piatok 3. júla 2015

Kráľovské kura so šampiňónmi a baby zemiačikmi

     Dúfam, že mi dáte za pravdu, ak poviem, že kurča je fajn potravina, z ktorej sa dajú pripraviť rôzne chutné dobroty, má celkom diétne a chutné mäsko. Ja osobne ani nepoznám nikoho, kto by ho nemal rád. Ešte aj kamoška Janka - vegetarianka si kuriatko občas dopraje.

  
     Možno sa aj Vám stalo niekedy, že ste pri nákupe naďabili na veeééľmi divné kurence. A nemám na mysli tie akciové. To už sa človek bojí kúpiť.  Viackrát sa mi stalo, že až po vybalení som zbadala na kurati podliatiny, boli aj také, že mali dolámané kosti, až si človek musel predstavovať, čo sa s tým chúďatkom asi dialo :-( . Dosť často som vymákla kurence napichané vodou alebo nejakým roztokom, aby viac vážilo. Pri porciovaní sa voda z neho len tak vyliala. 
Párkrát som kúpila kuracie stehienka, ktoré vyzerali byť fajn, a až po upečení sa ukázali pri kostiach na mäse čierne nechutnosti. Moja dcéra začala jedávať kuracie stehno len do polovice z obavy,  aby sa nedostala ku kosti, keby tam náhodou bolo "to čierne" :-( ! Radšej som prestala tieto porciované diely kupovať.
Nie, určite nie je v poriadku predávať také kurence a tiež nie je v poriadku niečo s ich chovom, s podmienkami, v akých sa chovajú a ani s ich krmivom.
     Bola som dosť zhrozená, keď som videla dokument o chove sliepok - nosníc v klietkach. A strašné pomyslieť na tie malé chúdence, ktoré v priebehu 4 týždňov mali vyrásť, aby z nich bol predajný kaliber. Nepýtam sa, či sa to zdá normálne, lebo normálne to nie je. Preto podnikaví výmyselníci zaviedli metódy čáry-máry chémia, pridáme trocha rastových hormónov do krmiva, ešte preventívne trocha antibiotík, aby zvieratá neuhynuli na choroby a aby rýchlo narástli ... Zvery vyhúkli v krátkom čase, predali ich a peniaze sa sypali. Tržba mínus náklady je zisk a hurá, ešte viac využijeme ten istý priestor na chov ešte väčšieho počtu zvierat...a zas hormóny, antibiotiká ... Slnečné svetlo a trávu nevidela taká hydina od začiatku do konca svojho krátkeho života.
     Toto je  zlý sen! Treba sa z neho už zobudiť!

    Konečne sa to ale pohlo, konečne sa našli  chovatelia, ktorí dokážu eliminovať stresové faktory v chovoch a vytvárať zvieratám lepšie podmienky na život. Kurence, ktoré si odžijú svoj kurací život na farme, kde im umožnia voľný výbeh, kde môžu hrabať  v hline,  v tráve si zobnúť  aj niečo prírodné, tie sa nakoniec odvďačia chovateľom svojím chutným mäskom. Také by mali byť v chladiacich pultoch obchodov. Takéto kuriatko vždy zahanbí tie modrasté dolámané čudá, ktoré k nám vozia  ktovie odkiaľ, z Poľska alebo  z Francúzska (btw. tie francúzske vraj boli úplne strašné a nejakú časť dodávky aj vrátili ) alebo vari aj od slovenských výrobcov. 

    Možno sa nám zablyslo na lepšie časy, a  pričinením slovenských výrobcov sa vyhrabeme z marazmu odpadkového koša Európy.  Prečo by sme mali byť odbytiskom nekvalitnej hydiny z rôznych európskych krajín, keď chovatelia u nás dokážu vyprodukovať kvalitnejšiu ?  Ministerstvu poľnohospodárstva by malo záležať na sebestačnosti vo výrobe hydiny, iného mäsa a vlastne všetkých potravín. Malo by pomáhať zlepšovať podmienky firmám. Inak ma nepresvedčia o zmysle svojej existencie. Pokuty a len pokuty situáciu zjavne neriešia.
     Verím, že "Welfare" chovy sa u nás budú rozrastať a bude sa im dariť. Isteže treba rátať s vyššou cenou, veď aj podmienky chovu sú nákladnejšie. A nákladnejšie sú preto, aby sme na stôl dostali kvalitu, prirodzenú potravinu bez chémie. Aby dieťa s chuťou a bez obáv zjedlo kuracie stehienko a v konečnom dôsledku nebolo preň (aj pre dospelých) zdravotným rizikom ale prínosom.

     Dnes som pripravovala také kuriatko z welfare chovu. Viem, už som sa príliš rozohnila a rozpísala, ale kým prejdem k receptu, chcem napísať ešte pár postrehov a dojmov z výrobku "Kura kráľovské" z welfare chovu vo Veľkom Záluží.
     Môj prvý dobrý dojem sa dostavil už pri prvej manipulácii so zabaleným kuraťom. Sympatický celistvý obal a potrebné informácie o tovare. Žiadne žvásty á la "vyrobené v EU"... . Pričuchla som k nemu...aróma čerstvého kuraťa...a hneď spomienky na detstvo... domáce kura, ktoré som nejedla už 100 rokov...:-)
Po vybratí zo sáčka som si kura dobre poobzerala kritickým zrakom. Chcela som nájsť nejaké kostrnky, alebo pozostatky páperia, alebo nejaké odreniny či modriny. Nenašla som a potešilo ma to. Kuriatko som poumývala, zvrchu osušila papierovou utierkou a obzerala som si jeho sfarbenie. Bolo pekné žltkavé, koža všade súvislá, neporušená a v dutine bolo tiež všetko čisté, celkom dosť málo vnútorného tuku. Kura športovec, naisto behalo po dvore. Aj som cvakla foťákom, aby ste videli.

 
     Rozporciovala som ho a kuriatko teda malo hrudník parádny ( v ľudskom svete asi ako dobre vyvinutá Miss world) :-) . Všímala som si sfarbenie mäsa i konzistenciu zasurova... No musím povedať - úplná spokojnosť! Farba ružová, svieža a konzistencia fajn, proste kvalitné mäso, žiadna gélová roztrasená vodnatá hmota.


Keďže  kuriatko bolo perfektné, nemalo zmysel príliš špekulovať nad jeho prípravou. Pri jednoduchej úprave si kvalitu mäsa uvedomíme najviac.

Čo na to:


kuracie stehná s kožou
soľ
maslo
kurací vývar
mletá červená paprika
čerstvý rozmarín
trocha oleja

ďalej:
čerstvé šampiňóny
mleté čierne korenie (mčk)

baby zemiačky:
nové malinké zemiaky
troška masla a oleja
vňať jarnej cibuľky
soľ
troška rasce

Ako na to:

Kuracie mäso opláchneme, osušíme a osolíme z obidvoch strán. Takéto jednoducho upravované kura ešte často pokvapkám citrónovou šťavou alebo šťavou z limety, od ktorej kuracinka viac skrehne a býva lepšia. (Teraz som to neurobila a mäsko bolo skvelé). Mäso prikryjeme fóliou a necháme polhodinu v chladničke. 
Zatiaľ oškrabeme zemiačiky a necháme vyhriať rúru.

Na troche oleja  v panvici opečieme mäso, aby sa zatiahlo. Potom ho vyberieme a uložíme do pekáča. 
My sme teraz s mužom doma sami dvaja, takže som robila len dve stehná, a preto som ich piekla spolu so zemiačikmi v jednom pekáči. 
Do pekáča  vložíme alobal a uprostred  z neho vytvoríme priehradku, ktorá oddelí zemiaky od kuriatka. Do jednej časti dáme zemiačky, pokvapkáme ich trochou oleja a jemne  posypeme rascou.
Do druhej časti pekáča vložíme opečené stehná aj s výpekom. Celý pekáč uzatvoríme  alobalom i zvrchu a dáme do rúry na 180°C piecť asi 15 minút. 
Potom do časti so stehienkami prilejeme trocha vývaru, prihodíme vetvičky rozmarínu, opäť zakryjeme a necháme piecť. 

Do misky si pripravíme cca 1 PL masla, pridáme mletú červenú papriku a vymiešame. Zmes máme pripravenú na potieranie stehienok, resp. zemiakov. 
Do panvice dáme trocha masla a opečieme na ňom plátky šampiňónov, ktoré sme vopred umyli a ošúpali. Trocha ich treba posoliť a jemne ich sypneme mčk. Po malej chvíľke pridáme trocha vývaru a mierne podusíme.

Keď  po 1/2 hodine ďalšieho pečenia (celkovo už 45 min) zistíme, že je mäso zmäknuté, odstránime alobalový vrchnák. Lopatkou poprevraciame zemiačky a jemne ich potrieme paprikovým maslom, ktoré sme si pripravili a pomaslujeme aj povrch kuracieho mäsa. Môžeme podliať trochou vývaru, ak treba, ja som nemusela. Môžeme nastaviť trocha vyššiu teplotu alebo zapnúť ventilátor. Volila som druhú možnosť.
Teraz už kuriatko často oblievame výpekom, prípadne pomaslujeme ešte, ak treba. Pridáme opečené šampiňóny a pečieme asi 15 min a v závere prepneme na grilovanie. Pozor, aby sme vo finiši nespálili povrch.

Zemiaky v pekáči posypeme vňaťou jarnej cibuľky a jemne posolíme.

Kurací vývar

Kurací vývar som urobila ako prvý, pretože som ho potrebovala na podlievanie a okrem toho som z neho urobila trocha polievky, keďže som použila iba jedno kura.
Nebudem sa tu podrobne venovať kuracej polievke, lebo na blogu som recept už uviedla kedysi. Len v rýchlosti zopakujem. Navyše som sa z Polreichovej relácie dozvedela, že dobrý vývar dostaneme z kostí, ktoré vopred upečieme v rúre.


Na trupe som nechala viac mäsa, pridala som aj krídelka a nechala piecť v rúre pri 200°C  asi 40 min, podliate vodou a  druhú polovicu času zakryté len tak provizórne alobalom. (Dobré je ešte pred pečením rozkrájať na menšie časti).
Celý obsah pekáča vložíme do hrnca, pridáme aj kuraciu pečeň (kuraciu pečienku a srdcia mávam nabalíčkované na porcie vo fólii a uložené v sakli, v mrazničke. Podľa potreby zo sakla vždy odoberiem celý balíček). Zalejeme studenou vodou a varíme. Počas varu odoberáme vzniknutú penu. Ak sa viac peny netvorí, pridáme zeleninu a varíme domäkka. Na toto menšie množstvo vývaru som použila:
2 mrkvy
1 petržlen
1/2 kalerábu
1/4 zelerovej buľvy
1/4 veľkého póru
1 malá cibuľa
2 malé strúčiky cesnaku
4 kelové listy
4 guličky nového korenia
8 guličiek čierneho korenia

Do polievky som zavarila krupicové haluštičky, lebo rezance sa nám minuli a nové sme ešte nestihli v týchto horúčavách urobiť. Kúpenské nemáme radi a so strojčekom to ide jedna radosť :-) .
Kráľovské prsia v chilli marináde 

     Marináda je skvelá vec, ktorá dokáže mäso spikantniť, ochutiť, okrem toho mäso v marináde kráse skrehne a veľmi fajn je na nej to, že mäso na nejaký čas udrží v čerstvom stave a akoby ho zakonzervuje
Marinády si rada vymýšľam, zväčša improvizujem podľa toho, čo mám doma a čo máme radi. Suroviny, z ktorých marinádu pripravujeme, musia byť kompatibilné, aby  sme nedopadli ako psíček a mačička, keď piekli tortu :-)


  Čo  na to:

marináda:
5 - 6 PL oliv. oleja
3/4   KL drvenej chilli papričky
    2  KL korenia Zmes na steak
1/3   KL mletá sladká paprika
    1  KL worcesterskej omáčky
    1  PL  balsamico octu
    1  PL  medu
1 -2 KL  dijonskej horčice
    2  vetvičky rozmarínu

 Ako na to:

Zmiešame všetky prísady na marinádu. Nie, na soľ som nezabudla. Soľ sa do marinády nemá dávať, aby nevytiahla z mäsa šťavu. Solíme až počas tepelnej úpravy.
Mäso vložíme do rozpálenej grilovacej panvice a krátko opečieme z obidvoch strán (celkovo asi 4 minúty).
Vyberieme ho a do panvice vlejeme trocha vody, pomocou ktorej odvaríme šťavu usadenú na stenách. Šťavu dochutíme a pridáme do nej plátok masla. Necháme vyredukovať na potrebnú hustotu. V šťave mäso trocha prehrejeme.

 
     Na záver by som chcela všetkým Vám, čitateľom a kulinárom odporučiť toto Kura kráľovské. Ide o slovenský výrobok prvotriednej kvality a už som spomínala, že jeho chuť je znamenitá.Ako môžete vidieť, celé kura kráľovské  sme kompletne zužitkovali a  malo to šmak :-)

2 komentáre:

Eva povedal(a)...

To stehienko priam spieva...:) Veru je niekedy problém kúpiť pekné kuriatko...a hlavne aby bolo aj kvalitné näsko.

nigina povedal(a)...

Ďakujem, Evi :-) Kuracina je u nás v kurze. Hlavne preto, že je to taký variabilný materiál a dosť diétnny. Kvalita potravín sa za minulé roky u nás dosť zhoršila. Párky už nekupujem, lebo to je hnus, nájsť schopnú šunku je tiež umenie... a Jahnátek ide len po plesnivých jogurtoch...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...