. 
15) Bochník vyklopíme z ošatky na tvrdú podložku s PNP, kefkou alebo štetcom oprášime nadbytok škrobu, narežeme, posprejujeme vodou a vložíme na rozohriaty kameň (250°C). Do spodného pekáča chrstneme horúcu vodu a necháme piecť 15 min.
16) Po 15 min vyberieme spodný zaparovací pekáč a teplotu znížime na 190°C. Pečieme ešte 35 min. Ak rúra veľmi pripeká, chlieb zakryjeme na pár minút alobalom. 
17) Po vybratí pecňa z rúry zistíme poklepom, či chlieb zvoní a položíme ho chladnúť na mriežku, kde ho ešte zo všetkých strán posprejujeme vodou. 



piatok 2. marca 2018

Pomaly pečená kačica s dusenou kapustou a knedľou


     Kačicu často nerobievam. Nejako veľmi nám nechutí, my preferujeme kurence. Spomínam si, že raz niekdo v práci vybavil domáce, vraj kŕmené kačice u chovateľa. Tiež som sa nechala zlákať a zapísala som sa do zoznamu záujemcov a zaplatila som. V deň, keď kačice priviezli, som bola práve PN a keď som sa vrátila do práce, kačice boli pravdaže už rozobraté. Moju kačicu dali do mrazničky. Keď som ju odtiaľ vybrala, veľmi som sa čudovala. No povedala som si, že čudne vyzerá asi preto, že je zmrazená. Ale po rozmrazení tiež vyzerala čudne, po upečení ešte čudnejšie a keď malá dcérka porozprávala medvedíkovi, že na obed bude papať "kapussstu, nedle a malé kuliatko", tak to už bolo jasné bez debaty. Pamätám si, že tú kačicu sme zjedli všetci štyria na obed a veľmi najedení sme od stola nevstali. Mužovi sa tiež nepáčilo, no a ja som sa zaťala, že už sa s kačicou babrať nebudem. 
Ale nedávno sa cestou domov zastavil na nákup a zavolal mi, či nemá kúpiť kačicu. Povedala som mu, že nemá, veď kačice sme zatratili. No a napriek tomu, keď som vybaľovala nákup, našla som kačicu. Nezmrazenú. Nevyzerala ako strašiak. 😄


Čo na to:

kačica
soľ
rasca
dve menšie jablká
kúštik masla

Ako na to:

Kačicu dobre poumývame zvonka i znútra. Obzrieme, či má kačica dobre urobenú depiláciu a prípadné nedostatky odstránime. Potom ju osušíme papierovými utierkami a dobre osolíme. Dáme ju do misy, misu prikryjeme fóliou alebo vložíme do väčšieho sakla a necháme v chlade až do druhého dňa.
Pred samotnou prípravou kačicu opláchneme, znova poutierame a znova osolíme. Nezabudneme pravdaže na na brušnú dutinu, ktorú dobre soľou vytrieme a pridáme aj vhodné korenie. Ja som dala rascu a dnu som pridala rozštvrtené jablká. Keby som mala čerstvé bylinky, dala by som rozmarín, ale nebol. Do otvoru kačice som rukou vmasírovala aspoň trocha sušeného. Takže osolenú, orascovanú kačicu vložíme do hlbšieho pekáča slabo vytretého maslom. Prikryjeme pokrievkou a dáme do rúry nastavenej na 130°C. Nič nepodlievame. Hodinu či 1,5 hodiny si kačicu nevšímame. Potom ju otočíme na druhú stranu, znova prikryjeme a pečieme zasa rovnako. Potom otvoríme pekáč, zlejeme podstatnú časť výpeku do nejakej rajničky a kačicu dáme piecť už bez pokrievky. Ja som ju prehodila do plytšieho vyhriateho  pekáča a poliala zvyšným výpekom z pôvodného pekáča.  Zvýšime teplotu pečenia na 180 - 190°C a kačicu dopečieme do žiadanej farby, dochrumkava. Počas dopekania stále podlievame, prípadne potierame povrch maslovačkou.
Upečenú kačicu vyberieme z rúry a nevypneme ju. Čiastočne vychladnutú kačicu  rozporciujeme nožnicami na hydinu, vložíme späť do pekáča, pridáme trocha vody a odloženého výpeku. Vrátime späť do rúry a dáme tomu ešte pár minút, aby sa mäso znova zahrialo a koža bola chrumkavá.



Kapusta: https://nasavareska.blogspot.sk/2013/11/pecena-marinovana-krkovicka-s-dusenou.html

Knedle: https://nasavareska.blogspot.sk/2013/05/parena-knedla.html



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...