pondelok 16. februára 2009

Jogurtová knedľa

 Čo na to:

1 hrnček hladkej múky,
1,5 hrnčeka polohrubej múky,
 pol hrnčeka vlažného mlieka,
pol kocky kvasníc,
pol čL kryšt.cukru,
1,5 čL soli,
jogurt biely (napr. Activia biela sladká)
1 žĺtko

Ako na to:

Pripravíme si kvások - mlieko zohriať v mikrovlnke, aby bolo teplé (nie horúce), dáme doň cukor, troška múky a rozdrobené kvasnice, prikryjeme a necháme v kľude.Múku preosejeme do misy, vyklepneme do nej jedno žĺtko a jogurt (nie studený, ja som ho dala na 20 sekúnd do mikrovlnky), osolíme.
Keď kvasnice v mlieku vyskočia na povrch,
vlejeme kvások do misy s múkou a hnetacími metlami poriadne vypracujeme. Aspoň takých 7 - 10 minút hnetieme a to poriadne, neulievame sa. Čím viac vzduchu vpravíme do cesta, tým lepšie pre naše knedle.
Potom cesto posypeme múkou, misu zakryjeme buď utierkou alebo vrchnákom a dáme kysnúť.
Po nejakej polhodine by cesto malo byť vykysnuté (ak bolo niekde na teplom mieste- najlepšie niekde pri sporáku, kde sa niečo varí).Stred dosky trošku posypeme múkou a vykydneme na ňu cesto. Posypeme ho trochou múky a sformujeme ho, rukami roztlačíme na hrubšiu placku.Cesto rozkrojíme na dve časti, každú časť si ešte pekne utľapkáme do približne obdĺžnikového tvaru (netreba vymeriavať uhly :) ani vaľkať)a potom zrolujeme do valčeka. Konce valčeka postláčame smerom k doske, aby nebolo vidno rolovanie (nič sa nestane, ak to neurobíme), oba valčeky ešte troška sformujeme do knedľovitého tvarua potom knedle prikryjeme utierkou. Necháme ich ešte chvíľu odpočívať (aspoň 10 min).Zatiaľ si vezmeme väčší kastról alebo hrniec, vymastíme jeho boky, nájdeme si parák, aj ten vymastíme a do hrnca nalejeme toľko vody, aby jej hladina bola len pod parákom. Dáme variť pod pokrievku.
Keď voda vrie, knedle položíme na parák a znova prikryjeme pokrievkou.
Nastavíme si kuchynské minútky na 20 min a môžeme stlmiť var (ale nie ho prerušiť). Po 20 minútach sú knedle hotové. Vypneme a dáme preč zo sporáka. Najlepšie je nechať ich nejakú minútku ešte zakryté, potom odkryť a nechať chvíľu chladnúť (ale nie dať niekam von do chladu).Vyberieme ich teda tak po 10 minútach, lebo sú krásne mäkké, hodvábne a mohli by sme ich nejak domágať ( to sa stalo mne, keď som sa nadchýnala, aké sú krásne a netrpezlivo som prvú vyberala. spamätala som sa a druhú som vybrala neskôr. tak mi treba. no bola to len chyba krásy). Knedle dáme na tanier a mašlovačkou alebo pierkom ich pomastíme zo všetkých strán.Krájame niťou, keď viac vychladnú.P.S. Viem, že som neobjavila Ameriku, ale odteraz zarábam knedle s Activiou. Boli naozaj super.

Žiadne komentáre:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...