utorok 26. júla 2011

Domáce pečivo s kváskom


Čítala som, že pečivo i chleby zarobené s kváskom, sú oveľa jemnejšie a nadýchanejšie. Tak som to chcela vyskúšať. Kvitujem, že keď sa už babrem s kváskom, môžem ho využiť i viackrát. Jeho životnosť je 7 - 10 dní... umiestnený v uzavretej nádobe - v chladničke. Údajne sa dá aj zmraziť... To som ale ešte nevyskúšala.

P.S. 8.6.2014 - ospravedlňujem sa za zbytočne mätúce informácie, ale v čase písania tohto príspevku som ešte vôbec nemala relevantné informácie o kvásku a čím sa líší od kvásku (toho obyčajného s droždím) a už vôbec som nemala tucha o rôznych tzv. štartéroch cesta - prefermentoch, old dough - starom ceste, bige, poliš, apod.  Takže v skutočnosti je toto pečivo robené metódou old dough - starého cesta. Ale vtedy som to ešte nevedela.Čo na to:


3 dl vlažnej vody, 2 PL oleja,
2 čL soli, 2čL cukru,
2PL zemiakovej kaše v prášku,
20 dg kvásku,
10 dg ražnej múky,
10 dg celozrnnej múky,
30 dg hladkej múky pšeničnej,
2dg čerstvého droždia

Kvások:  prefermentačný                        
50 dg hladkej múky T650,
350 - 400 ml vlažnej vody,
1čL cukru, 1čL soli,
10 g čerstvého droždia

Ako na to:


Kvások musí stáť aspoň 12 hodín, takže ho pripravíme deň vopred. Z hore uvedených prísad na kvások vymiesime vo veľkej mise cesto a prikryté ho necháme stáť 12 hodín niekde na linke, kde nebude veľmi prekážať. Cesto najprv super vykysne, ale nevšímame si ho a potom, po tých 12 hodinách je už také spľasnuté. A také to má byť. Cesto z misy preložíme do uzatvárateľnej nádoby - mne sa zmestilo do nádoby s objemom 1 liter.


Do nádoby domácej pekárne dáme suroviny podľa obvyklého postupu a spustíme program "cesto". Po chvíli pridáme odvážený kvások a necháme mašinku fachať.
Cesto vyložíme na pomúčenú dosku, sformujeme ho, rozkrojíme na dve časti. Jednu polovicu rozvaľkáme a rozkrojíme na 4 rovnaké časti. Z nich sformujeme bagety

Druhú polovicu cesta rozkrájame na 8 - 9 rovnakých častí, prehnetieme v ruke a sformujeme ich
Vtlačíme im kaiserkové znamenie. Dá sa to urobiť tvrdšou stierkou na cesto, ale to dlho trvá. Takže si môžeme pomôcť krájačom na jablkáPred pečením ich potrieme vajíčkom rozmiešaným s mliekom a posypeme semienkami či soľou.
Plechy s pečivami necháme na sporáku podrásť ešte aspoň 20 minút, kým sa rozkúri rúra (či trúba?) :-)


Pečieme pri 200 °C cca 20 minút
2 komentáre:

Daniela povedal(a)...

...nebudeš mi veriť ale slintám ako Pavlovov pes - normálne som zacítila vôňu čerstvých kaiseriek:-))

nigina povedal(a)...

:-) aj mne veľmi chutí také čerstvo upečené... mňam.. Musím trocha ešte popracovať a dovzdelať sa všeličo o múkach a ich kombinovaní...:-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...