piatok 5. januára 2018

Hajdú kapusta s haluškami

     Moja mama vždy vravievala, že hlad je najlepší kuchár. Keď som bola malá, ani som tomu nerozumela. A vždy sa to u nás hemžilo takýmito prísloviami a mne to tak akosi vadilo. Pripadali mi tie staré múdrosti veľmi čudné, záhadné, aj bosorácke a hlavne bezvýznamné taľafatky. Až keď sme sa v škole o nich učili, som zmenila mienku. Ale len trocha. Nikto v triede asi nepoznal toľko tých úsloví. 
Inak, vôbec som nepomyslela na akékoľvek úslovie, keď som to varila. Varila som hladná pre ďalších hladných na chate, kde toho veľa nebolo a bolo treba improvizovať. Nikto ani odo mňa nečakal zázraky, všetci sa chceli jednoducho "nadlábnuť", zasýtiť sa po celodňovej túre vo Fatre. Pamätám si, že sa mi zdalo málo mäsa pre všetkých, tak som pridala nejakú suchú klobásu. Varila som, varila, dusila mäsko a klobásu aj s kapustou, myslela som si, že varím segedín, ale vraj to bola Hajdú kapusta. Zistila som to minule na nette. Varili Hajdú kapustu celkom tak ako ja vtedy ten segedín 😁
Tú kapustu som nezahusťovala, lebo múku som ušetrila a minula do halušiek. Halušky som robila ku kapuste preto, lebo chlieb mal ostať na raňajky, droždie na knedle nebolo k dispozícii a zemiakov bolo tiež dáko pomenej 😀 Trocha zvláštne podozrievavé pohľady na obsah tanierov ma vôbec nevyviedli z miery, najmä preto, že hladoši nasali vôňu a porcie mizli veľkou rýchlosťou. 
No a po sto rokoch si na jedlo spomenul môj muž. Že skúsme uvariť takú tú kapustu, kde boli bryndzové halušky! Márnosť šedivá! Vôbec to neboli bryndzové halušky, len to boli rovnaké halušky ako tie, čo miešame s bryndzou 😄 
No a v domácich podmienkach, kde nie je stav núdze ako kdesi na samote v chate, to nie je problém, myslela som si, a tak som dala viac mäsa a klobásu som vynechala. A pri obede že, no a kde je klobása? Ako sa to jedlo vlastne volá? 
Tak poobede som trocha googlila a zistila som, že ide o "hajdú kapustu" a áno, klobása v nej má byť. Dorobila som na panvici a pridala ku kapuste dodatočne. No čo? Ale bola to bezva mňamina aj tak. A veru tie halušky k nej pasujú. Čo na to:

500 g   bravčové pliecko
300 g   bravčový bôčik
    1 ks údenej domácej klobásy
cibuľa čo najväčšia
    4 ks cesnakové strúčiky
   1 PL bravčová masť
   2 PL olivový olej
   1 KL paprika
1/2 KL mleté čierne korenie (mčk)
1/4 KL mletá rasca
   1 KL papriková pasta (Ereš Pišta) alebo 1chilli paprička 
800 g   kyslá kapusta

na halušky:
zemiaky
múka polohrubá
múka hladká
trocha mlieka
soľ
1 vajce (nemusí byť)
voda

Ako na to:

Mäso opláchneme, osušíme a pokrájame na kocky. Do hrnca dáme rozpustiť masť, pridáme olej a vložíme mäso. Miešame a opekáme, aby sa v mäse uzatvorili póry. Na panvici orestujeme na troche oleja cibuľu a prihodíme ju k mäsu, pridáme koreniny a soľ. Krátko, ale poriadne miešame, potom zalejeme vriacou vodou a necháme dusiť. 
Kyslú kapustu premyjeme studenou vodou a necháme odkvapkať. Potom ju pokrájame, aby sme v jedli nemali dlhé kapustové "fúzy" . Kto má rád kapustu naozaj veľmi kyslú, nemusí premývať. Ja ju preplachujem kvôli sebe, lebo mne kyslé varené jedlo veľmi nechutí. Šťavu zo surovej kyslej kapusty vypijem, ale v teplom stave to robí neplechu. 
Klobásu pokrájame na kolieska a kľudne môžete pridať viac. Tá údená aróma a chuť v kapuste robia svoje, no a farba tak isto.
Keď je mäso už takmer hotové, mäkké, pridáme kapustu, ešte trocha horúcej vody alebo akýkoľvek vývar a môže sa pridať už klobása. Ja som ju opiekla nasucho v panvici a pridala ju až potom do hotovej kapusty. Necháme rozležať, aby sa chute spojili.

Halušky: Surové zemiaky očistíme, postrúhame najemno a pridáme trocha mlieka, aby zemiaky nehnedli. Ak chceme použiť vajíčko, dáme ho teraz, aby sa dalo dobre v zmesi rozmiešať. Pridáme 1 KL soli a postupne pridávame obidve múky. Zmes na halušky nesmie byť ani príliš hustá ani príliš riedka. V prvom prípade by halušky boli tvrdé a v druhom prípade by sa rozvárali. V prípade potreby do zmesi pridáme trocha vody. Mám takú pomôcku na zisťovanie správne hustého haluškového cesta... Ak máte v hrnci, v ktorom budete variť halušky, vriacu vodu, môžete za lyžičku cesta vhodiť do nej. Ak sa cesto rozlezie, haluška sa rozvarí, treba pridať múku, ak je haluška tvrdá, treba pridať vodu.. To je ten obligátny receptový pokec k haluškám. Ale rýchlejšie a zdá sa mi že rozumnejšie je skúsiť nechať varechu stáť v ceste uprostred misy. Ak padá, pridám múku, ak už zostane chvíľu stáť, tak je cesto akurát. Halušky pretláčame cez haluškár do vriacej osolenej vody. Vody musí byť vždy poriadne veľa a tiež treba dať celkom dosť soli. Keď halušky vyplávajú na hladinu, necháme ich ešte minútku vrieť a potom ich vyberieme pomocou sitka. Prepláchneme ich horúcou vodou, pridáme trocha olivového oleja, aby sa nelepili. 

Do stredu taniera naložíme halušky a okolo nich dáme kapustu s mäsom. Ozdobíme kyslou smotanou.


2 komentáre:

Andrea Hla povedal(a)...

Dobrý deň, veľmi rada čítam Vaše pribehy k receptom! �� Samozrejme, že mám rada aj Vaše recepty��! Hlavne tie kváskové! Ďakujem za skvelé inšpirácie! P.s. Moje deti už nechcú kupovaný chlieb, aj vďaka Vašim skvelym radám v receptoch! Andrea

nigina povedal(a)...

Dobrý deň, Andrea :-)
V prvom rade sa ospravedlňujem, že odpisujem takto neskoro. Bola to len náhoda, že som dnes nazrela do komentárového spamu. A tam odrazu vidím 2 normálne komentáre, zvyšok pravdaže samé tie ázijské cákotiny alebo reklamy na kadejaké hlúposti.
Takže Andrejka, ďakujem za Váš koment, potešil ma, pravdaže :-) Možno sa aj poznáme z Pecempecen.cz? Máte múdre deti, dobre, že im chutí kváskový chlieb, je zdravý a vy ste nútená častejšie piecť, čím sa zdokonaľujete. Super symbióza :-D!!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...