nedeľa 22. februára 2015

Chleby na kameni     Neustále ma fascinuje pečenie chleba, ale keď som vyskúšala pečenie na kameni, bola som celkom uveličená. Bolo to zaujímavejšie ako detektívka a aj keď som si pripadala sediac pred rúrou ako dáka trúba, nemohla som si pomôcť :-). Hľadela som na pečúci sa bochník plná napätia. 
O tomto štýle pečenia som sa dozvedela na FB, kde inde? V živote som nevidela riadnu pekársku pec ani len z diaľky. Áno, keď som sa dozvedela, tak som si našla akési video... dvaja dedkovci na dedine piekli v peci. 
Hm, no celkom som závidela. Zrejme sa mi to muselo v podvedomí  dáko zakotviť, lebo odrazu som mala ujeté želanie takto piecť :-) chlieb. Totálne nereálne.
Na FB stále omieľali pečenie na kameni, na dlaždici a zrazu som si spomenula  na náš starý gril, ktorý mal v príslušenstve kameň na pečenie pizze. Nikdy som ho doteraz nepoužila a odrazu mi bolo za ním ľúto. Ako by sa mi  len teraz  zišiel...  Ale čo keď ja som taká "vyhadzovačka"? :-)  
No našťastie kameň je ešte na svete, zachránil ho môj muž s úmyslom využiť ho niekedy v záhrade.
Tak som teda hneď kameň vyskúšala a bolo  úžasné sledovať, ako bochník na ňom vyskočil do výšky. Kameň rozžeravený na 250 stupňov a na ňom bochník... vám poviem, to je teda NIEČO na pozorovanie...

Chlieb guľatý na kameni Chlieb sedliacky na kameni


Špalďák 

 Špaldovo-pšeničný na kameni
Tento sa na kamení trocha ohol, pretože presahoval jeho priemer, ktorý je Bohužiaľ len 28 cm.

Takže kvôli tomu som pri ďalšom chlebe skúsila piecť na dlaždici. Tá má rozmery 33 x 33  cm a po jej uhlopriečke sa zmestí i väčší macek :-)
Napríklad tento ma veľmi potešil i keď by som si priala trolilinka väčšie očká v striedke.

Špaldovo-pšeničný na dlažbeUzly Rožky s celozrnnou múkou Bosniačiky
Žiadne komentáre:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...